שיעור פתוח בקבוצת הגיל השלישי "אגדה באה לבקר אותנו"

תקציר שיעור פתוח בקבוצת הבוגרים

נושא: "אגדה באה לבקר אותנו"

מטרה: פיתוח פעילות דיבור של ילדים בגיל הרך באמצעות סיפורת

משימות: חינוכית:

לפתח את היכולת לזהות אגדות בודדות לפי תכונותיהן האופייניות ולהיות מסוגלים לנצח אותן, להפעיל דיבור, להעשיר אוצר מילים, ללמוד לבחור אנטונימים המגדירים דמויות;

מתפתח:

לשמור על עניין באגדות, לפתח מוטוריקה עדינה של היד באמצעות משחק אצבע.

חינוכי:

לטפח היענות, רצון לעזור.

שילוב תחומים חינוכיים: "התפתחות חברתית ותקשורתית", "קוגניציה", "התפתחות גופנית", "התפתחות אמנותית ואסתטית".

עבודה מקדימה: קריאת אגדות על חיות, אגדות, אגדות חברתיות, התבוננות באיורים לאגדות, דיבור על אגדות, קריאת פתגמים, משחקי הדרמטיזציה המבוססים על אגדות.

ילדים נכנסים לשיר "ביקור אגדה"

צהריים טובים ילדים ומבוגרים יקרים! חבר'ה, תראו כמה אורחים הגיעו אלינו, בואו נראה איך אנחנו מברכים אחד את השני.

שלום סקיי! (ידיים למעלה)

שלום שמש! (ידיים מעל הראש מתארות עיגול גדול)

שלום כדור הארץ! (הורד לאט את הידיים על השטיח)

שלום לכל החברים שלי! (כל החבר'ה משלבים ידיים ומרימים אותם)

תגיד לי, אתה אוהב אגדות? (תשובות של ילדים) מהן האגדות האהובות עליך? אני מציע לך לעזוב את הגן לזמן מה וללכת לארץ אגדות. ולמה אפשר ללכת? יש לי מטוס שטיח. כולם מהר יותר.

השיר "Carpet Airplane" נשמע

ילדים עומדים על השטיח ועוצמים עיניים.

בואו נלך חברים

באגדת נס - אתה ואני. (שמתי צעיף)

הנה אנחנו! חפש כאן איזה חזה. מה לדעתך יש בו? בוא נראה מה יש שם! ילדים מוציאים בתורו חפצים מהחזה ושם לאיזה גיבור ולאיזו אגדה משויך החפץ הזה (- מפתח זהב (פינוקיו, ביצה ("עוף ריבא", פאי ("מאשה והדוב"), חץ ("צפרדע") נסיכה", ערכת עזרה ראשונה ("דוקטור איבולית", בצק ("קולובוק", קערה ("שלושה דובים", בית ("טרמוק")) כדור כחול (פו הדב), קליפת אגוז (אצבעון), סמובר (זבוב צוקוטה) .

התעמלות אצבעות "אגדות אהובות"

בואו נקרא אגדות

מיטן, טרמוק, - לכל שם של האגדה שאנו מכופפים

איש זנגביל - צד אדמדם לסירוגין אצבעות

יש עלמת שלג - יופי,

שלושה דובים, זאב - שועל.

בל נשכח את סבקה-בורקה,

הקאורקה הנבואית שלנו.

אנחנו מכירים אגדה על ציפור האש,

אנחנו לא שוכחים את הלפת

אנחנו מכירים את הזאב והעזים.

כולם מרוצים מהאגדות האלה (מחואים כפיים)

צלילי מוזיקה

באבא יאגה מופיע.

באבא יאגה: שלום חברים! זיהתה אותי?

ובכן, כמובן שאני באבא יאגה, ולמי חיכית? כנראה ואסיליסה היפה!

(בשמחה ובלעג): הא-הא-הא! האם שמעת את החדשות? הנחש גוריניץ' החליט לתפוס את כל הגיבורים, לגרור אותו למערה שלו ולא לתת אותה לאף אחד אחר. חלקם הוא תפס, בעוד שאחרים ברחו והסתירו את עצמם. והוא השאיר אותי ואת השודדים - הנבלים - אנחנו מזיקים, אבל מגעילים.

קרה אסון, ואתה, באבא יאגה, תשמח! אנחנו צריכים להציל גיבורים מהאגדות! נכון חבר'ה? בואו איתנו, הראו את הדרך, עזרו.

באבא יאגה: ובכן, כן, כמובן! אז שגם הנחש גוריניץ' כלא אותי במנעול ומפתח? לא! אמנם, משעמם לי בין השודדים... אבל אני לא אעזור לך - תטפל בזה בעצמך!

ובכן, אז בואו נלך לעזרתם של גיבורי אגדות!

באבא יאגה בורח, מוריד את העלים. אנחנו מרימים, אנחנו מסתכלים.

חבר'ה, אלו דפים מתוך ספרים, תמונות המתארות גיבורים מהאגדות שנקרעו לגזרים. אנחנו צריכים לאסוף אותם. אז נגלה את מי תפס גוריניץ' הנחש.

ילדים אוספים שאריות ומכניסים אותם לתמונה שלמה.

קשה להרכיב סיפור אגדה

אבל אנחנו לא צריכים לדאוג.

ידידותי, נועז ומיומן

התחלנו איתך לעניינים)

את מי השגת? מאילו אגדות הדמויות האלה?

הנחש גוריניץ' בלבל בין שמות האגדות. אנחנו צריכים לתקן אותם.

"חתלתול מכוער".

"שלושה זאבים".

"מלכת השמש"

"תרנגול ריאבא"

איבן הצארביץ' והתנין הירוק.

"זאב ו-7 גורי נמרים"

"פשנקה והדוב"

"נסיכת טורקיה"

"האחות אליונושקה ואח ניקיטושקה"

"איבן צארביץ' והזאב הירוק"

"האחות שנטרל והעכבר האפור"

"כיפה ירוקה"

"חתול במגפי לבד"

דקה פיזית על פי הסיפור

כאן אנחנו הולכים לאורך הסיפור.

וכמובן, הם היו עייפים.

אני מציע ללכת לסיפור האגדה שלושת הדובים.

שלושה דובים הלכו הביתה (צועדים במקום)

אבא היה גדול - גדול, (להרים ידיים למעלה, לעמוד על בהונותיך)

אמא איתו, קטנה יותר בקומה, (ידיים כפופות במרפק, מול החזה)

והבן הוא רק תינוק (שב)

הוא היה קטן מאוד, (מתנדנד מצד לצד)

הלך עם רעשנים (איך משקשקים רעשנים)

לכמה דמויות מהאגדות יש שמות כפולים. אני אגיד את החלק הראשון של השם, ואתה חייב לזכור את השני.

1. בראוני (Kuzya)

2. ואסיליסה (יפה)

3. זקן (Hottabych)

4. דוור (פצ'קין)

6. Signor (עגבנייה)

7. עכבר (נורושקה)

8. שנטרל (אחות)

9. צפרדע (וואה)

10. דוד (פיודור)

11. קשצ'י (אלמוות)

12. אישה זקנה (שפוקליאק)

13. קרוקודיל (ג'נה)

14. זעירה (הברושצ'קה)

15. אחות (אליונושקה)

הנחש גוריניץ' לא רק מבלבל את כל האגדות שלנו, אלא גם פוגע בגיבורים. אז הוא ערבב את כל הדגנים שסינדרלה מיינה. אבל לא נשאיר אותה בצרות. בואו נעזור לסינדרלה לא לאחר לנשף.

ילדים פורסים את הגרגירים מתחת ל"שיר סינדרלה"

נחשו על מי החידה הזו?

למרות שהוא היה ללא ידיים ורגליים,

אבל הוא הצליח לברוח מהבית.

זאב וארנבת ודוב

לא הצלחתי לעמוד בקצב שלו.

אבל השועל מכיר את העסק -

"אני" אכל את זה במהירות.

(קולובוק)

הרבה זמן לא פגשתי את קולובוק. ואת? אני מקווה שהנחש גוריניץ' לא עשה לו רע.

פסיכו-התעמלות:

הראה אילו לחיים עבות יש לקולובוק (ילדים מנפחים את הלחיים).

הראה עם הידיים איך איש הג'ינג'ר מתגלגל.

ועכשיו שאפו בעדינות את האוויר עם האפים, נפחו את הבטן כך שתהיה עגולה כמו הקנה של קולובוק.

ועכשיו מתארים, תחילה, קולובוק עצוב ואחר כך עליז.

נגיד על הקולובוק מה זה (ילדים מעבירים את קולובוק אחד לשני וממציאים שמות תואר).

זה כמה מילים על קולובוק אמרנו! (ילדים יושבים על כיסאות).

כפי שאתה יודע, באגדות יש דמויות טובות, אבל יש רעות. לאיזו דמות מהאגדות היית רוצה להיות? למה? (תשובות של ילדים).

- יש לי שרביט קסמים! בעזרתו נהפוך תכונות אופי שליליות לחיוביות.

מרמה - אמת

פחדן - אמיץ

רע - טוב

חמדן - נדיב

עצלן - חרוץ

טיפשי-חכם

חלש-חזק

מלוכלך-נקי

(חידון מוזיקה)

4. השיר של פינוקיו (סופי)

5. שיר העז (אגדה של שבעה ילדים).

6. השיר של קרלסון

7. שיר פו הדוב

היום לא רק ביקרנו באגדות, עשינו הרבה מעשים טובים. עזרנו לגיבורי האגדות. למי עזרנו? (תשובות של ילדים).

ובכן, עכשיו הגיע הזמן שנטוס בחזרה לקבוצה שלנו, נקים את כולם על השטיח המעופף והוא ייקח אותנו לגן.

1, 2, 3 אנחנו ממריאים, עוצמים שוב את העיניים

הנה אנחנו שוב בקבוצה,

אתה יכול לפקוח את העיניים (אני מוריד את הצעיף של מספר הסיפורים)

אני רוצה לאחל שתגדל אותו הדבר

מזל ומאושר, כמו איוון צארביץ',

טיפוס כמו אמליה

מקסים כמו צ'בורשקה

משק בית, כמו מטרוסקין,

חרוץ כמו סינדרלה

בעל תושייה כמו Puss in Boots.

באילו אגדות ביקרנו חבר'ה, תמיד תוכלו לפגוש את דמויות האגדות האהובות עליכם על דפי הספרים. ועכשיו אני רוצה לתת לך מזכרות בלתי נשכחות - ספרים עם הדמויות האהובות עליך!

תוכן התוכנית:

לגבש את יכולתם של ילדים להבחין בין המושגים "צלילים", "הברות", "מילה", "משפט".

צור משפטים לפי הסכימה ולהיפך, תאר את ההצעה באופן סכמטי.

לגבש את היכולת של ילדים לזהות באופן עצמאי תנועות, עיצורים קשים ורכים.

בעזרת התרשימים, המציא סיפורים קצרים על עונות השנה, החודשים, מזג האוויר, החיות, הצמחים.

לגבש את הידע של ילדים בגיל הגן על מקצועות המבוגרים (סופר, חזאי מזג אוויר, ביולוג, מתמטיקאי, אמן).

לדקלם בביטוי שירים, פתגמים, אמרות.

איחוד הידע של הילדים בחשבון, הידור ופתרון בעיות תוך עשר.

היכולת לתת שם לצורות גיאומטריות, לנווט על דף נייר.

ליצור את היכולת של ילדים לעבוד בתתי קבוצות, שרשרת.

לטפח עזרה הדדית, אדיבות, אחריות.

מהלך השיעור בקבוצה הבוגרת של הגן

(ילדים נכנסים לאולם בליווי מילולי).

כשאני הולך לגן

על השביל בבוקר

שלום לכולם אני אומר

אפילו החתול של השכן

שלום שמיים כחולים

שלום שמש זהוב

כל הילדים התאספו במעגל

אני חבר שלך ואתה חבר שלי

בואו נאחז ידיים בחוזקה

וכולנו מחייכים ביחד

כולנו ילדים חכמים.

אנחנו יכולים לשיר ולצייר

ולדבר על הכל.

מְחַנֵך. - ואנחנו נבדוק את זה עכשיו! (מציג את האותיות המודפסות "K", "O", "B")

מה זה? (אותיות)

מה אני אומר: "A", "M", "O", "S" (צלילים)

מהם הצלילים? (עיצורי תנועות)

משחק דידקטי "סמן את הצליל בסמל"

מְחַנֵך. לקרוא?

YES-DE-DU-DI- אלו הברות!

האם הם מורכבים מהברות? (המילים)

ממילים, מורכב? (משפט)

ממה מורכבת ההצעה? (שיר, חידה, אגדה, סיפור)

מְחַנֵך. נא לעצום עיניים ולהקשיב למה שקראתי.

"תסתכל מחוץ לחלון. כל הזכוכית צבועה בדוגמאות לבנות - כך צבע אותה כפור. קר בחוץ. הכל מסביב מכוסה בשלג - גם האדמה וגם גגות הבתים, אפילו על העצים - שלג. אגמים ונהרות מכוסים בקרח, שדות ויערות נסחפים בשלג. הלילות ארוכים והימים קצרים...

על איזו עונה הסיפור הזה? (חורף) אילו מילים של המחבר הפכו עבורך לרמז? (ילדים מספרים משפטים מהסיפור)

מְחַנֵך. בואו נמציא ביחד את הסיפור הקטן שלנו על החורף. אני אתחיל ואתה ממשיך.

תרגיל "לחן סיפור על החורף"

הגיע. (חורף קר)

נשר. (שלג לבן ורך)

שלג מכוסה. (אדמה, עצים, בתים)

כל העצים. (עמוד עירום)

רק. (עצי חג המולד, אורנים ירוקים)

ציפורים נודדות. (לעוף לאזורים חמים יותר)

יש ציפורים חורפות. (דרורים, ציצים, יונים)

אֲנָשִׁים. (תדאג להם)

הם אדונים. (מזינים) (שופכים לתוכם דגנים, פירורי לחם)

חוֹרֶף. (הזמן המועדף בשנה)

מְחַנֵך. אני אוהב חורף! האם אתה אוהב את התקופה הזו בשנה?

מְחַנֵך. מי אוהב חורף? אנא תפסו את מקומכם מתחת למטריה של כחול, אביב - ירוק, קיץ - אדום, סתיו - כתום.

מְחַנֵך. היום נהיה מדענים. ונחקור את ארבע העונות. היום יהיו לנו ארבעה מרכזי מחקר "חורף", "אביב", "קיץ", "סתיו".

בכל מרכז יש חזאי מזג אוויר, סופרים, אמנים, ביולוגים, מתמטיקאים (ילדים).

אנא בחר את המקצוע הרצוי לך. בואו נתחיל.

מְחַנֵך. אני מזמין את הכותבים שלנו לתאר את העונה עליה הם עובדים. (עונות טבלת זכרון)



חידות לילדים בנושא עונות השנה

סופר מהמרכז "חורף"

כל יום הולך ומתקרר

השמש הולכת ונחלשת

בכל מקום שלג, כמו שוליים, -

אז, הגיע אלינו... (חורף)

סופר מהמרכז "VESNA"

איפה שהאביב מגיע

שם גדל הדשא

אז, הגיע אלינו... (אביב)

סופר מהמרכז "LETO"

השמש אופה, הטיליה פורחת.

שיפון מבשיל, מתי זה קורה? (קַיִץ).

סופר מהמרכז "סתיו"

החצאית בצבע עז

וסרטים כתומים

ושרשרת אדומה כהה

וצהובים כמו מגפי שעווה

זה ... .. מטייל בגן

הגן מתלבש במעיל זהוב (סתיו)

מְחַנֵך. לכל עונה יש חודשים משלה. מי יודע ומתקשר אליהם!

ילדים מוצאים כרטיסים שמציינים חודשים ושמות אותם


מְחַנֵך. החודשים שלנו מבולבלים, הם צריכים למצוא את מקומם.

משחק דידקטי "עונות"

מְחַנֵך. אני מזמין את חזאי מזג האוויר לספר על מזג האוויר המצפה לנו בתקופות שונות של השנה.

אני מזמין את חזאי מזג האוויר לספר על מזג האוויר

חזאי מהמרכז "חורף" - נא להאזין לתחזית מזג האוויר.

מזג אוויר קר צפוי היום. בערב יופיעו עננים בשמיים, ייתכנו משקעים בצורת שלג.

חזאי מהמרכז "אביב" - בתחילת האביב הכפור נסדק, ובמהלך היום זורמים המים. מרץ ואפריל יהיו קרים השנה. חזאי מהמרכז "קיץ" - בקיץ השמש זורחת גבוה מעל פני האדמה. מזג האוויר בקיץ צפוי עם ירידות טמפרטורות שונות מ-20 עד 30 מעלות. בחודש יוני יירד גשם עם סופות רעמים.

חזאי מהמרכז "סתיו" - בסתיו השמש תשקע נמוך מעל כדור הארץ ויהיה רע לחימום. לעתים קרובות יופיעו עננים בשמיים ויירד גשם.

תרגיל נשימה "נושבת רוח חזקה"

חימום אצבעות "בוא נאסוף את העלים".

1, 2, 3, 4, 5

בואו נאסוף את העלים

עלה ערמון

(ילדים עוטים מסכות על האצבעות, מתחילים באצבע הקטנה)

שיטה, מייפל, ליבנה, צפצפה

ניקח את העלים

נאסוף אותם בזר פרחים.

מְחַנֵך. מאיזה עץ העלה, החל מהאגודל

(ילדים מורידים את העלים ומתקשרים)

מְחַנֵך. החוקרים שלנו בחנו את השעועית. בואו נקשיב להם.

(ניסוי עם שעועית)

חוקר ממרכז "חורף"

גר בשקית על הקיר בחורף

ממש בתחתית

חוקר מהמרכז "VESNA"

באביב שתיתי מים מכוס,

הוא פתח בבריחה לבנה,

נפל לתוך האדמה הרופפת -

הגבעול הפך לירוק.

חוקר מהמרכז "LETO"

בקיץ הוא הוציא פרחים בשפע,

תרמילים הדוקים קשורים.

חוקר ממרכז "סתיו"

לא פלא שהוא נטע -

הוא הוליד מאה שעועית

מְחַנֵך. אני יודע שהביולוגים שלנו חקרו את החיים של בעלי חיים. מה למדת על חיות בר?

תרגיל לאצבעות "חיות פרא"

הכל חיות בר

נמצא ביער

שם ניתן לראות: (אצבעות יד שמאל וימין נפגשות בתורן) ארנבת, שועל, זאב, דוב וחזיר בר

כל החיות נעלמו, איזה נס!

מְחַנֵך. והסנאי נשאר, הנה הוא. כתבו עליה סיפור.

ילדים ממציאים סיפור בשרשרת, ומעבירים צעצוע אחד לשני.

יְלָדִים. זה סנאי. היא גרה ביער. הסנאי קטן, מהיר, הוא קופץ במהירות מענף לענף. יש לה פרווה שופעת, יפה ואפורה. לסנאים יש גוף, ראש, 4 רגליים וזנב רך. אוזניים של סנאי עם ציציות. העיניים שחורות זעירות. הסנאי אוכל אגוזים, קונוסים ופטריות.

מְחַנֵך. בואו ניתן לסנאי פטריות שאספנו בסתיו. ספר לסנאי על הפטריות שבסל שלך.

Fizminutka "ליקוט פטריות"

הלכנו ליער לחפש פטריות

הם שמו אותם בסל

סל מלא עם חלק עליון

כיסינו בברדוק

יש בו רוסולה,

ואגריק דבש עם רגליים דקות,

ובורוביץ'וק השמן,

ומוחוביצ'ק שזוף.

מְחַנֵך. ועכשיו אני מזמין כל קבוצה לפרוס קולאז' לתקופה מסוימת בשנה. תשומת הלב! האמן חתם איפה, מה להיות. לכן, תחילה עליך לקרוא, למצוא ולהדביק את התמונות.

(ילדים עושים קולאז'ים)

תוֹצָאָה.

מְחַנֵך. נהנית מהטיול שלנו? מה אתה זוכר? תודה לכם ילדים על ההמצאות המעניינות שלכם על עונות השנה.

הדיבור הוא הכלי העיקרי לתקשורת בין אנשים, שילדים מתחילים לשלוט בו כבר בשנות החיים הראשונות. היכולת לבטא בצורה ברורה ועקבית את מחשבותיו משפיעה לטובה על ההתפתחות הפסיכולוגית של הילד, יוצרת חברותיות, אינטליגנציה והתקדמות כללית בחשיבה. פיתוח הדיבור בקבוצה הבוגרת של הגן מהווה כלי חשוב ואינטגרלי לשיפור הגיל הרך ובעל מאפיינים משלו.

מטרת השיעורים

התפתחות הדיבור בקבוצה המבוגרת מכוונת בעיקר לשיפור הידע והכישורים הקיימים של ילדים שילכו בקרוב לבית הספר. עד גיל שש, ילד צריך להיות מסוגל:

  • השתמש בערך 2-3 אלף מילים;
  • לבנות נכון משפטים תוך שימוש בכל חלקי הדיבור;
  • להתווכח, להביע את דעתו;
  • לדעת ביטויים וביטויים יציבים;
  • להסביר את משמעות המילים.

השיעורים תורמים לגיבוש הידע והמיומנויות הדרושים לגיל נתון, מעשירים את אוצר המילים של ילד בגיל הגן ומלמדים את צורת התקשורת הנכונה. לילד שמדבר בחופשיות ובטוב יש הזדמנות לדבר ולקיים דיאלוג מעניין, אשר משפיע לטובה על האינטליגנציה, ההיגיון והדמיון של איש קטן. שיטות המכוונות לפיתוח דיבור בקבוצה המבוגרת נבחרות בהתאם למאפייני הגיל של ילדים בגיל הגן.

שיטות פיתוח דיבור

השלבים העיקריים לשיפור הדיבור של הילדים הם אימון, תיקון וחינוך. עבודתם של מחנכים בגן כוללת רגעים כמו:

  • חינוך ;
  • עבודה על הגיית מילים מורכבות וצלילים בודדים;
  • תיקון ליקויי דיבור;
  • פיתוח כושר ביטוי;
  • ללמד את הצביעה הרגשית הנכונה של הדיבור.

התפתחות הדיבור בקבוצה המבוגרת יותר היא בעלת אופי משעשע, שכן ילדים בגיל הגן סופגים טוב יותר מידע המוצג בצורה שובבה. משחקים, חידונים, שירים ואגדות מעורבים בגיבוש ושיפור מיומנויות הדיבור הנחוצות של ילדים. משימות אינטלקטואליות צריכות להיות מוחלפות באופן הרמוני בפעילות גופנית - ריקוד, תרגילים, משחקים פעילים. שחרור עודף אנרגיה תורם לתוצאות מוצלחות עוד יותר.

GEF לגיל הרך

חינוך ילדים בגיל הרך הוא תנאי חשוב להמשך ההתפתחות המוצלחת של כל ילד. מודגשת החשיבות של שיפור מיומנויות הדיבור של תלמידי הגן, שנכנסה לתוקף ברוסיה לפני זמן לא רב, אך משמשת כבר בכל תכנית חינוכית, כולל בעבודה עם ילדים בגיל הרך.

פיתוח הדיבור בקבוצה הבוגרת על פי התקן החינוכי של המדינה הפדרלית כולל את המשימות הבאות:

  • העשרת אוצר מילים;
  • היכולת להשתמש בדיבור כאמצעי תרבות ותקשורת;
  • היכרות עם הספרות, הז'אנרים שלה;
  • התפתחות (מיקום נכון של מתח במילים, דיבור אקספרסיבי);
  • היווצרות האפשרויות של יצירתיות דיבור.

מטרה חשובה במערכת החינוך היא להחדיר בילד אהבה לספרות וגיבוש צורך בקריאה. מיומנויות כאלה תורמות לפיתוח האינטליגנציה והאוריינות של הגיל הרך, מה שמשפיע לטובה על רמת הלמידה בעתיד.

פיתוח דיבור בקבוצה הבוגרת: חוגים ומבנהם

כדי לקבל את התוצאות המקסימליות מהשיעורים, מורים מנוסים פיתחו תוכניות ושיטות רבות ושונות. כדי שילדים לא יעבדו יתר על המידה ולא ישתעממו במהלך האימון, יש מבנה מסוים של שיעורים. לרוב מומלץ לשיעורים שמטרתם פיתוח דיבור בקבוצה המבוגרת.

  1. מושך ילדים.הכניסה לתהליך הלמידה צריכה להיות מעניינת ומרגשת עבור ילדים חסרי מנוחה. ילדים בגיל הגן הם סקרנים ושובבים, ולכן הזמנת ילדים להשתתף באגדה תהיה הפתרון הטוב ביותר.
  2. השלמת משימות.בעוד הילדים מרוכזים ככל האפשר, מתבצע השלב העיקרי של האימון.
  3. הפסקה במשחק.בהפסקה יש לאפשר לילדים להיפטר מאנרגיה. זה יכול להיות ריקוד, משחק תפקידים, משימות הדורשות פעילות גופנית.
  4. כַּתָבָה.קריאת אגדה, דיון בה, משחק וביצוע משימות שונות תורמים לא רק לשיפור הדיבור, אלא גם להיווצרות מושגים חברתיים ומוסריים אצל ילדים.
  5. הַרפָּיָה.שיחה אחרונה.

מומלץ מגוון נושאי של משימות, שיכולות להתבסס על אגדות או מקורות אחרים. מועדפים נושאים עונתיים, שמטרתם לפתח דיבור בקבוצה המבוגרת: "סתיו, שלום!", "איך אבלה את הקיץ שלי", "בידור חורף".

היכרות עם תהליך הלמידה

על מנת לארגן ילדים ולמשוך את תשומת לבם, יש צורך לארגן שילוב מעניין, אך פשוט, של ביטויים ותרגילים. אפשר לאסוף ילדים בגיל הרך במעגל ולהתארגן

  1. בספירה מאחת עד חמש, הילדים מכופפים לסירוגין את האצבעות (" נשחק ביחד").
  2. כשסופרים לאחור, האגרוף לא קפוץ - שלוש, שתיים, אחד (" ידע חדש מחכה לנו").

לאחר המשחק, הילדים מתוודעים לנושאים הקרובים של החוגים, בין אם מדובר בלימוד מקצועות, היכרות עם הטבע או עולם אגדות. מומלץ לקיים שיחה קצרה הקשורה לנושא. יש צורך לערב את כל הילדים בשיחה בעזרת שאלות עזר והזמנות אישיות של משתתפים ביישנים לדיאלוג.

פיתוח הבעות פנים ואינטונציה

התרגילים העיקריים תלויים בנושא הנבחר של השיעור. התהליך צריך לכלול משימות לפיתוח כושר הבעה והבעות פנים. להלן דוגמה לשלב ראשי.

פיתוח הדיבור בקבוצת הבוגרים בנושא: "סתיו, שלום!".

  1. המורה מזמינה את ילדי הגן לברך את הסתיו: "חיכינו לך, סתיו".
  2. ילדים חוזרים על משפטים, תוך שימת דגש על המילה הראשונה.
  3. לאחר מכן חוזרים על הברכה, אך הדגש הוא על המילה השנייה.
  4. הביטוי מושמע עם המבטא במילה הבאה, וכן הלאה.

המורה מעלה משפט חדש: "הסתיו החליף את הקיץ". ילדים חייבים לחזור על האמירה באינטונציות שונות - כיף, מאוכזב, נעלבים, מעורר רחמים. שבחו ועודדו את התלמידים במהלך המשחק.

משחקים

גם את אותם שיעורים שמכוונים רק לפיתוח הדיבור בקבוצה המבוגרת מומלץ לדלל אותם במשחק הדורש פעילות גופנית. רצוי שהוא ישתלב במצב הרוח הכללי של השיעור, יתאים לנושא וישתמש בו בתכונות משחק. אם השיעור מוקדש לעונת הסתיו, אתה יכול להגדיר את המשימות הבאות לגיל הרך:

  • לקפוץ מעל שלוליות (אליפסות קרטון, למשל);
  • לזרוק עלי נייר;
  • לברוח מהגשם, שאחד התלמידים ישחק;
  • להראות את הציפורים שעפות לאקלימים חמים יותר.

זה נהדר אם הילדים עצמם מעלים רעיונות לבילוי, ומציעים אפשרויות לאותם בילויים ופעילויות הקשורים לעונה הנבחרת.

משימות

שלב זה מוקדש ליצירות ספרותיות וליצירתיות. המורה יכול לקרוא אגדה, סיפור או שיר המוקדשים לנושא הנבחר לשיעור. לאחר הקריאה, יש צורך להשתמש בדמיון ובדמיון של ילדים בגיל הגן. ילדים יכולים להמציא כיצד הסיפור הסתיים על ידי הצעת אפשרויות משלהם. ניתן לארגן חידון שהתשובות לו נמצאו בעבודה.

עדיף להשתמש בתכונות נוספות המוכנות מראש. בעזרתם, התלמידים יוכלו לנצח את הסיפור שנקרא. למשל, המורה סיפרה לילדים סיפור על קיפוד שהצטייד באוכל לחורף. המורה מציעה לתשומת לב הילדים סל גדול שבתוכו חפצים שונים. מה תיקח חיית היער: תפוחים, פטריות או אולי כדור?

סוף השיעור

בסוף השיעור מסוכמות התוצאות, כאשר לגיל הרך ניתנת האפשרות לנתח את המידע שהתקבל. המורה שואלת את הילדים למה הוקדש השיעור, מה למדו הילדים חדש ומעניין. חשוב לשבח את ילדי הגן, זה יעודד אותם ויעודד אותם להשתתף באופן פעיל במהלך השיעורים בעתיד.

תזכורת קטנה לשיעור שעבר בצורת מתנה תשמח במיוחד את הילדים. זה יכול להיות מדבקה, ממתק טעים או עוד בונוס נחמד. ניתן לתת לילדים שיעורי בית מעניינים - ציירו תמונה המוקדשת לנושא הנדון או למדו פסוק.

תקציר השיעור בקבוצה הבוגרת של המוסד החינוכי לגיל הרך

יַעַד:לקדם את פיתוח אוצר המילים ולהפעיל אותו בדיבור קוהרנטי
תחום חינוכי מוביל: "פיתוח דיבור"
שילוב תחומי חינוך:
"התפתחות קוגניטיבית"
"פיתוח חברתי ותקשורתי"
"התפתחות פיזית"
משימות:
חינוכי:
לקדם היווצרות מיומנויות לחבר אגדה קולקטיבית על צעצוע או חיה (פיתוח דיבור);
תרגיל ילדים בבחירת מילים בעלות משמעות הפוכה (התפתחות דיבור);
לקדם את מיומנויות הספירה לאחור בתוך 10 (התפתחות קוגניטיבית).
מתפתח:
לקדם את התפתחות הקשב, הזיכרון, הדמיון, הפנטזיה (התפתחות קוגניטיבית);
פיתוח תכונות גופניות (מיומנות, סיבולת וקואורדינציה);
(התפתחות פיזית).
חינוכי:
לקדם חינוך של יחסים מכבדים וידידותיים בין ילדים במשחק (התפתחות חברתית ותקשורתית).
עבודה מקדימה:קריאת אגדות, סיפורים, שיחה: "מה ההבדל בין סיפור לאגדה", עבודה פרטנית על חיבור אגדה, היכרות עם מילות ניגוד, קריאת האגדה "פעם היו
אותיות שונות.
חומר: כדור
צעצוע - סנאי
תמונות, מילים בעלות 3 צלילים - לכל ילד, הקישוט הוא "יער פיות".
שיטות מתודיות:
מילולי:שאלות, הסברים, המצאת אגדה, חימום דיבור, ניחוש חידות.
שיטות חזותיות: מסתכלים על תמונות עם צלילים.
שיטות מעשיות:חיבור אגדה, עבודה עם תמונות.
ארגון זמן: ילדים עומדים במעגל. משחק ריקוד עגול: "להיפך".
מחנך: חבר'ה, מה אנחנו עושים היום?
ילדים: צאו לטיול ליער הפיות וחברו אגדה,

מחנך: איך צריך להתנהג ביער?
ילדים: לא להרעיש, לא לצעוק, לא להתפזר, לעשות מעשים טובים.
מחנך: איך נוכל לעשות את הטיול הזה?
תשובה של ילדים.
מחנך: מילות קסם יעזרו לנו, אבל קודם צריך לשלב ידיים, לעמוד על רגל אחת ולבטא את מילות הקסם בצורה ברורה. עצום עיניים וחזור על המילים שאחרי:
לי-לה-לה
רי-ר-רה
אני-בני,
ריקי, אחרי הכל
סי-סו-סה
ניסים מופיעים.
מחנך: פקח את העיניים, המסע שלנו התחיל. תשמע מישהו בוכה, אבל זה סנאי. מה קרה סנאי?
סנאי: אני צריך למצוא תמונות שבהן יש 3 צלילים במילים, אבל אני לא יכול.
מחנך: חבר'ה, מה לעשות?
ילדים: צריכים לעזור לסנאי?
מחנך: לאחר מכן מצא תמונות המציינות מילים עם שלושה צלילים ושמות להן.
מחנך: כל הכבוד, הם עזרו לבלקה.
בלקה: תודה חבר'ה.
מחנך: להתראות סנאי, ואנחנו צריכים ללכת רחוק יותר.

מחנך: תראה, איזה סוג עץ זה?
ילדים: אלון, יש לו עלי אלון.
מחנך: האם כתוב משהו על הדפים?
סיפורים בחידות
1. ליד היער, בקצה
שלושה מהם גרים בצריף.
יש שלושה כיסאות ושלושה ספלים.
שלוש מיטות, שלוש כריות.
נחש בלי שמץ של מושג
מי הם הגיבורים של הסיפור הזה? ("שלושה דובים")
מחנך: תוכיח את זה.
הוכחה לילדים
אמא לימדה ילדים
אל תפתח את הדלת לזרים
הילדים לא הקשיבו
והם נפלו בפי זאב. ("הזאב ושבע העזים הצעירות")
מחנך: תוכיח את זה.
הוכחה לילדים
מחנכת: אז הגענו ליער הפיות, התיישב ביתר נוחות.
המורה: למה אנחנו כאן?
ילדים: כתבו אגדה על צעצוע או חיה.
מחנך: באילו מילים אגדות בדרך כלל מתחילות? בואו נכתוב אגדה ביחד, מי יהיה הראשון להתחיל?
ילדים ממציאים סיפור.
מְחַנֵך:זה סוף הסיפור, ומי הקשיב כל הכבוד.
מְחַנֵך:והגיע הזמן שנחזור לגן, להתראות יער הפיות.
מטפלת: בואו נגיד את מילות הקסם בצורה ברורה ביחד כדי שכולם יוכלו לחזור לקבוצה.
ילדים חוזרים על המילים!
לי-לה-לה
רי-ר-רה
אני-בני,
ריקי, אחרי הכל
סי-סו-סה
ניסים מופיעים.
10, 9, 8,7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

מְחַנֵך:הנה אנחנו בקבוצה! נהנית מהטיול שלנו? את מי פגשנו ביער הפיות?
ועל מי היה הסיפור?
תודה, אתה פשוט מעולה!