מקרי הונאה נגד נכים וקשישים הולכים ומתרבים.

בהקשר זה, יש צורך להגביר את אמצעי האבטחה שמטרתם לשמור על בריאותם ואיכות חייהם של אנשים המקבלים שירותים סוציאליים.

לשם כך, נוצרים בתי ספר לבטיחות לקשישים ולנכים כדי לסייע בהימנעות ממצבי חירום על ידי יידוע האוכלוסייה בזמן.

המשימות העיקריות של בית הספר

לבית הספר לבטיחות לקשישים ולנכים יש את המטרות הבאות:

  1. שיפור בטיחותם של אנשים הזקוקים לשירותים חברתיים;
  2. שמירה על איכות החיים;
  3. מתן מידע כיצד להתנהג במצבי משבר וחירום;
  4. ערובה לספק לאנשים מידע אמין בנושאים הקשורים למשבר ומצבי חירום.

צוות בתי ספר מיוחדים מבצע את המשימות הבאות:

  • לספק לאזרחים נכים וקשישים מידע המסייע להם לחיות בבטחה ולמלא את צרכיהם בחיי היומיום;
  • ליידע את האזרחים על הסכנה העלולה לאיים על חיי היומיום, כמו גם במצבי משבר וחירום;
  • לסייע בלימוד והטמעת דרכי הגנה במצבים מסוימים;
  • ללמד את האזרחים לנתח באופן מקיף את המצב, לקבל החלטות נאותות ובטוחות;
  • להפנות את תשומת הלב הציבורית לבעיות הנכים והגמלאים;
  • ליצור את רעיון האוכלוסייה לגבי המאפיינים החברתיים, הכלכליים והסביבתיים של העולם המודרני;
  • לספק סיוע מוסרי ופסיכולוגי בעתות משבר;
  • ליצור יחס אחראי של אנשים לביטחון, הן שלהם והן הציבוריים;
  • להודיע ​​לאוכלוסייה על הטבות סוציאליות, ערבויות, שירותים, פיצויים, על מנת למנוע הונאה;
  • לארגן אבטחה בין-מחלקתית של נכים וקשישים בתנאי המרכז לשירות סוציאלי.

תוכנית אימונים

קשישים ואנשים עם מוגבלות נוטים יותר מאחרים להפוך לקורבנות של הונאה, תאונות בבית ופשעים.

לכן, מערך הכיתות המשולב של בית הספר לאבטחה מכוון למנוע מקרים כאלה ולשפר את בטיחות האזרחים.

קהל היעד של בתי הספר לבטיחות הוא אזרחים הזקוקים לשירותים חברתיים, קשישים, נכים, שיכולים להסתובב ולדאוג לעצמם. ישנם מספר תחומים עיקריים בבית הספר.

בטיחות אש

מספר השריפות וקורבנותיהן גדל בהתמדה, הן גורמות להפסדים חומריים גדולים.

בהקשר זה, חשוב להקפיד על בטיחות אש, ליידע את האזרחים על אמצעי מיגון ומניעת אש.

הונאה

לרוב, פנסיונרים ואנשים עם מוגבלות הופכים לקורבנות של רמאים.

המטרה העיקרית שלהם היא לגרום לאדם להאמין להם ולסחוט ממנו כסף על ידי מתן שירותים לא יעילים או מכירת סחורה במחיר מופקע.

לרוב, הונאה מתבצעת על ידי אנשים עם ידע בטריקים פסיכולוגיים.

מטרת מומחי בית הספר היא להכשיר אזרחים לזהות הונאה, יכולת להתגונן ולא להיכנע לשכנוע שווא.

אבטחת מידע באינטרנט

מידע ממלא תפקיד חשוב בחיי האזרחים.

אבל לא הכל נכון.

מטרת קורסי בית הספר לאבטחה הינה מתן הדרכה לנכים ולקשישים באמצעות ייעוץ, תרגילים מעשיים והוראת יסודות טכנולוגיית המחשב.

טֵרוֹר

הנפוץ ביותר בתקופתנו הוא טרור פסיכולוגי.

מומחי בית הספר מלמדים את התלמידים את כללי ההתנהגות במקרים של טרור ומניעת תופעה חברתית זו.

בטיחות בחשמל

ההשלכות של טיפול לא נכון במכשירי חשמל עלולות להיות מצערות. זה נכון במיוחד עבור קשישים ונכים.

המשימה של מורי בית הספר היא ללמד את האזרחים את הכללים להפעלת מכשירים חשמליים ושיטות הגנה מפני זרם חשמלי.

בטיחות סמים

כיום, שוק התרופות מציע מבחר עצום של תרופות, שדורשות סכומי כסף אדירים לפרסום.

המשימה של בית הספר לבטיחות היא ללמד בחירה נכונה של תרופות, היכרות עם תופעות לוואי אפשריות והשפעות על הגוף.

ביטחון משפטי

על מנת למנוע פעולות בלתי חוקיות נגד גמלאים ונכים, מומחי בתי הספר מיידעים אותם על הזכויות, החובות, החובות וההשלכות של אי ציות לחוק.

בטיחות פסיכולוגית

המשימה של מומחי בית הספר לבטיחות היא ללמד קשישים ונכים את מצב הביטחון הפסיכולוגי ודחייה של השפעות שליליות, חיצוניות ופנימיות.

אנשים מבוגרים מתקשים מאוד להסתגל לחיים בקצב מהיר ולהתקדמות תעשייתית, ולכן הם זקוקים במיוחד להגנה ותמיכה פסיכולוגית.

בטיחות מזון

איכות המוצרים היא הגורם העיקרי המסייע בשמירה על בריאות האדם.

הזיהום המתמיד של הסביבה והופעתם של מספר עצום של תוספי מזון הובילו ליצירת חקיקת מזון בינלאומית המחמירה את דרישות המזון.

תלמידי בית הספר לבטיחות מלמדים בחירה נכונה של מוצרי מזון, היגיינת מזון נכונה.

וגם המשימה של מומחים היא להכיר את החשיבות של מינרלים בתזונה, עם הייחודיות של תזונה בגיל מבוגר.

לוח השיעורים

הביקור בבית הספר מתקיים לפחות פעם בחודש, הלימודים מתקיימים בקבוצה. קבוצות נוצרות בהתאם למצב הקרימינוגני והחברתי, וכן לפי בקשה אישית של אזרחים מעוניינים המשתמשים בשירותים חברתיים.

על ארגון הבטחת פעילות המוסדות מופקדים מרכזים חברתיים מאורגנים במיוחד העוקבים אחר אזרחים הזקוקים לשירותים חברתיים ואולי לשירותים נוספים בתשלום.

בתי הספר לביטחון עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם אגף משרד הפנים, משטרת התנועה, משרד מצבי חירום, מוסדות קרן הפנסיה, הגנה סוציאלית, בריאות וארגונים ציבוריים נוספים.

איך השיעורים

השיעורים מועברים על ידי מומחים של המרכז יחד עם מחלקות משטרה מוסמכות. שיעור קבוצתי אחד נמשך לא יותר מ-90 דקות.

במהלך תקופה זו, מומחים מיידעים את הקשישים והנכים על היסודות של קיום בטוח בחברה, כמו גם על שמירה על אורח חיים בריא. המוסד קובע תכנית עבודה כללית.

בהתאם לתוכן הקורסים ולגילוי העניין של האזרחים, נבחרים התנאים ליישום התכנית.

באשר לטיפול ביתי, במקרה זה עבודתו של מומחה תאורגן באופן אינדיבידואלי וחלק מהבלוקים של הקורס, כמיותר, לא ישמשו.

המוטבים חופשיים לבחור את תכנית בית הספר לבטיחות למבוגרים ולנכים שהיא משמעותית עבורם.

בהתאם לנושא הקורס, השיעורים מתנהלים באופן הבא:

  1. למשתתפים נאמר את היסודות של הנושא;
  2. מלמדים את האזרחים כיצד להשתמש בכלים הנדרשים (למשל, מטף);
  3. ניתנת הרצאה, מוצגת מצגת;
  4. תדרוך על נושא ספציפי של בטיחות;
  5. מצבים אופייניים נמצאים בפיתוח.

סיכום

בית הספר לבטיחות לזקנים ולנכים הוא אמצעי חברתי הכרחי כדי לסייע בשיפור הביטחון ואיכות חייהם של אזרחים עם מוגבלות.

הודות למוסדות אלו, ניתן להגביר את ביטחון הציבור ולהפחית משמעותית את מספר תאונות הבית וההונאה.

וידאו: בית ספר לבטיחות לקשישים נפתח באיוונובו

הקידמה המדעית והטכנולוגית שינתה באופן משמעותי את אורח חיינו. אבל, למרות כל פלאי הטכנולוגיה, רוב התאונות מתרחשות בחיי היומיום. רוב המצבים הקיצוניים בחיי היומיום נוצרים עקב רשלנות, חוסר אופקים, קלות דעת.

הדרך הטובה ביותר להגביר את הביטחון האישי ואת בטיחותם של אחרים היא לא ליצור מצבים קיצוניים, אלא במקרה של התרחשותם, לנטרל אותם ביעילות, להיות מסוגל לעזור לעצמך ולאחרים.

לעתים קרובות מאוד, קשישים ונכים הם אלה שהופכים קורבנות לתאונות בבית, וכן קורבנות של מעשי עבריינים המנצלים בציניות את פתיחותם של אנשים בקטגוריה זו.

אנשים מבוגרים לרוב שוכחים או מזניחים את כללי הכביש הבסיסיים, לא תמיד משתמשים במעברי חצייה להולכי רגל או ברמזורים בחציית הרחוב. כדי להפוך את התנועה בכבישים לבטוחה עבורם, יש צורך כל הזמן "לרענן בזיכרון" את הידע הזה, לדבר על סכנות נסתרות.

תזונה היא גם סוג של סיכון בריאותי. לעתים קרובות מאוד, אנשים מבוגרים קונים אוכל במקומות "מוטלים בספק". הם צריכים להיות מודעים לסיכונים הבריאותיים האמיתיים הקשורים לרכישת מזון.

במרכז לשירותים חברתיים מס' 2 של מחוז אוקטיאברסקי בעיר איזבסק בשנת 2011, מופעלת תכנית השיקום החברתי "בית ספר לבטיחות לקשישים".

מטרת התוכנית"בית ספר לבטיחות לזקנים" נועד לשפר את בטיחות חיי היום יום של קשישים ונכים.

התוכנית כוללת 4 חלקים:

  1. בטיחות אש. בטיחות בחשמל.
  2. ביטחון משפטי. "היזהרו מהונאה!"
  3. טֵרוֹר. בטיחות בדרכים.
  4. וליאולוגיה. בטיחות מזון.

השיעורים לפי התכנית מתקיימים בקבוצה. גיבוש הקבוצות מתבצע מקרב גמלאים ונכים הפוקדים את מחלקת המעונות.

משתתפי התכנית נבחנים לפני תחילת השיעורים כדי לקבוע את רמת המודעות שלהם ויכולתם לעמוד בסכנות בעולם הסובב אותם.

מדי שבוע מארגנים עובדי המרכז, יחד עם מומחים ממשרד מצבי חירום, VDPO, משרד הפנים, משטרת התנועה ומוסדות הבריאות, שיעורים להכרת יסודות אורח חיים בריא, התנאים ל- קיום בטוח מלא של אנשים מבוגרים בחברה.

בכיתה מקבלים הגמלאים חומר ויזואלי, עלונים עם כללי חיים בטוחים בחיי היום יום ובחברה, המציינים את מספרי הטלפון הדרושים. בתום בית הספר לבטיחות יקבלו המשתתפים חוברת, שתהפוך עבורם לספר עיון.

יישום התוכנית

"בית ספר לבטיחות לקשישים" ב-2011.

התוכנית "בית ספר לבטיחות לקשישים" במהלך 6 חודשים של שנת 2011 יושמה ב-4 חלקים.

I בטיחות אש

בכיתה התקיימה שיחה בין גמלאים המשתתפים בתכנית לבין המפקח הזוטר של הקבוצה למניעת שריפות א.מ. ניקולייב. וסגן ראש מרכז תעמולת האש Bolotina N.V. הגמלאים למדו על הגורמים העיקריים לשריפה, קיבלו המלצות על אמצעי בטיחות נוספים לקשישים ולאנשים עם מוגבלות. בנוסף לידע התיאורטי, גמלאים הוכשרו במיומנויות מעשיות של שימוש במטף.

II ביטחון משפטי

היועץ המשפטי של CSO מס' 2 הכיר לקשישים את הזכויות החוקתיות הבסיסיות, נתן המלצות למניעת הסיכון לניצול פסולה של דיוריהם בעת ביצוע עסקאות.

ח ושיעורים בנושא "זהירות, הונאה!" עובדי גופי הפנים הכירו למשתתפי התוכנית את מנגנון ההונאה, שיטות ההונאה. בתום השיעורים חילקו השוטרים עלונים לגמלאים עם מידע על פיגועים פליליים ואמצעים למניעתם וכן עם קואורדינטות השירותים הפועלים בתחומים אלו.

III טרור. בטיחות בדרכים

שיעורים בנושא זה נערכו על ידי מומחים ממנהלת הפנים לאיז'בסק. אינטראקציה עם שירות זה מאפשרת בצורה מוכשרת, בצורה נגישה, להעביר לגמלאים את הכללים הבסיסיים של התנהגות ערנית בבית וברחוב. כל המשתתפים קיבלו מידע כיצד לזהות רמאים ולהגן על עצמם מפני פושעים, וכן מספרי טלפון של "שירותי חירום".

על פי הקטע של התוכנית "בטיחות בדרכים", השיעורים נערכו על ידי מפקח משטרת התנועה של מחוז אוקטיאברסקי של איזבסק קרקולובה O.V. בתהליך שיחות, צפייה בסרט וידאו חינוכי, נותחו מצבי תאונות רבים וזוהו אמצעים למניעת תאונות בכבישים. בסיום השיעור קיבלו לגמלאים עלונים על התנהגות בטוחה בכביש.

IVValeology. בטיחות מזון.

מומחה ראשי - מומחה המחלקה לפיקוח סניטרי של Rospotrebnadzor Tsarenko E.V., הציג את הכללים הבסיסיים של תזונה בריאה בגיל מבוגר, דיבר על הערך התזונתי של חלבונים, שומנים ופחמימות. בשיחות עם גמלאים ניתנה תשומת לב מיוחדת לכללי רכישת מוצרים, לתנאי אחסונם.

לטענת משתתפי התכנית, העצות וההמלצות שהתקבלו בשיעורים בבית הספר לבטיחות לזקן עזרו להם להימנע ממצבים מסוכנים רבים ולהפחית את הסיכונים לחייהם ולחייהם של יקיריהם.

סנטוריום בבית

הוא מיושם על ידי השירות לשיקום חברתי ורפואי של חיילים משוחררים בבית כדי לספק שירותי טיפול בבנטריה למשתתפים, נכים ותיקי המלחמה הפטריוטית הגדולה, שאינם יכולים לשפר את בריאותם בבתי הבראה או בבתי מנוחה מסיבות שונות. בחירת המטופלים "סנטוריום בבית" מתבצעת על ידי ארגונים ותיקים.

את הלקוחות משרתים צוותים רפואיים וסיעודיים, שכל אחד מהם כולל רופא כללי, שלוש אחיות ונהג.

מהלך הטיפול הוא 21 ימים, הוא מתחיל בבדיקה רפואית על ידי רופא, שעל בסיסם נקבעים נהלים. אחת לשבוע מועברות ללקוח אריזות מזון על מנת לספק לו את התזונה לה הוא זקוק במהלך הטיפול שנקבע.

אם הוותיק רווק, אז צוות היגייני מיוחד מנקה את הדירה.

תרופות הכלולות ברשימה המאושרת ניתנות ללא תשלום לטיפול. אם מטופל זקוק להתייעצות עם מומחה צר, הצוות מתקשר למרפאה ומארגן את הסעת הותיק לפגישה. השירות פועל בקשר עם המרפאה המחוזית בה מטופל הוותיק.

בית ספר לבטיחות לקשישים

התרגול נועד לחזק את ביטחונם של אנשים מבוגרים מול איומים טכנולוגיים, מידע ופלילים קיימים. הוא כולל לימוד ופיתוח של אנשים קשישים ונכים של הנושאים העיקריים הקשורים לחיים בתנאי החברה המודרנית.

נוהג זה נועד להגביר את רמת הבטיחות בחיי היומיום של קשישים, נכים וקטגוריות פגיעות אחרות של האוכלוסייה. השיעורים מכוונים לתרגול ומכוונים ל:

  • o היכרות עם סוגי הסכנות המאיימות על אדם בחיי היום-יום המודרני, פעולות במצבי מסוכנות וחרום בעלי אופי טבעי, חברתי ומעשה ידי אדם; לימוד ושליטה בשיטות ובטכניקות ההגנה כדי למזער נזקים אפשריים במצבי מסוכנות וחרום, להפחית סיכונים אישיים;
  • o פיתוח היכולת לנתח מצבים ולקבל החלטות בטוחות בחיי היומיום;
  • o יצירת גישה אחראית לבטיחות האדם עצמו ולבטיחות האנשים בסביבה, מיומנויות האינטראקציה, שיתוף הפעולה הדרוש לפתרון ולמניעת מצבים מסוכנים וחירום, מודעות לעדיפות הבטיחות בכל תחומי חיי האדם.

התכנית "בית ספר לבטיחות לקשישים" מיושמת בתחומים הבאים: "בטיחות אש",

"טרור", "כללי דרך", "זהירות, הונאה!", "בטיחות בחשמל", "בטיחות פסיכולוגית", "וואלולוגיה", "ארגונומיה של דיור", "בטיחות מזון", "בטיחות משפטית".

תיירות חברתית

אחת הפעילויות היא שיקום קשישים ונכים. זהו אמצעי יעיל לשבירת הקיום המונוטוני של הקשישים, הפעלת העניין שלהם בחיים, התעוררות אינטרסים חברתיים.

בתהליך השיקום נעשה שימוש בכל סוגי התיירות.

תיירות לצורך לימוד תרבות מתמקדת בהכרת התרבות, היא כוללת תת-חלוקה כמו תיירות עלייה לרגל, הכרוכה בביקור במקומות בעלי משמעות דתית מיוחדת.

תיירות הפנאי כוללת לקשישים, משפחות עם ילדים, טיולי דיג, קטיף פטריות. זה עוזר לשפר את מצב הרוח, החיוניות, להרחיב את מעגל התקשורת. טכנולוגיות כאלה יעילות מאוד עבור אנשים עם מוגבלות ומשפחות המגדלות ילדים עם מוגבלויות.

תיירות ספורט היא בילוי פעיל, הכולל סוגים מסוימים של תרגילים גופניים, אימונים. למשל, עצרת תיירים לילדים נכים מספקת תחרויות ופרסים. אבל העיקר לשמור על האחדות של משפחות המגדלות ילדים עם מוגבלויות, לספק רגשות חיוביים לאנשים שנמצאים במצב חיים קשה מאוד.

תיירות רפואית קשורה לטיולים לאזורי נופש, מעבר של קורס מאורגן של טיפול בסנטוריום.

התיירות האקולוגית כוללת טיולים חינוכיים עם ביקור במתחמים ציוריים ומונומנטים טבעיים, כמו גם טיולים היסטוריים ואתנו-תרבותיים.

תיירות חברתית היא כיוון רחב מאוד, שיכול לכלול מתחם של אלמנטים טכנולוגיים - מטיול נינוח בפארק עם אלמנטים של טיול חינוכי ועד לטיול בחו"ל עם ביקורים באנדרטאות תרבות עולמיות. הבחירה בטכנולוגיה מסוימת נקבעת לא רק על ידי בריאות הלקוחות, אלא גם על ידי גורמים כלכליים. אימוץ תוכנית יעד עירונית מתאימה מספקת תמיכה ממלכתית לכלכלת התיירות החברתית.

זה לא סוד שאנשים מבוגרים, כמו ילדים, זקוקים לטיפול ולתשומת לב שלנו. אנשים מבוגרים נוטים הרבה יותר להיפגע או לעשות טעות כלשהי. אסור לשכוח את מצבם הלקוי של רוב הקשישים.

סבים וסבתות רבים מנהלים חיים בודדים ומתבודדים. זה פשוט קורה שעד גיל מבוגר כמה מהם "מגזים". חלקם איבדו את כל קרוביהם, בעוד שלאחרים יש קרובי משפחה שגרים רחוק מאוד. העזרה של מישהו חשובה ביותר לאנשים זקנים כאלה - ולא רק בחיי היומיום. אי אפשר להפריז בערכה של תמיכה בהתנדבות במצבים כאלה - אחרי הכל, זה כולל לא רק את מטלות הבית וארגון פעילויות פנאי לקשישים. על כתפיו של מתנדב חברתי מונחת השליטה על בטיחות המחלקה. למתנדב לא תמיד יש השכלה או ניסיון רפואי, ולכן לחדשים יש לעתים קרובות שאלות כיצד להתחיל לעבוד נכון עם גמלאים ולספק תמיכה מקיפה לזקן או אישה.

הסכנות העיקריות הממתינות לגמלאים קשורות בסיכון גבוה יותר לפציעה ביתית. בנוסף, כל מיני נוכלים מאוד מוכנים להשתמש באמינותם של אנשים זקנים. סכנות אלו ואחרות אינן תלויות תמיד בשאלה האם הקשיש גר לבד או עם קרובי משפחה. והמשימה של אחרים היא לעשות הכל כדי להגן על חייו של קשיש.

מניעת פציעות

אבוי, פציעות בקרב פנסיונרים הן תופעה שכיחה מאוד. והנפוצים ביניהם חבורות ושברים. יכולת ההתחדשות של הגוף שלנו יורדת עם הגיל. מסיבה זו, ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) מתקדמת אצל אנשים מבוגרים. כתוצאה מכך, 4 מתוך 10 גמלאים שקיבלו שבר כתוצאה מנפילה נותרים נכים עד סוף ימיהם. בהקשר זה, הפציעה הידועה לשמצה ביותר היא שבר בירך.

לא רק מזג אוויר גרוע (למשל קרח) או סידור לקוי של רהיטים בדירה, רצפה רטובה בחדר האמבטיה וכו'. הם הגורמים העיקריים לנפילות תכופות בקרב קשישים. במהלך השנים, סבים וסבתות רבים מפתחים יותר ויותר מחלות לב וכלי דם המעוררות עילפון וסחרחורת. יש לטפל בזהירות בפצעים סניליים: לעקוב אחר לחץ, לעקוב אחר המרשמים הרפואיים. כל שאר הסכנות ניתן למנוע בעצמך.

לא בכדי משווים לעיתים קרובות את הקשישים לילדים – כללי בטיחות תינוקות רבים רלוונטיים גם עבור קשישים. בפריסת הדירה יש להימנע מפינות חדות וממעברים הדוקים. אבל ניתן לראות זאת בכל מקום בדירות ובבתים של סבא וסבתא בודדים - בעוד שביצוע שינויים באורח החיים הרגיל יהיה קשה ביותר. כדי להגן על המחלקה, המתנדב יצטרך להסביר באופן לא פולשני, אך מובן מדוע יש צורך לסדר מחדש את השידה ליד המיטה או להוציא ערימת עיתונים מהעשור האחרון למזבלה.

זה לא יהיה מיותר להזכיר מעת לעת לסבתא להישאר בבית במזג אוויר גרוע - הסיכון להחלקה ולנפילה בגשם הוא תמיד גבוה מאוד. במידת האפשר עדיף ללוות את המחלקה בטיולים ובמסעות קניות ולרופא. נעילת זקן בבית, כדי למנוע בעיות, תהיה החלטה שגויה - ללא רשמים טריים, פנסיונרים יכולים "לקמל". הם צריכים לצאת אל האור - אבל באמצעי זהירות פשוטים.

סביר להניח שמתנדב המטפל בקשיש יאלץ במוקדם או במאוחר להתמודד עם מצב מלחיץ כאשר המחלקה זקוקה בדחיפות לרופא. כאן, ידע על הכללים הבסיסיים של עזרה ראשונה יבוא לעזרה.

להילחם על מחשבה צלולה

דמנציה סנילי, עייפות, שכחה הם גם מאפיינים ספציפיים של גיל הפרישה. סבים וסבתות בדימוס, בעלי חשיבה איטית, הופכים לבני שיח לא מעניינים עבור מי שמבלה איתם זמן רב. עם זאת, ישנן דרכים פשוטות להימנע מתרחיש זה.

צוין שעבודה בריאה והשתתפות בכל פעילות (כולל פעילויות ביתיות) עוזרות לאנשים מבוגרים לשמור על בהירות נפשית הרבה יותר זמן. השוו בין זקנים בבתי אבות ללא מה לעשות, לבין סבתות תוססות המתגוררות בבתים פרטיים עם גינות ירק. אם הראשונים רוב הזמן נכנסים לעצמם, אז האחרונים, גם אחרי שמונים, מסוגלים להמשיך בשיחה ולא לאבד את החיות והעניין בחיים.

חשוב שאנשים יבינו את הצורך שלהם - משפחה, חברה, מדינה. קשישים, שיצאו לפנסיה, חשים זאת בצורה חריפה במיוחד. ככלל, הם חווים פרישה בכאב, ולכן הם מנסים לממש את עצמם במשק הבית או בארץ - חשוב להם לדאוג ליקיריהם ולהרגיש שמישהו עדיין צריך אותם. בחיים של קשישים בודדים הכל שונה. משק הבית הפשוט שלהם נועד לפתור את הקשיים הביתיים שלהם. עבודה כזו הופכת לשגרה ואינה מביאה את הסיפוק הרצוי.

לכן חשוב שמתנדב יוכל לעסוק כראוי במחלקה שלו. אל תעשה את כל עבודות הבית בעצמך - הפקיד חלק מהעבודה בידי הבעלים. העיקר כאן הוא לא להגזים ולחלק נכון את העומס הפיזי.

זה טוב מאוד כשהחברה מעריכה את חשיבותו של אדם. גמלאים במובן זה אינם יוצאי דופן. אך מכיוון שהיכולות הפיזיות שלהם מוגבלות, חשוב לנסות למצוא מה לעשות עם הזמן הפנוי של המחלקה לטובת עצמו ובמידת האפשר גם לסובבים אותו.

סבתא יכולה לקנות כלי עבודה - אם החזון והכישורים מאפשרים זאת. בכל יישוב גדול יותר או פחות מתקיימים תערוכות וירידים מעת לעת. אם תנסו, תוכלו לארגן השתתפות של פנסיונר באירוע כזה. זה לא רק ייתן רגשות חיוביים מתקשורת עם אנשים, אלא גם יביא שמחה מההבנה שמישהו אהב את פירות היצירתיות.

כעת מרכזי הגנה חברתית רבים מארגנים פעילויות פנאי לזקנים, מארגנים עבורם כיתות אמן וקונצרטים. אגב, לעתים קרובות מאוד לחברות גמלאים יש הרכבים ווקאליים משלהן - אם תרצו, תוכלו לנסות להקצות שם מחלקה.


אחד הגורמים לשימור ארוך טווח של בהירות המחשבות והתודעה בקרב גמלאים הוא פיתוח של משהו חדש - טכניקות יצירה חדשות, השגת ידע חדש, אפילו לימוד איך לעבוד עם מחשב. נצפה שהמוח העסוק בחינוך מזדקן הרבה יותר לאט. ואין להזניח עובדה זו.

היזהרו: רמאים

נוכלים הם הנגע של זמננו. הם כל הזמן מתפתחים, ממציאים דרכים חדשות להונות אחרים. רמאים לא מזלזלים בכלום, עד להרוויח כסף על צדקה. ומצער שברוב המקרים קשישים הופכים למושא תשומת לב קרובה של פושעים.

יתרה מכך, אם בצדקה רמאים משתמשים לתועלת עצמם בתכונה אנושית כזו כמו רחמים, אז רמאים שמטעים את הקשישים בונים את מזימותיהם על פתיחות סנילית.

אזרחים ישרים זועמים על הדרך הזו להתעשר. אבל, בין אם נרצה ובין אם לא, הזקנים עדיין נמצאים תחת האקדח של כל מיני נוכלים.

במסווה של סמים מופלאים, הם נמכרים תרופות באיכות נמוכה. מספר מקרי החדירה לדירות של קשישים במסווה של רופאים, עובדים סוציאליים ואינסטלטורים עומד על מאות ואלפים. זה מגיע לנקודה שזקנים בודדים נאלצים במרמה לחתום על תרומות לדיור משלהם.

כדי להרחיק את הקשישים מצרות, יש צורך להזכיר להם כל הזמן להיות ערניים. מתנדב יכול לנהל שיחות עם מחלקות ולהסביר להן מה אסור לעשות:

  • להכניס לדירה/בית זרים ואנשים לא מוכרים;
  • לבצע רכישות יקרות מבלי להתייעץ תחילה עם מי שניתן לסמוך עליהם;
  • להיזהר ממכרים מזדמנים המנסים להעריך את עצמם;
  • בשום פנים ואופן לא לחתום על מסמכים מפוקפקים.

כדי להבטיח את שלומו של קשיש מפני רמאים, מספיק להסביר לו ממה יש להימנע, וגם לשמור במקום בולט ספר טלפונים עם רשימה של מספרי ארגונים הרלוונטיים לסבא וסבתא, כמו גם את איש הקשר שלך מספר וקרן הצדקה.

חשוב מאוד שמתנדב המסייע לפנסיונר לא יהיה מותאם רק לביטוי החיצוני של טיפול (מוגבל במטלות הבית), אלא גם יתמוך במחלקה שלו בכל תחומי החיים. אז שיתוף פעולה כזה לא רק ישפר את איכות חייו של קשיש, אלא גם יביא יתרונות ללא ספק למתנדב עצמו.

עמדה

על "בית הספר לבטיחות אזרחים קשישים ונכים"

1. הוראות כלליות

1.1. תקנה זו בנושא "בית הספר לבטיחות לאזרחים ותיקים ולנכים" (להלן בית הספר לבטיחות) פותחה במטרה להגביר את רמת הבטיחות בחיי היומיום של קשישים, נכים ושאר המגזרים המוחלשים. של החברה.

1.2. בית הספר לבטיחות אינו יחידה מבנית עצמאית והוא מאורגן על בסיס המחלקה לסיוע חברתי וייעוצי של המוסד התקציבי הממלכתי "המרכז לשירותים חברתיים לקשישים ולנכים אזרחי מחוז קרסנוקטיאברסקי" (להלן: מֶרְכָּז).

1.3. בית הספר לבטיחות מנחה בפעילותו אמנת המרכז, תקנת היחידה המבנית הכוללת את בית הספר לבטיחות והתקנת בית הספר לבטיחות.

1.4. בית הספר לאבטחה נוצר ומחסל בהוראת מנהל המרכז.

1.5. החינוך בבית הספר לבטיחות ניתן לאזרחים מבוגרים (נשים מעל גיל 55, גברים מעל גיל 60), נכים מעל גיל 18 אשר שמרו על יכולת שירות עצמי ותנועה פעילה.

1.6. ההדרכה בבית הספר לאבטחה אינה כרוכה בתשלום.

1.7. מידע על בית הספר לביטחון מתפרסם בעמדות המידע של המרכז, ברשתות מידע ותקשורת לציבור (לרבות אינטרנט), מתפרסם ומוצב בתקשורת.

2. המטרה והיעדים העיקריים של בית הספר לבטיחות

2.1. מטרה ראשית:

הגברת רמת הבטיחות בחיי היומיום של קשישים, נכים ושאר חלקי החברה הפגיעים.

2.2. מטרות עיקריות:

1. לימוד ופיתוח יסודות אורח חיים בריא על ידי אזרחים ותיקים ונכים, הבטחת קיום בטוח מן המניין ומימוש היכולות והצרכים של הפרט בחיי היום יום.

2. היכרות עם סוגי הסכנות המאיימות על האדם בחיי היום-יום המודרני, פעולות במצבי מסוכנות וחירום, לימוד ופיתוח שיטות וטכניקות הגנה.

3. לימוד אזרחים לנתח באופן מקיף את המצב, לקבל החלטות נאותות ובטוחות

4. גיבוש רעיונות לגבי המאפיינים האקולוגיים, החברתיים-תרבותיים, הכלכליים של החברה המודרנית כסביבת חיים.

3. נוהל לבית הספר לבטיחות

3.1. ההכשרה בבית הספר לביטחון מספקת שיעורים קבוצתיים. קבוצות מתגבשות לפי בקשה אישית של אזרחים מתעניינים וכן מקרב גמלאים ונכים הפוקדים ומקבלים שירותים חברתיים בסניפי המרכז.

3.2. מספר חברי הקבוצה הוא מ-10 אנשים.

3.3. משך שיעור אחד הוא 90 דקות, תדירות השיעורים היא לפחות פעם אחת ברבעון, במידת הצורך - 2-3 פעמים ברבעון.

3.4. על ארגון החוגים מופקדים ראשי המחלקות לסיוע יעוץ סוציאלי, שירותים סוציאליים בבית, שירותי חירום סוציאליים ומעונות יום.

3.5. בית הספר לבטיחות משתף פעולה הדוק עם גופי משרד הפנים, משרד מצבי חירום, קרן הפנסיה, בריאות וארגונים ציבוריים נוספים.

3.6. ההכשרה כוללת לימוד יסודות תיאורטיים ופיתוח מעשי של מיומנויות אבטחה.

3.7. עבודת בית הספר לבטיחות מנוהלת על ידי ראש המחלקה לסיוע חברתי וייעוצי.

תפקידיו של ראש המחלקה כוללים:

ארגון עבודת בית הספר לבטיחות (עריכת מערך שיעור, הזמנת מומחים וכו');

בקרה על אחזקת פנקס תלמידי בית הספר לביטחון (נספח 1);

עריכת דו"ח על מתן שירותים על ידי בית הספר לביטחון (נספח 2).

3.8. השיעורים מועברים על ידי מומחים של המרכז, במידת הצורך מוזמנים לשיעורים מומחים ממשרד הפנים, משרד מצבי חירום, קרן הפנסיה, שירותי בריאות וארגונים ציבוריים נוספים.

בהתאם לתוכן הקורסים ולגילוי העניין של האזרחים, נבחרים תנאי השיעורים.

קבוצת תלמידים יכולה לבחור באופן עצמאי תחומים בתכנית בית הספר לבטיחות שהם משמעותיים עבור עצמם.

תכנית

"בתי ספר לבטיחות אזרחים קשישים ונכים"

הרלוונטיות של הנושא

כיום, קשישים מתמודדים עם הרבה קשיי בית וחיים, שלעיתים קשה להם להתמודד איתם. בנוסף, פנסיונרים זקוקים לידע נוסף כדי לא להפוך לקורבנות של רמאים.

אספקת חום ומים מרכזית, גיזוז של בנייני מגורים, מכשירי חשמל, ציוד וידאו ורדיו, כימיקלים ביתיים, חומרי גימור פולימריים ועוד הרבה יותר הקלו והאיצו את ביצוע מטלות הבית, הפכו את החיים לנוחים.

אבל, למרות כל הניסים הללו של הטכנולוגיה, רוב התאונות מתרחשות בחיי היומיום. רוב המצבים הקיצוניים בחיי היום-יום מתרחשים עקב רשלנות, חוסר אופקים, קלות דעת וקשורים לשריפות, חשיפה לזרם חשמלי, הרעלה, פיצוצים, נפילות בשוגג ועוד. לא כל המצבים המסוכנים נפתרים בבטחה, חלק נכבד מ. הם מסתיימים בתאונות ואסונות, שבהם אנשים סובלים ומתים.

הדרך הטובה ביותר להגביר את הביטחון האישי ואת בטיחותם של אחרים היא לא ליצור מצבים קיצוניים, אלא במקרה של התרחשותם (ללא קשר לסיבות), לנטרל אותם ביעילות, להיות מסוגל לעזור לעצמך ולאחרים.

קשישים לפעמים לא יודעים, מזניחים ולעתים קרובות שוכחים מאמצעי בטיחות פשוטים בחיי היומיום. נכון להיום, הבעיות הקשורות לאיום בשריפות, פיצוצי גז ביתיים ומצבי חירום אחרים, כמו גם נושאים הקשורים לבטיחות אישית, רלוונטיות מאוד.

לא פעם קשישים ונכים הופכים לקורבנות של תאונות בבית, כמו גם קורבנות של מעשי עבריינים המנצלים בציניות את הפתיונות של קטגוריות אלה של אנשים.

עבור קבוצה זו מאוכלוסייתנו פותחה התוכנית "בית ספר לבטיחות חיים לקשישים".

הוא כולל את הנושאים העיקריים הקשורים לחייו של כל אדם בנפרד בתנאים של החברה המודרנית.

מטרה ומטרות התוכנית

בית הספר לבטיחות לזקן הינה תכנית חברתית שפעילותה מאפשרת לממש את המטרה המרכזית – הגברת רמת הבטיחות בחיי היום יום של קשישים, נכים ושאר חלקי החברה הפגיעים.

מטרות התוכנית:

1. ללמוד ולקדם את התפתחותם של אנשים מבוגרים של יסודות אורח חיים בריא המבטיח קיום בטוח מן המניין ומימוש היכולות והצרכים של הפרט בחיי היום יום.

2. היכרות עם סוגי הסכנות המאיימות על אדם בחיי היום-יום המודרני, פעולות במצבי מסוכנות וחרום בעלי אופי טבעי, חברתי ומעשה ידי אדם; ללמוד ולשלוט בשיטות ובטכניקות של הגנה כדי למזער את הנזק האפשרי לפרט ולחברה במצבי מסוכנות וחירום.

3. לפתח את היכולת לנתח מצבים, לקבל החלטות בטוחות בחיי היומיום.

4. לגבש רעיונות לגבי המאפיינים האקולוגיים, החברתיים-תרבותיים, הכלכליים של החברה המודרנית כסביבת חיים.

5. לגבש יחס מכבד ואחראי כלפי בטיחות האדם ובטיחות הסובבים אותם, מיומנויות האינטראקציה, שיתוף הפעולה הדרוש לפתרון ומניעת מצבי סכנה וחירום, למימוש עדיפות הבטיחות בכל תחומי הפעילות.

6. להפנות את תשומת הלב הציבורית לבעיות של אזרחים מבוגרים ונכים הנקלעים למצב חיים קשה.

תנאי יישום התוכנית: ללא הגבלת זמן.

כיוונים עיקריים של התוכנית

התוכנית מיושמת במספר כיוונים:

1. בטיחות אש;

2. בטיחות חשמל;

3. טרור;

4. ביטחון משפטי;

5. הונאה;

6. בטיחות פסיכולוגית;

7. בטיחות מזון;

8. אבטחת מידע;

9. בטיחות סמים.

יעילות התוכנית

1. הגברת ערנותם של קשישים ונכים בכל תחומי החיים האישיים והציבוריים.

2. מניעת תאונות בבית.

3. הפחתת רמת הפשעים הקשורים בפתיחות של אנשים בקטגוריה זו של אזרחים.

4. שליטה ביסודות של אורח חיים בריא המבטיח קיום בטוח מן המניין.

5. הגברת הבטיחות האישית ובטיחות הזולת.

6. הפחתת המצב הדיכאוני ושיפור האוריינות החברתית והמשפטית בקרב האזרחים.

תכנית משוערת של הרצאות בתחומי התכנית

נושא ההרצאה

אחראי

בטיחות אש

1. אש כגורם באסון מעשה ידי אדם.

2. תכונות מסוכנות אש של חומרים וחומרים.

3. פעולות מניעה במקרה של שריפה.

4. מוצרי בעירה רעילים.

5. הגורמים העיקריים לשריפה.

מומחה לבטיחות בעבודה

מומחה משרד מצבי חירום - כפי שסוכם

בטיחות בחשמל

1. השפעת הזרם החשמלי על גוף האדם.

2. מכת חשמל.

3. דרכים להגן על אדם מפני התחשמלות.

4. אמצעי הגנה מפני פעולת זרם חשמלי.

5. שימוש במכשירים לחיסכון באנרגיה.

מומחה להגנת העבודה

טֵרוֹר

1. טרור כתופעה חברתית של זמננו.

2. ההיסטוריה של הופעת הטרור כתופעה חברתית.

3. כיוונים אפשריים למלחמה בטרור בתנאים מודרניים.

4. כללי התנהגות במקרה של פעולת טרור.

מומחה לעבודה סוציאלית

ביטחון משפטי

1. מערכת ההגנה הסוציאלית על קשישים.

2. רישום חוזים לעסקאות שונות.

3. כיצד לבצע נכון עסקאות לרכישה ומכירה של דיור.

4. זכויות קניין פרטיות.

5. פגיעה בזכות לפרטיות.

עורך דין

הונאה

1. אומנות לומר "לא!"

2. הונאה כתופעה חברתית.

3. דרכים להגנה מפני רמאים.

4. יכולת לזהות הונאה.

5. תדרוך על בטיחות אישית.

מומחה לעבודה סוציאלית,

מומחה משרד הפנים - כפי שסוכם

בטיחות פסיכולוגית

1.שיטות הגנה פסיכולוגית. קבלת הצהרות מילוליות.

2. אימון אוטומטי – כאמצעי לשליטה עצמית במצב הרגשי.

3. פחד. דרכים להתגבר.

4. להילחם בתופעת הבדידות.

פְּסִיכוֹלוֹג

בטיחות מזון

1.תכונות של תזונה רציונלית של קשישים ובני מאה.

2. ערך ביולוגי ותזונתי של חלבונים, שומנים ופחמימות.

3. ערכם של ויטמינים בתזונה. מזונות הם מקורות לויטמינים.

4. חשיבות המינרלים בתזונה.

5. חיי מדף וחיי מדף של מוצרים.

6. מצב תזונתי כאינדיקטור לבריאות.

7. מוצרי מזון חדשים בתזונה של האוכלוסייה הרוסית. מזונות טרנסגניים בתזונה, היבטים אתיים ואקולוגיים-היגייניים של בעיה זו.

8. מחלות המועברות עם מזון (הרעלת מזון, זיהומים).

אבטחת מידע

1. זכויות וחובות של מקבלי שירותים חברתיים.

2. הערכה עצמאית של איכות עבודת המוסד.

3. תקנים של שירות סוציאלי.

4. נוהל מתן שירותים חברתיים.

5.תכנית פרטנית למתן שירותים חברתיים. הֶסכֵּם.

ראש מחלקה, מתכנת

בטיחות סמים

1. השפעת תרופה שלילית.

2. חומרים פעילים ממקור טבעי, מלאכותי או ביוטכנולוגי.

3. תוספי מזון רפואיים.

4. קוסמטיקה רפואית.

5. תגובה שלילית של תרופה לתרופות.

6. תופעות לוואי של התרופה.

אחות, מומחית לבריאות - כפי שסוכם

שיטות וצורות עבודה לחשיפת נושאים:

הנפקת תזכירים (ברושורים, חוברות) בהנחיות,

הרצאות, שיחות, הסברים (ליידע),

אימונים פסיכולוגיים,

הצבת מידע על הדוכנים,

הצג סרטונים, מצגות וכו'.