תקציר של שיעור פתוח בנושא ניסויים בקבוצה הצעירה השנייה
"מי קסם".

סוגי פעילויות לילדים: משחק, תקשורת, מחקר קוגניטיבי.
מטרות: ליצור בילדים רעיונות לגבי השינויים האיכותיים במים ותכונותיהם.
משימות:
1. ליצור תנאים לזיהוי תכונות ואיכויות המים: צלולים, עכורים, נשפכים, חמים, קרים, חמים.
2. עודדו את השימוש בפעילויות מחקר וחיפוש.
3. תקן את הרעיון שהמים יכולים להיות קרים, חמים, חמים, עכורים.
4. לפתח רגישות חושית של תחושות מישוש (מים קרים, חמים, חמים) ופעילות מנטלית.
5. לפתח תשומת לב, עניין בפעילויות ניסיוניות.
מטרות: יכול, לבקשת מבוגר, לדבר על חפצים, לענות על השאלות הפשוטות ביותר במהלך פעילויות ניסוי, לשלוט בתנועות הבסיסיות בעת ביצוע תרגיל "דג", לקחת חלק במשחק "בשביל מה מים?"
ציוד: ציוד לניסויים: כוסות מים לפי מספר הילדים, דליים, בקבוק, אגרטל, כוסות ריקות, עמילן, קפה, סוכר, ריבה, כפיות, קערה, חלוקי נחל בצבעים וצורות שונות, צלחת , צ'יפס, תמונות עלילה.
תוכן הפעילויות המאורגנות של ילדים:
1. רגע ארגוני.
ילדים הולכים לכיסאות.
שלום חברים, שמי קפיטושקה. חבר'ה, אני אבוד. הייתי טיפה קטנה, יום אחד נשבה רוח חזקה ונשאה אותי.
- גרתי איפה שיש הרבה מים. ואיפה שהיו מים, הכל היה בסדר. דגים שמחים שחו במים, פרחים פלטו ארומה קסומה, והצמחים התענגו על הירק שלהם. אנשים וחיות שתו מים ושחו באגם. כל היצורים החיים צריכים מים, ומים יכולים לעשות פלאים. תן לי להראות לך כמה מים הם קסומים.
מים עושים פלאים
לא נמאס לנו להתפעל -
עזרו לספינות להפליג
היא תרדים את הדגים.
ורצוי כל שעה.
המים הם הקסם שלנו.
- חבר'ה, איך המים מטפטפים? (טפטוף, טפטוף, טפטוף).
מאיפה נשיג מים מהבית? (מהברז).
- איזה סוג מים זורמים מהברז? (קר וחם).
מהם המים הטובים ביותר לשטוף ידיים? (נעים).
איך אפשר להכין מים חמימים? (מערבבים קרים וחמים) ילדים קובעים שהמים בדליים קרים וחמים.
2. החלק העיקרי. ניסויים עם מים.
ניסיון: "ערבוב מים קרים וחמים"
המורה מציעה לכל הילדים לשפוך קודם מים חמים, ואז מים קרים, לקבוע את המים במגע. כאן יש לי שני דליים: באחד יש מים חמים, ובשני מים קרים. איך מכינים מים חמימים? (ילדים נוגעים בדלי מים, מערבבים מים באגן).
ניסיון: "צבע המים"
עכשיו בואו נשפוך מים לכוס אחת ונכניס לתוכה כפית. ממיסים קפה בכוס מים נוספת. איפה הכפית? (בכוס מים.) למה אתה רואה אותה? (המים צלולים, כך שניתן לראות את הכפית). זוהי תכונה נוספת של המים - המים שקופים.
-בואו ננסה להמיס חומרים אחרים במים (עמילן, ריבה). חבר'ה, תראו, המים שינו את צבעם, ואם נערבב סוכר במים, צבע המים יישאר זהה, אבל הסוכר עצמו נעלם. לאן הוא הלך? (מומס במים). זה מה שמים קסומים - יכולים לשנות צבע ולהמיס חומרים.
ניסיון: "צורת המים"
(שופכים מעט מים על צלחת שטוחה). מה קרה למים? היא פרשה על הצלחת. למים אין צורה, מכיוון שהם נוזלים ומתפשטים. אבל אם נשפוך מים לבקבוק, כוס, אגרטל, אז המים יקבלו צורה של הכלי שאליו הם נמזגים. (בצע פעולות). גם זו תכונה של מים – אין לה צורה.
3. חינוך גופני "דגים"
עכשיו ננוח מעט ונהפוך לדגים.
חמישה דגים קטנים שיחקו בנהר, (כפות הידיים סגורות, מעט מעוגלות. אנו מבצעים תנועות כמו גלים באוויר.)
היה בול עץ גדול על החול, (הידיים נלחצות זו לזו. אנחנו הופכים אותן מצד לצד.)
והדג אמר: "קל לצלול כאן!" (כפות הידיים סגורות ומעוגלות מעט. אנו מבצעים איתן תנועת "צלילה").
השני אמר: "הרי זה עמוק כאן" (נדנדה בכפות ידיים סגורות - מחווה שלילית).
והשלישי אמר: "אני רוצה לישון!" (כפות הידיים פונות לצד האחורי של אחת הידיים - הדג ישן.)
הרביעי התחיל לקפוא מעט. (אנחנו מנערים במהירות את כפות ידינו - רועדים.)
והחמישי צעק: "הנה תנין!" (כפות הידיים נפתחות ומתחברות - הפה.)
שחו מכאן כדי לא להיבלע! "(תנועות מהירות דמויות גל עם כפות ידיים סגורות - צפו משם.)
-קפיטושקה הביאה לנו חלוקי נחל. (מפזרים על השולחן, הילדים בוחנים אותם). עכשיו נשווה בין האבנים. (חלוקי הנחל הם כולם שונים: לכל אחד יש את הצבע שלו, הצורה, הגודל שלו, כולם נראים כמו משהו).
- סחוט את האבנים ביד, מה הן? (קשה.) טפחו אבן על אבן.
לקחנו את האבנים בידינו
הם דפקו אחד על השני
חלוקי הנחל שלנו דופקים, ככה, ככה.
אנחנו לא יכולים לשבור אותם.
למה אי אפשר לשבור סלעים? (הם מוצקים).
חוויה "מה אמרו המים? »
ילדים זורקים חלוקי נחל לתוך אגן מים, מקשיבים לקול.
- מה הוודקה אמרה לך? (בולה)
- מים יכולים להשמיע צלילים שונים.
ניסיון: "לשקוע או לשחות"
- אבנים - כבדות או קלות? (כבד.) האבנים כבדות, קשות. בוא נבדוק אם הם צפים על המים או לא? טובלים את האבנים במים. (ילדים מורידים את חלוקי הנחל למים, הם טובעים.) טבעו? (טבע.) מדוע שקעו האבנים? (הם כבדים.) האם אתה יכול לראות את האבנים במים? ולמה? (המים צלולים.)
-קפיטושקה הביאה לנו צ'יפס. האם הם קשים או רכים? (ילדים לוחצים אותם בידיים, מסיקים מסקנה.) גם הצ'יפס קשה. האם הצ'יפס כבד או קל? (רסיסים קלים).
-ומה יותר קל, מה יותר כבד - צ'יפס או חלוקי נחל? בוא נבדוק. (ילדים זורקים אבן לתוך קערת מים.)
איפה נפלה האבן? (למטה.) ילדים זורקים שבב. איפה נפל השבב? (הרסיס צף).
– חבר'ה, תראו, האבן והרסיס שניהם קשים, אבל האבן כבדה, והיא נפלה לתחתית, והרסיס קל, והוא צף.
- חבר'ה, בואו נזכור איך אדם משתמש במים?
4. משחק דידקטי "בשביל מה המים"
- שבו על כיסאות, צלמו וספרו מה אתם רואים עליהם.
- דגים שוחים באגם.
- הילדים משקים את הפרחים.
- מים זורמים מהברז, הילד שוטף את ידיו בסבון.
- סבתא שוטפת כלים.
- אמא רוחצת את התינוק באמבטיה.
5. השתקפות.
- כן, אנחנו תמיד צריכים מים כדי לשטוף את הכלים, להשקות את הפרחים, לרחוץ את התינוק, לשתות מים, בעזרתם אנחנו מבשלים לעצמנו אוכל טעים. מים חיוניים לחיי דגים, ציפורים וצמחים. הנה המים שאתה צריך. תודה לך, קפיטושקה, שסיפרת לחבר'ה כל כך הרבה דברים מעניינים על מים.
"אני מעז להגיד לך-
אנחנו לא יכולים לחיות בלי מים!
אנחנו לא יכולים לשטוף בלי מים
אל תאכל, אל תשתה.
אנחנו רגילים לעובדה שהמים
בן לוויה שלנו תמיד!
– קפיטושקה הביא לנו צעצועים. ילדים מניחים באופן עצמאי דגי פלסטיק וגומי באגן מים ומשחקים איתם.

לפתח עניין במחקר, ניסויים במים;

לפתח תחושות מישוש, מוטוריקה עדינה;

התעמלות בניחוש חידות, הגיית חרוזי ילדים (צורות קטנות של פולקלור רוסי);

לשים לב לחשיבות המים בחיינו ולטפח יחס זהיר למים;

מילון: מסתובב, יוצק, מנצנץ, שקוף, זורם, חסר טעם, רב צבעים.

טכניקות מתודולוגיות: ניחוש חידות, התעמלות אצבעות, פעילות נסיונית, התבוננות באיורים.

ציוד: מפיות, שכמייה, כובעים כחולים, כוסות למספר ילדים (2 לכל אחד), כפיות, קערת מים, צנצנות (מהמחית, עם צבע מתחת למכסה), הקלטת שמע "רעש מים", גושי קרח, צלחות לגושי קרח, תמונות (הפיכת מים למצבים שונים).

אני מדליק את קול המים.

נחשו את החידות:

אני. הם שותים אותי, הם מוזגים אותי

כולם צריכים אותי

מי אני? (ילדים - מים)

נכון, הקוסמת-מים תבוא לבקר אותנו היום! אתה רוצה להכיר אותה

לִדחוֹס?

מחנכת: אלנה אלכסייבנה, תסתובב ותהפוך לפיית מים.

(שמתי שכמייה כחולה, צעיף, דידם, מרים שרביט קסמים)

מחנכת: אני פיית מים, היום תלמדו עליי הרבה דברים מעניינים. בשביל מה אתה חושב שהמים מיועדים?

ילדים: לשתות, לשטוף ידיים, לבשל אוכל, לכבס.

הכללה של המחנך: אכן, אנחנו לא יכולים בלי מים, אנחנו פשוט מתעוררים ומיד הולכים לשטוף את עצמנו, מים מרעננים אותנו, עושים אותנו נקיים, רעננים, ממריצים. בואו נראה איך אנחנו יכולים לשטוף את עצמנו ולדבר בחיבה עם מים טובים.

חריזה "וודיצ'קה" מציגה פעולות.

מים, מים, שטפו לי את הפנים,

כדי לגרום לעיניים שלך לנצנץ

כדי לגרום ללחיים לשרוף

לצחוק בפה,

לנשוך שן.

מחנך: הו, איזה טובים חברים, אני רואה שאתם אוהבים קצת מים, היום נשחק עם פיית המים.

אנחנו מתיישבים ליד השולחנות.

חבר'ה, תראו, הבאתי משקפיים. באחד מה? (חלב). באחר? (מים). בכל אחד מהם שמתי כפית.

האם אנו רואים כפית בכוס חלב? (ילדים - לא).

באיזו כוס אנו רואים כפית? (איפה המים) למה? (המים שקופים והכף נראית, אבל החלב אטום והכף לא נראית)

המורה: נכון חבר'ה. נחזור: המים צלולים.

מחנך: יש לך צנצנת מים ללא מכסה על השולחן. בואו לגלות אם המים מריחים או לא? (מרחרח את המים).

המורה: מה אתה יכול להגיד?

ילדים: למים אין ריח.

מחנך: אז למים נקיים אין ריח.

המורה: בוא ננסה את המים. מה אפשר לומר? מה הטעם של המים?

ילדים: למים אין טעם.

מחנך: כל הכבוד! עכשיו תגיד לי, למה קוראים למים המכשפה?

ילדים: (תשובה), (מים יכולים להסתובב)

המורה: כן, זה נכון. מים יכולים להפוך.

אני מציע כן ציור עם תמונות.

חורף, פתיתי שלג, כדור שלג - מים הפכו לשלג;

משטח החלקה - לתוך הקרח; קיטור מהקומקום, נושם בקור - לאדים;

טיפות על הדשא - בטל; תמונה על גשם - כאן מים הם גשם.

מחנך: בגלל התמורות האלה, מים נקראים מכשפת.

מחנך: חבר'ה, הבאתי לכם קוביות קרח קסומות (שמתי על צלחת לכולם). גם הם קסומים, למה?

ילדים: הם הופכים מקרח למים.

מחנך: למה? קח קרח ביד, מה קורה?

ילדים: הם נמסים, הופכים למים.

מחנך: למה?

ילדים: יד, חמה, מחום, מחימום, הקרח נמס.

המורה: למה הוא הופך?

ילדים: טיפות.

מחנך: מים מורכבים מטיפות. אני הקוסמת-מים והופכת אותך לטיפות (אני נוגע בשרביט). (תלבש כובעים כחולים.) וטיפות מצחיקות אוהבות לשחק. בואו נשחק (עזבו את השולחן).

דקת כושר:

אחת שתיים שלוש ארבע חמש

הם אוהבים לשחק קצת.

אנחנו בועטים למעלה,

אנחנו מוחאים כפיים עם הידיים,

אנחנו עיניים ברגע,

פעם שם, פעם כאן

תסתובב סביבך

פעם אחת התיישבו, שניים קמו,

כולם הרימו ידיים למעלה.

אחת, שתיים, אחת, שתיים

כאן נגמר המשחק

מחנכת: האם אתה יודע למה קוראים למים גם הקוסמת?

ילדים: (עונה).

המורה: רוצה לדעת? אתם, טיפות, קוסמים בעצמם

מחנך: (שב ליד השולחנות) בשעה זו נהפוך מים משקופים לרב-צבעים. יש לך צנצנות עם מכסים על השולחנות שלך. כדי להפוך מים משקופים לרב-צבעים, אמור את מילות הקסם, חזור אחרי:

הו, וודקה, אתה וודקה,

אתה לא קל לפעמים

אתה יכול להסתובב מיידית

משקוף לכל צבע.

(דיבור פעמיים). נשפו על הצנצנות שלכם, עכשיו נערו את הצנצנות שלכם.

המורה: מה אנחנו רואים?

ילדים: המים צבעוניים.

המורה: איזה צבע? (רשימה: צהוב, אדום, ירוק)

ככה אנחנו קסומים!

המשמעות היא שניתן לצבוע מים בצבעים שונים.

מחנך: ועכשיו, טיפות יקרות, אספו את כל המים מהצנצנות לאגן. איך לעשות את זה?

ילדים: מוזגים מהכוסות לאגן, מוזגים (שופכים).

המורה: מדוע הצלחנו לעשות זאת?

ילדים: מים - זורמים, הם נוזלים, הם יכולים לזרום כמו נחל, כמו נהר. שפכנו אותו, וקיבלנו אגם שלם, ובאגם יש דגים שאוהבים לשחק, לשחות ולהשתכשך במים. תנו לידיים שלנו להיות דגים. בוא נשחק.

משחק אצבעות במים.

חזור אחרי:

הדגים שחו וצללו

במים חמימים נקיים.

(ידיים מקופלות ב"צביטה", הידיים נעות בגל מהכתף, אנו מתארים דגים צוללים שוחים).

ואז הם יתכווצו, יתפרקו, (פרושו את האצבעות לצדדים, ילחצו),

הם יקברו את עצמם בחול (יקפלו את האצבעות, יעשו תנועות, כאילו הם חופרים בחול).

מחנך: ואיזה סוג מים זה מרגיש למגע, מה זה נראה לכולם? (חם, נעים, מעניין לשחק איתו).

שורה תחתונה: אהבת להיות Magic Droplets? ומאוד נהניתי להיות פיית מים.

ועכשיו,

1,2,3 - גלול בין הטיפות, הפוך לבחורים.

1,2,3 - פיית מים, סובב מסביב, הפוך לאלנה אלכסייבנה! (להסיר כובעים, שכמייה).

הרהור: אז אילו דברים מעניינים למדת היום?

המים זורמים, צלולים, חסרי ריח. יכול להפוך לשלג, קרח, גשם, טל, קיטור. אנחנו לא יכולים להסתדר בלי מים בשום צורה בחיים, לכן יש להגן על המים, אסור להשאיר את הברז פתוח בסיום הכביסה.

ובכן, כמזכרת מפיית המים, הנה כמה טיפות בשבילך.

אלנה קזיולינה

מטרות

להכיר לילדים את תכונות המים;

לפתח קשב, התבוננות, חשיבה לוגית במהלך פעילויות חיפוש, כישורי ניתוח ויכולת להסיק מסקנות.

הפעל את המילון.

צִיוּד :

בקבוקי מים קרים וחמים

כוסות חד פעמיות אדום וכחול, שקופות

חומר הדגמה (תמונות, איורים)

תהליך לימוד

מְחַנֵך.

חברים, היום הוא לא יום רגיל עבורנו. היו לנו אורחים משעות הבוקר המוקדמות. בואו נגיד להם שלום.

(ילדים מברכים)

מְחַנֵך.

תראה, ובין האורחים יש את ידידנו פיגי. (המורה לוקח את פיגי בידיו ומראה אותו לילדים. פיגי נמרח)

מְחַנֵך.

שלום חרושה! מה קרה לך? למה אתה כל כך מלוכלך, מלוכלך?

(פיגי מספר לילדים שהוא מיהר לבקר אותם ובדרך נפל לשלולית והתלכלך)

מְחַנֵך.

אל דאגה, אנחנו בהחלט נעזור לכם. באמת חברים, אנחנו יכולים לעזור?

(תשובות של ילדים)

מְחַנֵך.

איך אתה חושב שנוכל לעזור לפיגי, מה אנחנו יכולים לעשות למענו?

(תשובות של ילדים) (לשטוף, לשטוף)

מְחַנֵך.

ואיך נשטוף את פיגי? (מים).

נכון, מים.

ניסיון מס' 1 מים נוזלים, זורמים.

מְחַנֵך.

חברים, מים הם חומר נוזלי. זה זורם, זה זורם. בואו נוודא את זה.

אקח שתי כוסות - האחת עם מים והשנייה - ריקה, ואמזוג את המים מאחת לשניה.

האם נשפכים מים? למה?

יְלָדִים.

כי נוזל.

מְחַנֵך.

נכון חבר'ה. אם המים לא היו נוזלים, אז הם לא היו יכולים לזרום בנהרות ובנחלים, הם לא היו זורמים מברז.

יש לפניכם כוסות מים, קח אותן ושפך אותן לאגנים על השולחן.

האם נשפכים מים? למה?

יְלָדִים.

כי נוזל.

מְחַנֵך.

- חבר'ה, מישהו מכם יודע איפה חיים המים? איפה היא מתחבאת?

תשובות של ילדים. הצג חומר הדגמה.

ניסוי מס' 2 מים חמים (ערבוב)

מְחַנֵך.

ועכשיו אנחנו צריכים לשטוף את הפיגי שלנו. ואיזה סוג מים אנחנו שוטפים את עצמנו? קַר? חַם? (נעים).

כאן יש לי שני בקבוקים: אחד מים חמים, והשני קר. (המורה נותנת לילדים לגעת בבקבוקי המים).איך מכינים מים חמימים? צריך לערבב אותם. תראה איך אני עושה את זה. אני לוקח כוס מים חמים אדומה ושופך אותה לאגן, ואז אני לוקח כוס כחולה של מים קרים ושופך את המים לאגן שבו שפכו את המים החמים. אני מערבב, ועכשיו אתה יכול לגעת במים.

המורה מציעה לכל הילדים לשפוך קודם מים חמים, ואז מים קרים, לקבוע את המים במגע.






מְחַנֵך.

ובכן, עכשיו אתה יכול לשטוף את הפיגי שלנו. (המורה שוטפת את פיגי ומנגבת אותו במגבת).

מְחַנֵך.

חבר'ה, תגידו לי בבקשה, למה עוד אנחנו צריכים מים, איך אנחנו משתמשים בהם?

תשובות של ילדים, הצגת חומר הדגמה.

חֲזִירוֹן

ובכן, עכשיו אני די נקי ומסודר. ומצב הרוח שלי נעשה טוב ועליז. בוא נשחק איתך את המשחק "Droplet" בקרוב.

Fizminutka (משחק עם פיגי).

זרוק - אחד, שחרר - שתיים,

מאוד איטי בהתחלה

ואז, אז, אז -

כולם לרוץ, לרוץ, לרוץ.

טיפות החלו להבשיל

להדביק טיפה.

בואו נפתח את המטריות

נגן על עצמנו מפני הגשם.

(המשחק משוחק 2 פעמים).



ניסיון מס' 3 המים צלולים.

חֲזִירוֹן

ואני מכיר עוד תכונה מאוד מעניינת של מים. סטפשקה אמרה לי. אם תרצה, אספר לך על הנכס הזה.

הנה תראה. יש לנו כוסות על השולחן עם נוזלים שונים (חלב, מיץ, מים). וגם, חבר'ה, יש לכם חלוקי נחל על השולחן. קח אבן אחת והכניס אותה לכוס חלב. האם הנחת את זה? ועכשיו תסתכל בזהירות אם אבן הנחל הוא מים בכוס חלב. לא. ולמה? כי חלב הוא לבן. אנחנו לוקחים את חלוק הנחל השני, שמים אותו בכוס מיץ. חלוקי נחל נראים בכוס מיץ? לא. למה? כי המיץ צהוב.

עכשיו שים את האבנים בכוס מים ותראה. רואים את חלוקי הנחל במים?

יְלָדִים.

כן, אנחנו רואים אותם.

מְחַנֵך.

ומה אתה חושב? למה אנחנו רואים אותם?

יְלָדִים.

מכיוון שלמים אין צבע, הם שקופים.

מְחַנֵך.

כן, המים צלולים.


מְחַנֵך.

אתה מבין, פיגי, כמה זה נהדר לבקר אחד את השני. אתה יכול לגלות הרבה. הנה אתם, היום, איזה דברים חדשים למדתם על מים יחד עם פיגי? (תשובות של ילדים).

חֲזִירוֹן.

– כן, היה מעניין!

הרי מיהרתי לבקר אותך לא בידיים ריקות. הבאתי לך ספר צביעה. תראה. אלו עננים עם גשם. חשבתי שאבוא לצייר יחד איתך. ועכשיו אני לא יכול, אני חייב לרוץ בדחיפות לסטפשקה ולפילה כדי לספר להם על התכונות החדשות של המים.

מְחַנֵך.

ובכן, כמובן פיגי, רוץ. ואני והחבר'ה נצבע את הצביעה שלך בהנאה רבה.

חֲזִירוֹן. -הכל, הכל, רצתי! שלום לכולם!

מְחַנֵך.

נתראה בקרוב, פיגי!

פרסומים קשורים:

"וודיצ'קה-וודיצ'קה". תקציר של שיעור פתוחשילוב תחומים חינוכיים: סוציאליזציה, קוגניציה, תקשורת, תרבות גופנית. מטרה: לפתח פעילות קוגניטיבית.

סיכום פעילויות חינוכיות ישירות בקבוצה הצעירה השנייה "וודיצ'קה, קצת מים, לשטוף את הפנים שלי ..."תקציר של פעילויות חינוכיות ישירות בקבוצה הצעירה השנייה "וודיצ'קה, קצת מים, לשטוף את הפנים שלי ..." מטרה: גיבוש.

סיכום פעילויות חינוכיות בנושא התפתחות קוגניטיבית בקבוצה הצעירה הראשונה "מים, מים"תוכן תוכנה. להכיר לילדים את העובדה שכאשר אנו פותחים את הברז, אנו משחררים מים. הכירו את תכונות המים. לפתח תחושות בעור.

צפייה נ. על אודות. ד.: חינוכי וקוגניטיבי. סוג n. על אודות. ד.: משולב. מטרה: יצירת רעיונות לגבי תכונות המים. מטרות: 1. חינוכית:.

יַעַד:

תִקשׁוֹרֶת:

המשך היכרות עם המים ותכונותיהם; להעשיר את אוצר המילים, לפתח דיבור דיאלוגי.

קוגניציה:

ליצור רעיונות אלמנטריים לגבי התכונות הבסיסיות של מים; לפתח את היכולת לזהות סימנים בודדים של מים ועניין בניסויים; לגבש ידע על שמות של חפצים, חיות בית וים.

סוציאליזציה:

לעורר את התפתחות העניין במשחקים משותפים; ליצור את היכולת לתקשר, להתבונן בנורמות מוסריות אלמנטריות וכללי התנהגות אינדיבידואליים.

חוֹמֶר:חלוקי נחל, 3 כוסות מים, צבע ירוק, מברשת, חישוק, בד כחול, חיות מחמד וחיות ימיות, דומדמניות, סוכר, חול, כוסות שתייה חד פעמיות, ארנב צעצוע.

הורד:


תצוגה מקדימה:

יַעַד:

תִקשׁוֹרֶת:

המשך היכרות עם המים ותכונותיהם; להעשיר את אוצר המילים, לפתח דיבור דיאלוגי.

קוגניציה:

ליצור רעיונות אלמנטריים לגבי התכונות הבסיסיות של מים; לפתח את היכולת לזהות סימנים בודדים של מים ועניין בניסויים; לגבש ידע על שמות של חפצים, חיות בית וים.

סוציאליזציה:

לעורר את התפתחות העניין במשחקים משותפים; ליצור את היכולת לתקשר, להתבונן בנורמות מוסריות אלמנטריות וכללי התנהגות אינדיבידואליים.

חוֹמֶר: חלוקי נחל, 3 כוסות מים, צבע ירוק, מברשת, חישוק, בד כחול, חיות מחמד וחיות ימיות, דומדמניות, סוכר, חול, כוסות שתייה חד פעמיות, ארנב צעצוע.

מהלך הפעילות.

1. רגע ארגוני.

ילדים נכנסים לקבוצה ורואים ארנב.

מְחַנֵך. הו, חבר'ה, מי בא לבקר אותנו? זה ה-Dunno Bunny. השם שלו הוא כך כי הוא עדיין קטן ולא יודע הרבה.

באני, היום נדבר על מים.

אַרנֶבֶת. הו, תחשוב, מים, אבל מי צריך את זה?

מְחַנֵך. מותק, אתה לא יכול לחיות בלי מים. חבר'ה, נניח, למה אנחנו צריכים מים? (תשובות של ילדים)

אַרנֶבֶת. שמעתי גם שהמים צבעוניים ומריחים כמו דומדמניות.

מְחַנֵך. זה נכון חבר'ה? כן נכון. וכדי להוכיח לך את זה, אנחנו מזמינים אותך לשחק. חבר'ה, בואו נשחק עם באני - אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש נשחק מחבואים.

באני, נסגור לך את העיניים ונסתיר את האבן. ואתה תחפש אותו

2 ניסיון במים.

המורה מוריד את חלוק הנחל לכוס מים צלולים.

מְחַנֵך. אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש - אפשר לפקוח את העיניים.

מְחַנֵך. חבר'ה, בוא נבקש מבאני למצוא חלוק נחל.

אַרנֶבֶת. אה, כן, הנה זה, בכוס מים.

מְחַנֵך. איך מצאת את זה כל כך מהר?

אַרנֶבֶת. לא יודע!

מְחַנֵך. חברים, למה אתם חושבים שבאני מצא את האבן כל כך מהר?

יְלָדִים. כי המים צלולים.

מְחַנֵך. ובואו נסתיר שוב את האבן. ואתה, באני, נסה למצוא אותו. ילדים, מה צריך לעשות כדי שבאני לא ימצא חלוק נחל?

יְלָדִים. המים צריכים להיות בצבע.

אחד הילדים מוסיף צבע למים - חלוק הנחל אינו נראה. באני פוקחת את עיניה ולא מוצאת אותו.

אַרנֶבֶת. הו, חבר'ה, איפה אבן הנחל? אני לא מוצא את זה.

מְחַנֵך. למה באני לא מצא את האבן?

יְלָדִים. כי צבענו את המים, והם כבר לא שקופים.

מְחַנֵך. באני, ואמרת שהמים מריחים כמו דומדמניות. תריח אותה.

אַרנֶבֶת. כן, זה לא מריח בכלל.

מְחַנֵך. חבר'ה, תציצו.(נותן לילדים) האם יש ריח של המים? הילדים אחראים

מְחַנֵך. אז מה אנחנו יודעים על מים? יש למים ריח? באיזה צבע היא?

המורה מבהירה את תשובות הילדים.

משחק 3 "קרקעית הנהר"

מְחַנֵך. חבר'ה, כבר אמרנו לבאני בשביל מה יש מים. אבל אנחנו גם יודעים שהמים הם בית לבעלי חיים מסוימים.

אַרנֶבֶת. למי?

מְחַנֵך. כדי לענות על שאלה זו, אנו מזמינים אתכם לשחק במשחק "River Bottom".

יש חישוק על השטיח, באמצע הבד כחול. חיות בית וימיים פזורות מסביב. בסמוך יש בית לבעלי חיים.

מְחַנֵך. תראה, באני, כחול זה מים. יש חיות מסביב. חבר'ה, בואו נראה את באני מי גר איפה. קח חיה אחת והכנס אותה לביתך.

מחנכת ג'וליה, איזו חיה לקחת? איפה הוא גר?

המורה והילדים קובעים מי גר איפה.

מְחַנֵך. תראה, באני, הילדים של כל החיות התיישבו בבתיהם. אף אחד לא טעה. ואתה זוכר איפה הם גרים.

4. דקה פיזית.

הגשם טפטף על כף היד

על הפרחים ועל השביל.

זה נשפך, זה נשפך, הו-או-הו

רצנו הביתה.

5. התנסות ב"מים - ממס"

באני לוחש באוזנה של המורה.

מְחַנֵך. כן, באני, גם אני יודע את זה, ויש לי הכל בשביל זה. בוא נלך כולנו ביחד, אני אראה לך.

מְחַנֵך. תראו חברים, מה יש על השולחן שלי? (תשובות של ילדים)

על השולחן שתי כוסות מים, חול, סוכר.

מְחַנֵך. מה קורה אם שמים סוכר במים? חול? (תשובות של ילדים). בוא נבדוק. אני אשים סוכר בכוס אחת, חול בשנייה. אני אערבב קודם את הסוכר. מה קרה לו? האם הוא נעלם מהמים? (תשובות של ילדים)

מְחַנֵך. חבר'ה, בואו ננסה את המים - איך היה להם טעם?

ילדים מנסים, עונים.

מְחַנֵך. חבר'ה, בואו נסביר שוב לבאני: המים הממסו את הסוכר, הוא הפך לבלתי נראה, אבל נשאר במים.

מְחַנֵך. עכשיו נראה מה קרה בכוס אחרת, איפה זרקתי את החול? אני אערבב. מה קרה לו? האם הוא נעלם מהמים? החולות ירדו לקרקעית. האם ניתן לשתות את המים האלה?

תוֹצָאָה.

מְחַנֵך. חברים, מה עשינו היום? בואו נזכיר שוב את באני, האם יש טעם למים? צֶבַע? מי גר במים? האם חול מתמוסס במים? מה לגבי סוכר? האם אהבת את זה? מה בדיוק?

מְחַנֵך. באני, אתה מבין עכשיו כמה מים חשובים לנו?

אַרנֶבֶת. למדתי הרבה על מים. תודה רבה חבר'ה! לזכרי, אני נותן לך טיפות מים. ועכשיו אני יודע שאי אפשר לחיות בלי מים, כמה זה חשוב לנו! אבל, לצערי, הגיע הזמן שאלך הביתה. להתראות, חבר'ה!


מפגש ניסויים

"מה זה להיות נקי?"

(קבוצת ג'וניור א', גילאי 2-3)

סוגי פעילויות לילדים: שובב, קוגניטיבי-מחקרי, תקשורתי.

מטרות:פיתוח הספירה הקוגניטיבית של ילדים באמצעות הכללה בתהליך של ניסוי, הכרת ילדים עם תכונות המים, הרחבת רעיונות על העולם הסובב אותם, פיתוח סקרנות, חשיבה ודיבור של הילד.

משימות:לערב ילדים במחקר ולהכליל את תוצאות הניסויים, ליצור רעיונות לגבי התכונות והאיכויות של העולם האובייקטיבי.

חומרים וציוד: כוסות מים, קערת מים, צבעים (גואש מדולל במים ונשפך לבקבוק יפהפה), צעצועים קטנים (למשל הפתעת קינדר), מפיות, משאית.

זמן ארגון:

משאית עם צעצועים קטנים נוסעת לתוך הקבוצה.

מחנך: חבר'ה, תראו איזה אורחים הגיעו אליכם היום.

תנו לכל ילד צעצוע. ילדים מסתכלים עליהם ושמות להם.

מחנך: היום מלוכלך ברחוב ובזמן שהצעצועים הגיעו אליך הם התלכלכו. בואו נשטוף אותם.

מה זה להיות נקי?

שטפו ידיים לעיתים קרובות עם סבון

הסר לכלוך מתחת לציפורניים

בואו נחתוך אותם במהירות.

צריך לשטוף בבוקר

כן, גם בערבים.

חלק ראשי:

ילדים מגיעים לשולחנות, עליהם יש כוסות מים.

מחנך: בואו נשים את הצעצועים למים ונשטוף אותם. תראה, אתה רואה את הצעצועים שלך במים? איזה סוג של וודקה? (שקוף, נקי).

ובואו נשאיר צבע למים. איך הייתה הוודקה? (מלוכלך, אטום)

מה קרה לה? (מְלוּכלָך).

חבר'ה, המים התלכלכו והצעצועים שלנו התלכלכו שוב. מה עלינו לעשות עכשיו? איך שוטפים אותם שוב? (לשטוף במים נקיים וצלולים).

בואו נשטוף אותם בקערה של מים נקיים וצלולים.

ילדים שוטפים צעצועים בקערת מים נקיים ומנגבים אותם במפית.

אה, מים-מים!

בואו תמיד נהיה נקיים!

ריסוס ימינה, ריסוס לשמאל!

הגוף שלנו נהיה רטוב!

מגבת רכה

אנחנו נצא מהר מאוד!

מחנך: ובכן, עכשיו הצעצועים שלך נקיים שוב ויכולים לשחק איתך.