MK מוסד חינוכי לגיל הרך d / s 451 נובוסיבירסק.

יום החברות

תקציר שיעורים משולבים קבוצת הבינייםהנושא "יום הידידות"

יַעַד.ליצור אווירה של רצון טוב, חופש, אהבה.

משימות.

ליצור את היכולת של ילדים לנהל את רגשותיהם ורגשותיהם, להרחיב את רעיון החברות; להעמיק את הרעיון של ילדים על חסד, כאיכות אינטגרלית אחת של אדם, היכולת לַחשׁוֹב מהות מוסריתפעולות, היכולת ליצור מצב חדש באגדות מוכרות; לפתח אצל ילדים מיומנויות תקשורת, זיכרון, חשיבה, היענות רגשית, יכולת הזדהות, הרצון לבוא זה לעזרתו של זה. מצב קשה, לפתח רגשות חברתיים; לטפח עניין באגדות, יחס הוגן אחד כלפי השני, יחס ידידותי כלפי עמיתים ומבוגרים.

1. בוקר

טוען "שלום, חבר!"
שלום חבר!

שלום חבר!

להיכנס למעגל)
(להחזיק ידיים)
נלך במעגלים
ונמצא חברים בכל מקום!
(להסתובב במעגלים)
שלום ארנב!
(הניף יד ימין מעל הראש.)
שלום קיפוד!

איזה יום טוב!
(להרים את שתי הידיים למעלה)
סנאי, שלום!
(הניף יד ימין מעל הראש)
זאב, שלום!
(הניף יד שמאל מעל הראש)
שלום! נשמע כמו תשובה.
(מותח את הידיים קדימה)
שלום חבר!
(למשוך יד ימיןלצד)
שלום חבר!
(למשוך יד שמאללצד)
להיכנס למעגל)
(להחזיק ידיים)
נלך במעגלים
ונמצא חברים בכל מקום!
(להסתובב במעגלים)
"שיחה על אילו חברים דרושים"
כיף בחוץ
מחנך: היום יש לנו איתך מסיבה כיפיתמוקדש לידידות. הרי בגן יש לנו חברים וחברות ראשונות.
אני אוהב את שלנו גן ילדים
זה מלא בחורים.
אחת שתיים שלוש ארבע חמש…
חבל שאנחנו לא יכולים לספור את כולם.
אולי מאה מהם, אולי מאתיים.
זה טוב כשאנחנו ביחד!
מוֹבִיל. כדי להכיר ולהכיר חברים חדשים, אתה צריך לדעת מילות נימוס, אבל האם אתה יודע מילות נימוס?

המשחק "תגיד לי מילה".

1. אם אתה פוגש חבר, אפילו ברחוב, אפילו בבית,
אל תתביישו, אל תתחכמו, אלא תגידו חזק יותר... (שלום).

2. אם אתה מבקש משהו, אז קודם כל אל תשכח
פתח את הפה שלך ותגיד... (בבקשה).

3. אם אתה לא רוצה להיחשב בור,
אני מתחנן בפניך, תהיה חכם
התחל את בקשתך במילה מנומסת:
תהיה ... (חביב), תהיה ... (חביב).

4. אם החברה נפגשה, לא בחופזה, לא מראש,
ואז ברגע הפרידה, ספר לכולם... (להתראות).

5. אם, במילים או במעשה, מישהו עזר לך,
אל תהסס לדבר בקול רם, באומץ... (תודה)

וורה הרופי מופיע.

Vraka-Zabiyaka: שלום לכולם! אהה! זה המקום שבו אני צריך להיות! (משפשף את ידיו) מחנך: איפה זה "כאן"?
Vraka-Zabiyaka: איפה, איפה... כן, כאן, איפה שיש הרבה ילדים. אני אעשה מהם את העוזרים שלי.
מארח: מי אתה?
ראף וראקה: אני ראף וראקה. שמעתי שיש לך איזה חג כאן?
מחנך: לא איזה סוג, אלא חג הידידות, חג החברים האמיתיים. ואנחנו כאן כדי ליהנות.
Vraka-Zabiyaka. האם הילדים הנמוכים האלה חברים? האם הם יכולים להיות חברים? הו, צחק! (צוחק).
מחנך: רגע, רגע, וורה-זביאקה, כדי לגלות אם החבר'ה שלנו באמת יודעים להיות חברים, צריך לבדוק אותם במשחקים, בריקודים, בשירים.
Vraka-Brawler: בדוק, הא? אנא! (שולף את הכדור.) הנה הכדור. מי שלא תופס אותו לא גדל ולכן לא למד להיות חברים! מתחיל באקראי, מרמה ילדים, זורק עליהם כדור.
המורה: ובכן, לא! זה לא יעבוד! אם אתה משחק בזה, אז באמת.
Vraka-Brawler: איך זה באמת?
מחנך: זה אומר - לפי הכללים. תראה, עכשיו ניקח את הכדור ונעביר אותו במעגל, ואתה תופס. מוסכם?

משחק "להעביר את הכדור מסביב"

מטרה: ללמוד לפעול לפי אות, להעביר את הכדור ביחד ובמהירות

תיאור: ילדים עומדים במעגל, מעבירים את הכדור במעגל. בסימן המנהיג (מחיאת כפיים), הכדור מועבר לכיוון השני.

Vraka-Zabiyaka: זהו, אני לא משחק ככה. זה לא הוגן. עכשיו, אם הייתי משחק לבד עם הכדור, וכולכם רצו אחרי, זה יהיה נהדר!
מחנך: אתה רוצה לשחק עם החבר'ה משחק מעניין"נחש בקול"
משחק נייד "נחש בקול"
מטרה: לפתח שמיעה, מיינדפולנס.
תיאור: ילדים עומדים במעגל, המנהיג במרכז עומד עם עיניים עצומות. ילדים הולכים במעגל ואומרים:
אנחנו משתובבים קצת
כולם הוצבו במקומם.
אתה אליושה (שם הנהג), נחש
מי התקשר אליך, גלה.

עם סיום המילים הילדים עוצרים, המורה מצביעה על אחד השחקנים, הוא קורא לנהג בשמו, אם הנהג ניחש מי התקשר אליו הילד הזה מחליף מקום.

וורה-בולי: טוב, זה שאתם מכירים אחד את השני בשם - הבנתי את זה היטב, אבל האם אתם יודעים איך לעזור אחד לשני? אני אבדוק את זה במשחק הבא. רק מי שבאמת יודע להיות חבר של כולם יוכל לעבור לצד השני.

משחק גשר ידידות

מטרה: ללמד לפעול בקבוצות, להגיב, לגבש ידע של צבעים.

ציוד: קרטון צבעוני לפי מספר הילדים

תיאור: מציירים רצועה - זהו נהר (3-4 רוחב של יריעת קרטון), כדי לעבור לצד השני, ילדים צריכים לבנות גשר מיריעות קרטון באותו צבע. המנצחת היא קבוצת הילדים שהצליחה להסכים מהר יותר מהשאר ולעבור את הגשר לצד השני.

מחנך: בריון, אתה מבין, התמודדנו עם המשימה הזו! ולמה אתה עצוב?
Vraka-Zabiyaka: אתה כל כך עליז וידידותי, אבל אתה לא רוצה להיות חבר איתי!
מחנך: מה אתה עושה! אנחנו רוצים להיות חברים איתך! חבר'ה, נכון?
ילדים: כן!
מחנך: וכאות לידידות שלנו, אנחנו רוצים לתת לך פרח של ידידות, אותו נצייר עכשיו ביחד!
Vraka-Zabiyaka: הו, כמה נהדר!
ציור לפי מספרים "פרח"
ילדים מציירים ביחד את פרח הידידות, הצבעים נבחרים לפי המספרים. בסוף נותנים פרח לוורקה-זביאקה.
מחנך: ובכן, איזה סוג של Vraka-Zabiyaka אתה עכשיו, למדת להיות חברים איתנו ועכשיו אתה Veselushka-Hahatushka!
התעמלות אצבעות "חברות"
חברים בקבוצה שלנו
בנות ובנים.
(אצבעות שתי הידיים מחוברות באופן קצבי למנעול)
נתחבר איתך
אצבעות קטנות.
(מגע קצבי של אצבעות שתי הידיים)
אחת שתיים שלוש ארבע חמש.
(לגעת לסירוגין באצבעות שתי הידיים, החל באצבע הקטנה)
התחל לספור שוב:
אחת שתיים שלוש ארבע חמש.
סיימנו לספור.
(זרועות למטה, לחץ ידיים)

2. יום

התעמלות ממריצה
כדי שנהיה בסדר
בואו נטען מהר.
אנחנו הולכים לאט,
(הליכה, ידיים בצדדים)
פרשנו את ידינו לצדדים,
שים את הידיים שלך על הצדדים
(הליכה בצד החיצוני של כף הרגל)
דובי הולך
הלכנו על עקבים
(הליכה על עקבים, ידיים מאחורי הראש, על הצוואר)
ידיים לצוואר, תראה.
ועכשיו המדרונות ביחד,
אנחנו עושים את זה במקום.
(נוטה הצידה)
שים את הידיים שלך לפניך
קבל אותם עכשיו עם הרגל שלך!
(להניף רגליים)
ובכן, ידידי, אל תפהק,
"מספריים" אתה מבצע!
(זרועות ישרות מול החזה)
כולנו כורעים יחד
אנחנו באמת צריכים בריאות!
ננפח בלון
(תרגיל נשימה להחזרת הנשימה 4-5 פעמים)
ואז לאט לאט נפוצץ את זה.
התעוררתי מה? טוב אז -
מים מחכים לכם!
תשטוף, אל תתעצל
(ילדים מכבסים ומתלבשים)
תתלבש, תאכל שבי!

הדרמטיזציה למשחק "גן ילדים"

מטרה: לפתח את היכולת לזהות ולהביע רגשות שונים

תיאור: נבחרים שני משתתפים במשחק, שאר הילדים הם צופים. המשתתפים מוזמנים לממש את המצב הבא - הורים הגיעו לגן בשביל ילד. הילד יוצא אליהם עם הבעה של מסויים מצב נפשי. על הצופים לנחש איזה מצב מציג המשתתף במשחק, על ההורים לברר מה קרה, ועל הילד לספר את הסיבה למצבו.

3. הליכה

תצפית בטבע

לעבודה הידידותית של נמלים.

משחק "תן תנועה לחבר"

ילדים עומדים במעגל, נשמעת מוזיקה עליזה, ילד אחד מראה את התנועה, כל הילדים חוזרים עליה וכן הלאה במעגל.

תוכן התוכנית:

הובילו את הילדים להבין את משמעות המילה "ידידות".

הרחב רעיונות לגבי התכונות שצריכות להיות לחבר

לִלמוֹד בצורה פשוטהלצאת מהסכסוך

לטפח יחס הוגן אחד כלפי השני, לטפח יחס ידידותי כלפי עמיתים ומבוגרים.

לפתח אצל ילדים את יכולת האמפתיה, הרצון לבוא זה לעזרת זה במצב קשה, לפתח רגשות חברתיים וכן פיתוח מיומנויות תקשורת.

ללמד לנהל את הרגשות והרגשות שלהם, להרחיב את רעיון החברות, להעמיק את הרעיון של ילדים על חסד.

התקדמות השיעור:

המוזיקה של V. Shainsky "כשהחברים שלי איתי" נשמעת.

מְחַנֵך:

הרוח מתיידדת עם השמש,
וטל הוא עם עשב.
פרח הוא חבר של פרפר,
אנחנו חברים איתך.
הכל עם חברים בחצי
אנחנו שמחים לשתף!
רק כדי לריב עם חברים
לעולם לא!

. מהי ידידות? כפי שמושר בשיר הישן והטוב מהסרט המצויר: "אתה לא יכול לשחק את כל המשחקים לבד, לא אני, ולא אתה, אף אחד, אף אחד", ועוד יותר מכך "תמיד יש גלידה לבד, זה לא לא טעים לי, או לך, לאף אחד...".חבר'ה, אתם יודעים איך חברים אמיתיים צריכים להיות? (תשובות של ילדים).

אני אשאל שאלות, ואתה תענה "כן-כן-כן" או "לא-לא-לא".

משחק: "כן-כן-כן", "לא-לא-לא".

האם נהיה חברים חזקים?

(כן כן כן)

להעריך את הידידות שלנו?

(כן כן כן)

האם נלמד לשחק?

(כן כן כן)

האם נעזור לחבר?

(כן כן כן)

צריך לעצבן חבר?

(לא לא לא)

ולתת חיוך?

(כן כן כן)

האם כדאי לפגוע בחבר?

(לא לא לא)

נשתה תה עם חברים?

(כן כן כן)

האם נהיה חברים חזקים?

(כן כן כן)

כל הכבוד! השלימו את המשימה.

השיר של ו' שיינסקי "חיוך" נשמע.

מְחַנֵך: חבר'ה, מאיפה מתחילה היכרות וידידות? (תשובות של ילדים) נכון, כי חייכן הוא ידידותי. אדם מיטיב הוא אחד המאחל לך בהצלחה.בואו להעניק חיוכים ידידותיים לאורחים שלנו, שיהיה לכולם מצב רוח טובושיהיה לך יום טוב.
כל הילדים התאספו במעגל
אני חבר שלך ואתה חבר שלי
בואו נאחז ידיים בחוזקה
ואנחנו מחייכים אחד לשני. (ילדים מחזיקים ידיים ועומדים במעגל)

כפות ידיים חמות נגעו
והילדים חייכו.

כל אדם מרוצה לא רק מחיוך אדיב, אלא גם ממילה ידידותית.

משחק מחמאות.
ילדים עומדים, מסתובבים במעגל, לוחצים ידיים ואומרים "סשה, אתה אדיב". וכולי. מילים לדוגמה: עליז, יפה, מהיר, אמיץ, אמיץ, אכפתי, מנומס, תרבותי, חרוץ, ידידותי.

האדם במצב רוח טובמילים טובות.

דקת חינוך גופני

להחזיק ידיים יחד
ימינה - שמאלה (פונה ימינה - שמאלה)
בואו נהנה (מחוא כפיים)
קפוץ קפוץ)
ותסתובב (עיגול)
הרבה אנשים שמחים (אנחנו הולכים במעגל)
חברים נאמנים טובים לנו.
לא נריב (אנחנו מתקרבים למרכז)
בואו נשכח מהעצב (אנחנו נסוגים אחורה).

מטפלת : חבר'ה, קורה שאתם רבים? מה גורם למריבות לרוב? (תשובות של ילדים)

מְחַנֵך: אז הכי הרבה סיבה נפוצהמריבות כשאתה לא יכול לשתף משהו או כשאתה רוצה לעשות את אותו הדבר. תארו לעצמכם שני חברים קיפוד ובאני, שכל אחד מהם רוצה לרכוב על נדנדה, איך לעזור להם לא לריב.

(המורה בוחרת שני ילדים להשתתף במשחק, מחלקת את המסכות המתאימות של בעלי חיים, הילדים מוזמנים לתאר את המצב הנוכחי).

חיו שני חברים באני וקיפוד

איכשהו הם יצאו לטייל

והם מצאו נדנדה בקרחת היער.

הקיפוד צעד לעבר הנדנדה

הארנב משך אליו את הנדנדה

ארנב: "אני הראשון!"

והקיפוד: "לא, אני!"

חברים לא נכנעים אחד לשני.

הארנבת נעלבה: "אז אתה הקיפוד,

אני לא טוב בכלל בתור חבר!"

לדון בבעיה, למצוא דרכים לפתור אותה.

מְחַנֵך: מדוע החליט הארנב לא להיות חבר של הקיפוד? (תשובות של ילדים)

אתה חושב שכדאי להתווכח עם חברים על זה? (תשובות של ילדים)

איך לפייס חברים, לוודא שאין ריב? (תשובות של ילדים)

בואו נקרא שוב את השיר, ובכן, עם סוף טוב, כשהארנב והקיפוד הסכימו.

ביער שקט, בין שיחים ושבילים,

חיו שני חברים באני וקיפוד

איכשהו הם יצאו לטייל

והם מצאו נדנדה בקרחת היער.

הקיפוד צעד לעבר הנדנדה

הארנב משך אליו את הנדנדה

אמר הארנב: "אני אנער אותך, אנחנו חברים איתך קיפוד"

מְחַנֵך: אז מה צריך לעשות כדי למנוע מריבות? (תשובות של ילדים: להיות מסוגלים לנהל משא ומתן) איך לדעתך חבר צריך להיות? (תשובות הילדים: אדיב, קשוב, סימפטי)

ובואו נעשה פוסטר יוצא דופןעל ידידות. (ילדים מגיעים לשולחן, עליו יש נייר גדול עם גלובוס מודבק).

חבר'ה, כף היד היא סמל לאמון, כנות וידידות. אם מבוגרים וילדים יהיו חברים על הפלנטה שלנו, אז אנחנו יכולים לקרוא לכוכב שלנו -כוכב השלום והידידות.בואו נשאיר את טביעות היד שלנו על הפוסטר שלנו. (ילדים טובלים את ידיהם בצבעים צבעוניים)

(במהלך העבודה נשמע שיר על חברות)

מְחַנֵך: המורה מסיים:
בהיר יותר מהשמש
ידידות בכל העולם
זה יותר כיף עם חברים
בכל כוכב לכת.

השיר של ו' שיינסקי "כשהחברים שלי איתי" נשמע.

תוכן התוכנית:

הובילו את הילדים להבין את משמעות המילה "ידידות".

הרחב רעיונות לגבי התכונות שצריכות להיות לחבר

למד את הדרך הקלה לצאת מקונפליקט

לטפח יחס הוגן אחד כלפי השני, לטפח יחס ידידותי כלפי עמיתים ומבוגרים.

לפתח אצל ילדים את יכולת האמפתיה, הרצון לבוא זה לעזרת זה במצב קשה, לפתח רגשות חברתיים וכן פיתוח מיומנויות תקשורת.

ללמד לנהל את הרגשות והרגשות שלהם, להרחיב את רעיון החברות, להעמיק את הרעיון של ילדים על חסד.

התקדמות השיעור:

המוזיקה של V. Shainsky "כשהחברים שלי איתי" נשמעת.

מטפלת:

הרוח מתיידדת עם השמש,
וטל הוא עם עשב.
פרח הוא חבר של פרפר,
אנחנו חברים איתך.
הכל עם חברים בחצי
אנחנו שמחים לשתף!
רק כדי לריב עם חברים
לעולם לא!

.מהי ידידות? כפי שמושר בשיר הישן והטוב מהסרט המצויר: "אתה לא יכול לשחק את כל המשחקים לבד, לא אני, ולא אתה, אף אחד, אף אחד", ועוד יותר מכך "תמיד יש גלידה לבד, זה לא לא טעים לי, או לך, לאף אחד...".חבר'ה, אתם יודעים איך חברים אמיתיים צריכים להיות? (תשובות של ילדים).

אני אשאל שאלות, ואתה תענה "כן-כן-כן" או "לא-לא-לא".

משחק:"כן-כן-כן", "לא-לא-לא".

האם נהיה חברים חזקים?

(כן כן כן)

להעריך את הידידות שלנו?

(כן כן כן)

האם נלמד לשחק?

(כן כן כן)

האם נעזור לחבר?

(כן כן כן)

צריך לעצבן חבר?

(לא לא לא)

ולתת חיוך?

(כן כן כן)

האם כדאי לפגוע בחבר?

(לא לא לא)

נשתה תה עם חברים?

(כן כן כן)

האם נהיה חברים חזקים?

(כן כן כן)

כל הכבוד! השלימו את המשימה.

השיר של ו' שיינסקי "חיוך" נשמע.

מְחַנֵך:חבר'ה, מאיפה מתחילה היכרות וידידות? (תשובות של ילדים) נכון, כי חייכן הוא ידידותי. אדם מיטיב הוא אחד המאחל לך בהצלחה. בואו להעניק חיוכים ידידותיים לאורחים שלנו, שיהיה לכולם מצב רוח טוב ויום טוב.
כל הילדים התאספו במעגל
אני חבר שלך ואתה חבר שלי
בואו נאחז ידיים בחוזקה
ואנחנו מחייכים אחד לשני. (ילדים מחזיקים ידיים ועומדים במעגל)

כפות ידיים חמות נגעו
והילדים חייכו.

כל אדם מרוצה לא רק מחיוך אדיב, אלא גם ממילה ידידותית.

משחק מחמאות.
ילדים עומדים, מסתובבים במעגל, לוחצים ידיים ואומרים "סשה, אתה אדיב". וכולי. מילים לדוגמה: עליז, יפה, מהיר, אמיץ, אמיץ, אכפתי, מנומס, תרבותי, חרוץ, ידידותי.

מצב רוחו של אדם עולה ממילים טובות.

דקת חינוך גופני

להחזיק ידיים יחד
ימינה - שמאלה (פונה ימינה - שמאלה)
בואו נהנה (מחוא כפיים)
קפוץ קפוץ)
ותסתובב (עיגול)
הרבה אנשים שמחים (אנחנו הולכים במעגל)
חברים נאמנים טובים לנו.
לא נריב (אנחנו מתקרבים למרכז)
בואו נשכח מהעצב (אנחנו נסוגים אחורה).

מטפלת: חבר'ה, קורה שאתם רבים? מה גורם למריבות לרוב? (תשובות של ילדים)

מְחַנֵך:לכן, הסיבה השכיחה ביותר למריבות היא כאשר אתה לא יכול לשתף משהו או כאשר אתה רוצה לעשות את אותו הדבר. תארו לעצמכם שני חברים קיפוד ובאני, שכל אחד מהם רוצה לרכוב על נדנדה, איך לעזור להם לא לריב.

(המורה בוחרת שני ילדים להשתתף במשחק, מחלקת את המסכות המתאימות של בעלי חיים, הילדים מוזמנים לתאר את המצב הנוכחי).

חיו שני חברים באני וקיפוד

איכשהו הם יצאו לטייל

והם מצאו נדנדה בקרחת היער.

הקיפוד צעד לעבר הנדנדה

הארנב משך אליו את הנדנדה

ארנב: "אני הראשון!"

והקיפוד: "לא, אני!"

חברים לא נכנעים אחד לשני.

הארנבת נעלבה: "אז אתה הקיפוד,

אני לא טוב בכלל בתור חבר!"

לדון בבעיה, למצוא דרכים לפתור אותה.

מְחַנֵך:מדוע החליט הארנב לא להיות חבר של הקיפוד? (תשובות של ילדים)

- אתה חושב שכדאי לריב עם חברים? (תשובות של ילדים)

- איך לפייס חברים, לדאוג שלא יהיה ריב? (תשובות של ילדים)

בואו נקרא שוב את השיר, ובכן, עם סוף טוב, כשהארנב והקיפוד הסכימו.

ביער שקט, בין שיחים ושבילים,

חיו שני חברים באני וקיפוד

איכשהו הם יצאו לטייל

והם מצאו נדנדה בקרחת היער.

הקיפוד צעד לעבר הנדנדה

הארנב משך אליו את הנדנדה

אמר הארנב: "אני אנער אותך, אנחנו חברים איתך קיפוד"

מְחַנֵך:אז מה צריך לעשות כדי למנוע מריבות? (תשובות של ילדים: להיות מסוגלים לנהל משא ומתן) איך לדעתך חבר צריך להיות? (תשובות הילדים: אדיב, קשוב, סימפטי)

ובואו נעשה פוסטר יוצא דופן על ידידות. (ילדים מגיעים לשולחן, עליו יש נייר גדול עם גלובוס מודבק).

חבר'ה, כף היד היא סמל לאמון, כנות וידידות. אם מבוגרים וילדים יהיו חברים על הפלנטה שלנו, אז נוכל לקרוא לכוכב שלנו כוכב השלום והידידות. בואו נשאיר את טביעות היד שלנו על הפוסטר שלנו. (ילדים טובלים את ידיהם בצבעים צבעוניים)

(במהלך העבודה נשמע שיר על חברות)

מטפלת: המורה מסיים:
בהיר יותר מהשמש
ידידות בכל העולם
זה יותר כיף עם חברים
בכל כוכב לכת.

השיר של ו' שיינסקי "כשהחברים שלי איתי" נשמע.

אנה פיליפס
שיחה "חברות מתחילה בחיוך" (קבוצה אמצעית)

יום טוב! התברר שהיה צורך להכין בדחיפות שיעור בנושא " חברות מתחילה בחיוך"שום דבר לא עלה לי בראש. ניצלתי את הניסיון של הקולגות שלי עם מאם. ברצוני להביע תודה מיוחדת לנדז'דה אוכלובה, יוליה ורלמובה, אולגה קולינה, רסילה מינלביבה. ההערות שלהם הפכו ל"נקודת ההתחלה" של השיעור שלי. הנה מה שקיבלתי.

שִׂיחָה« חברות מתחילה בחיוך» (קבוצת הביניים) .

יַעַד: פיתוח תקשורת חופשית עם עמיתים ומורה.

משימות:

1. להכליל ולהרחיב את הידע של ילדים על מושגים כמו "חבר", " חֲבֵרוּת".

2. להכיר לילדים רגשות ותכונות אנושיות שעוזרות ומעכבות חֲבֵרוּת.

3. תקן את הכללים יחסי ידידות .

4. להגיע להטמעה על ידי ילדים של היכולת להעריך רגשות ופעולות של אחרים במצבים שונים.

5. לפתח מיומנויות ויכולות תקשורת.

6. לטפח יחס ידידותי כלפי אחרים.

חומרים: תמונות תמונה « חֲבֵרוּת» ו "מריבה". איורים לרוסית אגדות עם "הצריף של זיישקינה", "חוברושצ'קה זעירה", "שועל ועגור" "שועל וזאב", דיוקן של באבא יאגה. אמוטיקונים קטנים חתוכים מנייר צהוב (ללא מחייך, עפרונות אדומים - לפי מספר הילדים. הקלטת שיר של V. Shainsky « חברות מתחילה בחיוך» .

עבודה מקדימה: שיחות על חברות, חברים, עזרה הדדית; דיון על מצבי קונפליקט ב קְבוּצָהומציאת דרכים לפתור אותן; די "נחש בקול", "תקראו לזה מתוק", "מחמאות"; פאי "אנחנו בחורים מצחיקים"; להסתכל באיורים, לקרוא ספרות בדיונית, כולל סיפורי עם רוסיים; להאזין ולשיר שירים חֲבֵרוּת.

מהלך השיחה.

1. הגיעו אלינו אורחים. בואו בוא נחייך אליהם, בוא ניפגש, בוא ניפגש. (שלום, ילד אחד מדבר בקצרה מאוד על שלנו קְבוּצָה).

2. ועכשיו בוא, בבקשה, אלי. הנה ארבע תמונות, מה דעתכם, איזו? ילדים בוחרים "תוֹסֶפֶת"תְמוּנָה. במהלך הדיון שאנו מגיעים אליו סיכום: שלוש תמונות מציגות ילדים חביבים ומצחיקים, והרביעית מציגה לוחמים, אז היא "תוֹסֶפֶת".

3. היום אני מזמינה אותך לדבר על חֲבֵרוּת(ילדים יושבים על כיסאות המסודרים בחצי עיגול).

שאלות ל שִׂיחָה:

מה לדעתך חֲבֵרוּת?

האם יש לך חברים?

למה אנחנו צריכים חברים?

מי אתה יכול להיות חברים?

איך חבר אמיתי צריך להיות?

איזה בחורים אתה רוצה להיות חברים, ועם מי אתה לא רוצה?

ילדים עונים על שאלות ומביעים את דעתם. סיכום: חֲבֵרוּת- זה כשאנשים רוצים להיות ביחד, כשהם משחקים ביחד, מתקשרים, לא רבים. חברות היא חיוכים של חברים. חברים הם אנשים שאנחנו נהנים לשחק איתם. ידידות היא מתיאתה יודע לנהל משא ומתן בלי צעקות ומריבות; לחלוק צעצועים, לדבר בנימוס ולא להתחצף; הזהר (אכפתיות)לחבר; להיות מסוגל להזדהות עם חבר. אם לחבר יש שמחה, אז תשמח איתו, אם צרות, אז תתאבל ביחד.

4. לפני שאתה איורים לסיפורי עם רוסיים. בואו נראה למי מהדמויות מהאגדות אפשר לקרוא חבר, ומי לא? אנו דנים בדמויות של הדמויות, במעשיהן, עם מי הילדים היו רוצים להיות חברים. סיכום: חבר יכול להיקרא Cockerel מתוך אגדה "הצריף של זיישקינה"- הוא אמיץ, אדיב, הגן על החלשים. פרה מתוך אגדה "חוברושצ'קה זעירה"היא תמיד עוזרת, מקשיבה, מתחרטת. חיות מתוך אגדה "טרמוק"הם מצחיקים, אדיבים, וגם עוזרים אחד לשני. אתה לא יכול לקרוא לשועל מהאגדות חבר "שועל וזאב", "שועל ועגור"- היא ערמומית, תמיד מתעתעת, לעולם לא תעזור ולא תתחרט.

5. אני מראה דיוקן של באבא יאגה. אתה חושב שלבאבא יאגה יש הרבה חברים? אחרי התשובות של הילדים אני מציעה שלבאבא יאגה אין חברים כי היא לא מכירה את החוקים חֲבֵרוּת. הזמינו ילדים לשחק "לא באמת"ולבדוק את הידע שלהם "כללים חֲבֵרוּת» . כללים משחקים: אם תענה "כן"אנחנו מוחאים כפיים ומהנהנים בראשנו בחיוב. אם התשובה "לא"אנחנו רוקעים ברגליים ומניעים את ראשנו. האורחים מעריכים את נכונות התשובות של הילדים.

משחק "לא באמת"

האם כולנו צריכים לשחק ביחד?

צריכים חבר שיעזור?

צריך לעצבן חבר?

א לתת חיוך?

האם כדאי לפגוע בחבר?

מה דעתך על פתרון מחלוקות?

לשתות תה לחבר?

ידידות יש לכבד?

האם טוב שיש חבר?

כולנו נהיה להיות חברים?

(חבר המושבעים מסכם (כולם עשו עבודה מצוינת)

6. מסכם שלנו שיחות. אנחנו מסכמים כמה חשוב חֲבֵרוּתלכל אדם. זֶה חֲבֵרוּתאתה צריך להוקיר ולא להעליב את החברים שלך, אבל כדי שיהיו לך חברים טובים אתה צריך ללמוד להיות עצמך חבר טוב.

7. בסוף שיחה לשאול שאלה. למה ידידות מתחילה? תשובה יְלָדִים: עם מחייך! בואו גם שלנו לסיים את השיחה בחיוך. (את כל לחייך אחד לשני, לשיר ו שיינסקי « חברות מתחילה בחיוך» ילדים מציירים "חיוכים"ולתת אותם לאורחים כסמל להתחלה חֲבֵרוּת).

משימות התוכנית:

חינוכי: להכיר לילדים סודות (כללים)יחסי ידידות; לגבש את הידע של פתגמים ושירים על ידידות.

חינוכי: ללמוד להבין ולהעריך את רגשותיהם ומעשיהם של אחרים, להסביר את שיפוטיהם; ליצור קשרים חיוביים בין ילדים בגיל הגן, לעודד אותם לעשות מעשים טובים. לטפח את היכולת להקשיב לבן השיח, לא לפחד להביע את נקודת המבט, לענות בבירור על השאלות שנשאלו, להמשיך לפתח דיבור דיאלוגי, לצבור ניסיון בכתיבת סיפורים יצירתיים. לטפח תחושה של עזרה הדדית, עזרה הדדית, ערך והוקיר חברות.

פיתוח: להעשיר לֵקסִיקוֹןילדים עם פעלים ושמות תואר, המשיכו ללמד ילדים איך לבנות משפטים מורכבים, לגבש את היכולת לנהל דיאלוגים קצרים.

עבודה מקדימה: לימוד הקבוצה: התבוננות בתקשורת של ילדים, זיהוי תכונות התקשורת.

לימוד פתגמים, שירים על ידידות עם ילדים;

קריאת ספרות על חברות, יחסים בין ילדים.

האזנה להקלטות אודיו של שירים "חברות מתחילה בחיוך" .

חומר וציוד:

הקלטות אודיו: "חברות מתחילה בחיוך" (לחן V. Shainsky, מילים: M. Plyatskovsky)

תמונות סיפור בנושא "איך ולמי אתה יכול לעזור" , עץ נס, רשמקול, כללי ידידות, שמשות, רגשות של אנשים, שטיח העולם.

התקדמות השיעור:

שלום ילדים! היום יש לנו אורחים. אורחים רוצים להעריץ אותך, לראות למה הפכת.

תרגיש בנוח. (נשמע כמו "שיר הידידות" כשהילדים יושבים)

ידידות חזקה לא תישבר, לא תתפרק מגשמים וסופות שלגים.

V-l: כאשר התיישבת, נשמע שיר. על מה זה היה?

ילדים: השיר היה על חברות, על חבר, הוא לא ישאיר אתכם בצרות, הוא תמיד יבוא להציל.

ש: על מה אתה חושב שאנחנו הולכים לדבר היום? (על ידידות, על חברים אמיתיים)

וי-ל: כן, נגלה את סודות הידידות. ועל מנת לפתור אותם יש לענות בתשובה מלאה, להיות קשובים ולמלא אחר הכללים.

V-l: אתה מבין, היום עץ הנס שלנו משועמם, אבל בואו נמסור את סודות הידידות שנפרמו לעץ הנס? אתה מסכים? ואז יהיה כיף.

  1. מהי ידידות? (כשילדים משחקים ביחד, משתפים, לא פוגעים אחד בשני...
  2. זה חברים, זה מעשה טוב.
  3. איך אפשר להיפגש? מופע סצנת היכרות.
  4. ואיפה מתחילה ידידות? (עם חיוך, אז השיר אפילו שר).

V-l: זה כמה קל אתה ואני פתרנו את התעלומה הראשונה. בואו נשלב ידיים, וכל אחד, מביט בעיניו של השכן, יעניק לו את החיוך החם ביותר שלו. (ילדים מופיעים)

V-l: - "חיוך" לשים על עץ הנס שלנו.

ו-ל: חבר'ה, הילדים שלנו בקבוצה יודעים להתיידד? (פחית)

למי אפשר לקרוא חבר? (אדם שיבוא להציל ב זמנים קשים, לא עוזב בצרות, חולק צעצועים, יכול לעזור, ללמד מה הוא יכול לעשות, נכנע. ואם אתה רוצה שיהיו לך חברים טובים, מה אתה צריך להיות? (חבר טוב, אדיב, נדיב, ישר, ידידותי)

ואם יש לך ריב, מה אתה צריך לעשות? (ליישב).

V-l: עכשיו נלמד להשלים איתך.

Fizminutka: תפסיק להילחם ולכעוס (חזור)

יאללה, שים בשידור חי (להסתובב ולהחזיק ידיים)

הכל, טינה, לך (להניף ידיים)

חברות מחכה לנו קדימה (חיבוק). כל הכבוד!

בואו ננסה להילחם פחות. בסדר גמור? אנחנו יושבים.

ו-ל: תמיד נעים לדבר על חברים. לכן, משוררים רבים כותבים שירים על ידידות. כמה מכם זוכרים את הפסוקים האלה?

קריאת שירים על חברות לילדים:

1. הכל עם חברים בחצי, אנחנו שמחים לשתף

רק לריב עם חברים - אף פעם!

2. עננים הם חברים בשמיים, הנהר חבר עם החוף

הרי לא בכדי אומרים שאין חסמים לידידות!

3. אנחנו מרגישים טוב כשאנחנו ביחד, אחד ליד השני.

זה רע לחיות בלי חבר, אתה צריך לזכור את זה!

V-l: כן, חבר'ה, אדם תמיד צריך מישהו קרוב. אני חושב שלכולכם יש חברים. אולי מישהו רוצה לספר על החבר שלו? (תוכנית סיפור מוצעת)

איך קוראים לחברים שלך

מה אתה משחק עם זה?

איזה מין חבר הוא

למה אתה חבר שלו?

(אני מקשיב לסיפורים של 1-2 ילדים.)

אנחנו יכולים להסיק שהחיים בלי חברים הם משעממים.

V-l: כאן גילינו את הסוד השני של הידידות - "צריך שיהיה מישהו?" חברים. בואו נשים עוד סוד אחד על עץ הנס.

ילדים ניגשים לדוכן, שם יש תמונות של אדם המביע רגשות שונים.

וי-ל: חבר'ה, ספרו לי איך נראה אדם בודד, כלומר. אדם שאין לו חברים. (הופעה)

(עצוב, עצוב, קודר, קודר)

(ענן, שמים מעוננים, גשם, נטיף נמס, פרח קמל).

ש: איך נראה אדם שיש לו הרבה חברים?

(עליז, שמח, משמח)

ש: למה אתה יכול להשוות את מצב הרוח שלו? (עם שמש, קשת, פרח).

V-l: ומה אתה איתנו? יְדִידוּתִי?

ש: בואו נשחק עם האצבעות.

פיזמינוטקה: בנות ובנים הם חברים בקבוצה שלנו,

(אצבעות שתי הידיים מחוברות במנעול)

נתחבר איתך אצבעות קטנות.

(כפות הידיים צמודות זו לזו)

(רפידות אצבעות נוקשות זו בזו)

אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש, סיימנו לספור.

(ידיים למטה, לחץ ידיים). כל הכבוד!

כניסה לתמונות סצנה "לעזור אחד לשני"

ש: תסתכל היטב ותגיד לי, מה אתה חושב, אילו בחורים מתוארים? מה אתה יכול לספר עליהם? (מסופר בתמונות)

ש: האם אנחנו יכולים לומר שהם ידידותיים? למה? (תאחלו אחד לשני בהצלחה, הילדה עוזרת לסבתא שלה, לא רבו במהלך המשחק ...

V-l: אז למדנו עוד סוד של ידידות, איזה מהם? תהיה אדיב. בואו נשים אותו על עץ נס!

ש: חבר'ה, מה אתם חושבים: מה זה עוד סוד?

V-l: אני אגיד לך - "עזור לכל מי שצריך עזרה ויהיו לך הרבה חברים"

ו-ל: ועכשיו אני מציע להושיט את ידיך לחבריך ולחייך. ותנסה לעולם לא להילחם.

ו-ל: בוא נבוא עכשיו לעץ הנס שלנו - הוא כל כך עליז, למה אתה חושב? (כי פתרנו את התעלומה של איך לא להילחם).

ו-ל: ואני גם מציע לך לזכור את הכללים שאנו דנים בהם לעתים קרובות מאוד בגן. (כללי תכנית).

ש: חבר'ה, מה המשמעות של הכללים האלה? (ילדים מבטאים אותם). כל הכבוד!

V-l: אבל אם אחד מכם עדיין עובר על הכללים האלה, ומישהו פוגע במישהו, יש לנו שטיח קסמים. נשב על זה ונעמוד. בסדר גמור?

ש: ילדים, התעניינתם? (תשובות)

אני גם מאוד שמח שכולכם התעניינתם. אני רוצה לתת לך שמשות קסומות שתמיד יזרחו עבורך, יחממו אותך. בואו כולנו נהיה חברים ונוקיר את הידידות שלנו! (הזמינו את הילדים לחבק חזק, לחייך). תודה לכל!