סבטלנה ארטמייבה

נושא: היו מנומסים.

מטרות:

להבהיר ולחזק את הבנת הילדים בנימוס.

לפתח דיבור נכון מבחינה דקדוקית.

לפתח את היכולת להעריך את התנהגותם של חברים.

הפעל את המילון.

צִיוּד:

הספר "מילת קסם" מאת ו' אוסייב, "סתם זקנה", "איזה מנומס אתה" מאת ש' יא מרשק, "שיעור נימוס" וכו'.

עבודה מקדימה:

עבודה יומיומית על חינוך לנימוס אצל ילדים.

יצירות קריאה: V. Oseeva, S. Ya. Marshak ואחרים.

שינון שירים, שירים על נימוס, עבודה על פתגמים.

התקדמות הקורס.

1. ארגון רֶגַע.

שבו חבר'ה. ולך, נסטיה, אין כיסא? קח את זה בבקשה (אני נותן את הכיסא בעצמי, אם הבנים לא מנחשים לעשות את זה).

כל הכבוד, נסטיה, לא שכחתי לומר "תודה".

כמה נחמד להסתכל על ילדה או ילד מנומסים שלא שוכחים להודות על השירות, שיודעים לשאול חבר או מבוגר.

היום, חבר'ה, נדבר איתך על נימוס.

2. קריאת הסיפור "מקרה ברחוב".

אני אקרא לכם את הסיפור "מקרה ברחוב", ואתם מקשיבים היטב.

"פעם, איש זקן הלך ברחוב, נשען על מקל גדול מסוקס, מסתכל ברגליו. לעברו, מרים את ראשו למעלה והסתכל על משהו בשמיים, ילד הלך. הילד רץ לתוך הזקן. אדם ודחף אותו בחוזקה. הזקן כעס מאוד על הילד אבל הילד הזה אמר משהו לזקן, והוא מיד נעשה חביב."

מה אמר הילד שגרם לסבא להפסיק לכעוס?

תשובות הילדים:

כן, הילד היה מנומס. הוא דחף בטעות את הזקן ומיד אמר לו הילד: "אנא סלח לי".

לא פלא שנאמר: "מילה טובה תמיס אבן".

הזקן כעס בהתחלה על הילד, אבל כששמע, בנימוס, מילים יפות- הפך מיד לחביב יותר, נעשה אדיב וידידותי.

3. שיחה המבוססת על סיפורו של V. Oseeva "מלת הקסם".

חבר'ה, תראו לאיזה סיפור התמונה הזו מצוירת?

תשובות ילדים ("מלת קסם")

נכון, כל הכבוד.

מי בתמונה? (סבא ופבליק)

למה לפבליק יש פרצוף כל כך עצוב? (כי הוא כעס על לנקה, שלא נתנה לו צבע. על סבתו, שלא נתנה לו גזר. על אחיו, שאינו נוסע בסירה).

תראה את התמונה הבאה. מי מצולם כאן?

תשובות ילדים (לנה ופבליק)

למה ללנה יש הבעה כזו על הפנים?

כי היא לא ציפתה שפבליק יגיד את "מלת הקסם".

חבר'ה, ספרו לי איך התנהג פבליק לפני שנפגש עם הזקן? (הוא היה גס רוח, לא מנומס)

איך הזקן פבליק עזר להיות מנומס? כיצד לימד הזקן את פבליק לומר את המילה "בבקשה"? (בקול נמוך, מסתכל ישירות לתוך העיניים של האדם איתו אתה מדבר)

איך המילה הזו עזרה לפבליק בעתיד? (תשובות של ילדים)

לכן המילה "בבקשה" נקראת קסומה. כשהחל פאבליק לומר את המילה הזאת בשיחה עם קרוביו, כולם שינו מיד את יחסם כלפיו: כולם נעשו אדיבים, כאילו הקוסם הניף את שרביטו. אז אתה תמיד צריך להגיד את המילה "בבקשה" אם אתה מגיש בקשה לחברים או למבוגרים.

אילו עוד מילות קסם אתה מכיר? (שלום, להתראות, סליחה וכו')

מתי צריך להגיד תודה? (תשובות של ילדים)

נכון, אם אחד מכם עשה משהו טוב, במקרה הזה צריך להודות למילים "תודה" או "תודה רבה".

ואם אמרו לך "תודה", מה עליך לענות (בבקשה)

וכשאתה מוותר על הכיסא שלך, איך אתה אומר? (לשבת בבקשה)

ואם בטעות פגעת במישהו, דחפת? (אני מצטער)

המבוגר שאליו אתה מחליט לפנות עסוק בלדבר. מה צריך לעשות במקרה זה? (תשובות של ילדים)

כל הכבוד, אתה מכיר היטב את כללי האדיבות.

למי קוראים מנומס? (מי שמכיר את כל כללי הנימוס ועוקב אחריהם)

חינוך גופני "חזרזיר"

חזרזיר חזרזיר

הוא הניח חבית. (התכופף, ידיים על החגורה, בצע הטיות ימינה)

קמתי על הרגליים

מָתוּחַ!

ואז התיישב

התכופפתי!

וקפץ קצת

והוא הלך במקום.

ואז נשכב שוב, -

אבל בצד שמאל! (כפוף ידיים על החגורה, בצע הטיות שמאלה)

ומי הכי מנומס בקבוצה שלנו? אילו פעולות מנומסות של חבריך אתה מכיר? אתה יכול לספר עליהם? (תשובות של ילדים)

זה נכון, הילדים האלה מסתדרים טוב. הם מכירים את כללי ההתנהגות המנומסים ולא שוכחים לפעול לפיהם.

כן, שכחתי לגמרי, היום נכנסתי לספרייה ספר מענייןואני רוצה להראות לך את זה. זה במגירת השולחן שלי. תביא לי ספר, מישה, בבקשה. (מבצע את המשימה).(אם מישה עומד בכל הכללים, אני משבח אותו: "כל הכבוד, מישה, תודה!)

תראו חברים, איזה ספר טוב. הסיפור הזה הוא על פיה ועל שתי בנות, אדיבות ומנומסות, מרושעות ורעות. אני אקרא לך אותו בזמני הפנוי.

ספרו לי, חבר'ה, איך מישה מילא את ההזמנה שלי? (תשובות של ילדים)

האם הוא היה מנומס עכשיו או לא?

למה אתה חושב ככה? אחרת איך אתה יכול להגיד את זה?

4. פתגמים על נימוס.

"נימוס לא עולה כלום, אבל מוערך מאוד" - יש פתגם כזה.

אילו פתגמים על נימוס אתה מכיר?

"מילת חיבה לגבר היא כמו גשם בבצורת", "ממילה חיבה הלשון לא תתייבש", "לדרוש נימוס מאחרים, היה מנומס בעצמך".

5. המשחק "אנחנו ילדים בגיל הרך - חבר'ה מנומסים".

ועכשיו, חבר'ה, נשחק איתך. המשחק נקרא "אנחנו ילדים בגיל הגן - חבר'ה מנומסים".

אני אספר לך מקרה אחד על הילד וובה, ותיזהר ובמקום שבו אני עוצר, אמור את המילה החסרה ביחד, ביחד.

פעם וובה הלך לתיאטרון. באוטובוס הוא ישב ליד החלון והביט ברחובות בהנאה. לפתע נכנסה לאוטובוס אישה עם ילד קטן. וובה אמר, קם ממושבו: "שב. (ילדים במקהלה -" בבקשה ".) האישה הייתה מרוצה והודתה בנימוס רב ל-Vova: (ילדים במקהלה -" תודה"). לפתע האוטובוס נעצר במפתיע. וובה כמעט ונפלה ודחפה בחוזקה מישהו אחר האיש. האיש רצה לכעוס, אבל וובה מיד אמר (בקול אחד - "אני מצטער").

כל הכבוד!

אני מקווה שאם תמצא את עצמך במצב כזה כמו וובה, תהיה גם מנומס.

6. תוצאת השיעור.

היום דיברנו על נימוס. שוב השתכנעתי שאתה מכיר היטב את כללי ההתנהגות המנומסת ולא רק יודע, אלא גם מנסה למלא אחריהם.

כשכל הילדים מנומסים, אז, כמו שאומר השיר: "וכולם בעולם יאהבו ילדים כאלה".

תקציר השיעור ההתפתחותי

V קבוצת הכנה

בנושא זה "מסע לארץ האדיבות"

פסיכולוג חינוכי:

פונטלייבה V.V.

מטרות:

  1. להכיר לילדים נימוס ציבורילחנך ילדים תכונות מוסריותורגשות, כדי ליצור מיומנויות של התנהגות תרבותית, מוכשרת מבחינה אסתטית.
  2. המשך לפתח מילולי ו תקשורת לא מילולית, יחס אדיב.
  3. לפתח מודעות עצמית וכישורי ויסות עצמי.

שילוב תחומים חינוכיים: פיתוח חברתי ותקשורתי, פיתוח דיבור, התפתחות קוגניטיבית.

צִיוּד:עץ חסד, שערי ארמון, ד/ ו"מעשים טובים", ד/ ו"פרח - שבעה פרח", כדור חוט.

עבודה מקדימה:שיחה "אם אתה מנומס...", "המעשים הטובים שלנו", קריאת x / l: O. Driz "מעשים טובים", V. Oseeva "מלת קסם", ש. מרשק "שיעור של נימוס", ד / ו תרגילים "נחל מנומס", "הטלפון שלי צלצל", "מי יפנה את מקומו למי", התבוננות בציורים, איורים.

התקדמות הקורס.

ברכת משחק "מועדון השמות".

- חבר'ה, יש לי כדור קסם בידיים. אני מעביר את זה לשכן שלי משמאל, ואני בעצמי ממשיך להחזיק את החוט. וכך כולם מעבירים את הכדור ומחזיקים את החוט עד שהוא חוזר אליי. העברת הכדור, עליך לברך את השכן שלך על ידי קריאתו בשמו.

- חברים, אתם רוצים לצאת איתי לטיול? היום ניסע איתכם לארץ האדיבות, אבל הכניסה אליה לא כל כך קלה. הדרך תהיה פתוחה בפנינו אם תזכרו את מילות הנימוס "הקסם" שמסתתרות בשורות פיוטיות, מצאו ושמות אותן.

ü זה הומצא על ידי מישהו בפשטות ובתבונה לומר שלום כשנפגשים ... (בוקר טוב)

ü אפילו גוש קרח יימס ממילה חמה... (תודה)

ü מתוך נימוס, לא מתוך רחמים, דבר לעתים קרובות יותר ... (בבקשה)

ü הגדם הישן יהפוך לירוק כשהוא ישמע ... (צהריים טובים)

ü אם אתה לא יכול לאכול יותר, אנחנו נגיד לאמהות ... (תודה לך)

ü גם בצרפת וגם בדנמרק אומרים שלום ... (להתראות)

כל הכבוד בנים! הנה אנחנו בארץ הנימוס.

ובשערי הארמון

העץ הטוב צומח.

הרוח נשבה כאן פתאום

סובב את העלים.

העץ השתעמם

חכו לאנשים טובים.

אתם תבואו

החזירו את העלים לעץ.

משחק מעשים טובים.

- חבר'ה, בואו נשחק את המשחק "מעשים טובים". התבוננו בתמונות ומצאו את אלו המראות מעשים טובים. ספר עליהם והחזיר את העלים האלה לעץ. (סיפורי ילדים על מעשים טובים)

איזה עץ טוב יש לנו! כל הכבוד!

מצב בעיה "עזרה לפטרושקה".

הו חבר'ה, שכחתי להגיד לכם שלום מחברתנו הטובה פטרושקה. הוא התקשר אליי ומאוד התעצבן. אתה רוצה לדעת למה? אז שב ותקשיב למה שקרה לו! הוא רצה לנסוע איתנו דרך ארץ הנימוס, אבל לא הצליח להגיע אלינו.

פטרושקה וחבריו המתינו לאוטובוס שבו היו אמורים להגיע אלינו. פטרושקה רצה לתת לעוזבים את האוטובוס ללכת, אבל הנה הכלב - ברבוס דחף את כולם הצידה, דרך על רגלו של פטרושקה שלנו וצעק:

בוא נלך, צפוף כאן! אני אשב מול הגמד הזקן.

היי, כלב - ברבוס, שלום! - נשמע מהקצה השני של האוטובוס - שילמת את הנסיעה?

אני לא! הי הי הי…

פטרושקה, הגמד הזקן ונוסעים נוספים עלו לאוטובוס, שילמו את התעריף, וכלב - ברבוס וחברו המשיכו לדבר בקול רם, לצחוק ולא הבחינו באיש בסביבתם. ואז הגמד הזקן אמר...

חברים, מה אתם חושבים על מה שהוא אמר גמד זקן? (תשובות של ילדים.)

(לפני שאתה נכנס בדלת, עליך לתת תחילה למי שיוצא;

לפנות מקום לקשישים; אתה לא יכול לרוץ באוטובוס, אתה צריך להחזיק את המעקות; אתה חייב לדבר בשקט בתחבורה ציבורית.

המשחק "נכון - שגוי"

- חבר'ה, עכשיו בואו נשחק ונזכור איך להתנהג כדי להיות מנומסים. אני אקרא לפעולות. אם זה אפשרי לאדם תרבותי לעשות זאת, אתה מוחא כפיים, ואם אתה לא יכול, אתה רקע ברגליים:

o לשטוף ידיים

ü להעליב חברים, הורים, בעלי חיים

ü תזללו ליד השולחן

ü לבש בגדים מלוכלכים

ü אכילה בידיים

ü לפנות מקום לקשישים

o אין לגזור את הציפורניים

o לבוא לבקר ללא הזמנה

ü אמור שלום

o ללבוש מטפחת

o לרוץ באוטובוס

ü לקחת דברים של אחרים בלי לשאול

ü שטפו את הפנים רק בערב

ü לצחוק על חבר

o צחצח שיניים

ü ב במקומות ציבורייםלדבר בשקט

ü אל תסתפר

o עזרה לקשישים

ü להגיע למופע בזמן

o היו מנומסים

o מריבה.

חבר'ה, האם אי פעם רבתם עם החברים שלכם? בוא נראה איך זה הולך?

דרמטיזציה של מצב בעייתי מאת א' קוזנצובה "רבנו".

ילד אחדרבנו עם חבר

וישב בפינות.

2 ילדיםמשעמם מאוד אחד בלי השני

אנחנו צריכים להתפייס.

ילד אחדלא פגעתי בה

פשוט החזקתי דוב

2 ילדיםרק עם דוב ברח

והיא אמרה: "אני לא אחזיר את זה!"

חבר'ה, איך בנות יכולות לעשות שלום? (תשובות של ילדים)

ילד אחדאני אתן לה דוב, אני מצטער

2 ילדיםאני אתן לה כדור, אני אתן לה חשמלית,

ואני אגיד: "בוא נשחק!"

כל הכבוד בנים! הידעתם שבעזרת המילה אפשר לחולל ניסים? מילה יכולה לגרום לאדם לצחוק, להרגיז או להעליב אדם. כשאדם נסער או נעלב, קשה לו מאוד להתמודד איתו מצב רוח רעומילה טובה יכולה לנחם אותו. אני מציע לך לבדוק אם אתה יכול להיות מנומס כל יום ולתמוך ביקיריך במילה טובה. אני אספר לך את תחילת הסיפור, ואתה תגיד לנו מה היית עושה אחר כך.

  1. קטיה ורה שיחקו תופסת. קטיה ברחה, וורה השיגה את התפס. לפתע קטיה נפלה. ואז ורה... מה עשתה ורה? למה?
  1. מאשה וסווטה ניקו צעצועים. מאשה הכניסה במהירות את הקוביות לקופסה. המורה אמרה לה: "מאשה, עשית את חלקך בעבודה. אם אתה רוצה, לך לשחק או לעזור לסווטה לסיים את הניקוי." מאשה ענתה... מה ענתה מאשה? למה?
  1. טניה ואוליה שיחקו "בנות - אמהות". ניגש אליהם ילד קטןושאל: "גם אני רוצה לשחק". "לא ניקח אותך, אתה עדיין קטן," ענתה אוליה. ותניא אמר... מה אמר תניא? למה?
  1. קוליה שיחק בסוסים. הוא רץ וצעק: "אבל, אבל, אבל!" בחדר אחר, אמו השכיבה את אחותו הקטנה סווטה לישון. הילדה לא הצליחה לישון ובכתה. ואז אמא שלי ניגשה לקוליה ואמרה: "אל תעשה רעש, בבקשה. אור לא יכול לישון." ענתה לה קוליה... מה ענתה קוליה? למה?
  1. סשה הסתובב בבית. לפתע ראיתי חתלתול קטן שרעד מהקור ומיאה בתבונה. ואז סשה... מה עשה סשה? למה?

חבר'ה, באילו מעשים טובים תוכלו לרצות את המשפחה והחברים שלכם? (תשובות של ילדים.)

חבר'ה, אתם זוכרים את האגדה של ולנטין קטאיב "פרח - שבעה פרחים"?

איזה מעשה טוב עשתה הילדה ז'ניה? (תשובות של ילדים.) בואו נעשה איתך פרח - פרח שבע שיעזור לנו לעשות מעשים טובים. כל פתגם על נימוס יוסיף עלה כותרת אחד לפרח.

המשחק "פרח - שבעה צבעים"

1. האדיבות פותחת את כל הדלתות.

2. מילה טובה מרפאה, אבל מילה רעה מנכה.

3. עם מילת חיבהולהמיס את הדבש.

4. דברו על מעשה טוב באומץ.

5. לא בגדים עושים אדם, אלא מעשים טובים.

6. מילים טובות יקרות יותר מעושר.

7. הצליחו להיות אשם, לנהל ולציית.

חבר'ה, אנחנו נתלה את פרח שבעת הצבעים הזה בקבוצה כדי שיזכיר לכם שאתם חייבים תמיד להיות מנומסים ולעשות מעשים טובים.

שיחות אתיות בנושא "נימוס"

מטרה: הילד צריך להיות מסוגל להשתמש במילות נימוס, לפתח את המיומנויות המתאימות של התנהגות תרבותית, לעקוב אחר כללי הנימוס, להשתמש בדימויים של דמויות ספרותיות כדוגמה, לעורר צורות התנהגות חיוביות ולבלום צורות שליליות.

שיעור מס' 1 נושא: "למה אומרים "שלום" (5-6 שנים).

מטרה: במהלך השיחה, הזכירו לילדים מילות נימוס, הסבירו שהם מביעים יחס טוב לאנשים אחרים.

שאלות לילדים:

מה אתה אומר כשאתה בא אלינו בבוקר בית יתומיםאורחים או מבוגרים אחרים?

למי עוד אומרים שלום?

מה אתה אומר בערב כשהם הולכים הביתה?

האם כולם מכירים את המילים האלה והאם הם תמיד זוכרים אותן - אנחנו לומדים את זה סיפור קצרעל פו הדוב והארנב.

פו הדוב החליט לבקר את חברו הארנב. הוא ידע שראביט הלך לבית הספר למדעי הנימוס ורצה לדעת מה זה.

כשהלך לבית הארנב, פו פתח את הדלת, נכנס וצעק בקול רם: "באתי לברר באיזה בית ספר למדת". ארנב אהב את פו, אבל הוא לא אהב את אלה שהיו חסרי נימוס.

פו, למה לא אמרת לי שלום?

אבל אנחנו חברים, פו הופתע.

אתה לא רוצה לאחל לחבר שלך בריאות טובה? - ארנב נעלב.

ארנב סיפר לפו כל מה שלמד בבית הספר לאדיבות. עכשיו, כשפו הדוב והארנב נפגשו, הם תמיד אמרו זה לזה "שלום", כלומר, איחלו בריאות אחד לשני, וכשהם נפרדו, הם אמרו "להתראות".

לסיים את השיחה, להבהיר עם הילדים: לומר "שלום", אנו מביעים את נטייתנו הידידותית, גישה טובהאל בן השיח;

המילה "להתראות" מציינת שחברים רוצים לראות זה את זה שוב, זה מעיד על היחס הטוב שלהם זה לזה.

שיעור מספר 2 נושא: "חג באדיבות" (5-6 שנים).

מטרה: במהלך השיחה, למשוך את תשומת לבם של הילדים לעובדה שמילים מנומסות עוזרות לאנשים לשמור על יחסים טובים.

שיחה עם ילדים: תארו לעצמכם שאנשים שכחו פתאום את דברי הנימוס. מה קורה כשאנשים מפסיקים להיות מנומסים, תלמדו מהאגדה "פסטיבל נימוסים".

מכשפה רעה אחת החליטה לריב עם אנשים. היא כישפה אותם, והם שכחו את כל מילות הנימוס. השכנים נפגשו בבוקר ולא אמרו דבר אחד לשני, לא אמרו שלום. "כמה לא מנומס! אני לא אדבר איתו יותר", חשב כל אחד מהם. אז אנשים הפסיקו לדבר אחד עם השני, הפסיקו לעזור אחד לשני, הפסיקו להיות חברים אחד עם השני. זה הפך רע לכולם לחיות, בודדים, משעמם. ויום אחד הגיע לעיר הזאת נוסע מארץ אחרת. הוא פגש את התושב הראשון ואמר: "שלום", פגש אחר ובירך אותו, וגם אמר לשלישי: "שלום". אנשים זכרו את מילת הנימוס העיקרית ושוב התחילו לברך זה את זה כל יום. הם גם זכרו מילים אחרות: "להתראות", "תודה". תושבי העיר ארגנו חג, זיקוקים, הכינו כיבוד. מכשפה רעה אחת לא הייתה מאושרת, אבל היא לא יכלה לעשות דבר ועזבה את העיר לנצח ליער עבות.

צריך מילים טובות? הם ממש קסומים, אדיבים ומאוד מאוד נחוצים. בואו נחזור יחד על מילות נימוס: "שלום", "להתראות", "תודה".

המורה מקריאה לילדים שיר מאת ג' לדונשצ'יקוב:

פיטר טוב בדיג

יכול לעשות רפסודה.

רק "שלום" ו"תודה"

לא יכול לדבר!

מה פיטר למד?

מה פטיה צריכה ללמוד?

עכשיו אתה יודע שצריך לא רק לדעת מילות נימוס,
אבל גם להיות מסוגל לומר אותם כשצריך.
IN זמן חופשיהזמינו את הילדים לביים את הסיטואציה הבאה: בובה עם גור דובים מגיעה לבקר ארנבת; הארנב מטפל בחברים שלו, ואז הם נפרדים והולכים. במהלך משחק הדרמטיזציה, ילדים משתמשים במילות נימוס.

שיעור מספר 3 נושא: "מה שהדרורים לא ידעו" (5-6 שנים).

מטרה: בשיחה להזכיר לילדים את כללי היחס המנומס.

למילות קסם יש סודות רבים משלהן, שלא תמיד ידועים לנו. אחד מהם אנחנו מכירים עכשיו.

זה שחר. השמש זרחה בשמיים. בהתעורר, שמחו עליו דרורים צעירים. הם קפצו, צעקו לשמש: "שלום! שלום!" "שלום!" – אמרו זה לזה, נפגשים תוך כדי תנועה. הדרור הזקן הביט באהבה בדרורים, יושבים על ענף גבוה של עץ. היא הייתה מרוצה שכבר אפשר לומר עליהם, כאלה קטנים: ילדים מנומסים. אחד הדרורים התעופף אל הדרור וצייץ: "שלום". דרור היה נסער: "אתה יודע כלל אחד. זה טוב. אבל אתה לא מכיר כלל אחר." "מה? - הדרור הופתע. - אני יודע הכל".

איזה כלל הדרור הקטן עדיין לא יודע? איך דרור צריך לפנות לדרור? (שלום). הזמינו את הילדים לזכור איך הם מברכים מבוגרים, איך הם פונים אליהם. מתשובות הילדים עולה שיש לפנות אל הזקנים "לכם" ולהגיד להם "שלום".

שיעור מספר 4 נושא: "בקשה מנומסת" (5-6 שנים).

מטרה: במהלך שיחה זו, לעזור לילדים להבין את המשמעות של מילות נימוס כאשר פונים למישהו עם בקשה.

מהלך השיחה: מתוך הסיפור על פבליק (ו' אוסיבה "מילה הקסומה", ניתן לקרוא את העבודה הזו).

פעם היה ילד פבליק. הוא נעלב מכולם, כי איש לא מילא את בקשותיו. פעם ישב פאבליק על ספסל בפארק וחשב בטינה שאחותו לא נתנה לו צבע, סבתו גירשה אותו מהמטבח, ואחיו לא לקח אותו לשיט. לפתע הוא ראה איש זקן שהולך לכיוון הספסל. הזקן התיישב לידו ושאל את פבליק למה הוא כל כך עצוב. הילד סיפר על צעריו, שאיש אינו מרחם עליו. הזקן חייך בערמומיות והבטיח שיגלה לו סוד אחד: יספר לו מילת קסם שתגשים את בקשותיו.

מי ניחש איזו מילת קסם בשאלה? (אנא.)

כן, המילה "בבקשה" עוזרת להגשים את הרצוי. אבל האם זה מספיק? (תשובות של ילדים.)

המילה "בבקשה" אולי לא תעזור לפבליק. הזקן הזהיר את הילד שצריך לבטא את המילה הזו בשקט, תוך מבט אל עיניו של מי שאתה שואל. רק אז זה יהפוך לקסום. לכן, פבליק, מביט בעיני אחותו, ביקש בקול נמוך: "לנה, תני לי צבע אחד, בבקשה." (המורה מבקשת מהילדים לחזור על מה ואיך אמר פאבליק לאחותו (2-3 תשובות אישיות). אחר כך הוא פנה אל סבתו: "סבתא, תני לי חתיכת פשטידה, בבקשה". פבליק קיבל צבעים וניסה את הפשטידה. מילת הקסם והאופן שבו אמר פבליק השפיעו אפילו על אחיו. הוא לקח את פבליק לשיט בסירה.

בזמנם הפנוי, ארגנו משחקים לילדים שבהם הם משתמשים במילות נימוס כשהם פונים זה לזה.

שיעור מספר 5 נושא: "הפיה מלמדת נימוס" (5-6 שנים).

מטרה: בתהליך השיחה עם ילדים, זכרו את כללי היחס המנומס.

מהלך השיחה: יש ילדים שלא מכירים את כללי הנימוס (כמו פבליק מהסיפור "מילה הקסומה" מאת ו' אוסיבה). ויש כאלה שמכירים את הכללים האלה, אבל לא מקיימים אותם, זה יכול להיות מאוד מעליב כשקוראים לילדים לא מנומסים.

הזמינו את הילדים להאזין לשירו של I. Tokmakova ולהמציא לו שם.

מאשה ידעה הרבה מילים,

אבל אחד מהם נעלם

וזה כמו חטא

לרוב מדובר.

מילה זו באה בהמשך

למתנה, לארוחת ערב,

המילה הזו נאמרת

אם מודים לך.

וכל היום אמא שלה

הוא אומר עליו בעקשנות:

למה כזה בזבוז

אתה לא זוכר?

אבל היא שותקת כמו דג,

במקום כולם... (תודה)

האם אני צריך ללמד את מאשה לומר "תודה"? בשביל מה?

הורים עושים הכל כדי ללמד את ילדיהם נימוס. אבל
לא כולם מצליחים. לשמוע מה ההורים מחליטים לעשות
ללמד את ילדיך נימוס.
יום אחד החליטו ההורים לפנות לזקן, שעזר לפבליק להיות מנומס. הזקן הזה הכיר אחד פיה טובה. היא הבטיחה לעזור לאמהות ואבות עניים. הפיה הזמינה את כל הילדים הלא מנומסים לעיירת הפיות. אבל היא הזהירה שהיא יכולה לעזור רק למי שבאמת רוצה ללמוד את כללי האדיבות ושיפעל לפיהם.
כשהילדים נכנסו לעיר המופלאה, הפיה נגעה בכל אחת ממנה שרביט קסם. למגע השרביט, לחייהם של הילדים האדימו מבושה על חוסר הנימוס שלהם. בעיר המופלאה, הילדים היו צריכים להקשיב היטב ולראות איך אנשים מנומסים מאוד מתקשרים. תושבים מדהימים. במפגש חייכו התושבים ואמרו "שלום", ונפרדים - "להתראות". אם הגישו בקשה, הם לא שכחו לומר "בבקשה". לעזרה, הודו לפינוקים במילה "תודה". כאשר כל הילדים למדו נימוס, הלחיים שלהם חזרו לצבעם הרגיל. ההורים המאושרים רצו להודות במשהו לפיה, אך היא סירבה: "תודה לתושבי העיר הזו, מהם למדו הילדים. והשכר שלי הוא השמחה שלך".

מהי עוד מילה למילות נימוס? (הכרחי, קסום...)

בואו נחזור על מילות הנימוס שאנחנו מכירים.

בזמנו הפנוי, ארגן את המשחק "עיר המנומס".

שיעור מספר 6 נושא: "עוד סוד של נימוס" (5-6 שנים).

מטרה: במהלך שיחה זו, להזכיר לילדים שהם צריכים לתקשר עם אחרים ברוגע, בלי לצעוק, שעליהם להביע את בקשותיהם בנימה מנומסת.

מהלך השיחה: זוכרים איזו מילת קסם פבליק למד ואיך היא עזרה לו? (V. Oseeva. "מלת קסם".) וכיצד היה צורך לבטא את המילה הזו? (בשקט, מביט בעיניו של האדם שאליו אתה פונה).

והנה איך פינוקיו התנהג כשהגיע לשיעור עם מלווינה. (סצנות ממחזהו של א. טולסטוי "מפתח הזהב").

מלווינה (ידידותית). שלום ילדים!

פינוקיו (ממלמל תחת נשימתו, עומד חצי הפוך אל הכיתה). שלום! מלווינה. למה אתה כל כך עצוב, פינוקיו? פינוקיו. אומלל והכל. ומה אתה רוצה ממני?

מלווינה (עם עבירה). למה אתה עונה לי ככה? כי אני רוצה לדעת מה קרה לך. אולי אתה צריך עזרה? פינוקיו. מה אמרתי לך?

מלווינה. לא אמרת לי שום דבר מיוחד, אבל אתה מדבר איתי בצורה כזו שלא נעים אפילו להקשיב ולענות.

פינוקיו. הנה עוד אחד שלא רוצה, אל תדבר איתי!

מלווינה. שמתי לב שאתה מדבר לעתים קרובות בטון הזה לא רק עם החבר'ה, אלא אפילו עם אבא קרלו!

פינוקיו. תחשוב טון! אולי לפעמים אני מדבר קצת בקול רם או בקפריזיות. אבל אני אוהב להצחיק את כולם. יש אנשים שפשוט לא מבינים בדיחות. למשל, אתמול הלכתי וראיתי: פיירו החליק ואיך הוא צנח על הקרקע. כמובן, צחקתי ושאלתי אותו: "טוב, איך הייתה הנחיתה?" והוא נעלב והלך. איזה דבר רע אמרתי לו? אני היחיד שמדבר ומתבדח ככה? יש בחורים שאפילו קוראים אחד לשני מילים גסות, להקניט. בואו לא נחשוב מי מתנהג גרוע יותר, אלא רק נהיה טובים יותר. ובכן, חשבתי, מלווינה?

מלווינה. טוב מאוד, פינוקיו.

לאחר מכן המורה מבקשת מהילדים לענות על השאלות הבאות:

איך פינוקיו הצדיק את התנהגותו? (אחרים גם גסים.)

מה מצא פינוקיו כדי לשפר? (רק משתפר.)

באילו מילים משתמשים לומר כשהם רוצים להתנצל על גסות רוח, מתיחה? (אני מצטער, אני מצטער, אני מצטער.) את התשובה לשאלה זו ניתן למצוא בשיר.

המורה קוראת קטע משירו של א' שיבייב "מילים טובות" ומזמינה את הילדים לנחש את המילה שהגיבור רצה לשמוע מוויתיה:

פגשתי את ויטיה, שכנה

הפגישה הייתה עצובה.

עליי הוא כמו טורפדו

נכנס מעבר לפינה!

מה היה לוויטיה לומר לשכנה?

אבל – תארו לעצמכם – לשווא מוויתי חיכיתי למילה... (סליחה).

ויטיה לא התנצלה? איך נקרא לזה? (גס רוח.)

עכשיו הקשיבו לשיר "אני לא בוכה" (G. Ladonshchikov) וחשבו מה הילד רצה לומר לאמו.

אמא כעסה מאוד

היא הלכה לקולנוע בלעדיי.

אני מצטער שזה קרה

אבל אני לא בוכה בכל מקרה.

אני נענש על מתיחות

מספיק הוגן אולי

רק אני מצטער מיד

לא העזתי לשאול.

ועכשיו הייתי אומר לאמא שלי:

"טוב, סליחה על הפעם האחרונה!"

אני לא בוכה, הדמעות עצמן

הם מתגלגלים מהעיניים.

למה הילד בוכה? (הוא נענש על מעשי קונדס. אמא כועסת, היא לא לקחה אותו לקולנוע.)

מה החרטה של ​​הילד? (הילד לא ביקש מיד מאמו סליחה).

עלינו לזכור תמיד שמילה טובה גורמת לאנשים להרגיש
חום בלב, ומילה רעה יכולה לפגוע באדם. לא פלא שאנשים אומרים: "המילה מרפאה, המילה כואבת".

שיעור מספר 7 נושא: "נימוס ונימוס" (5-6 שנים).

מטרה: לזכור את כללי הנימוס, במהלך השיחה לגלות שאדם מנומס לא רק משתמש במילות נימוס, אלא גם מבטא בעזרתם את יחסו לזולת, שהיכולת להתייחס לזולת ולהראות להם כבוד נקראת. גידול טוב.
מהלך השיחה: הזמינו את הילדים להאזין לקטע מיצירתו של ג' אוסטר "טוענים על הזנב":

חינוך, מה זה? – שאל הקוף.

זה הרבה", אמרה סבתא. - אתה לא יכול להגיד את זה בשתי מילים. ובכן, הנה אתה, קוף. אם עכשיו אני אבחר ואתן לך בננה, מה תעשה?

בננה בשלה? – אמר הקוף.

מאוד בשל, - הנהנה סבתא.

לאכול! – אמר הקוף.

סבתא הנידה בראשה בשלילה.

ראשית אגיד "תודה", תיקן הקוף. - ואז לאכול!

ובכן, אתה תתנהג כמו קוף מנומס! – אמרה הסבתא.

אבל נימוס זה לא הכל חינוך! קוף מגודל טוב יציע קודם כל בננה לחבר!

מה אם הוא ייקח את זה? - קוף מפוחד.

הפיל התינוק לא אמר כלום, אבל הוא גם חשב לעצמו שאם אתה מציע בננה לחבר, אז אף חבר לא יסרב לבננה, אלא אם כן, כמובן, הוא חכם, החבר הזה.

לא! להיות משכיל זה לא מעניין! – אמר הקוף.

ואתה מנסה! – סבתא קטפה בננה בשלה ועסיסית והגישה לקוף: – נסו!

מה לנסות? – שאל הקוף. - בננה? או להיות משכיל?

סבתא לא ענתה. הקוף הביט בבננה, ואז בסבתא. ואז חזרה לבננה. הבננה הייתה מאוד בשלה וטעימה להפליא.

תודה רבה לך! – אמרה הקוף וכבר פתחה את פיה לאכול בננה, כשלפתע הבחינה שהפיל התינוק מביט בה בזהירות רבה. או יותר נכון, לא עליה, אלא על הבננה שלה. הקוף היה מבולבל. אתה לא ממש אוהב בננות, נכון? היא שאלה את הפיל התינוק.

אתה באמת לא אוהב אותם בכלל, נכון?

לא למה לא? - התנגד הפיל. - אני אוהב אותם די הרבה.

שאלות על הקריאה:

למה הקוף לא אהב שמגדלים אותו? (אנחנו חייבים לחלוק בננה.)

מדוע שאל הקוף את הפיל התינוק אם הוא אוהב בננות? מה ענה הפיל התינוק לשאלת הקוף?

כיצד היה צריך לפעול קוף כדי להיקרא "משכיל"?

בואו נסיים לקרוא את הסיפור הזה ונגלה איך הקוף הצליח.

והקוף נתן לתינוק את הבננה שלה. הפיל התינוק אמר "תודה" והחל לקלף את הבננה. תוכי ניגש אל הפיל. הפיל התינוק נאנח והניח בננה קלופה לפני התוכי. קח את זה! זה בשבילך! – אמר הפיל.

התוכי הודה לתינוק הפיל, לקח בננה ונשא אותה למכווץ הבואה.

בואה מכווצת, - אמר התוכי. - קח ממני את הבננה היפה הזאת!

אני מקבל את זה ממך בהכרת תודה עמוקה! – אמר מכווצת הבואה, לקח בננה והושיט אותה לקוף. בהתחלה הקוף היה מאוד מופתע, ואחר כך שמח מאוד. הבנתי! מובן! להיות משכיל זה מאוד מעניין!

בזמנך הפנוי, עשה דרמטיזציה של האגדה הזו.

יַעַד:

משימות:

עבודת אוצר מילים:

עבודה מקדימה:

צִיוּד:

הורד:


תצוגה מקדימה:

  1. פעילויות חינוכיות מאורגנות עבור חינוך מוסריבקבוצת ההכנה.

בנושא: "ממלכת האדיבות והחסד",

יַעַד: לתרום התפתחות מוסריתאישיותו של הילד.

משימות: להציג את המושג "נימוס", להראות כיצד הנימוס בא לידי ביטוי, להראות את הצורך להשתמש במילים "מנומסות" בדיבור; לטפח תרבות של תקשורת, ליצור כבוד ויחס ידידותי לאנשים; לְפַתֵחַ עניין קוגניטיבילהרחיב את האופקים של הילדים.

עבודת אוצר מילים:אדיבות, אדיבות, מילות נימוס (שלום, להתראות, אני מצטער, בבקשה, תסלח לי, תהיה אדיב, תהיה אדיב, תהיה בריא, נסיעה נעימה,V בהצלחהשעה טובה, בוקר טוב, תודה, כל טוב, לילה טוב,)

עבודה מקדימה:שיחה על נימוס, על המשמעות של מילות נימוס; קריאת יצירות אמנות; לימוד תרגילים גופניים.

צִיוּד: פרחים, סל, כובע אווז, לבבות, פסקול השיר "חיוך".

מהלך הפעילויות החינוכיות המאורגנות

Org. רֶגַע. שיחת היכרות

בוקר טוב, בחורים יקרים! אני שמח לראות אותך! חבר'ה, תסתכלו אחד על השני, חייכו אחד לשני. תן לחייך ו מצב רוח טוביהיו העוזרים שלך במסע של היום. ונבקר בממלכה נפלאה. בממלכה הזו אנשים מברכים זה את זה על המזל הטוב, מנחמים ומרגיעים בצרות, מפנים את מקומם לזקנים, עוזרים זה לזה, דואגים זה לזה. זה נקרא "ממלכת הנימוס והחסד".

2. החלק העיקרי של "בתחום האדיבות והחסד".

1.) שיחה על "דברי נימוס".

מי זוכר באיזו מילה התחלתי את השיעור של היום? (בוקר טוב.)

נהנית לשמוע אותו? למה? (תשובות של ילדים)

באמירת המילים הללו, אנו מאחלים לאנשים מצב רוח טובכדי שיהיה להם שמחה, מוארת וחביבה כל היום.

הנה כמה טוב נאמר על כך בשיר "אני והשמש":

השמש עלתה בהירה.

בוקר טוב!

אמר.

בוקר טוב!

אני צועק לעוברים ושבים

עוברי אורח עליזים

דומה לבוקר.

אבל אם תתעורר

והגשם על החלון

דפיקות ודפיקות

האם חשוך בלי שמש?

בוקר טוב,

חברים, הכל בסדר.

חשב בתבונה:

בוקר טוב.

אפילו אם מזג אוויר גרוע, מעונן, לח, מלוכלך, מצב רוח רע, אתה עדיין צריך לומר: "בוקר טוב!" - ומיד נעשה חם יותר, שמח יותר.

איזה עוד מילים אתה אוהב לשמוע מאנשים אחרים? (שלום, להתראות, אני מצטער, בבקשה, תסלח לי, תהיה אדיב, תהיה אדיב, תהיה בריא, נסיעה טובה, בהצלחה, שעה טובה, בוקר טוב, תודה, כל הכבוד, לילה טוב וכו').

מילים אלו לא רק נעימות לשמוע, אלא גם נעימות להגייה. אתה מרגיש איך זה נעשה חם ונוח יותר מהמילים האלה בקבוצה?

הקשיבו למילה "שלום". שלום - זו משאלה, בקשה - תהיה בריא. וכשאדם בריא, הוא במצב רוח טוב, הוא עליז, עליז. כשאנחנו מברכים זה את זה, אנחנו מאחלים מרצונו או בעל כורחנו משהו טוב. ואם יש הרבה אנשים בריאים בסביבה, אנשים שמחיםאז העולם סביבנו יהיה אדיב ומאושר. כל אדם מרוצה כאשר הוא מאחל לו בריאות.

האזינו לשיר (הילד קורא את השיר):

שלום!

משתחוים, אמרנו אחד לשני,

גם אם הם לא הכירו בכלל.

רק "שלום" יותר כי לא אמרנו כלום!

מדוע עלתה טיפת שמש בעולם?

למה יש טיפה של אושר בעולם?

למה החיים נעשו קצת יותר שמחים?

איזה מיוחד קרה בין אנשים שיש להם טיפת שמש, שמחת האושר הפכה גדולה יותר? (הֵם במילים פשוטות"שלום" איחלו זה לזה בריאות טובה, ומתוך המשאלה הזו הם נהיו מאושרים יותר, חמים יותר בלבם.)

יש עוד אחד מילה יפה. זו המילה "תודה".

מאיפה הגיעה המילה הזו? בוא נגלה.

בימי קדם, כשרצו להודות לאדם על מעשה טוב, אמרו לו: ה' ישמור אותך! "אלוהים ישמור" - הפך ל"תודה" קצר. לעולם אל תשכח את המילה הזו. יש אפילו פתגם: "אל תצטער על התודה שלך! ".

מה פירוש המילה "להתראות"? (נתראה בקרוב, נתראה בקרוב)

מה אנחנו רוצים להגיד לאדם כשאנחנו אומרים לו "להתראות"?

(שנפרד לא להרבה זמן ונשמח לראותך שוב).

אז, לאיזו מטרה אנשים אומרים "שלום", "להתראות", "תודה", "בבקשה" ומילים אחרות זה לזה? כדי לשים לב לאדם, תאחלו לו כל טוב. איך קוראים לכל המילים האלה? (מְנוּמָס).

דקה פיזית:

בואו ננוח קצת. אני אקרא לפקודות, אבל אתה תבצע רק את אלה שיש בהן "מילים מנומסות". וכך התחלנו:

לקום בבקשה,

ידיים למעלה.

בבקשה תרים את הידים!

נא למחוא כפיים!

לִדרוֹך.

קפוץ בבקשה!

שב בשקט.

שב בשקט, בבקשה! חברים טובים.

2. חבר'ה, תגידו לי, איך קוראים לאדם שמשתמש במילות נימוס בנאום שלו? (מנומס, משכיל, תרבותי).

אבל הקשיבו למה שקרה לנער אחד בשם פטרוס מהשיר "חוסר נימוס".

האב פטרוס המובטח:

אני אקח את האדיבות:

אודה לכולם.

תגיד "שלום" קודם!

הנה ילד עם חריצות

מקיים את ההבטחה.

רואה - בבוקר בבית השער

השומר מנמנם על הסף.

הוא לא ישן בלילה,

רק - פשוט נמנם.

ופטרוס צועק:

עם בוקר טוב, סבא פדו! -

סבא גער בו מתעורר:

צא, יורה!

כאן השיג פטרוס את ירינקה

כן, איך למשוך צעיף:

איפה את, ירינה, תפסיקי,

אני מברך אותך! -

היא זזה הצידה.

איזו ילדה חסרת כבוד.

היועץ נשא ערימת ספרים,

ופטרו קפץ מהגדר.

כמעט התיישב על כתפיו.

אתה, היועץ, צעקת, -

ובור, וחצוף!

פטיה מופתעת מאוד:

האם הוא היה חסר נימוס?

אילו מילות נימוס אמר פטרוס? (בוקר טוב, אני מצטער ערב טוב). האם אפשר לכנות את פטרוס מנומס, כי השתמש במילות נימוס בנאומו? (לא. מעשיו לא היו יפים, לא נכונים.)

איזו עצה היית נותן לפטרוס? (הוא חייב להתנצל, לדעת איפה ואיך

השתמש במילות נימוס). אז כדי להיות מנומס, האם מספיק להשתמש במילות נימוס בנאום שלך? (לא)

כיצד יש להשתמש בהם? (נכון, קודם כל צריך לחשוב - המילים שלך מתאימות, האם יש צורך בהן במצב הזה, ואז פשוט לדבר).

להיות אדם מנומס, אתה צריך לא רק להשתמש במילות נימוס, אלא גם להשתמש בהן בצורה נכונה, בהתאם למצב הספציפי שבו אתה נמצא.

אגור יראה לך סיפור שקרה לילד אחד. (דרמטיזציה של השיר "אווז".):

אווז ענק רץ לעברי.

אני אומר לעצמי

"אל תפחד!

אולי,

אוטו אווז - ידני,

רץ לקראתי".

אבל לאווז יש מראה אכזרי -

הוא לוחש בצורה מאיימת.

זה יצבוט?

אבל תן לזה!

חייכתי.

שלום גאס!

הוא הנהן בראשו בתגובה.

ושמעתי: "שלום"!

מה אווז רצה לעשות? (צבוט את הילד)

למה הוא לא נגע בילד? (הילד בירך אותו.)

האם ציפורים ובעלי חיים יכולים להבין את הדיבור האנושי? (לא)

אז איך גאס הבין שהילד בירך אותו? (במבט ידידותי, חיוך חביב).

חבר'ה, זה אומר שאם אנו מבטאים מילים מנומסות בחיוך, בכנות, במבט אדיב, אז הן מובנות לא רק על ידי אנשים, אלא גם על ידי בעלי חיים. לא בכדי, כנראה, אנשים אומרים ש"מילה מנומסת נעימה גם לחתול".

היום אני רוצה לפתוח אחד בשבילך סוד קטן. אתה יודע שהאדמה שלנו מאירה שמש גדולה. איפה זה נמצא? (בשמיים). השמש הזו זורחת כל יום, מחממת אותנו בחום שלה. אבל מסתבר שיש גם קצת שמש. זה, חבר'ה, זורח בכל אחד מאיתנו. השמש הקטנה הזו מחממת את האנשים סביבנו בחום שלה, והופכת אותם לחביבים יותר. השמש הזו גורמת לנו לרצות לעזור לחולים, לאומלים, לרחם על מי שנפגע. ואם אדם היה יכול להדליק את השמש הזאת בתוך עצמו, אז הוא לעולם לא יפגע באדם אחר. מהי השמש הזו שיש בכל אחד מאיתנו? (תשובות של ילדים)

זה נכון, זה טוב!

חבר'ה, אתם יודעים מה חוכמה עממיתהיו הרבה פתגמים ואמרות על "נימוס וטוב לב". (קריאת 3-4 פתגמים של ילדים)

נימוס פותח את כל הדלתות.

אם טוב לב, כמו השמש זורחת, גם המבוגרים וגם הילדים שמחים.

ממילה רעה, לנצח ריב.

מילה טובה מרפאה, אבל מילה רעה גורמת לנכה

4. תיקון החומר החדש:

1.) ועכשיו בואו נשחק. אתה צריך להיות מאוד זהיר. תקשיב, אל תסיח את דעתך, אם אתה מסכים, אז תענה: "זה אני, זה אני, אלה כולם החברים שלי", ואם לא, שתוק:

מי מכם, מתעורר בעליזות,

"בוקר טוב" לומר בתקיפות?

מי מכם, ספרו לי, אחים,

שוכחים לשטוף?

מי מכם בחשמלית הדחוסה

מפנה מקום לקשישים?

מי מכם שותק כמו דג

במקום "תודה" טוב

מי מכם בסדר

תיק, ספרים ומחברות?

מי שרוצה להיות מנומס

לא פוגע בילדים?

2. משחק: "תגיד לי מילה" (לתשובות הנכונות המורה מחלק פרחים). שוב אני רוצה לוודא כמה אתה יודע מילות נימוס.

אפילו גושי קרח נמסים

מהמילה חם (תודה)

גדם ישן ירוק

כשהוא שומע (צהריים טובים).

כאשר אתה אשם, מהרו לומר:

"אני מתחנן, בבקשה (סליחה)

אם אתה לא יכול לאכול יותר,

בוא נגיד לאמא שאנחנו (תודה).

הילד מנומס ומפותח,

אומר כשנפגשים (שלום)

כשנוזפים בנו על מתיחות,

אנחנו מדברים (אני מצטער)

גם צרפת וגם דנמרק

הם נפרדים. (הֱיה שלום) .

(לתשובות הנכונות המורה מחלקת פרחים)

ועכשיו בואו נסכם. מה קרה לנו? (סל של פרחים - סל של אושר).

והפרחים בסל הם פרחי נפש האדם, כלומר חיבה, אהבה, רוך, מילה טובה, אכפתיות, כנות, חום, הבנה).

ילדים, בואו ניתן בנדיבות את ה"פרחים" האלה לאחרים בכל יום! ובואו נתחיל היום.

תראה, מה עוד יש בסל שלנו? (לֵב)

כאן נמצאת "ממלכת האדיבות והחסד" (בלבנו.)

וכדי שלא תשכחו היכן ממוקמת הממלכה שלנו - מתנות עבורכם - סמל לממלכה זו - החם שלנו לבבות טובים. (ניתנים לבבות מוכנים מראש).

פונוגרמה של השיר "Smile" נשמעת.

5. שורה תחתונה.

ואני רוצה לסיים את השיעור של היום בשורות הבאות:

כמה דברים שימושיים בעולם

מילים יפות וחמות.

בבקשה, רק תהיה מנומס.

הרי זה היסוד - היסודות.

וקל מאוד להיות מנומס:

היו אדיבים - העצה הרגילה,

זה לא משנה כמה גבוה אתה

ובן כמה אתה.


שיחה ב קבוצה בכירהבנושא: "מילים מנומסות"

שילוב תחומי חינוך:"תקשורת", "קריאה ספרות בדיונית", "סוציאליזציה"
יַעַד:ליצור שיטתיות ולגבש את הידע של ילדים בחינוך מוסרי.
משימות:
חינוכי:ליצור דימוי של אדם משכיל.
מתפתח:לפתח תשומת לב, זיכרון, חשיבה לוגית, התבוננות, דיבור קוהרנטי.
חינוכי:לטפח רצון לדבר בנימוס עם אנשים.
חומר הדגמה:צעצוע פטרושקה, כדור.
שיטות מתודיות:שיחה - דיאלוג, קריאת שיר, מצב משחק, חינוך גופני, סיכום.

מהלך השיחה

מְחַנֵך.חבר'ה, פטרושקה בא לבקר אותנו היום. חבר'ה, מה אני צריך להגיד לפטרושקה? (שלום, פטרושקה.) חבר'ה, פטרושקה רוצה לספר לנו שיר, בואו נקשיב לו.
כששכן נתן לי טוסטוס,
שאלתי אותו: "אין עוד?"
הוא נד בראשו לעברי בתגובה.
ובכן, מה אמרתי לא נכון?
יום אחד סבתא שלי יצאה החוצה
אמרתי לסבתא שלי: "היי, מה שלומך?"
כשסבתא שלי חזרה הביתה,
נפרדתי ממנה, היא חייכה אליי.
כשסבתא שלי הולכת לישון
אני אבוא לאחל לה בוקר טוב.
ובבוקר אעיר את סבתא שלי
לילה טובאני אגיד כיף.
חברים בבקשה תענו בהקדם האפשרי.
האם אני עדיין צודק או לא?
מְחַנֵך.חבר'ה, פטרושקה צודק או לא? (לא.) כן, חבר'ה, פטרושקה טועה. הוא בכלל לא יודע להיות מנומס, בואו נלמד אותו. מה אני צריך להגיד כשסבתא באה? (שלום, סבתא.) נכון, אבל לפני השינה, מה אני צריך להגיד לסבתא שלי? (לילה טוב.) וכשהם נותנים לך משהו, מה אני צריך להגיד? (תודה.) חבר'ה, עכשיו נשחק אתכם.
משחק כדור דידקטי "מילים מנומסות".
מטרה: להעשיר לֵקסִיקוֹןילדים עם מילות נימוס.
המורה זורקת את הכדור לילדים והילדים אומרים בתורו מילות נימוס.
מְחַנֵך.אתם מבינים, חבר'ה, כמה מילות חיבה, אדיבות, מנומסות. תגיד אותם לעתים קרובות יותר, זה יהפוך את העולם סביבך לחביב יותר.
פתרון חידות.
מְחַנֵך.חבר'ה, פטרושקה הכינה לכם חידות, בואו נקשיב להם.
1) לאחר שפגשתי ארנב, שכן של קיפוד
אומר לו: ... (היי.)
2) והשכן שלו אוזן
תשובות: "קיפוד, ... (שלום.)
3) אל התמנון פלנדר
שחיתי ביום שני
וביום שלישי להתראות
היא אמרה: "..." (להתראות.)
4) כלב מגושם קוסטיה
העכבר דרך על זנבו.
הם היו רבים
אבל הוא אמר: "..." (סליחה.)
5) זנב עם berezhka
הפיל תולעת
ודגים לפינוק
היא גרגרה: "..." (תודה.)
6) פרה שמנה לולה
היא אכלה חציר והתעטשה.
כדי לא להתעטש שוב
אנחנו נגיד לה: "..." (תהיי בריאה.)
7) פוקס מטריונה אומר:
"תן לי את הגבינה, עורב!
גבינה היא גדולה, ואתה קטן.
אני אגיד לכולם שלא עשיתי זאת!"
את, ליסה, אל תתלונני,
ותגיד: "..." (בבקשה.)
8) הצאר גונדי נתן לאיוון
לישועה, חמישה מסמרים,
ואיבנושקה לצאר
אומר: "..." (תודה.)
מְחַנֵך.כל הכבוד חבר'ה, פתרת את כל החידות. עכשיו בואו ניקח הפסקה ונעשה קצת פעילות גופנית.
פיזקולטמינוטקה.
אנחנו מרימים ידיים למעלה
ואז נפיל אותם
ואז אנחנו מפרידים ביניהם
וניקח את זה לעצמנו בקרוב
מחא כפיים פעם נוספת
אנחנו מוחאים כפיים עכשיו
ועכשיו מהרו – מהרו
מחא כפיים - מחא כפיים יותר כיף!
מְחַנֵך.כל הכבוד חבר'ה, שבו. עכשיו אני אקרא לך שיר, תקשיב טוב!
קריאת השיר "מילים מנומסות".
אתה צריך לדעת איך שתיים ושתיים
הכל מילות קסם.
יום, אולי, עד מאה פעמים
תגיד בבקשה"
אבא שבר את האגרטל היקר.
סבתא ואמא התעצבנו מיד.
אבל אבא נמצא, מביט בעיניהם,
ובשקט, ובביישנות, הוא אמר את זה:
בבקשה אל תסתכל עליי ככה.
בבקשה, אם אפשר, סלח.
אתה תהיה ידוע בתור משכיל, מתוק,
אם אתה אומר "תודה" לכולם
אל תשכח את זה להתראות
כולנו צריכים להיפרד!
מְחַנֵך.ילדים, אהבתם את השיר? (כן.) מה אבא עשה? (הוא שבר אגרטל.) ואז מה הוא עשה? (הוא ביקש סליחה) האם הוא עשה את הדבר הנכון? (כן.)
הִשׁתַקְפוּת.
1) חברים, על מה דיברנו היום?
2) בואו נחזור, אילו מילות נימוס אתם מכירים?
3) מי בא לבקר אותנו?