פרויקט "האבנים המדהימות האלה"

אזור חינוכי -יֶדַע.

סוג פרויקט- קבוצתי, מידע-קוגניטיבי-מחקר.

משך הפרויקט– ספטמבר 2014 - מאי 2015

משתתפי הפרויקט- ילדים קבוצת הכנה, הורים לתלמידים, מחנכים.

רלוונטיות לפרויקט

סביבה מפתחת נושא

ביצוע הפריסה "הרים והר געש".

עיצוב התערוכה "חומרי צילום" האבנים המדהימות הללו".

הכנת מלאכת יד מ חומר טבעי"מה ממה?"

דפי צביעה "קישוטים".

טיול לחנות "עולם האבן".

הכנת אלבום על פי תוצאות סיבוב ההופעות "עולם האבן".

בחינת אוסף האבנים.

קריאת ספרות

P. Bazhov "קופסת מלאכית", " פרסת כסף", "הפילגש של הר הנחושת", האחים גרים "לבן וורד", "למה": "מהו הר געש", "מהו עושר תת-קרקעי?", "סיפור הפחם", "מה יש בפנים". המכרה", "מאיפה זה מגיע מבנזין?", "על מה לחשו חלוקי הנחל?"

צופה בסרטים מצוירים

"קופסת מלאכית", "פרח אבן", "סיפור פלסטלינה", "אליושה פופוביץ'".

אוסף קלפים של משחקים לפרויקט "האבנים המדהימות האלה".

שלב 3. גמר (בסיכום)

השיעור המשולב האחרון "מסע אל פילגשו של הר הנחושת".

עיטור בקבוצת "מוזיאון האבן". מצגת במוזיאון.

סיכומי שיעורים (שילוב של פעילויות קוגניטיביות ופרודוקטיביות):

"אבנים מדהימות" (אמנות קוגניטיבית, לא מסורתית);

"אבנים. איך אדם משתמש באבנים. (קוגניטיבי, חוויות);

"מזווה הגמדים" (קוגניטיבי).

התנסויות ומשימות מעשיות:

"מים ורוח שוחקים אבן";

"מהם ההרים בפנים";

"הַר גַעַשׁ".

"מה בשביל מה"

תקציר השיעור המשולב האחרון "מסע אל הפילגש של הר הנחושת".

אולגה קירובה
פרויקט "זה עולם נפלאאבנים ומינרלים "גיל מבוגר.

מוסד חינוכי תקציבי עירוני לגיל הרך.

גן ילדים "גַחֲלִילִית". P. Uralsky, מחוז Nytvensky, אזור פרם.

פּרוֹיֶקט

« העולם המופלא הזה של אבנים ומינרלים»

קטגוריית מוקדמות ראשונה

Kirova O.S. 2014.

סוּג פּרוֹיֶקט: קוגניטיבי-חקרני.

משתתפים פּרוֹיֶקט- ילדים קבוצת הביניים, מחנך, הורים.

מועד אחרון- יוני יולי 2014

נושא המחקר - חפצים בעלי טבע דומם - אבנים, מינרלים, קריסטלים

כיוונים עיקריים פּרוֹיֶקט:

מחקר קוגניטיבי

רלוונטיות פּרוֹיֶקט:

חיים במדינה עשירה במינרלים, לילדים אין שום ידע על הסובבים אותנו. אבנים ומינרלים. הצגת ילדים לגיוון אבניםעוזר להתקרב לטבע ארץ מוצאומדינות. במשך מאות שנים, האזור שלנו היה מפורסם במינרלים שבו, שילדים ואפילו מבוגרים, למרבה הצער, אינם מכירים.

תקשורת ישירה עם אבניםיש השפעה רבה על הגיבוש רגשות מוסרייםאצל ילד, תורם ליצירת אוצר מילים פעיל, מפתח דמיון, מקדם התפתחות הרמוניתאִישִׁיוּת. להכיר לילדים פעילות מחקריתהוא אמצעי ליצירת הסקרנות, העניין והכבוד שלהם לעושר הטבעי.

בגן הילדים גיל משמעות מיוחדתלפיתוח אישיותו של הילד היא הטמעת רעיונות על הקשר בין הטבע לאדם. שליטה בדרכי האינטראקציה המעשית עם סביבה, מרחיב את תפיסת העולם של הילד, שלו צמיחה אישית. לכן, יש צורך ליצור אצל ילד בגיל הגן את היכולת לבסס את מערכות היחסים והדפוסים הפשוטים ביותר לגבי תופעות העולם הסובב וליישם ידע באופן עצמאי ב פעילויות מעשיות. לעזור לגיל הרך ליצור קשרי סיבה ותוצאה בחיים האמיתיים ו טבע דומםמעצבים את כבודם לסביבה.

יַעַד פּרוֹיֶקט:

יצירת תנאים במשותף ו פעילות עצמאית. פיתוח יכולות קוגניטיביות ומחקריות של ילדים, היווצרות החשיבה הלוגית של ילדים.

משימות:

תרמו להרחבת הידע של הילדים על המאפיינים והתכונות אבנים ומינרלים;

לפתח פעילות קוגניטיבית.

לְהַרְחִיב לֵקסִיקוֹןילדים ליצור דיבור קוהרנטי

לטפח תחושת יופי כדי לראות את המגוון של העולם.

תוצאה משוערת:

ילדים לומדים להבחין מינרלים וקריסטלים,

להיות מסוגלים לתת שם לתכונותיהם;

למד לעבוד עם זכוכית מגדלת, פינצטה.

עבודה עם הורים:

הצג פּרוֹיֶקט.

סיוע באיסוף מידע על אבנים

סיוע בעיצוב מיני מוזיאון « אבנים»

תוכנית פעולה:

ארגון הסביבה המתפתחת, הקוגניטיבית, הסובייקטית;

קביעת כיווני פעילות מעשית קוגניטיבית;

ארגון פעילויות מעשיות קוגניטיביות יצירתיות משותפות.

תוכנית יישום פעילות הפרויקט

שלבים שיתוף פעולהמורה עם ילדים

1. מידע להורים על הפעילויות הקרובות.

בְּחִירָה חומר הדגמהבנושא זה.

מבחר ספרות.

"מינרלים"אנציקלופדיה לילדים;

"איך הם חיים אבנים» E. צ'ואיקו. להרחיב את ההבנה של ההורים לגבי השונות אבנים ומינרלים של אזורנו. עניין בעתיד פּרוֹיֶקט/

2. "אבנים מדהימות"

יַעַד: להכיר לילדים את המגוון של העולם אבנים. שקול וזהה את התכונות והאיכויות של החומרים המוצעים

3."אנחנו גיאולוגים"

מטרות: מפתחים תחושות מישוש. הכרת מאפייני "במגע". חומרים: קשיות, רכות, ציפה.

למד להשוות ולהבחין בין חומרים לפי מצבם.

לפתח את היכולת לבנות השערה באופן עצמאי לפני הניסוי ולהשוות אותה עם התוצאה.

4. "מינרלים"

יַעַד: סיכום ידע על מינרלים; לתת רעיון לילדים על תכונות המגנטים וכיצד להשתמש בהם בתעשייה; לפתח את הרצון לחיפוש ופעילות קוגניטיבית, פעילות מנטלית, יכולת התבוננות, ניתוח, הסקת מסקנות; לטפח את היכולת לעבוד בצוות.

ציור לפי כוונה "השינוי של אבנים"

יַעַד: ללמד ילדים ליצור תמונות אמנותיותמבוסס על צורות טבעיות. הצג שיטות שונותלצייר על אבנים בצורות שונות. שפר את הטכניקה החזותית. לפתח דמיון.

קריאת ספרות

אגדה מאת I. N. Ryzhova "על מה לחשו חלוקי הנחל"

פ' בז'וב "קופסת מלכיט", "פרסה כסף", "פילגש הר הנחושת"

שירים, פתגמים ואמרות על אבנים.

יַעַד: להכיר לילדים את עבודתו של פאבל בז'וב. שלב רגשית ילדים באווירה "סקאז", להקשיב לדיאלוגים התוססים שלו שמעוררים תחושות טובות. לפתח את הדמיון של הילדים, את היכולת לדמיין גיבור אגדותותאר זאת.

צופה בסרטים מצוירים;

מבוסס על אגדותיו של פ' בז'וב "קופסת מלכיט", "פרח אבן"

יַעַד: המשיכו להכיר את יצירתו של פ' בז'וב, גיבוריו הספרותיים.

משחקי חוץ: "אנחנו מטפסי סלעים", "מלך הגבעה", "מצא את האבן שלך"

יַעַד: לפתח את המיומנויות המוטוריות של הילדים, ללמוד ולזכור את כללי המשחק. שחק בעצמך

צפייה במצגות: "עוֹלָם אבנים» , "יקר ערך אבנים»

יַעַד: לפתח עניין קוגניטיבי. הכירו את השמות מינרלים, אבנים

משחקים דידקטיים עם אבניםלפיתוח יכולות חושיות, מוטוריקה עדינה

מה מיותר? "

- "מצא זוג"

- "המשך שורה"

משחקי לוח

- "טבע חי, דומם"

משחק תפקידים

"בחיפוש אחר אוצר"

יַעַד: לפתח חשיבה לוגית, תשומת הלב, תפיסה ויזואלית, היכולת לבחור אובייקט לפי צבע, לטפח התמדה, סבלנות, ללמד להסיר את החומר במקום.

עיצב מיני מוזיאון « אבנים מדהימות»

ערכו חידון "על מה אנחנו יודעים אבנים»

תערוכה "מוצרים מ אֶבֶן»

יַעַד: חשפו את הידע הנרכש על הנושא המוצע. ליצור עצמאות בבחירת הנושא שאתה אוהב, היכולת לספר באופן קוהרנטי.

אני לא יכול לפרסם דוח, אבל סוף סוף מצאתי את הזמן. בילינו שבוע ב"אבנים". קיבלתי השראה מנטאשה (נטלי פוקס). מצאתי כמה רעיונות באינטרנט.

קודם כל הם אספו אבנים במהלך טיול, שטפו אותם בבית, ייבשו והחלו לבחון אותם.

לכוכב שאנחנו חיים עליו יש בגדי אבן. במקום שבו בגדים נראים, יש הרבה אבנים על פני השטח, הרי אבן מתנשאים. הם גבוהים מאוד, יש להם הרבה בליטות. יש מעט מאוד צמחים על ההרים. וההרים הגבוהים ביותר מכוסים בשלג, אך בשל העובדה שלעתים קרובות יורד גשם, רוחות נושבות, ההרים קורסים בהדרגה, אבנים מתנתקות מהם, והרוח נושאת אותם לכל מקום. לכן, ניתן למצוא אבנים בכל מקום.

לאחר מכן בוצעו הניסויים הבאים:

מסתבר שיש לאבנים הרבה נכסים שונים.

ניסיון מספר 1. הכי יפה ומכוער.

תסתכל מקרוב על האבנים. (ילדים בוחנים אבנים בזכוכית מגדלת)
- תראה כמה הם יפים, אבל ביניהם אתה צריך לבחור את היפה ביותר ולהראות לי.
- למה הוא נראה הכי חתיך? (תשובות של ילדים)
- אז, איזה סוג של אבנים יכולות להיות?

ניסיון מספר 2. צֶבַע.

חברים, מה צבע האבנים שלכם? (תשובות של ילדים)
- אז, במה עוד נבדלות האבנים זו מזו?

ניסיון מספר 3. הגדול והקטן ביותר.

חבר'ה, עכשיו תראו לי את האבן הגדולה והקטנה ביותר. (ילדים מראים אבנים)
- מסתבר שהאבנים גדולות וקטנות, כלומר שונות בגודלן.

ניסיון מספר 4. הכי גס והכי חלק.

אבנים יכולות להיות מחוספסות וחלקות. בואו לבחור אבן חלקה. זה נחמד לגעת בזה עם הידיים. זה כל כך חלק שהוא יכול לחמוק מהידיים, זה נקרא חלוק נחל. (ילדים בוחרים אבן חלקה ומציגים אותה למורה)
- ועכשיו נבחר אבן גס וזוויתית. להראות את זה. (ילדים מראים אבן חלקה)
- מים מזיזים את האבנים, פוגעים בהן זו בזו, הן מתחככות בחול והפינות החדות נעלמות בהדרגה, האבנים נעשות חלקות ועגולות
- חבר'ה, איזה עוד אבנים יש?

ניסיון מספר 5. הכי קשה או רך.
- חבר'ה, קחו חלוק נחל ביד אחת ופלסטלינה ביד השנייה. בוא נסחט את שתי הידיים. בואו נראה מה קרה לאבן, ומה לגבי פלסטלינה? (תשובות של ילדים)
- למה?
אז מה הן האבנים?

ניסיון מספר 6. הכי כבד והכי קל.

עכשיו, זרוק את אבן הנחל למים ותראה מה קורה. האם טבעה האבן? למה?
- חבר'ה, עכשיו בואו ניקח חימר מורחב, נכניס אותו למים. מה אנחנו רואים? (הוא לא טבע.) יש הרבה בועות אוויר בחימר מורחב, כך שהוא לא שוקע. המשמעות היא שאבנים יכולות לשקוע, או שהן יכולות לצוף.

ניסיון מספר 7. צֶבַע.

חבר'ה, בואו נכניס חלוק אבן למים ונוציא אותו עם כפית. האם הצבע השתנה? אבנים במים משנות את צבען והופכות כהות יותר.

ניסיון מספר 8. נשמע.

בואו נכה אבנים אחד בשני. מה אנחנו שומעים. אתה מבין, אבנים עדיין יכולות ליצור צליל. בואו ננסה ליצור כלי נגינה. יוצקים כמה חלוקי נחל קטנים לקופסת פלסטיק. בוא נסגור ונרעש. כמו מה זה נראה?

ניסיון מס' 9

תצטרך לוח, אבן, מסמר. פטיש. אנחנו נוסעים לתוך אבן ועץ. אנחנו מסיקים מסקנות.

ניסיון מס' 10

וכיצד יתנהגו אבן ועץ במים? לפניכם כלי עם מים, נסו להוריד את העץ למים. מה יקרה לו? (העץ צף?) בואו נוריד בזהירות את הסלע למים. מה קרה לו? (אבן שוקעת?) למה? (האם זה כבד יותר ממים?) למה עץ צף? (זה קל יותר ממים.)

ניסיון מס' 11

קח אבן בידך והביא אותה לעיניך. האם ניתן לראות משהו מבעד לאבן? אז זה שקוף או לא? נרשום את המאפיין הראשון: אטום.

ניסיון מס' 12
קח אבן ביד שלך והפיל אותה על הרצפה. הוא התרסק? לא. אז מה הוא עמיד. אנו רושמים את הנכס השלישי - STRONG

ניסיון מס' 13
עכשיו נבדוק אם יש אוויר בתוך האבן? האם הבועות עלו כשהורדת את האבן למים? לא. אז, אין אוויר באבן. אנחנו רושמים - NO AIR.

ניסיון מס' 14
מה כבד יותר מצמר גפן או אבן? השוו משקלי ידיים.

ניסיון מס' 15
האם אפשר לקרוע אבן כמו נייר?
אנחנו קורעים נייר ומנסים אבן. אנחנו מסיקים מסקנות.

ניסיון מס' 16
בוא נראה מה הרוח תעוף: חלוק נחל או עלה

שאלות לאחר הניסויים:

1. האם האבן שוקעת במים?

2. האם האבן שקופה כמו זכוכית?

3. אי אפשר לנעוץ מסמר באבן?

4. האם האבן קלה כמו צמר גפן?

5. האם אבן רטובה כהה יותר ואבן יבשה בהירה יותר?

6. האם קל לשבור את האבן כמו זכוכית?

7. האם ניתן למתוח את האבן כמו גומייה?

9. האם אפשר לפסל אבן כמו פלסטלינה?

10. האם אבן מרחפת במים כמו עץ?

11. האם אפשר לקרוע אבן כמו נייר?

גלה מהן אבנים

הנה קופסה חושית כזו התבררה

לְהַשְׁווֹת אבני יםונהר

אבני ים חלקות, צורות שונות- סגלגל ועגול, קשה, קר, יפה, צבעים שונים.
גלי הים הפכו אותם לחלקים כל כך. IN מי יםאבנים מכות זו בזו, מים טוחנים את קצוותיהן, והן הופכות חלקות וחלקות - ללא פינה אחת. עכשיו מצא את חלוקי הנהר והניח אותם ליד אלה של הים.

אבני נהר - מחוספסות, לא אחידות, בצורות שונות, עם פינות חדות.

1. אנו ממיינים חלוקי נחל וים

2. תיק קסמים.
שמנו בשקית אבני ים ונהר. אתה צריך לנחש במגע איזו אבן. למלווינקה הייתה רק טעות אחת)

"אבנים שניתנו מהים".

מטרה: להכיר לילדים את האבנים שהים נתן: אלמוגים, פנינים

אלמוג. - והיום נדבר על עוד אבן מעניינת מאוד, שבהולדתה לוקחים חלק יצורים חיים. מחוספס, קשה, נראה כמו ענף עץ, דומה לשיח לילך, עץ חג מולד צעיר ואורן. אם מסתכלים מקרוב על האלמוגים, אפשר לראות שכולו מורכב מתאים קטנים רבים. מצאת אותם? האלמוגים יוצרים בעלי חיים קטנים וימיים - פוליפים היושבים בתאים הללו. יחד הם מחכים לטרף, אוכלים אותו יחד ונחים יחד. כל האלמוגים הם טורפים ליליים רעבים. לפוליפים יש גוף רך, ולכן הם יוצרים סביבם בית שלד חזק. כשהפוליפים מתים, הבתים הללו נשארים ועליהם נבנים הבתים הבאים. כך נוצרות שוניות אלמוגים. הצג איורים. זהו המקום בו חיים חיים ימיים רבים. הם מתחבאים שם, חיים, אוכלים. יש יצורי ים שאוכלים אלמוגים - זה קיפוד ים, כּוֹכַב יָם(הופעה).

פְּנִינָה.
.

"אבן שנולד מעץ"

להכיר אבן שנולדה מעץ - ענבר סולארי

חבר'ה, ענבר הוא שרף מאובן. לפני מיליוני שנים, כמה מינים של עצים מחטניים ריפאו את פצעיהם בשרף: אם ענף נשבר, אם קליפת עץ התפצלה, מיד התחיל לבלוט שרף שכיסה את הפצע.

מה לדעתך יקרה אם חרק כלשהו ינחת על משטח שרף דביק? (סטיק) שרף - דביק, צמיג. כל מיני חיות קטנות וציפורים השאירו את עקבותיהם בשלוליות השרפים: כמה מוך, כמה נוצות, כמה שערות. בענבר אפשר לראות גם בועות אוויר או טיפות גשם.

קח משקפי מגדלת ותסתכל מקרוב על הענבר, מה ראית?
לקח הרבה מאוד זמן עד שהשרף הפך לענבר. עצי מחט הזדקנו ונפלו. הם היו מכוסים באדמה, מתחת לשכבת אדמה כבדה נערמת, השרף התקשה כמו אבן, והפך לענבר.
בהזדמנות הוצאו מהארון חרוזי ענבר של סבתא (שלי). מלווינקה לא הורידה אותם במשך כמה ימים, רק בשביל שינה)))))

גרָנִיט

אבנים יקרות וחצי יקרות

אוניקס ואיזה דמויות עשויות ממנו. מלווינקה התרשם. היא מאוד אהבה שהקצוות מבריקים. הסתכלתי על זה הרבה זמן, חבל שהם איבדו את הזכוכית המגדלת איפשהו (

אבנים קטנות מוינו לפי צבע. היה לי ז'קט עם דוגמה של אבנים. סווטשירטים נעלמו מזמן))) והשארתי את חלוקי הנחל)))

משחקי חוץ

[פגע במטרה.
ציירתי עיגול על ארגז החול, זרקתי אבנים במרכז

בנה הר

הנה מבוך כזה, עברנו בו

הם בנו גבעה מאבנים וקפצו מעליהם, על שתי רגליים, על אחת. הצידה, גב, חצי ישיבה)

יצירה

הכנו את האגרטל הזה. אטמתי את הצנצנת בפלסטלינה.


ואז העבודה העצמאית לחלוטין של הבת (ניתנה לסבתה). אפילו הופתעתי שזה הספיק, למרות שהם הדביקו את חלוקי הנחל במשך יומיים).


משפחה "קמושקין"
השם של אבא הוא צייד, אמא היא מארחת. שמות הילדים השתנו ללא הרף)))) עשינו משאלות באוזן שלהם.

"סט של אבנים יקרות")))))

ציירתי בעפרונות צבעוניים


על הדרך כללתי משימות להיגיון כמו - לפרוס בגודל בשורה, לבנות צריח כדי שיהיה איזון, להשוות איפה יש יותר ופחות אבנים וכו'.



הייתה משימה כזו לפיתוח השמיעה: בהתחלה הקשיבו לאיך נשמעות האבנים כשפוגעים אחת בשנייה בגדול, בינוני וקטן. ואז היא הסתובבה וניחשה באילו אבנים פגעתי זו בזו. אפילו טעות אחת, ניחשתי הכל)

ובכן, אחת הפעילויות האהובות על מלווינקה היא עיסוי. זה רחוק מהספא

מלווה בסיפור כזה, רק אל תצחקו)))) הולחנו תוך כדי תנועה)
אמא אבן יצאה לטייל עם הילדים חלוקי נחל (היא הריצה כל חלוק לאורך הגב)
ואז היא אמרה תעמוד בשורה מאחורי. (הנחתי אותו על עמוד השדרה ברצף)
הילדים שיחקו ונפלו מהגב. (כל חלוק התגלגל על ​​הגב)
ואז אמא אמרה לא להתעסק ולהיות זוגות וללכת הביתה. (שוב, חלוקי נחל הלכו מאחור)
ואז פשוט נישקתי את הגב שלי

והכנתי את זה, אבל זה מעולם לא קרה. מלווינקה לא רצה:

דקת חינוך גופני

הלכנו בשביל, מצאנו הרבה חלוקי נחל.

כאן הלכנו ימינה, מצאנו חלוקי נחל אפורים,
התיישבו, אספו, המשיכו הלאה.
אז עלינו במעלה הגבעה, מצאנו חלוקי נחל צבעוניים,
והם ירדו במורד - הם מצאו חלוקי נחל לבנים,
הביאו את זה איתם לגן.

יש הר ישן -
למעלה השמיים.
הרוח שלה נושבת
הגשם יורד עליה.
ההר סובל.
ומאבד אבנים
וכל יום,
וכל לילה
מתגלגל, מתגלגל
חלוקי נחל משם

ילדים מרימים את ידיהם למעלה, מתמתחים על קצות האצבעות, מניפים את עצמם בידיים, לוחצים את ידיהם. הם מניחים את ידיהם על הלחיים ומנידים בראשם.

משחק מספרי נייר סלע

כך עבר השבוע שלנו. תודה לאלה שהסתכלו באור))))

שפיבה אולגה ניקולייבנה
גננת "גחלילית"
עם. אזור קוליבאן סמארה

שילוב של ארגונים לא ממשלתיים: "קוגניציה", "תקשורת", "סוציאליזציה"

תוכן התוכנית:

להכיר לילדים מגוון אבנים, תכונותיהן,
תכונות ("ידע");
ליצור את היכולת לסווג אבנים לפי תכונות שונות("יֶדַע");
לפתח את הדיבור והחשיבה של ילדים ("תקשורת");
להעשיר את אוצר המילים של ילדים, להזין למילון הפעיל את המילים: חסרי ביטוי, מחוספסים, חלקים, לא אחידים ("תקשורת");
לפתח את היכולת להקשיב היטב לחבר מבלי להפריע לו ("סוציאליזציה");
לטפח כבוד לטבע הדומם
("סוציאליזציה").

עבודה מקדימה:

בחינת אנציקלופדיות על המינרלים של אזור סמארה הילידים ורוסיה.

חומרים וציוד:

אבנים על צלחות;
פְּלַסטֶלִינָה;
כוסות עם מים;
כפות, קופסאות;
הקלטה מוזיקלית;
איורים של מבני אבן;
תערוכת אבני חן ו תכשיט.

(ילדים נכנסים לקבוצה ומברכים את האורחים)

מהלך הפעילויות החינוכיות ישירות:

חלק 1. שיחת פתיחה:

חבר'ה, תסתכלו על המגשים ותגידו לי מה זה? (אבנים)
- איפה אפשר לפגוש אותם? (בכל מקום)
- לכוכב שאנו חיים עליו יש בגדי אבן. במקום שבו בגדים נראים, יש הרבה אבנים על פני השטח, הרי אבן מתנשאים. הם גבוהים מאוד, יש להם הרבה בליטות. יש מעט מאוד צמחים על ההרים. וההרים הגבוהים ביותר מכוסים בשלג, אך בשל העובדה שלעתים קרובות יורד גשם, רוחות נושבות, ההרים קורסים בהדרגה, אבנים מתנתקות מהם, והרוח נושאת אותם לכל מקום. לכן, ניתן למצוא אבנים בכל מקום.

חלק 2. ניסויים:

ועכשיו נעשה ניסויים. מסתבר שלאבנים יש תכונות רבות ושונות. (ילדים הולכים לשולחנות)

ניסיון מספר 1. הכי יפה ומכוער.

חבר'ה, תסתכלו היטב על חלוקי הנחל. (ילדים בוחנים אבנים בזכוכית מגדלת)
- תראה כמה הם יפים, אבל ביניהם אתה צריך לבחור את היפה ביותר ולהראות לי.
- למה הוא נראה הכי חתיך? (תשובות של ילדים)
- אז, איזה סוג של אבנים יכולות להיות?

ניסיון מספר 2. צֶבַע.

חברים, מה צבע האבנים שלכם? (תשובות של ילדים)
- אז, במה עוד נבדלות האבנים זו מזו?

ניסיון מספר 3. הגדול והקטן ביותר.

חבר'ה, עכשיו תראו לי את האבן הגדולה והקטנה ביותר. (ילדים מראים אבנים)
- מסתבר שהאבנים גדולות וקטנות, כלומר שונות בגודלן.
ניסיון מספר 4. הכי גס והכי חלק.
- אבנים יכולות להיות מחוספסות וחלקות. בואו לבחור אבן חלקה. זה נחמד לגעת בזה עם הידיים. זה כל כך חלק שהוא יכול לחמוק מהידיים, זה נקרא חלוק נחל. (ילדים בוחרים אבן חלקה ומציגים אותה למורה)
- ועכשיו נבחר אבן גס וזוויתית. להראות את זה. (ילדים מראים אבן חלקה)
- מים מזיזים את האבנים, פוגעים בהן זו בזו, הן מתחככות בחול והפינות החדות נעלמות בהדרגה, האבנים נעשות חלקות ועגולות
- חבר'ה, איזה עוד אבנים יש?
דקת כושר. משחק "הר וחלוקי נחל"
(ילדים עומדים מצטופפים יחד - זה הר. מוזיקה נשמעת.)
קולה של המחנכת: "שם גר - היה הר גדול - גדול. היא ראתה את עצמה הכי חזקה, אבל הרוח והמים אמרו שהם חזקים יותר. שנים עברו. מים נשפכו על ההר כגשם, והרוח סחפה מעל פני ההר חלוקי נחל קטנים וגרגרי חול. כך התגלגל חלוק נחל אחד, אחר כך עוד אחד, שלישי, רביעי... ההר התחיל לרדת. בסופו של דבר, היא הפכה בלתי נראית לחלוטין. אז הרוח והמים כבשו את ההר. (ילדים אחד אחד בורחים מההר)
ניסיון מספר 5. הכי קשה או רך.
- חבר'ה, קחו חלוק נחל ביד אחת ופלסטלינה ביד השנייה. בוא נסחט את שתי הידיים. בואו נראה מה קרה לאבן, ומה לגבי פלסטלינה? (תשובות של ילדים)
- למה?
אז מה הן האבנים?

ניסיון מספר 6. הכי כבד והכי קל.
"עכשיו שים את האבן למים ותראה מה קורה." האם טבעה האבן? למה?
- חבר'ה, עכשיו בואו ניקח חימר מורחב, נכניס אותו למים. מה אנחנו רואים? (הוא לא טבע.) יש הרבה בועות אוויר בחימר מורחב, כך שהוא לא שוקע. המשמעות היא שאבנים יכולות לשקוע, או שהן יכולות לצוף.
ניסיון מספר 7. צֶבַע.
- חבר'ה, בואו נכניס חלוק נחל למים ונוציא אותו בכפית. האם הצבע השתנה? אבנים במים משנות את צבען והופכות כהות יותר.
ניסיון מספר 8. נשמע.
בואו נדפוק אבנים זו בזו. מה אנחנו שומעים. אתה מבין, אבנים עדיין יכולות ליצור צליל. בואו ננסה ליצור כלי נגינה. יוצקים כמה חלוקי נחל קטנים לקופסת פלסטיק. בוא נסגור ונרעש. כמו מה זה נראה?
ניסיון מספר 9. צִיוּר.
- חבר'ה, בואו נלמד על עוד תכונה אחת של האבן. לשם כך, רומא תגיע ללוח ותנסה לצייר עם אבן. מה אנחנו רואים? אתה יודע איך קוראים לאבן הזו? מה יכולה להיות המסקנה?
- היום למדנו הרבה דברים חדשים ומעניינים על אבנים. בואו נסתכל על המאפיינים שלהם. (תשובות של ילדים)
- חבר'ה, מה דעתכם, אנחנו צריכים אבנים? (תשובות של ילדים).
- אבנים עמידות מאוד חומר בניין. ראה מה אתה יכול לבנות עם אבנים. (ילדים מסתכלים על מבני אבן) יש גם אבנים יקרות שמהן מייצרים תכשיטנים. (ילדים צופים בתערוכת התכשיטים מאבנים יקרות ומשתפים את התרשמותם).

טבע דומם. סיכום שיעורים לקבוצת המכינה לבית הספר. אוֹקְטוֹבֶּר
תוכן תוכנה.
לפתח עניין באבנים, את היכולת לבחון אותן ולמנות את תכונותיהן (חזקות, קשות, לא אחידות או חלקות, כבדות, מבריקות, יפות וכו'). תן מושג על מה אבניםהם נהר וים ( אבני נהריש צורה שונה, לפעמים פינות חדות;

אבני יםתמיד מעוגלות, חלקות) שאבנים רבות הן מאוד קשות ועמידות, ולכן הן נמצאות בשימוש נרחב בבניית מבנים, גשרים, כבישים וכו'. אבנים יקרות , המשמשים לקישוט מבנים ולהכנת אנדרטאות, מזכרות ( גרניט, שיש), הצג מוצרים מ אבנים יקרות.

חוֹמֶר.סטים של אבני נהר וים, שיש, גרניט (על מגשים), כלים עם מים. מגדלת, מפיות (לכל ילד). ערכות הדרכה "ממה עשוי גרניט" (קוורץ, נציץ, פלדספאר) ו"ממה עשוי שיש" (אבן גיר). חתיכת עץ, מסמרים, פטיש. מגלשות: אנדרטה ל-A.S. פושקין, קבר החייל האלמוני, תחנת המטרו קרופוטקינסקאיה, סוללת נהר מוסקבה, הכיכר האדומה. מכתב במעטפה מהאדונית הר נחושת. קופסה ירוקה, סרט ורוד, פתק עם חידה על אבנים.

התקדמות השיעור

מוֹרֶה. קיבלתי מכתב. איך בודקים אם זה באמת מיועד לנו? נכון, הכתובת. מי יודע את הכתובת שלנו גן ילדים? מי זוכר את המספר של הגן שלנו? (תשובות.)אז המכתב מיועד לנו (פותח את המעטפה, מוציא את המכתב, קורא אותו)."שלום ילדים יקרים! אני שולח לך חבילה. היא צורה מלבנית, ירוק, קשור בסרט ורוד. אני מקווה שהחבילה כבר בקבוצה שלך. אנחנו חייבים למצוא אותה. נתראה בממלכה שלי! פילגשו של הר הנחושת. באמת צריך למצוא את המסר. אתה זוכר מה היא?

יְלָדִים. הוא ירוק, בצורת מלבני, קשור בסרט ורוד.

מוֹרֶה. אז לך לחפש אותה. (ילדים מחפשים את החבילה, מוצאים קופסה ירוקה קשורה בסרט ורוד.)הנה היא! תראה, יש פתק. בואו נקרא את זה (קורא).

"אתה יכול לפתוח אותי רק כשאתה מנחש את החידה.

זה בוער באש בעגילים של אמא.
באבק על הכביש טמון מיותר.
הוא משנה צורה, הוא משנה צבע,
ובבנייה זה טוב לאלף שנים.
יכול להיות שהוא קטן
לשכב בכף היד.
כבד, גדול
לא להרים אחד.

מי, ילדים, ניחש את החידה שלי?
מי זיהה את הפריט הזה לפי שלטים?

(V. Miryasova)

יְלָדִים. זו אבן. אלו אבנים שונות.

מוֹרֶה. בואו נבדוק אם ניחשנו נכון את החידה (פותח חבילה).תראה, יש אבנים בחבילה. אז ניחשנו נכון את החידה. בואו נדבר עכשיו על אבנים.

ילדים יושבים ליד שולחנות. עליהם מגשים (אחד לשני ילדים) עם אבנים, גוש עץ, כלי עם מים, מפיות.

מוֹרֶה. עכשיו אני אדליק את המוזיקה. תעצום את עיניך, תקשיב לו היטב ותדמיין את התמונה שהמוזיקה תספר לך. (ילדים מקשיבים)מה שמעת? ואת? אילו תמונות הבזיקו לנגד עיניך? (תשובות.)בואו לשמוע שוב את המוזיקה. האם אתה שומע את רעש הים, איך הגלים, הרצים לחוף, מגלגלים אבנים ממקום למקום, איך הם דופקים זה בזה? מי מכם היה בים? מה ראית שם?

יְלָדִים. יש הרבה חלוקי נחל על שפת הים, הים יפהפה...

מוֹרֶה. מצא אבני ים על מגש והניח אותן לפניך על מפית. הסתכלו על האבנים ותגידו: מה הן? איזה צורה, צבע, איזה משטח יש להם, אילו קצוות?

יְלָדִים. האבנים חלקות, בצורות שונות - סגלגלות ועגולות, קשות, קרות, יפות, בצבעים שונים.

מוֹרֶה. למה הם כאלה? (תשובות?)כן, גלי הים הפכו אותם לחלקים כל כך. במי ים האבנים מכות זו בזו, המים טוחנים את קצוותיהן, והן נעשות חלקות, חלקות - ללא פינה אחת. עכשיו מצא את חלוקי הנהר והניח אותם ליד אלה של הים. הרגישו אותם. מה אתה יכול לומר על אבני נהר? מה הם?

יְלָדִים. מחוספס, לא אחיד, בצורות שונות, עם פינות חדות.

מוֹרֶה. אז במה שונות אבני ים מאלו של הנהר? (תשובות?)קח את האבן ביד וסוחט בחוזקה. האם הוא שינה צורה? נכון, לא. למה? (הוא קשה?)אתה חושב שזה יותר קשה מעץ? בוא נבדוק. אני אקח פטיש, מסמר וחתיכת עץ. ואני אנסה לתקוע מסמר בעץ. מה קרה? (המסמר נכנס לעץ.)ועכשיו אנסה לתקוע מסמר באבן. (הוא מבקיע - זה לא מסתדר, מזמין שניים או שלושה ילדים לנסות לעשות את אותו הדבר.)תן לי לנסות שוב. מה קורה? (האם הציפורן מתכופפת אבל לא נכנסת?)ובכן, האם הצלחנו לדפוק מסמר לאבן? מה קרה לציפורן? איך התנהגה האבן? (תשובות.)מה יכולה להיות המסקנה?

יְלָדִים. אבן קשה יותר מעץ.

מוֹרֶה. וכיצד יתנהגו אבן ועץ במים? לפניכם כלי עם מים, נסו להוריד את העץ למים. מה יקרה לו? (האם העץ צף?)בואו נוריד בזהירות את האבן למים. מה קרה לו? (אבן שוקעת?)למה? (האם זה כבד יותר ממים?)למה העץ צף? (זה קל יותר ממים.)שימו לב לאבן שנמצאת במים. תוציא את זה. מה הוא? (רָטוֹב?)השווה עם אבן שמונחת על מפית. מה ההבדל? (צבע. האם אבן רטובה כהה יותר?)איפה אפשר לראות את האבנים? נכון, בנהר, בים, על הכביש. האם יש אבנים בקבוצה שלנו? (באקווריום?)האם אתה חושב שאבן נחוצה לאדם? האם אדם משתמש באבן לצרכיו? אֵיך? (התשובות הן ניחושים.)אני רוצה להכיר לך אבן מעניינת אחת. זה נקרא גרניט. תסתכל עליו מקרוב (מראה).מצא את אותו אחד במגש שלך והרם אותו. גע וספר: מה זה?

יְלָדִים. מחוספס, לא אחיד, רב צבעים.

מוֹרֶה. קח מגדלת ותסתכל על הגרניט. גרניט הוא סלע. אם תבדקו אותה היטב, תוכלו לראות שהאבן כמו מורכבת מגרגרים. הם בצבעים שונים ובסוגים שונים. גרניט מורכב משלושה אבנים שונות (מראה להם):קוורץ נוצץ, נציץ כהה וספאר פלד צבעוני. סוללות בנויות מגרניט, כנים למונומנטים. אבל לגרניט יש גם יריב - זה שיש. השיש הוא גם סלע (מראה).מצא שיש ולקחת אותו בידיים שלך. מה אתה יכול לומר על האבן הזו? מה הוא?

יְלָדִים. חלק, מבריק, יפה.

מוֹרֶה. השיש, כמו הגרניט, הוא הטרוגני: הוא מורכב מקלציט, אבן גיר וזיהומים המעניקים לו צבע שונה. (מראה את הרכב השיש).הסתכלו על השיש דרך זכוכית מגדלת. מה אתה רואה? (תשובות?)השיש הוא חומר הגימור העיקרי. היקר ביותר הוא שיש לבן (מראה את זה).ניתן לראות את ממלכת השיש האמיתית ברכבת התחתית. עכשיו בואו נסתכל על השקופיות.

1 המגלשה - אנדרטה ל-AS. פושקין.למי מוקמת האנדרטה הזו? נכון, א.ש. פושקין. הוא ממוקם במרכז מוסקבה. עשוי מברונזה. תראה איזו אנדרטה יפה. והכן עבורו עשוי מגרניט.

מגלשה 2 - קברו של החייל האלמוני בגן אלכסנדר.למי מוקדשת האנדרטה הזו? כן, לחיילים שמתו בהגנה על מולדתנו. והאנדרטה הזו מעוטרת בשיש.

שקופית 3- סוללת נהר מוסקבה.סוללה זו של נהר מוסקבה. היא גרניט. וזה לא מפחד לא מרטיבות ולא מקור: גרניט היא אבן עמידה מאוד.

מגלשה רביעית - הכיכר האדומה.מה אתה רואה בשקף הזה? נכון, זו הכיכר המרכזית של ארצנו. וגם אבנים משמשות בעיטור שלה.

מוֹרֶה. זה כמה מעניין למדנו על האבנים! חלקם עוזרים לנו בבניית מבנים, גשרים, אחרים משמשים לייצור אנדרטאות, לקישוט תחנות מטרו ... ואז יש אבנים יקרות.

מה לדעתך האבנים האלה והיכן משתמשים בהן? (תשובות?)ברוס' מייצרים מהם תכשיטים כבר זמן רב. בואו לראות את התערוכה תכשיטי נשים. (ילדים ניגשים לשולחן שעליו מונחים תכשיטי נשים?)מה מצא חן בעיניך? איזה קישוטים יש לכם בבית? בבית, יחד עם ההורים, בחנו אותם וזיהו את האבנים מהן הן עשויות.

. עמ' 27-29.