אירינה ווקינה

1. תחומים חינוכיים : סוציו-קומוניקטיבי, קוגניטיבי.

2. נושא: יסודות בטיחות החיים.

3. קְבוּצָה: ישן יותר

4. מטרה: לתקן בילדים מושג של חפצים מסכני חייםעם מי הם נפגשים בחיי היומיום, על נחיצותם לאדם, על כללי השימוש בהם.

5. משימות:

חינוכית:

לתת רעיונות על חפצים, מְסוּכָּןלחיים ולבריאותם של ילדים איתם הם נפגשים בחיי היומיום. עזור לעצמך, הסיק מסקנות לגבי ההשלכות של טיפול רשלני בכאלה פריטים. הפעל שמות בדיבור פריטים.

חינוכית:

לפתח דיבור, חשיבה, כמו גם עניין יציב בידע של העולם מסביב.

חינוכית:

טיפוח עצמאות, אחריות, יכולת עבודה בצוות.

6. טכניקות מתודולוגיות.

חָזוּתִי: שימוש באיורים, צפייה פריטים מסוכנים לבריאות הילדים, תצפית.

מילולי: הסבר, שיחה, סיפור, ניחוש חידות.

משחקים: משחקים דידקטיים.

7. צורות ארגון ילדים על שיעור: חזיתית, אינדיבידואלית.

8. תמיכה טכנית: כן ציור, לוח מגנטי

9. הדגמה וחלוקה חוֹמֶר: תמונות של רהיטים, טאבלט אלקטרוני עם מצגת "פאזלים"

10. תוצאה צפויה: ליצור את היכולת להימנע באופן פוטנציאלי מצבים מסוכנים בבית, הטמעה של האלגוריתם פעולה נכונהעם ההתרחשות מצב מסוכן, הגברת המוטיבציה לשמור על בריאותם, ביטוי של היענות רגשית, פיתוח תקשורת חופשית עם מבוגרים ועמיתים, הפעלת הפעילות הנפשית של ילדים.

מהלך \ לזוז \ לעבור שיעורים:

חבר'ה, אתם כבר מבוגרים. מי מכם ההורים עזב ביתו של אחד? (תשובות של ילדים)

אם כבר היית לבד בביתאז אתה צריך לדעת את הכללים בִּטָחוֹן. איזה סוג סכנות עלולות להיות בבית? סכנותמחכה לנו בכל צעד.

עכשיו ננסה לְהַגדִיר, איזה סוג פריטיםבבית ניתן לשקול מְסוּכָּן.

הַצָגָה "פאזלים":

הם שונים:

עמום וחד

ילדים ומבוגרים. (מספריים)

אני תמיד בתנועה עם אנשים

לפחות הדמות שלי מגניבה.

איפה שאתה צריך לדפוק - אני אבוא, -

אחרי הכל, העבודה הקשה שלי. (פטיש)

דק וחלקלק

ידידות מובילה בחוט,

עף למעלה ולמטה

תפירה ותפירה. (מַחַט)

כרסמתי ונשכתי את הקרש,

זרקתי פירורים על הרצפה,

אבל היא לא אכלה ביס אחד

דע, לוח חסר טעם (ראה).

הנה מגיעה ספינת הקיטור

אחורה, ואז קדימה

ומאחוריו משטח חלק כזה -

לא ניתן לראות קמטים. (בַּרזֶל)

הוא בולע ללא הבחנה.

כל מה שבדרך.

אם יש הרבה אבק, זבל -

כולם רועדים משמחה. (שואב אבק)

על השולחן, בכיפה

כן בבקבוק זכוכית

החבר קבע

אור עליז (מנורת שולחן)

תראה את החבית שלי

החלק העליון מסתובב בי

הוא לא מכה אף אחד.

אבל זה יוריד הכל (מִיקסֵר)

לפרק את עצמם

תסתכל עלי -

אני מלא חורים

אבל אני חכם

אני משפשף לך גזר (פּוּמפִּיָה)

יש לי להב

חד, ברזל

טפל בזהירות

אני יכול לחתוך את עצמי (סַכִּין)

הוא מתנפח כמו קטר

חשוב לשמור על האף למעלה.

לעשות רעש, להתרווח -

הזמינו את השחף למשקה. (קוּמקוּם)

(ילדים מנחשים חידות, ספרו מה סכנה אורבת בכל חפץ)

כל הכבוד חבר'ה, שמתם לב להכל טוב מאוד סכנות בחפצים. עכשיו תסתכל מקרוב על הדירה הזו. (אני מראה איור עם דירה מצוירת בה ישנם בני בית שונים פריטים.) סשה וקטיה נותרו בדירה זו. ההורים שלהם הלכו לעבודה. קדימה, חבר'ה, ספרו לילדים מה פריטיםאתה לא יכול להשתמש בו בעצמך, כדי שצרות לא יקרו. (כל ילד לוקח את אחת התמונות המאוירות ואומר לבובות מה סכנת חפץ). ואז הוא תולה את התמונה בחדר שבו זה סביר להניח שהפריט יהיה.

חבר'ה, בואו נחזור על החוקים בִּטָחוֹן:

1. הכל חד, נוקב וחותך פריטיםיש להציב במקום. סדר בבית הוא לא רק בשביל היופי, אלא גם בשביל בִּטָחוֹן.

2. אין להפעיל מכשירי חשמל, הם עלולים לגרום להתחשמלות או שריפה.

אל תכניס את האצבע לשקע

לא בת, לא בן!

3. לעולם אל תנסה שום תרופה. ראשית, זה לא טעים, ושנית, תרופה שנלקחה בצורה לא נכונה יכולה להתברר כרעל.

4. אל תיגע במשק הבית כִּימִיָה: אבקות כביסה, חומרי ניקוי לשטיפת כלים, סודה, אקונומיקה, דוחי ג'וקים. כדי שהצרות לא קורות, כמו בשיר.

דוחה ג'וקים

ענקים גרו בבית

וג'וקים גרו בבית.

מה לעשות, איך להיות כאן?

להרוג את הג'וקים!

והענקים קנו

רוצח ג'וקים...

אבל הג'וקים נשארו

ולא היו ענקים.

צריך להיות זהיר יותר

כדי לא להרעיל את עצמך.

5. אפשר להרעיל מסמים, כימיקלים, אבל עדיין אפשר להרעיל מרעל בלתי נראה - גז. גז יכול להיות מְסוּכָּן. לכן, אם אתה מריח גז, שים לב בעקבות הכללים.

ספר למבוגר על כך בהקדם האפשרי.

יש לפתוח מיד דלתות וחלונות.

לעשות שיחת טלפון "04"

לעולם אל תדליק את האור או תכה בגפרור.

סגור את הגז בדירה -

גז צריך עין ועין.

מרגישים את הריח בדירה,

שִׂיחָה "04"

6. אם אתם גרים בבניין רב קומות, מחכה לכם עוד אחד. סַכָּנָה. זו מרפסת. מְאוֹד מְסוּכָּןלצאת למרפסת לבד. אבל אם אתה יוצא, לעולם אל תשחק במשחקי חוץ, אל תקפוץ, אל תתכופף מעל מעקה המרפסת. אם יש משהו מעניין למטה, עדיף לרדת במדרגות.

האדם אינו ציפור

יותר נוח לרדת במדרגות.

בלי מצנח מלמעלה

רק חתולים קופצים.

זכרו, ילדים, את הכללים האלה והישארו באומץ לבד בביתשום נזק לא יקרה לך!



מוסד חינוכי תקציבי עירוני לגיל הרך

"גן ילדים מס' 28"

תַקצִיר

פעילות חינוכית מאורגנת

"בעולם של חפצים מסוכנים"

(קבוצה בכירה)

חובר על ידי:

מטפלת

קטגוריית ההסמכה הראשונה

ליטנקובה ל.י.

G . ארזמאס

פעילויות מאורגנות במסגרת הנושא:

מיושם אזורי עדיפות;

"התפתחות קוגניטיבית" ו"התפתחות דיבור";

שילוב תחומי חינוך;

"פיתוח חברתי ותקשורתי.

מטרות של אזורי עדיפות:

1. לגבש רעיון של תלמידים על חפצים מסוכנים, על הצורך שלהם באדם, על כללי האחסון. עזרו לתלמידים לזכור את הפריטים העיקריים המסוכנים לחיים ולבריאות, להסיק באופן עצמאי מסקנות לגבי ההשלכות של טיפול רשלני בפריטים כאלה.

2. לפתח מיומנויות תקשורת (תן תשובה מפורטת מלאה), 3.. לטפח יחס זהיר כלפי חפצים מסוכנים לבני אדם.

4. הפעל את אוצר המילים: פריטים מסוכנים, מצבים מסוכנים.שיטות מתודיות:

מצבי משחק: דיאלוג בין מאשה לדאשה, בפינה ליד Neumeykin;

מילה אמנותית; שינון הכלל: "לכל פריט יש את מקומו";

פעילות פרודוקטיבית: ציור חפצים מסוכנים, התרגיל "שאל מבוגרים"; עבודה עם מכשירי זיכרון; הפסקה דינמיתעם פיקטוגרמות; מגיע אָחוֹת, תוצאה.

חומר הדגמה:

פריטים מסוכנים: מספריים, מחט, סכין, מסרגות, גפרורים, ברזל, ציפורנים, כפתורים;

פינות למשחק מצבי משחק, טבלאות מנמוניות, קלפים - פיקטוגרמות;

חומר לפעילות יצרנית;

התקדמות OOD

שתי בנות מאשה ודשה יושבות ליד השולחן. מאשה היא נערה צייתנית, חרוצה, בעוד שדאשה קפריזית ועצלה.

מאשה:היום זכיתי לשבחים גן ילדים. כל דבר במקומו. גזרתי והדבקתי במהירות ובדייקנות את הבית.

דאשה: ושפכתי דבק וחתכתי את השמלה שלי. אני לא רוצה להדביק את הבית.

מאשה:זכור, דאשה, כל דבר צריך להיות במקומו, אז צרות לא יקרו.

מְחַנֵך:אתם יודעים על איזה דברים מאשה ודשה מדברות?

(מאשה מראה לדשה שהמספריים שלה במארז, והדבק סגור היטב. יש גם מפית ושעוונית כדי לא להתלכלך).

מאשה:ואני גם יודע איך להתמודד עם חפצים כאלה. נחש את החידה:

1. תפרה, תפרה, רקמה ובכלל לא הייתה עייפה . (מַחַט)

2. אני חברה של מחט, אבל אין לי עין (סיכה)

3. אנחנו אומנות גדולות, נסרוג הכל, רק נותנים..., (מסרגות)

כל הדברים שלי נמצאים בסל, בבטחה.

דאשה (בוכה):ודקרתי את האצבע במחט, חתכתי את השמלה במספריים, התלכלכתי בדבק.

מְחַנֵך:חברים, רוצים לעזור לדאשה? איזה כלל אנחנו יודעים?

כלל: "לכל נושא יש את המקום שלו"

ילדים עושים סדר בדברים: מספריים במארז, מחט במיטת מחטים, הדבק היה סגור, המסרגות תוקנה עם סוגר. כל הפריטים הוכנסו לקופסה עם מכסה.

(דאשה מודה לילדים ומבטיחה להיות חרוצה ומסודרת).

מְחַנֵך:חברים, איזה עוד חפצים מסוכנים יש לכם בבית?

ציור חפצים מסוכנים מי יכול להיות בבית

(גיליון נייר מומלץ). הערכה במהלך הפעילות.

מְחַנֵך:חבר'ה, אתם זוכרים היטב חפצים מסוכנים: כיריים גז, מחט, סכין, גפרורים, מספריים וכו'.

ועכשיו נראה מה יכול לקרות אם ניקח חפצים מסוכנים.

עבודה עם שולחנות MNEMO

  1. גלולות - ילד - הרעלה (בחילות, הקאות, אובדן הכרה)
  2. גפרורים - ילד - אש
  3. IRON ON - ילד - צריבת אצבעות

(התלמידים ממציאים סיפורים לפי הקלפים המוצעים)

מְחַנֵך:חברים, רוצים להירגע? אני מציע לך לעבור למוזיקה עליזה. ברגע שהמוזיקה תיפסק, אני אראה לכם כרטיסים בתורם - פיקטוגרמות עם רגשות שונים.

כאשר אתה רואה כרטיס - פיקטוגרמה, עליך לתאר רגשות על פניך (הפתעה, פחד, שמחה, פחד)

הפסקה דינמית

מְחַנֵך:חבר'ה, אני רוצה שוב לוודא שכולם זוכרים את החפצים המסוכנים. לשם כך, אני מציע לך להשלים את התרגיל "שאל את המבוגרים"

חפצים שונים מצוירים על דף נייר. אתה צריך לצבוע את התמונות בשלושה צבעים:

ירוק - אתה יכול לקחת את זה בעצמך, צהוב - אתה יכול לקחת את זה רק מול מבוגרים,

אדום - לא כדאי לקחת בכלל (הערכה במהלך הפעילות)

מְחַנֵך:ענה על השאלות:

1. איפה אמא ​​או סבתא שמים מחטים, סיכות, מספריים?

2.איפה מאוחסנים הכלים של אבא?

3.איך אתה צריך להתנהג אם יש לך חפץ כזה בידיים?

4. מה יכול לקרות במקרה זה?

מְחַנֵך:חבר'ה, בקבוצה שלנו יש פינה שבה גר נוימייקין. (מוקצה פינה שבה שולט אי-סדר מוחלט. צעצועים מפוזרים וביניהם ציורים של חפצים מסוכנים. איזה בלגן! חבר'ה, בואו נעזור לנוימייקין לעשות סדר. (תלמידים שמים חפצים במקומם ומסבירים אם הם יכולים להיות מסוכנים).

אחות מגיעה

(עם חפצים שאסור בתכלית האיסור לגעת בהם על ידי ילדים). מתקיימת שיחה על תרופות, מדחום (מדחום)

סך הכל: היזהר בין חפצים מסוכנים.

סיכום שיעורים בוואליאולוגיה לילדים בגיל הגן הבוגר.

נוֹשֵׂא: "בעולם של חפצים מסוכנים"

יַעַד: צורה אצל ילדיםמושג על החפצים המסוכנים לחיים ולבריאות שהם פוגשים בחיי היומיום, על נחיצותם לאדם, על כללי השימוש בהם.

משימות:

  1. ללמוד להסיק באופן עצמאי מסקנות לגבי ההשלכות של טיפול רשלני בקבוצות מסוימות של פריטים מסוכנים;
  2. לפתח את היכולת לנתח על בסיס השוואה של עצמים מסוכנים ולא מסוכנים לחיים ולבריאות, להסיק מסקנות משלהם; תרגיל בשימוש צורות פשוטותנאום הסבר;
  3. לטפח תחושת אחריות לשימור וקידום הבריאות; לטפח את הרצון לעזור לאחרים במצב קשהמצבים.

התקדמות הקורס.

1. מוטיבציה למשחק.

מְחַנֵך: היי ח'ברה! האם אתה זוכר את האגדה של ולנטין קטאייב "הפרח - שבעת הפרח"? זה מספר על איך יום אחד הקוסמת נתנה לילדה ז'ניה פרח עם שבעה עלי כותרת צבעוניים.

די היה לקרוע עלה כותרת אחד, לזרוק אותו ולומר את מילות הקסם, ברגע שכל רצון התגשם. ז'ניה בילתה שישה עלי כותרת לשווא, אבל היא השתמשה בעל הכותרת האחרון לשימוש טוב, היא רצתה שהילד ויטיה, שהיה חולה, יחלים.

2. שיחת היכרות.

קוסמת: שלום ילדים יקרים! אני מאוד שמח לראות את כולכם בריאים ושלמים מצב רוח טוב. פיות טובותמארץ זדורוביאצ'קוב אמר לי שאתה חולם על פרח קסום שיכול להגשים את כל הרצונות שלך. אני בהחלט אתן לך את זה, אבל בתנאי אחד בלבד. אתה יכול להגיד לי מה לעשות כדי להיות בריא ולעולם לא לחלות.

ובכן, אז בואו נתחיל את השיחה שלנו, וזה לא יהיה קל, כי באתי אליכם עם דברים קסומים שונים שיעזרו לכם לזכור כמה דברים מאוד חשובים. בואו נדבר על הכי הרבה דברים רגיליםשמקיפים אותנו בבית.

הרבה שימושי ו פריטים נחוציםאם הם מטופלים בצורה לא נכונה, הם עלולים לגרום נזק ואף לגרום לצרות.

3. קריאה וניתוח של אגדה.

קוסמת: חברים, אתם אוהבים להקשיב לאגדות? עכשיו אקרא לך אגדה מהספר הקסום הזה. תקשיב טוב מאוד.

הקוסמת מספרת סיפור.

פעם היו זקן וזקנה, ונולדו להם שני בנים. שמו של הצעיר היה איוון, והמבוגר מיטרופן. הבכור התעצל - הוא אכל וישן, אבל עבודה אפילו לא עלתה במוחו. ואיבן הצעיר הוא חרוץ, עליז, ידידותי. למאסטר איוון הייתה קופסת קסמים, וחבריו גרו בה, שעזרו לו רבות בעבודתו. איוון אהב אותם, היה חבר איתם, דאג להם, דאג להם. והדברים גם אהבו וכיבדו את איוון, צייתו לו כשאמר: "לכל דבר יש את המקום שלו!" - והיו גאים בו כשאנשים אמרו: "למאסטר איוון יש ידי זהב", "עבודת המאסטר מפחדת!"

קוסמת: תראו, חבר'ה, הנה זו הקופסה הזו. איזה סוג של חברים אתה חושב גרים כאן?(תשובות של ילדים) צודק לחלוטין, הם כלי עבודה.

איך ניחשת?(בגלל שאיבן היה מאסטר, מה שאומר שהוא צריך כלים בשביל זה)

הקוסמת פותחת את הקופסה, והילדים רואים שיש כלים שונים.

4. עבודה עם פתגמים.

קוסמת: איך אתה מבין מה זה אומר:

- "לכל דבר יש את מקומו"

- "למאסטר איוון יש ידי זהב"

- "עבודת המאסטר מפחדת!"(תשובות של ילדים)

קוסמת: אבל זה לא כל הסיפור. מיטרופן כעס על איבן על זה שכולם שיבחו את איבן, ולעגו לו, לקח ממנו קופסת כלים וסגר את עצמו באסם, החליט לשחק איתם.

מה אתם חושבים, מה קרה אחר כך?(תשובות של ילדים)

5. המשחק "ניחוש"

קוסמת: ועכשיו, חבר'ה, תארו לעצמכם אם הייתם פוגשים את המיטרופן הזה, מה הייתם אומרים לו על כל אחד מהפריטים האלה?

- ובשביל זה אני מציע לשחק את המשחק "Guess-ka"

ילדים מקשיבים לחידה, נחשו שמי שיש לו את הפריט הזה מספר למה הוא מיועד ולמה הוא מסוכן.

  1. שתי טבעות, שני קצוות

ובאמצע יש ציפורנים. (מספריים)

  1. אני לא רוצה לשתוק

בואו נדפוק!

ודופק כל היום

יש לו ראש ברזל. (פטיש)

  1. איך הם תופסים מסמר, איך הם מושכים אותו,

בהחלט יוציא אותו. (צְבָת)

  1. יש שיניים, אבל אין פה. (ראה)

5. קשתות, קידות-

כשהוא חוזר הביתה, הוא משתרע. (גַרזֶן)

  1. טפל בזהירות

אני יכול לחתוך את עצמי! (סַכִּין)

  1. לאנטושקה שלי יש

רק כובע ורגל ברזל. (מַסְמֵר)

  1. אנחנו נסובב את זה, וזה

הבורג יעזור להדק. (מברג)

סיכום: בבית, שים חפצים חדים במקומם, ואז לא בנות ולא בנים יחתכו את האצבעות.

6. שיחה על חפצים מסוכנים אש.

קוסמת: עכשיו נחזור לשלי ספר קסםיש כאן הרבה אגדות. חבר'ה, אתם זוכרים את האגדה "שלושה חזירים קטנים"?(תצוגת איור)זה נגמר בעובדה שהחזירים ניצלו מהזאב המרושע בבית חזק.

קוסמת: אבל מה קרה אחר כך? האם אתה רוצה לדעת?

"החזרזירים נהנו בעליצות:

סוף סוף – נפטרנו מכל הסכנות!

כמובן, תתפלאו, - התנגד המבוגר והכי אח חכםנאף-נאף, אבל סכנות עלולות לחכות לך בבית.

איזה עוד סכנות? החזרזירים צרחו.

קוסמת: אבל על אילו סכנות סיפר להם החזיר החכם, תנחשו כשתראו את החפצים האלה? אבל תראו חבר'ה רוח חזקהוקרע את כל התמונות, בוא נאסוף אותן, ואז נגלה על אילו כללי זהירות אמר החזרזיר לאחיו, אני חושב שהם גם יועילו לך.

(חבר'ה לוקחים חלק אחד מהתמונה, מוצאים את התמונה המתאימה ושם את החפץ; כתוצאה מכך, תמונות של החפצים הבאים מופיעות לפני החבר'ה: גפרורים, מצית, נר, נצנצים, תנור גז, אח, זיקוקים, כיריים , לפיד)

קוסמת: ובכן, ניחשתם על אילו פריטים מסוכנים סיפרה נאף-נאף? תן שם במילה אחת.(תשובת ילדים: אלו פריטים מסוכנים אש)

- אז למה הם מסוכנים?(עלול לגרום לשריפה)כן, אש, זה תמיד מפחיד?

ומה צריך לזכור כשעוסקים בהם? אבל קודם כל, תגידו לי, האם אתם יכולים להשתמש בהם?

7. הפסקה דינמית.

ילדים מבצעים ריקוד עם סרטים "ניצוץ"

8. שיחה על מוצרי חשמל.

קוסמת: אבל נאף-נאף סיפרה על כמה פריטים מסוכנים יותר, והנה אלה שתלמדו עליהם כשאתם משחקים במשחק ה- Miraculous Pouch.

(ילדים עומדים במעגל, המארח מציע לקחת לכל ילד פריט אחד, כאשר יש צורך לנקוב באיזה פריט מדובר ולמה הוא נחוץ)

תשובות לדוגמא:

יש צורך במגהץ על מנת לגהץ דברים.

יש צורך במכונת כביסה לשטיפת בגדים.

יש צורך ברשמקול כדי להאזין למוזיקה.

יש צורך במיקרוגל על ​​מנת לחמם את המנה.

יש צורך בקומקום כדי להרתיח מים לתה.

יש צורך במיקסר על מנת להקציף את השמנת.

יש צורך במייבש שיער כדי לייבש את השיער.

יש צורך בתנור לבישול ארוחה.

יש צורך במכונת תפירה על מנת לתפור דברים.

קוסמת: חבר'ה, איזה סוג של חפצים קראתם עכשיו?(מציג תמונות המתארות את מכשירי החשמל בעלי השם)

ילדים: מוצרי חשמל.

קוסמת: חבר'ה, עד כמה הפריטים האלה מסוכנים?(מכשירים חשמליים יכולים להיות גם מסוכנים. אם הם מטופלים בצורה לא נכונה, הם עלולים לגרום להתחשמלות או לשריפה)

9. עובדים על האיור.

קוסמת: חבר'ה, תסתכלו היטב באיור הזה, מי טועה בתמונות האלה?(תצוגת איור)

10. איחוד החומר המכוסה.

א) המשחק "מסוכן - לא מסוכן"

קוסמת: ובכן, עכשיו אני אבדוק עד כמה אתה מכיר חפצים מסוכנים. אני אראה תמונות של חפצים שונים, ואתה חושב שזה מסוכן או לא. אם מסוכן, אז תראה לי אות אדום, ובכן, אם לא מסוכן, אז ירוק.(ילדים עובדים עם כרטיסי איתות)

קוסמת, מדגימה תמונות בנושא:

גפרורים, מסור, ספר, פירות, שואב אבק, סכין וכו'.

ב) המשחק "איזו סכנה" (הפיצו את התמונה)

ילדים עומדים במעגל, תמונות עלילה מונחות באמצע, מוזיקה נדלקת. בזמן שהמוזיקה מתנגנת אתה זז, מתרוצץ, ברגע שהמוזיקה נפסקת כולם מצלמים רק תמונה אחת, קובעים באיזו סכנה מדובר ותופסים מקום ליד השבב המתאים. (תפירה, חיתוך חפצים, חפצים דליקים, מכשירי חשמל)

ג) המשחק "נקה את הסדר"

(ילדים עובדים בשולחנות) לפני הילדים תמונות ותמונות חפצים של חפצים מסוכנים. מעודדים ילדים להכניס חפצים מסוכנים מקום נכוןלאחסון.

ז) עבודה עצמאית"פּוֹסטֵר"

(ילדים עובדים בשולחנות) לפניהם מעטפה ירוקה עם תמונות נושא. הילדים מוזמנים לשקול היטב את תמונות הנושא ולמצוא את הרביעית לפי עקרון מסוכן, לא מסוכן. בית עם חלונות ריקים תלוי על כן ציור, יש סמל ליד כל חלון (מחט, אור, שקע)

ילדים מקשיבים למשימה: אתה צריך להמציא תמונה שמתארת ​​חפץ מסוכן ולהציב אותה בחלון הימני.

11. רגע הפתעה. תִמצוּת.

קוסמת: אז חבר'ה, תראו איזה פוסטר נפלא יצא לנו, עכשיו חבר'ה אחרים, שמסתכלים על זה, יתייחסו לזהירות שוב ושוב, מה שאומר שהילדות שלכם תהיה בטוחה, שמחה ומהנה.

הגיע הזמן שניפרד, מאוד אהבתי אותך היום ולזכר השיעור של היום אני נותנת לכולם פרח שבעה פרחים כזה, ואם תמלא אחר העצה שיש על כל עלה כותרת, אז באמת שזה יהפוך לנפלא, כי אז אתה כולם יהיו בריאים ולכן מאושרים. בהצלחה ולהתראות שוב.

תקציר שהוכן על ידי:

מורה בכירה של MDOU "סקזקה"

טרנובה אולגה ולדימירובנה

התקדמות הקורס.

1. מוטיבציה למשחק.

מְחַנֵך: היי ח'ברה! זכור את האגדה, המספרת איך יום אחד הקוסמת נתנה לילדה ז'ניה פרח נפלא עם שבעה עלי כותרת צבעוניים, שיכולים למלא כל משאלה.

(אגדה מאת ולנטין קטאיב "פרח - שבעה פרחים")

ז'ניה בילתה שישה עלי כותרת לשווא, אבל היא השתמשה בעל הכותרת האחרון לשימוש טוב, היא רצתה שהילד ויטיה, שהיה חולה, יחלים.

ואתם יודעים, חבר'ה, על מה אני חולם: אם הקוסמת נתנה לנו פרח - פרח שבעה...

צלילי מוזיקה. הקוסמת נכנסת למשרד, בידיה פרח - פרח שבע.



^ תקציר השיעור. "פריטים מסוכנים בבית"

מטרה: לגבש בילדים את הרעיון של חפצים מסוכנים לחיים ולבריאות שהם נתקלים בהם בחיי היומיום, על הצורך שלהם באדם, על כללי השימוש בהם.

^ התקדמות השיעור

חבר'ה, אתם כבר מבוגרים. מי מכם ההורים השאיר לבד בבית? (תשובות הילדים)

אם כבר נשארת לבד בבית, אז אתה צריך לדעת את כללי הבטיחות. אילו סכנות יכולות להיות בבית7 סכנות מחכות לנו בכל צעד ושעל. כעת ננסה לקבוע אילו חפצים בבית יכולים להיחשב מסוכנים. פתרו חידות על חפצי בית וחשבו עד כמה הם יכולים להיות מסוכנים.

1. שתי טבעות, שני קצוות וציפורנים באמצע (מספריים)

2. אני לא רוצה לשתוק, תן לי לדפוק כאוות נפשי.

והוא דופק יום יום בראש ברזל.(האמר)

3. ילדים מנחשים חידות, ספרו איזו סכנה מהווה כל פריט ביתי

כל הכבוד חבר'ה, שמתם לב היטב לכל הסכנות שבפריטים. כעת שקלו היטב את התמונה הזו.(המורה מציעה לילדים איור עם דירה מצוירת בה ישנם כלי בית שונים.) בדירה זו נותרו אנדריה ונטשה.(המורה מציגה בובות לילדים)

ההורים שלהם הלכו לעבודה. בואו נספר לילדים באילו פריטים לא ניתן להשתמש בעצמם, כדי שצרות לא יקרו. ליד כל פריט נציב שלטי אזהרה: X - אין להשתמש,! - השתמש בזהירות (ילדים מציבים שלטים ברחבי הדירה)

חבר'ה, בואו נחזור על כללי הבטיחות:

1. יש לשים את כל החפצים החדים, הנוקבים והחותכים במקומם. סדר בבית הוא לא רק ליופי, אלא גם לבטיחות.

2. אין להפעיל מכשירי חשמל, הם עלולים לגרום להתחשמלות או שריפה.

3. לעולם אל תנסה שום תרופה. ראשית, זה לא טעים, ושנית, תרופה שנלקחה בצורה לא נכונה יכולה להתברר כרעל.

4. לא לגעת כימיקלים ביתיים: אבקות כביסה, חומרי ניקוי לשטיפת כלים, סודה, דוחי חרקים.

דוחה ג'וקים.

ענקים גרו בבית

וג'וקים גרו בבית.

מה לעשות, איך להיות כאן?

להרוג את הג'וקים!

והענקים קנו

רוצח ג'וקים...

אבל הג'וקים נשארו

ולא היו ענקים.

צריך להיות זהיר יותר

כדי לא להרעיל את עצמך.

אתה יכול להרעיל לא רק עם תרופות, כימיקלים, אלא אתה יכול להרעיל על ידי רעל בלתי נראה - גז. הגז יכול להיות מאוד מסוכן. לכן, אם אתה מריח גז, הקפד על הכללים הבאים:

ספרו על כך בדחיפות למבוגרים, עליכם לפתוח מיד חלונות ודלתות, להתקשר "04", בשום מקרה לא להדליק את האור ולא להדליק גפרור.

אם אתם גרים בבניין רב קומות, מחכה לכם סכנה נוספת - זו מרפסת. מסוכן מאוד לצאת לבד למרפסת.

אדם הוא לא ציפור, יותר נוח לרדת במדרגות,

ללא מצנח, רק חתולים קופצים מגובה.

זכרו, ילדים, את הכללים הללו ותרגישו חופשיים להישאר בבית לבד, שום צרות לא יקרה לכם.

עכשיו, אני חושב, הילדים שלנו אנדריושה ונטשה יהיו בטוחים. ואתם, אם אתם לומדים משהו חדש, הקפידו לספר להם.

^ שיחה - "חלון פתוח, מרפסת כמקור סכנה"

אני מפנה את תשומת לבכם לעובדה שבחדר, חלונות פתוחים ומרפסות מהווים סכנה מיוחדת. אין להשאיר ילדים לבד בחדר עם חלון פתוח, מרפסת, לצאת למרפסת ללא מבוגר או ללכת לחלון פתוח. אני מנהל שיחה עם ילדים בנושא "מרפסת, חלון פתוח". -אם אתה גר בבניין רב קומות, מחכה לך סכנה נוספת. זוהי מרפסת. מסוכן מאוד לצאת לבד למרפסת. אבל אם אתם יוצאים, לעולם אל תשחקו שם משחקי חוץ, אל תקפצו, אל תתכופפו על מעקה המרפסת. אם יש משהו מעניין למטה, עדיף לרדת במדרגות. אנחנו בוחנים עם הילדים את התמונה של חלון פתוח. מדוע חלון פתוח מסוכן? האם הורים בבית מאפשרים לילדים לפתוח בעצמם את החלונות ולהביט מתוכם, לצאת לבד למרפסת ולשחק שם? יחד עם הילדים אנו מציירים תוכנית של הדירה שלנו ומסמנים עליה מקומות מסוכנים. אנחנו עושים פריסת חדר עם הילדים (חלונות, דלתות, מרפסת, מנורת רצפה, כיסאות, טלפון וכו'). אנחנו עושים דמויות של דמויות משחק - אמהות, ילדים. ניתן להשתמש בפריסת החדר בדרכים רבות: כמו תיאטרון שולחן, שבו ילדים יכולים להמחיש סיפור על נושא מוצע, למשל: "אמא עזבה לזמן מה, והילדים נשארו לבד בבית...", וכל ילד יכול להציע את הסיפור שלו או לשחק אותו עם בני גילו בזוגות, שלושה מהם. הצעתי להמציא סיפור עם ההורים שלי בבית. לפיתוח דמיון ופנטזיה יצירתיים, יכולת אמנותיתילדים אפשר לבקש מהם להמציא ולהוסיף דמויות וחפצים לחדר בהתאם לעלילה שהולכת ומורכבת (למשל: גנב ושוטר, רופא, כבאי).

האדם אינו ציפור

יותר נוח לרדת במדרגות.

בלי מצנח מלמעלה

רק חתולים קופצים.

זכרו, ילדים, את הכללים הללו ותרגישו חופשיים להישאר בבית לבד, שום צרות לא יקרה לכם.

^ תקציר השיעור "איפה פועלת האש?"

מטרה: להציג את החיים אדם קדום, לדבר על גילוי האש על ידי האדם; איך האש הגיעה לימינו, איך היא עוזרת לאדם.

^ התקדמות השיעור:

חבר'ה, אתם כבר יודעים שלא תמיד חייו של אדם היו כמו שהם עכשיו. לפני זמן רב, אנשים השתמשו רק במה שהטבע עצמו נתן. מערות שימשו כמקלטים, שם היה קר, לח, חשוך.

פעם עץ עלה באש מברק. מישהו, כנראה האדם האמיץ ביותר, ניחש לקחת ענף בוער ולשאת אותו למערה שלו.

חבר'ה, מה אתם חושבים, בשביל מה הייתה השריפה במערה? (תשובות של ילדים)

אבל כדי שהאש לא תכבה, צריך לעשות (להניח ענפים, להגן מהרוח, מהגשם...) אבל קרה שהאש כבה והאדם היה צריך לחשוב איך האש עָשׂוּי. מישהו שם לב שכאשר אבן אחת מעובדת על ידי אחרת, מופיעים ניצוצות. אז אנשים התחילו להדליק ניצוצות עם אבן ולהדליק אש כשהם צריכים את זה.

אנחנו עדיין משתמשים בידע של אנשים עתיקים. למשל במצית. אבן זו נקראת צור. ברגע שהאש התיידדה עם אדם, הוא הפך לעוזרו הנאמן. (אות אש, הדלקה, אש במחילה, אש בכבשן של קטר.

בואו נשחק את המשחק "מה היה - מה קרה" (אני מחלק לילדים כרטיסים עם פריטים מודרניים ועתיקים) מצאו זוג.

והיום האש היא העוזר הנאמן שלנו.

מי מכם רוצה לספר לכם איך האש עזרה לכם? (סיפורי ילדים)

ומי מכם, יחד עם ההורים, הצית אש? ואז מה קרה לשריפה? מה נשאר במקום השריפה?

האש היא ידידנו, אבל עלינו להיזהר איתה. קצת פעור, הרוח תנשב וניצוצות יתפשטו בכל היער. אל תימנע אז מצרות. אש תוך דקות ספורות שורפת כל מה שנקרה בדרכה. האש לא חוסכת לא על הטבע, לא על בעלי החיים, ולא על האנשים, היא משאירה אחריה עקבות נוראיות: במקום יער - אפר, במקום בית - שריפות שריפות.

אש יכולה להיות לא רק חבר, אלא גם אויב. ועדיין, היתרונות של האש גדולים מהנזק. אש כל יום עוזרת לאדם, הופכת את החיים שלנו למעניינים יותר, חמים יותר, נוחים יותר.

^ מידע להורים.

יסודות בטיחות החיים. יסודות בטיחות החיים של ילדים ובני נוער ברחוב ובבית.

"הבית שלי הוא הטירה שלי" הוא פתגם ידוע. אבל אפילו ב"מבצר" האמין ביותר של הילד, סכנות רבות מחכות: יותר ויותר מכשירי חשמל ביתיים מופיעים, ציוד ביתי הופך יותר ויותר מסובך, "ארסנל" הכימיקלים הביתיים מתרחב כל הזמן.

בקושי נולד, התינוק מתחיל לחקור את העולם. לסקרנותו אין גבול. לכן, כאשר ילד מתחיל לזחול ואז ללכת, הוא זקוק להשגחה מיוחדת. לעולם לא יעלה על דעתו של מבוגר, למשל, להכניס מסמר לשקע או להבעיר אש בחדר או במטבח. והילד יכול - מתוך שובבות או סקרנות. ילד, שנותר ללא השגחת מבוגר, מסוגל לפתוח ברשלנות ברז של כיריים גז, ליפול בשוגג מחלון פתוח, מתוך סקרנות, לנסות את התרופה של סבתא. כל זה מוביל לפציעה חמורה או אפילו מוות.

מחקר הגורמים לפציעות בילדים מראה כי לרוב הן מתרחשות באשמתם הישירה או העקיפה של מבוגרים. הורים צריכים לזכור שהחיסון לפציעה הוא חינוך. על מנת לגדל ילד ולהנחיל לו את הכללים התנהגות בטוחהבחיי היומיום, המבוגרים עצמם חייבים להכיר אותם ולהתבונן בהם.

כבר בפנים ילדות מוקדמתיש להבהיר לילד מה הוא יכול ומה אינו יכול לעשות. כל השאלה היא איך הכי טוב לעשות את זה. על ידי איסורים קבועים, מבוגרים מגבילים את פעילות הילד, מרסנים את הצרכים הטבעיים של אדם גדל בתנועה מתמשכת, בפעילות גבוהה. ה"לא" הקבוע במוקדם או במאוחר ייתן את התוצאה ההפוכה.

עדיף להשתמש בטקטיקה אחרת. לדוגמה, אש מאוד אטרקטיבית לילדים. ואם ילד ניגש למדורה, רוצה לגעת בה, יש להזהיר אותו מפני הסכנה, אך לאפשר לו "לנסות". לאחר מכן, הוא עצמו יזהר. כאשר ילד מבין סכנה תחת שליטה של ​​מבוגרים, הוא הופך להיות קשוב וזהיר מגיל צעיר. הגנה כזו מפני סכנות אמינה יותר מאפוטרופסות זהירה ביותר של מבוגרים. פתגם הינדי אומר: הורים חכמיםלפעמים לתת לילדים לשרוף את האצבעות".

^ עשרה "לא" לילדים ובני נוער:

אל תשחק מאוחר בחוץ;

אל תלך לבד למקומות רחוקים ונטושים;

אל תסכים ללכת לשום מקום עם זר, אל תאמין להבטחותיו;

אל תיכנס למכונית של מישהו אחר בלי ההורים שלך;

אל תשחק עם מבוגרים לא מוכרים;

אל תיתן לאף אחד לגעת בגופך;

אל תיכנסו למעלית עם אדם זר;

אין לקבל מתנות או מתנות מאנשים אקראיים;

אל תכניס זרים לדירה שלך;

אל תסתיר מההורים שלך אם מישהו עשה משהו אסור לך, איים עליך.

אין להשאיר מכשירי חשמל ללא השגחה.

אין לחבר יותר משני מכשירי חשמל ביתיים לשקע אחד.

אין להחזיק ערימות של עיתונים וניירות בבית.

אין לייבש כביסה מעל הכיריים.

הסר "שריפות חג" (זרים, חזיזים, נצנצים).

להדליק זיקוקים הרחק מהעץ.

אין לזרוק עליות גג, מרתפים, מרפסות, אכסדרה, אין לאחסן עליהם חומרי נפץ.

רכשו מטפים משלכם לבית ולגינה.

התקן גלאי עשן בביתך.

תכנן דרכי מילוט במקרה של שריפה.

זכור את המספר "01".

^ כללי בטיחות לנער ברחוב:

יש להימנע ממסלולים העוברים דרך חצרות אחוריות, שממה, אתרי בנייה, מטעי יער, רחובות מוארים גרוע ומקומות דלים אחרים.

פעם אחת ברובע חשוך מאוכלס בדלילות, לכו באמצע הרחוב. זה יקטין את הסיכון להתקפה בלתי צפויה.

לראות קבוצת אנשים קדימה, שיכורים או רכב חונהעם נוסעים, לחצות את הכביש או לשנות את המסלול.

אם מישהו מנסה לדבר איתך, אל תתחיל את השיחה. העמידו פנים שאתם ממהרים לאנשהו ולכו לכיוון מקום מואר ועמוס.

אם נראה לכם שמישהו עוקב אחריכם, חצו מספר פעמים לצד השני של הרחוב. אם הניחוש שלך נכון, רוץ למקום הקרוב ביותר שבו יכולים להיות אנשים, או רק לעבר החלק המואר של הרחוב. כאשר מאוימים, צורח, התקשר לעזרה.

אם אתם משוכנעים שאתם בסכנה, שברו את הזכוכית בחלון הבית הקרוב באבן או בעקב, משכו את תשומת לב התושבים והעוברים ושבים ברעש ובצעקות.

אם פושעים מאיימים ברצח, תנו להם את מה שהם דורשים: כסף, דברים. החיים והבריאות יקרים יותר מהדברים.

אם הותקפת, נסו לזכור את סימני הפושעים כמיטב יכולתכם.

כיצד למנוע גניבה מהכיס, התיק או החבילה:

אל תשא את הארנק, חפצי ערך על גבי תכולת התיק, נסו לשים אותם כך שיהיו דברים אחרים בין מעטפת התיק לארנק: הם ימנעו מכם להסיר את הארנק אם גנב יחתוך את התיק.

השתדלו לא לשאת את הארנק בכיסי המכנסיים, במיוחד בכיסים האחוריים. השתמש בכיסים הפנימיים של הז'קט שלך בשביל זה.

שלא לצורך אל תוציא את הארנק במקומות צפופים; לקבל כסף כך שהוא לא היה מורגש לאחרים.

כשנוסעים בתחבורה ציבורית, נסו לעמוד כך שאף אחד לא יהיה קרוב אליכם.

תשגיח מקרוב על החפצים שלך. אם אתה מרגיש שמישהו נגע בדברים שלך, הסתכל בזהירות על האדם הזה. אתה לא יכול לקבוע מי עשה את זה - תסתכל על כל מי שעומד בקרבת מקום. לאחר מכן זז הצידה והגבר את תשומת הלב שלך.

אם תיכנס תחבורה ציבוריתבין האחרונים, ויש מהומה בדלת - שמור את התיק שלך לפניך, בגובה החזה.

איך לא להיפגע במהלך מהומות רחוב והמונים:

נסו לא ליפול: ההמון רומס את הנופלים למוות.

כאשר נעים בתוך קהל צפוף, אל תדחף את האדם שלפניו; שמור מרחק: הרצון להאיץ את התנועה יסתיים בפקק מוחלט.

הימנעו מפקקי תנועה, ובמיוחד מאותם מקומות שבהם התנועה מוגבלת על ידי פינות חדות, מעקות, ארגזים או שולחנות: במקומות כאלה אתם עלולים להידחק, להימעך או להיפצע קשה.

הימנעו מעצרות והפגנות.

אם בהופעה או במשחק כדורגל אתה רואה הרבה צופים שיכורים או נרגשים מאוד - נסו לעזוב או לפני סוף המחזה, או הרבה יותר מאוחר; להיות בחזית קהל כזה זה מסוכן.

^ סכנה במעלית.

כדי להימנע מכל סכנה הקשורה למעלית, זכור מספר כללים:

אל תיכנס למעלית עם אדם זר; אם תיכנס, לחץ על הכפתור עבור הקומה הקרובה ביותר.

אם לא אהבת משהו בהתנהגות של נוסע אחר, סובב את הגב ללוח עם הכפתורים ולחץ על הכפתור כדי להתקשר לשגר.

אם, בכל זאת, הותקפת במעלית, אל תיבהל: הכה את התוקף במצחך בחדות באף, ולאחר מכן עם הברך במפשעה, ובו בזמן מושך את זרועותיו כלפי מטה; העיקר הוא פתאומיות ולחץ.

אם הבית בוער, אל תשתמשו במעלית, כי אתם עלולים להרעיל ממוצרי בעירה.

אל תעשן במעלית.

אל תיסעו על הגג ומתחת לרצפת המעלית - זה מסוכן.

מבוגרים לא צריכים להסיע ילד בעגלה במעלית: אתה צריך להחזיק אותו בזרועותיך כדי להגן עליו מפציעה במידת הצורך.

^ איך לא לסבול משוד דירות ושוד:

נשארים לבד בבית, בדקו אם כל החלונות סגורים, אם כל דלתות הכניסה נעולות.

מגיב ל שיחות טלפוןאל תגיד שאתה לבד בבית. תגידו שההורים לא יכולים להגיע (לישון, לרחוץ וכו'). תשאלו מי התקשר, מה צריך להעביר.

אם אתם לבד בבית, אל תלכו לדלת ואל תתנו לזרים להיכנס.

אם בזמן שהייתם בבית אתם שומעים שמנסים לפתוח את דלתות הדירה עם מפתח, גשו מיד ועמדו מאחורי מחיצה איתנה, הודיעו על עצמכם בכל אמצעי (בצעקות, דפיקות וכו').

אם הדלת מתחילה להיפתח, השתמש מיד בבורג ובשרשרת. נסו לחסום את הדלת עם רהיטים, אמצעים מאולתרים אחרים. תתקשר למשטרה בטלפון.

בהיעדר טלפון, למשוך את תשומת הלב של השכנים, העוברים והשבים - על ידי צעקות דרך חלון, דלת מרפסת, חורי אוורור או דפיקה על רדיאטור, על הקירות; לבקש מהם להתקשר למשטרה, לבוא לעזרה.

אם הפושעים פרצו לדירה, חפשו מחסה במרפסת או באכסדרה. למשוך את תשומת הלב של השכנים, עוברי אורח בבכי; קריאה לעזרה.

אל תיכנס לדירה אם מאחוריך - זָר. התקשר לשכנים שלך ופתח את הדלת בנוכחותם.

פתיחת הדלת לחברים וקרובי משפחה, דרך "חור ההצצה" לוודא שאף אחד לא עומד מאחוריהם.

כאשר אתה נותן לאנשים שאתה מכיר ואוהב להיכנס הביתה, סגור את הדלת במהירות עם מנעול, בריח או בריח.

אם, עם החזרה הביתה, אתה מוצא את הדלת פתוחה:

אל תמהרו להיכנס לדירה - יכול להיות שיש עבריין בבית.

ראשית, הקשיבו לצלילים, קולות של אחרים וכו', המגיעים מהחדרים; לאחר ששמעתי נאום מוכר, היכנסו, הפנו את תשומת לבם של יקיריכם אל הדלת הפתוחה.

אם הדירה שקטה, היזהר: העבריין יכול להסתתר, להתכונן לפעולה. לכן, קודם כל יש לבדוק האם המנעולים והדלתות שלמים.

אם הדלת שלמה, הזמינו שכנים ומכרים להיכנס יחד לדירה. במידת הצורך, מצאו תירוץ הגיוני לכך (ברז מים זורם, ניתן להריח גז וכו').

בכניסה לדירה יש להשאיר את הדלת פתוחה לרווחה. לאחר שווידאתם שאין איש בדירה, בדקו האם חפצי ערך נמצאים במקום, האם דלתות הארונות סגורות וכו'.

אם מצאתם עקבות לפריצת הדלת, אין להיכנס לדירה: בקשו עזרה מהשכנים, התקשרו מיד למשטרה, צפו בדירה עד הגעתם.

^ אם אתה נכנס לבית ומוצא שם זר:

צאו מהר ונסו לסגור את הדלת עם המפתח מבלי להוציאה מהמנעול; בקשו מהשכנים שלכם עזרה והתקשרו למשטרה.

אם לא ניתן היה לצאת, אל תנסו לאיים או לעכב את הפושעים, תנו להם לעזוב, לזכור כמה שיותר סימנים (פנים, ידיים, בגדים וכו').

במקרה של התקפה עליך, קרא לעזרה, צעק: "אש!" - שכנים ועוברי אורח יגיבו לבכי הזה מהר יותר.

אם העבריינים עזבו, אל תסתובב בדירה עד הגעת המשטרה, אל תיגע בדברים, אל תיתן לאחרים להיכנס לבית.

^ איך להתנהג כדי לא ללכת לאיבוד ברחוב, ומה לעשות אם זה קורה:

זכור את שם המשפחה שלך, את שמות ההורים שלך.

למד בעל פה את כתובתך - שם רחוב, מספר בית, מספר דירה ומספר טלפון ביתי.

אם אבדתם ברחוב, עדיף לפנות לשוטר (אפשר ללכת לשרת או לנשים מטיילות עם ילדים).

אם אתה הולך לאיבוד בחנות, לך למוכר או לקופאי.

אבודים ברכבת התחתית - חפשו את עובד התחנה (בדרך כלל הוא חובש כיפה אדומה).

רצוי לא לעזוב את המקום בו הוריך עזבו אותך.

למד להתקשר לטלפון ציבורי.

ספר תמיד להורים שלך לאן אתה הולך.

^ כללי התנהגות המפחיתים את הסיכון לחטיפה:

הכר היטב את האזור שבו אתה גר; שימו לב לשינויים, תופעות חריגות ומשונות.

שימו לב לאנשים שצופים בך מקרוב.

בהליכה, בחר תמיד ברחובות סואנים ומוארים היטב.

הימנעו תמיד מקיצורי דרך אם הם עוברים דרך פארקים, מקומות נטושים אחרים.

שמור על מרחק מסוים עם אנשים, עוברים ליד כניסות ופתחים.

היו מוכנים לשנות כיוון אם אתם רואים משהו חשוד או מאיים.

במקומות נטושים ומוארים עמומים, לכו עם מבוגרים אם אפשר.

אל תתקרבו יותר מדי לרכב שעצר: ייתכנו גנבים ברכב.

אם תוקפים אותך למטרת חטיפה, תעשי כמה שיותר רעש, תדחי את התוקפים במשהו.

^ איך להתנהג אם אתה הופך להיות בן ערובה של סחטנים:

נסו לשכנע את הסוחטים שלהוריכם אין מה שהם רוצים וכדאי לשחרר אתכם.

במקרה שאתם מזהים את אחד הפושעים, העמידו פנים שאתם לא מכירים אותו.

כשאתה מנסה להשפיע פיזית, הכריז שבתנאים כאלה לא תעשה כלום בכלל. שכנע את עצמך שיותר משתלם פשוט לדבר איתך.

התבוננו כל הזמן בסחטנים, אל תתנו ולו למעט אחד להיעלם מהעין.

אל תיקחו סיכונים שלא לצורך, נסו לפתור את המצב בדרכי שלום.

היזהר, אם יש סיכוי לשחרור, אל תפספס אותו: פעל במהירות, ברור, נחרץ.

אם אתה משוחרר על ידי יחידה מיוחדת של משטרה, התחבא או תחפש מחסה, שכב על הרצפה הרחק מחלונות ודלתות. אל תרוץ לפגוש את המושיעים. יכול להיות שאתה טועה בתור אחד הפושעים.

^ התנהגות ההורים במקרה של נעדר ילד:

לכו או התקשרו למקום שבו ילדכם היה, גלה מי ראה אותו לאחרונה, מתי ואיפה הוא היה.

דווח למשטרה על ילד נעדר.

כתוב הצהרה המופנית לראש תחנת המשטרה הקרובה - ציון השם וצירוף תמונה של הילד הנעדר; לרשום את הבקשה אצל הקצין המבצעי התורן.

בעזרת קרובי משפחה, שכנים, חפשו בחצרות שכנות, מרפסות, מרתפים, עליות גג.

פנה לבלש פרטי.

בזמן היעדרותכם, אחד מקרובי המשפחה או השכנים אמור להיות תורן בדירה.

אם הילד מוחזר, יש לדווח על כך מיד למשטרה.

^ כמה כללי התנהגות במקרה של התקפת כלב:

על מנת להתגבר על הפחד וההתרגשות, תפסו את הכלב לא כחיה, אלא כאדם. מאותגר אנכיתשיש לו שיניים חדות.

אל תנסה לברוח מהכלב, אל תפנה לו גב.

קח תנוחה יציבה, מכסה את אזור המפשעה מעקיצות ככל האפשר.

זכרו: כלב לא אוהב שצועקים עליו, רץ עליו או זורקים אותו, או כאשר המיקום של האדם אותו הוא תוקף משתנה באופן דרמטי.

כדי לקנות זמן, זרוק כל חפץ לעבר הכלב מבלי להרים את היד גבוה.

הגן על עצמך עם מקל, אבנים, חול.

אם יש כיסוי או עץ בקרבת מקום, התרחק ממנו באיטיות מבלי לבצע תנועות פתאומיות.

יש כלבים שמתנהגים בחוסר ביטחון כשהם מאבדים את העין של בעליהם. לכן יש טעם להסיח את דעתו של הכלב לכניסה לבית, מעבר לפינה וכו', שם קל יותר לנטרל אותו.

זכרו שכלב כפוף מסוכן במיוחד - הוא מתכונן לקפוץ; כדי להגן על הגרון, יש צורך ללחוץ את הסנטר אל החזה ולהניח את היד קדימה.

דע את הנקודות הפגיעות של הכלב: קצה האף (הנקודה החלשה ביותר; מכה חזקה באף עם מקל, אגרוף או כל דבר יכול להרוג אפילו כלב גדול), גשר האף, המפשעה, אמצע הגב, בסיס הגולגולת, מקלעת השמש, בטן, לשון. מכה במקומות אלו תאלץ את החיה לנטוש התקפות אגרסיביות.

כריעה, הסתרת ידיים וכיפוף ראש עד הברכיים, יכולה לבלבל כלב תוקפני. גם תנוחת הכריעה עם הידיים צמודות לחזה והראש למטה מרגיעה את הכלב. החיה בדרך כלל אינה נוגעת באדם השוכב ללא תנועה על גבו או עם הפנים כלפי מטה (נוטה). אבל טכניקות הגנה פסיביות אינן מומלצות כאשר מתמודדים עם כלב מאומן במיוחד.

ידיים בהגנה מהכלב חייבות להיות מוכנות לפעולה. רצוי לעטוף את האמות בבגדים. תנועות הידיים צריכות להיות מעגליות ורצוי במישור המאונך לקו ההתקפה של הכלב. מיקום ההתחלה של האמות צריך להיות אנכי.

אם אתה מופל ונופל ארצה, הרחק את החיה מהצוואר שלך. ברגעים כאלה, אל תניח את הידיים על הקרקע. לשם כך צריך ללמוד איך לקום על הרגליים מהר מאוד וללא עזרת ידיים.

השתמש באחיזות נעילה. אלה כוללים: אחיזה מתחת ללסת באזור עצם הלחי, אחיזה בלסת התחתונה עם לשון הכלב לחוץ באצבעות, אחיזה באוזני הכלב מלפנים בשתי ידיים, אחיזה בגרון הכלב בפנים מקדימה בשתי ידיים.

בכל נשיכה מבחינים בשלושה שלבים: אחיזה, סחיטה וחבטה.

החבטה מגיעה חצי שנייה עד שנייה לאחר האחיזה. זוהי הפעולה המסוכנת ביותר של הכלב, שכן במהלך החבטה נפגעים השרירים והרצועות. לכן, עדיף לא לתת לה את ההזדמנות לכשכש. לשם כך, עורר את הכלב לנשוך שני אגרופים או שתי אמות, דוחף אותם עמוק לתוך הפה במהלך הנשיכה. ככל שהאחיזה עמוקה יותר והחפץ האוחז עבה יותר, כך האחיזה חלשה יותר והכלב מתחיל לירוק מוקדם יותר את מה שהוא תפס בשיניו.

כאשר תוקפים אויב שנפל, הכלב מקבל יתרונות מסוימים. העיקרי שבהם הוא שיש לה גישה לכל חלק בגוף האדם.

בינתיים, רוב האנשים מרגישים מאוד לא בטוחים במצב שכיבה; יש אנשים שפשוט נכנסים לפאניקה. אם כבר נאלצת ליפול, בשום מקרה אסור לאפשר לכלב לתפוס אותך באחד מהשניים פגיעויות. אלו מקומות שבהם יש כלי דם גדולים: הגרון, הצוואר, הפנים, איברי המין, פרקי הידיים, החלק הפנימי של המרפקים ו מפרקי ברכיים. השלימו עם הרעיון שסביר להניח שהכלב ינשך אתכם מספר פעמים מראש. השתמש בכל חפץ בהישג יד כדי להגן על עצמך מפני הכלב: מאבנים ואדמה ועד סכינים ואתים.

^ אם הכלב עדיין ננשך, עליך:

לשטוף את הפצע, לטפל בקצוות עם יוד, להחיל תחבושת נקייה;

בררו אם הכלב חוסן נגד כלבת;

פנה למיון.

^ בטיחות העיר.

בנסיבות לא טובות, עיר מודרנית הופכת לא בטוחה עבור אדם. איום על בריאותם וחיי האזרחים

לייצג תחבורה ציבורית, ביקורי קולנוע, בידור ב זמן מאוחר. קהל גדול של אנשים, שמקהה את תשומת הלב של אדם, גם מקל על התוקפים להגשים את כוונותיהם הפליליות.

בעיר, עם קהל גדול של אנשים ובניינים קרובים למדי, מזג אוויר רע טבעי ואסונות טבע מסוכנים הרבה יותר מאשר ב כפר. במקרה של פגיעה בזמנים טיפול רפואי, אספקה ​​רציפה של מים, חשמל וגז, תפעול אמין של תחבורה, תושב העיר חווה תחושת אי נוחות ולעתים קרובות הופך חסר אונים.

על מנת להימנע ממצבים קיצוניים בעיר, הקפידו על הכללים הבאים:

הימנע ממקומות מוארים דל ומאוכלסים בדלילות;

שמור כסף או תכשיטים בכיס פנימי, אל תראה אותם לזרים;

אל תפתח את הארנק מול זרים;

אם אתה צריך להסתובב בעיר בלילה, השתמש במונית, אל תסכים להיאסף על ידי זרים;

עבור הכתובת שאתה צריך, אנא צור קשר אנשים שונים, מכיוון שהתשובה היחידה עשויה להיות שגויה;

הימנע מהמונים גדולים;

אל תתקרב, מתוך סקרנות, למקום שבו מתקיימת פגישה כלשהי או שקרה משהו;

היזהר בכביש, בין אם אתה הולך רגל ובין אם אתה נהג.

^ בטיחות במקומות צפופים.

זכרו שאם עצרת נאסרת, אז היא הופכת למצב קיצוני עוד לפני שהיא מתחילה. בעצרת, הקפידו על כללי הבטיחות הבאים:

השאירו את הילדים בבית;

אל תיקח איתך חפצי פירסינג וחיתוך, כמו גם תיק;

אל תלבש עניבה, צעיף;

אין לקחת פוסטרים על מוטות ומקלות אלא אם כן הכרחי;

לְהַסִיר סימנים שוניםוסמלים מבגדיהם;

אם אינך כתב, אל תיקח איתך את המצלמה והמצלמה;

קח איתך את תעודת הזהות שלך;

התרחק מקבוצות אגרסיביות;

אל תנסו להתקרב אל הפודיום או המיקרופון;

אם יש סכסוך עם המשטרה, אל תאבדו עשתונות, אל תעשו תנועות פתאומיות, אל תצעקו, אל תברחו;

אם אתה עצור, אל תנסה להתווכח במקום ולהוכיח שאתה כאן במקרה;

אם משתמשים בגז מדמיע לפיזור הפגנה, הגן על הפה והאף במטפחת ספוגה בנוזל כלשהו, ​​מצמצם את עיניך לעתים קרובות;

לעולם אל תנוע נגד הקהל, הימנע ממרכזו, כמו גם מהקצה, מקרבה מסוכנת לחלונות ראווה, סורגים וכו';'

התחמק מכל מה שעדיין בדרך, אחרת אתה עלול פשוט להימחץ;

אל תיאחז בשום דבר עם הידיים - הם עלולים להישבר;

אל תנסה להרים פריטים שנפלו;

אם אתה נופל, משוך במהירות את הרגליים עד אליך, הגן על ראשך, התקבץ ונסו לעמוד בטלטלה;

צאו מהקהל הצפוף אך ללא תנועה על ידי העמדת פנים של חולה, שיכור, משוגע או העמדת פנים של חולה.

^ חוקים כללייםבִּטָחוֹן

אי אפשר להתכונן לפעולת טרור מראש, ולכן תמיד צריך להיות על המשמר. יש להיזהר במיוחד באירועים צפופים עם אלפי משתתפים, במקומות בילוי פופולריים, היפרמרקטים.

שימו לב לאנשים חשודים, חפצים, כל דבר קטן חשוד. דווח לעובדים על כל דבר חשוד אכיפת חוק.

לעולם אל תקבל חבילות ושקיות מזרים, אל תשאיר את המטען שלך ללא השגחה.

למשפחה צריכה להיות תוכנית מגירה, לכל בני המשפחה צריכים להיות מספרי טלפון, כתובות דוא"ל מוקלטות.

קבע מקום שבו תוכל להיפגש עם בני משפחתך במקרה חירום.

במקרה של פינוי, קח איתך סט של חפצי חירום ומסמכים.

גלה תמיד היכן נמצאות יציאות החירום מהמקום.

בבית יש צורך לחזק ולאטום את הכניסות למרתפים ולעליות הגג, להתקין אינטרקום, לשחרר חדרי מדרגות ומסדרונות מחפצים מבולגנים.

יש צורך לארגן את חובתם של דיירי הבית שלך, שיעקפו את הבניין באופן קבוע, יבחנו אם הכל תקין, משלמים תשומת - לב מיוחדתלהופעתם של פרצופים לא מוכרים ומכוניות, פריקת תיקים וקופסאות.

אם יש פיצוץ, שריפה, רעידת אדמה, לעולם אל תשתמש במעלית.

נסו לא להיכנס לפאניקה, לא משנה מה יקרה, זכרו שפאניקה עלולה לעורר מחבלים ולהאיץ פיגוע, כמו גם למנוע מהרשויות למנוע פשע או לצמצם את תוצאותיו.

^ איך מזהים מחבל

מחבלים, ככלל, פועלים באופן סמוי, ומנסים לא לתפוס את עיניהם של רשויות אכיפת החוק או אזרחים רגילים. אבל הפעילות שלהם עשויה להיראות יוצאת דופן או חשודה. אם סימנים התנהגות מוזרהלא מוצאים הסבר טבעי, דווחו על כך מיד לרשויות אכיפת החוק.

היזהר, נסה לזכור את הסימנים של האנשים האלה, תכונות ייחודיותפניהם, בגדיהם, שמותיהם, כינויים, צלקות וקעקועים אפשריים, דפוסי דיבור והתנהגות, נושאי שיחה וכו'. אל תנסה לעצור אותם בעצמך, אחרת אתה עלול להפוך לקורבן הראשון שלהם.

למה אתה צריך לשים לב:

על פרצופים חשודים, לפעמים לא בולטים במכוון, לא מובחנים, אבל איכשהו מוזרים.

לקבוצות קטנות של אנשים שהתאספו למטרה מסוימת, אולי באגרסיביות.

לדירות שכורות או שכורות, מרתפים, חדרי שירות, מחסנים, שסביבם נצפית פעילות מוזרה.

על שיחות טלפון חשודות.

על הקשרים יוצאי הדופן של כל אדם עם אזורי רוסיה, חבר העמים, העולם, שממנו מתפשט הטרור.

אם אתה מבחין במשהו חשוד, היה מתמיד בבירור המצב, במידת הצורך, מערבבים קרובי משפחה וחברים, שכנים. כמה אזרחים רשלניים עשויים לומר שזו פרנויה. לא, זו הערנות שאומצה בכל המדינות המפותחות בעולם.

היו ערניים במיוחד והישמרו מאנשים לבושים מחוץ לעונה. אם אתה רואה אדם לובש מעיל גשם או ז'קט עבה בקיץ, היזהר במיוחד - טרוריסטים מחביאים לרוב פצצות מתחת לבגדים כאלה. עדיף להתרחק ממנו ולהביא אותו לתשומת לבם של גורמי אכיפת החוק.

היזהרו מאנשים עם תיקים גדולים, תא מטען ומזוודות, במיוחד אם הם נמצאים במקום לא שגרתי (למשל, עם מזוודה באולם קולנוע או במסיבה). למרות העובדה שסביר להניח שאדם זה הוא תייר או סוחר, זה עדיין לא מזיק להיות זהיר במיוחד.

נסו להתרחק ככל האפשר מאלה שמתנהגים בצורה לא הולמת, עצבנית, מפוחדת, מסתכלת מסביב, בודקת משהו בבגדים או במזוודות.

אם אתה לא יכול להתרחק מאדם חשוד, צפה בהבעות הפנים שלו. מומחים מדווחים כי מחבל מתאבד שמתכונן לפיגוע נראה בדרך כלל מרוכז ביותר, שפתיו דחוסות בחוזקה, או נעות לאט, כאילו קורא תפילה.

בשום מקרה לא לקבל מתנות מזרים, לא לקחת דברים עם בקשה להעביר לאדם אחר.

תקציר השיחה "בעולם החפצים המסוכנים".
מטרה: גיבוש ידע של ילדים על יסודות בטיחות החיים.
משימות: להבהיר ולהרחיב את רעיונות הילדים לגבי המציאות הסובבת. לגבש רעיונות של ילדים לגבי חפצי חשמל ביתיים ומסוכנים אש המסוכנים לחיים ולבריאות, בהם הם נתקלים בחיי היומיום, לגבי נחיצותם ומשמעותם עבור אנשים, לגבי כללי השימוש בהם.

זרימת שיחה:

נחשו את החידות:
איכשהו אבא שלנו הביא ארבע שמשות כחולות
יש כפור בקופסה הלבנה. יש לנו במטבח
ועכשיו הכפור האפור ארבע שמשות כחולות
בתים בקיץ ובחורף נשרפו וכבו.
חוסך אוכל: שצ'י בשל, פנקייק שורק -
בשר, דגים, פירות. עד מחר אין צורך בשמש.
(מקרר) שקף 1 (כיריים גז) שקופית 2
- היכן הם נחוצים מכשירים? (בבית, במטבח).
- אנחנו חיים ב עולם מודרניואנחנו לא יכולים בלי עוזרים במטבח. אילו עוד מכשירי חשמל אתם מכירים? (מיקסר, מעבד מזון, מיקרוגל, קומקום חשמלי, טוסטר, מטחנת קפה, מטחנת בשר חשמלית). שקופית 3
- בעבר, חדר נפרד לבישול נקרא "טבח" - מהמילה "טבח". איזו מילה מזכירה לך "טבח"? (לְבַשֵׁל).
מי אחראי על המטבח בבית שלכם? (אמא, סבתא).
- האם אתה אוהב לעזור לאמא שלך במטבח? (כן).
- במטבח צריך להיות זהירים וזהירים במיוחד. למה? (הרבה חפצים מסוכנים מקיפים אותנו - אלו מכשירי חשמל שמחוברים לשקע; סכין חדה, שניתן לחתוך; כלי זכוכית שעלולים להישבר).
- מה אמא ​​מבשלת אוכל בבית? (על כיריים גז, על כיריים חשמליות).
איך מציתים תנור גז? (התאמות).
- ניתן להדליק אותו גם באמצעות כפתור מיוחד - הצתה חשמלית.
- האם ילדים יכולים להרים גפרורים בעצמם? (לֹא).
- למה? (טיפול לא זהיר בשריפה עלול לגרום לנזק רב.) שקופית 4
"אל תתקרב לכיריים גז". "תיזהר עם אש גלויה."
במטבח הגז בוער, מסוכן לטפל באש פתוחה!
זה מושך אותי כמו מגנט. אין לשרוף נרות או גפרורים
כמו אמא אני רוצה לדעת לשווא
סובב את כל הכפתורים על הכיריים ואם אתה מדליק אותו, אל תפיל אותו בשום מקום:
וגפרורים קלים בזריזות, להבה חמצנית לוהטת, אתה יודע!
ולהדליק ולכבות את הגז. אבל אם יצא לך להפיל נר,
אבל אמי אמרה לי בקפדנות: מהרו לכבות את האש ללא תקלות:
- לכיריים כדי שלא תדביק את הידיים שלך! מכסים בחומר צפוף וכבד, מסוכן לדעת את זה! ואז למלא אותו במים בהקדם האפשרי!
כל עוד אתה צופה בי
למד לעזור במטבח
אל תתקרב לגז
קודם כל תתבגר קצת!
- האש היא ערמומית, היא יכולה להביא לא רק תועלת, אלא גם נזק.
אילו פתגמים אתה יודע על אש?
"אל תיגע בגפרורים, יש אש בגפרורים!"
"מניצוץ נדלק גבינה-בורון".
"אל תתעסק עם אש - אתה תישרף."
משחק מילים "אם הייתה שריפה" (עם כדור).
איפה שאנשים לא זהירים באש,
יעלה בשמיים... כדור,
תמיד יאיים עלינו ברע... אש.
אחד שתיים שלוש ארבע
למי יש שריפה ב... דירה.
עשן עלה פתאום
מי לא כיבה... את הברזל.
האור האדום ברח
מי עם גפרורים... שיחק.
השולחן והארון נשרפו בבת אחת,
מי ייבש בגדים על... גז.
הלהבה קפצה לתוך העלווה,
מי בבית שרף... דשא.
מי באותו הזמן זרק לאש... חפצים לא מוכרים.
זכור כל אזרח:
המספר הזה... "01".
ראיתי עשן, ... אל תפהק
וכבאים... קוראים.
אתה לא יכול להתמודד עם שריפה בעצמך,
העבודה הזו לא מיועדת ל... ילדים.
בלי לבזבז זמן... "01" תתקשר בקרוב.
חייג... במיומנות
כדי שלא הכל... נשרף!
- נחשו את החידה: לכפרים רחוקים, לערים
מי על החוט?
הוד בהיר. זה ... (חשמל) שקופית 5
היכן מחוברים מכשירי חשמל? (לתוך אאוטלט).
- כיצד יש להשתמש בשקע? (בעדינות, החזק את התקע, אל תמשוך את הכבל).
"היזהר בעת הטיפול במקור הכוח." אתה, מותק, חייב לזכור:
היזהר עם השקע!
אתה לא יכול לשחק איתה
שים בו ציפורן.
הדביקו ציפורן בלי משים -
ואתה מתחשמל
אז פגע בזה, אני מצטער
אולי אפילו לא יישמרו.
התיק יסתיים באסון -
הזרם בשקע כועס מאוד!!!
- האם ניתן לגעת בשקע בידיים רטובות! (לֹא).
"אין להפעיל או לכבות מכשירי חשמל בידיים רטובות." כל הילדים חייבים לדעת:
אין לכבות מכשירי חשמל
ואז, כשהידיים רטובות במים,
רשלנות כזו היא צעד לאסון!
נגב אותם היטב קודם, ידידי
לאחר מכן כבה את הסמובר, ברזל.
להתבדח עם חשמל זה מאוד מסוכן!
למה לקחת סיכונים מיותרים?
- תסתכל על התמונה הזאת. איך אפשר לקרוא לזה? (במטבח). שקופית 6
מה האם וילדיה עושים? (אמא מכינה ארוחת ערב, הילדים עוזרים לה).
- איפה אוכל להשיג אוכל לבישול ארוחת ערב? (בחנות, בשוק).
שירו של ע' תווים "ירקות".
- מה צריך לעשות עם ירקות ופירות כשהם מובאים הביתה? (לשטוף כדי להרוג חיידקים).
"אל תאכל פירות וירקות מלוכלכים." שקופית 7
חברים, אנחנו צריכים לדאוג לבריאות שלנו.
ולכן זה אמור לשטוף
פירות וירקות לפני הארוחות
נקי ויסודי במים חמימים.
כדי לא להפריע לרופאים, הרופאים,
לשטוף את החיידקים - ואתה תהיה בריא!
תפוח שטוף זורח יותר,
וכן, זה לא כואב לי בבטן.
- איך חותכים פירות וירקות? (עם סכין).
- איזה סוג של סכין? (חד, הם יכולים לחתוך את עצמם, אתה לא יכול להיות מוסח).
מה אמא ​​בישלה למנה הראשונה? מה אמא ​​מטגנת במחבת? מה אפשר להכין לקינוח?
- איזו סכנה יכולה לחכות כאן? (אתה יכול לשרוף את עצמך באדים, אתה לא יכול להישען על המחבת - יש מים רותחים, אתה צריך להשתמש בכפפת תנור, שמן חם יכול להתיז).
מה הבת שלך עושה? (מנגב את הכלים. יש צורך לא ליפול, כדי לא להיחתך ברסיסים),
- במה עסוק סריוז'ה? למה הוא עומד על ספסל? מה יכול לקרות? (אין צורך להסתובב כדי למנוע נפילה. יש מים חמים בברז).
- משפחה ידידותית. הם בישלו יחד ארוחת ערב. איך כדאי להתנהג ליד השולחן?
"שב בשקט ליד השולחן." שקופית 8
אל תשפך על עצמך
מרק חם או תה.
היזהר מתי
האוכל שלך חם.
אכלו ברוגע, אל תתעסקו
אל תגלגל על ​​הצלחת.
משחק מילים "ספר והראה"
מה נשמע? ככה!
איך שוחים? ככה!
איך אתה הולך? ככה!
אתה מסתכל למרחקים? ככה!
אתה עוקב? ככה!
איך אתה צוחק? ככה!
- אנחנו יודעים הרבה תעלומות. בואו ננחש אותם. (ילדים מנחשים).
1. בבית עץ 2. שושן וכועס,
גמדים חיים, מפחדים ממים.
כבר כזה טוב לב - עם הלשון, ולא נובח,
תחלק אורות לכולם. בלי שיניים, אבל נשיכות.
(התאמות) שקופית 9 (אש) שקופית 10
3. אני מאוד שביר, 4. יש לי להב -
תדאג לי. חד, ברזל.
אם אתה שובר אותו - טפל בזהירות:
פשוט תרים את השברים. אחרי הכל, אני יכול לחתוך את עצמי.
(כלי זכוכית) שקף 11 (סכין) שקף 12
5. אני נושף, נשף, נשף, המכסה צלצל בקול:
אני לא רוצה להתחמם יותר. "שתה תה, המים רתחו!" (קומקום) שקופית 13
- למדנו הרבה דברים שימושיים היום (על חפצים מסוכנים, על טיפול זהיר של אש ומכשירי חשמל ביתיים, על כללי בטיחות).
- עכשיו אני מציע לצייר לך מכשירי חשמל ביתיים כרצונך.
ילדים מציירים (למוזיקה). תערוכת יצירות ילדים.