סדנה רפובליקנית "חינוך רוחני ומוסרי של ילדים בעבודה השכלה נוספת» 23 באוקטובר 2014

שיעור ציור

בנושא "טכניקות ציור לא שגרתיות"

אגודת יצירה "צבע הקשת"

מְבוּצָע:

סאיטובה רופיאט מגומדובנה

ו.י. סוחומלינסקי

שיעור בנושא : "שיטות ציור לא שגרתיות" נושא ""טכניקות ציור לא שגרתיות"הוא מעניין כי הוא מלמד ילדים להסתכל על האנשים סביבם, ללמוד אותם, להתעניין בהם, לשים לב לא רק דמות יפה, תסרוקת, בגדים, אבל גם על הפניםעולם האדם.

מטרות השיעור:

מבוא לגיוון שיטות לא מסורתיותצִיוּר.

משימות:

תיקון-פיתוח:

לשפר את המיומנויות של ניתוח ציורים שהושגו בשיעורי האמנויות היפות, היכולת לתאם את מה שהם קוראים עם מה שהם ראו;

למד לראות את היופי סביבך;

הדרכות:

לפתח מיומנויות ציור בצורה לא שגרתית.

מחנכים: להחדיר אהבה לאמנויות היפות;

לטפח טעם אמנותי.

צִיוּד: נייר בצבעי מים, צבעים, גואש, מכחולים, צמר גפן, מים, רפרודוקציות של ציורים העשויים באופן לא שגרתי של רישום, מוזיקת ​​לאוטה מהמאה ה-16 (צלילים לאורך כל השיעור), שירים, אפיגרף ואפוריזמים על אמנות.

במהלך השיעורים.

1. ארגון זמן . היי ח'ברה. השיעור ידרוש גואש, צבעים ואלבום בו תערכו את ההערות הנדרשות ובמידת האפשר גם סקיצות.

2. הצגת נושא ומטרות השיעור.

היום מחכה לנו נושא חדש: "טכניקות ציור לא שגרתיות" נלמד איך לצייר איתך תמונות מעניינות, גם אם אין לנו הרבה ניסיון בעסק המרגש הזה.

3. הצגת חומר חדש, הצגת רפרודוקציות.

האם אתם יודעים שמדענים מחשיבים את תקופת תקופת האבן העתיקה כזמן הולדת האמנות. אז היה לאנשים צורך לצייר ולחתוך.

בשנת 1868, הארכיאולוג הספרדי דון מרסלינו דה סאו-טוולה מצא את הרישומים הראשונים אדם קדוםבמערת אלטמירה (בצפון ספרד). איתו הייתה בתו בת ה-8, שהייתה הראשונה לגלות תמונות של ביזונים ושורים מצוירים באוקר אדום על תקרת המערה. הם מוצגים בפעולה.

מוֹרֶה: והיום נלמד לצייר. אבל כדי לצייר בצורה אחרת, בואו נקרא לזה "למי שלא יודע איך ... .."

ישנן שיטות ציור רבות: שימוש בצבעים, עפרונות צבעוניים, גרפיטי, עפרונות, אך יחד עם זה, יש גם טכניקה לא שגרתיתצִיוּר.

    ציור עשה זאת בעצמך

אין לי מברשת, זה נעלם

רק שלא נעשיתי עצוב,

אני טובלת את האצבע שלי בצבע

אני אצייר אגדה עם האצבע

    Threadography

חוט הקסם אני אקח את ידיך,

להשרות אותו היטב בצבע

עלה לבן כשלג מקופל לשניים,

משוך את השרשור הזה בעצמך

פתיחה תראה גיליון של קשה.

הציור שלו מעוטר בציור נפלא

    משחקים עם כתם

צבע נפל על האלבום

היה כתם על הסדין

אני אצייר לה את העיניים

תן לשפירית לעוף

    לִבקוֹעַ

    Tomponirovanie

    סטֶנסִיל

    ציורים רטובים- עם הטכניקה הזו נכיר היום.

טכניקות ציור יוצאות דופן אלה הן פשוטות מאוד, אבל מהנות להפליא!

גם אדם שרחוק מלצייר ירצה לנסות.

עם זאת, יש לנו הזדמנות לאמת זאת.

אני לא אלמד אותך איך לצייר, אני אכיר לך את טכניקת הציור.
צייר את עצמך!!!

ובגיל 10 ובגיל 7 ובגיל 5

כל הילדים אוהבים לצייר.

וכולם מציירים באומץ

כל מה שמעניין אותו.

הכל מעניין:

חלל רחוק, ליד יער,

פרחים, מכוניות, אגדות, ריקודים.

בואו נצייר הכל: יהיו צבעים,

כן, פיסת נייר על השולחן

כן, שלום במשפחה ועל פני האדמה.

(ברטוב)

בואו נתחיל.
קח פיסת נייר בצבעי מים.
הרטיבו היטב את הסדין בעזרת מברשת רטובה. אתה יכול פשוט להשרות אותו מתחת לברז. התמונה מראה שיש הרבה מים.

הבא הוא המעניין ביותר.
אנו אוספים הרבה צבע על המברשת, כך שהוא זורם מהקצה ומטפטף היכן שאנו רואים בכך צורך על הסדין.
היא מיד מתחילה לטשטש כל כך יפה! ניתן לטפטף צבע גוון בין או מלמעלה.

אתה יכול להפוך את העלה צדדים שוניםנותן לצבע לזלוג.

אם זה זר, אז אנחנו מטפטפים ירוקים (עלווה).

אנחנו מחכים שזה יימס לגמרי ויתייבש. רק אחרי זה אנחנו מציירים על סיר או אגרטל ורקע.

עם כתמים כהים בין הצבעים אנו יוצרים עומק.

כְּמוֹ כֵן. להרטיב את הרקע, לטפטף.

עָלִים

אגרטל, רקע ו"עומק"

כאן נעשה שימוש בתרסיס.

בעבודות אלו חשוב לא להגזים! מינימום של פרטים נוספים, העין עצמה "מסיימת" את הדרוש.
שפע יתר של ציור יקלקל בהכרח את העבודה.

העלים הם סימני מכחול.

רקע כללי.

וזו עוד דרך ליצור פרחים.
אנחנו לוקחים פיסת עיתון (פוליאתילן), מקמטים אותה לכדור קטן, מורחים אותה במברשת פנימה. צבע רצוי. ניתן לדילול עם צבע נוזלי צלחת חד פעמיתולטבול שם גוש.

גבעולים

הדפסי עלים

טכניקה זו טובה במיוחד כאשר עובדים עם ילדים. שום דבר מסובך. בהצלחה!!

מוֹרֶה: חבר'ה! האמנים שהקנבסים שלהם פגשנו היום היו בהשראת התנ"ך.

מוֹרֶה: (הִשׁתַקְפוּת). הבה נפנה לאפיגרף ולמחשבותיהם של אנשים גדולים "מוחו של ילד נמצא בקצות אצבעותיו"

זכור אילו שיטות ציור לא מסורתיות למדנו.

1. ממתי אנשים מציירים?.

2. מי היה הראשון שגילה ציורי מערות?

סיכום השיעור.

ציור זה כיף ו תצוגה שימושיתפעילויות, שבמהלכן דרכים שונותבאמצעות מגוון חומרים וטכניקות ציור לא מסורתיות נוצרות תמונות ציוריות.

ציור מציג לילדים את עולם היופי, מפתח יצירתיות, יוצר טעם אסתטי. ציור בצורה לא שגרתית מעניק לילדים חוויה בלתי נשכחת מאינטראקציה ישירה עם צבעים.

רגשות הנגרמים על ידי אמנויות יפות יכולים לחולל פלאים, הם מציגים לילדים את הערכים הרוחניים והמוסריים הגבוהים ביותר, מפתחים את היכולות והיצירתיות שלהם.

יצירתיות היא השתתפות בבריאת העולם! (אלט שול)

תודה לכולכם!

בִּיבּלִיוֹגְרָפִיָה:

2. עיתון "משפחה" מס' 46 / 2009 עמ' 27

3. "אמנות" מס' 16 / 2007

4. נ.י. פלטונוב, V.F. טרסוב "אטודות על אמנויות יפות". – מ.: נאורות, 1993.

5. תכנית לאמנויות יפות עבודה אמנותיתכיתות א'-ט' "מ.;

תקציר של שיעור פתוח בציור פנימה טכניקה לא שגרתיתתודה בנושא "עולם תת ימי" לאיגוד המתודולוגי האזורי.

Vinogradova Nadezhda Viktorovna, מחנכת GBDOU d / s מס' 14, סנט פטרסבורג.
תיאור:אני מציע לכם סיכום של שיעור פתוח במכינה קבוצתית לבית הספר. החומר הזהיהיה שימושי למחנכים ומתודולוגים של מוסד לגיל הרך.
יַעַד:ציור על הנושא "עולם תת ימי" בטכניקה הלא מסורתית "שריטה"
משימות:לחזק את כישורי הציור הטכני של הילדים. המשך ללמוד כיצד לבנות קומפוזיציה של ציור, לשקף בציור את ההתרשמות שלך, את הידע שלך על העולם הסובב אותך. לפתח את הדמיון והיצירתיות של הילדים.
שיטות וטכניקות:ציור שובב, מילולי (שיחה), ויזואלי, מעשי, לא מסורתי.
חומרים וציוד לשיעור:גיליונות נייר עבהדרוך במיוחד כדי ליצור ציור בטכניקת הגירוד (ראשית, כל פני השטח של הקרטון נצבעים בקפידה בעפרונות שעווה צבע שונה, לאחר מכן הקרטון מכוסה בשכבה של גואש כחול, לאחר ייבוש מלא הקרטון מוכן לציור), קיסמים, איורים של חיים ימיים, פאזלים (תצלומים חתוכים של חיות ימיות ודגים בפורמט A4), הקלטות שמע: א. Kanachyan - "בים הכחול, בקצף לבן", קול הגלישה. אביזרי צלילה: סנפירים, מסכות, משקפי מגן, שנורקלים, "שערי הים צארסטבה": מסך עם וילונות כחולים. לפינת רגיעה: אמבטיה עם חול וחלוקי נחל וצדפים החבויים בה.

התקדמות השיעור

1. הקדמה:
שִׂיחָה

שירו של א' קנצ'יאן "בים הכחול בקצף לבן..." נשמע, הילדים נכנסים לאולם.
המוזיקה נקטעת.
מְחַנֵך:
- חבר'ה, היום יש לנו יום לא שגרתי, הגיעו אלינו אורחים, בואו נגיד להם שלום (שלום!)
– ועתה נלך הלאה... תראה, מה זה כאן? למה זה? (ילדים בוחנים חפצים על "אי" ירוק על הרצפה, מציעים תשובות: מסכה וצינור צלילה, סנפירים, טבעת מתנפחת וכו').


- איפה הם משתמשים בכל זה, ביבשה או במים? (במים)
- אז, היום ניסע לאן? (בים)
– נכון, מעמקי הים. כבר פגשנו כמה מתושבי העולם התת-ימי. בואו נזכור אותם (המורה מובילה את הילדים לדוכן עם תמונות של דגים וחיות ימיות).

ילדים רשמים, מצביעים על תמונות של אותם דגים ובעלי חיים שהם מכירים, זוכרים את ההרגלים והתכונות שלהם. המורה שם לב לצורה ולצבע תושבים ימיים, כמו גם העובדה שיש צמחים בים - אצות - וכולם גם שונים בצורתם ובצבעם.
המורה שואלת על מי שלא נקראו:
- מי אתה חושב שזה? כמו מי הוא נראה? (ילדים מניחים הנחות, המורה מתקן, שמות נכון)

2. פאזלים
המורה פונה למרכז האולם, שם מונח "אגם" (בד כחול בצורת עיגול) על הרצפה, מושך את תשומת לב הילדים אליו ולמה שיש בו:
חברים, מה יש לנו כאן? זה נראה כמו גוף מים, ויש בו דואר ימי, תראה - מעטפות! קח כל מעטפה ונראה מה יש בפנים?
- אה, כן, יש כאן כמה תצלומים, אבל הם לא שלמים, אלא מחולקים לחלקים... אנחנו צריכים לעשות צילומים מהחתיכות האלה, ואז נוכל לגלות של מי הם.


ילדים יושבים / שוכבים על ה"אגם", אוספים פאזלים, דנים למי יש תמונה של מי.
מְחַנֵך:
- תודה חבר'ה, עכשיו התושבים מתחת למים יכולים למצוא בקלות את התמונות שלהם.


3. חידות
מְחַנֵך:

- אתה יודע שיש לנו אוקיינריום בסנט פטרסבורג? מישהו מכם היה בזה? אם לא הייתם, אני ממליץ בחום לבקר עם ההורים שלכם. כל כך מעניין שם! תוכלו לפגוש דגים ובעלי חיים ימיים מדהימים, לראות את קרקעית הים וצמחים תת-מימיים שונים. נחשו את מי פגשתי שם?

הדג הזה הוא טורף
כולם ייבלעו
פיהק מראה שיניים
והיא ירדה לתחתית... (כריש)

אגס עם רגליים ארוכות
התמקם באוקיינוס
עד שמונה ידיים ורגליים
זה נס - ... (תמנון)

לעצמי בקרקעית הים
הוא בונה בית עם טפרים
קליפה עגולה, עשר כפות
ניחש? זה ... (סרטן)

איזה סוג של כדור צף עם קוצים
מנפנף בשקט בסנפיריו?
רק אל תיקח את זה בידיים שלך
הכדור הזה הוא ... (דג קיפוד)

גם ביבשה וגם במים
נושא את הבית איתך לכל מקום
נוסעים בלי פחד
בבית הזה... (צב)

מטריה שקופה מרחפת
"אני אשרוף את זה! - מאיים - אל תיגע!
כפותיה ובטנה
איך קוראים לה? (מדוזה)

כל כך דומה לסוס
וגם הוא גר בים
זה הדג! סקוק כן סקוק -
ים קופץ... (סוס)


4. חינוך גופני
מְחַנֵך:משהו שאנחנו התיישבנו. בואו נשחרר קצת.

גלים ניתזים באוקיינוס ​​(מתנדנדים לסירוגין עם היד הימנית והשמאלית)
מה יש בערפל? (שים כף יד אל המצח, "מציץ")
אלו הם התרנים של ספינות (הרם ידיים ישרות למעלה)
תן להם לשחות כאן מהר! (מהמרפק סובב את הידיים שמאלה, ימינה)

אנחנו הולכים לאורך החוף (צעד במקום)
אנחנו מחכים למלחים
אנחנו מחפשים צדפים בחול (מטה, מגיעים לרצפה עם הידיים)
ואנחנו קפוצים באגרוף (מרימים אגרופים קפוצים)
כדי לאסוף עוד מהם (סקוואט)
צריך לבקר לעתים קרובות יותר


5. גוף עיקרי:
מְחַנֵך:

- חבר'ה, האם תרצו לפגוש תושבים מתחת למים ולעשות ציור שלהם? ובשביל זה אנחנו צריכים לעשות? (צלול מתחת למים)
- ילדים, תראו מה יש פה בסל? (מסכות לצלילה). ולמה הם נחוצים, זוכר? (לראות מתחת למים)
"זה מה שאנחנו צריכים עכשיו." בואו נלבש אותם וצלול פנימה! לפני הצלילה, קחו נשימה עמוקה ועצרו מעט את הנשימה.
ילדים עוטים מסכות ו"צוללים" לתוך השערים המאולתרים של ממלכת הים. המורה מזמינה אותם לשבת במקומות העבודה המוכנים, להוריד את המסכות.



מְחַנֵך:
- חבר'ה, צללנו עכשיו לעולם התת-ימי. בואו נעצום עיניים ונדמיין את קרקעית הים ואת התושבים התת-מימיים (הפעל את הקלטת האודיו "רעש גלישה"). שקול אותם היטב: את מי ראית, איזה גודל, צבע, מה מקיף אותם, זכור אותם. פתחו את העיניים ובואו נצלם את מה שראיתם זה עתה. לא נספר עדיין את מי פגשנו, וכשתצייר, אז ננסה לנחש.
והיום נצייר בטכניקת הגירוד. אנחנו כבר מכירים את הטכניקה הזו. איך עוד אפשר לקרוא לזה, איך נצייר ציור? (שריטה).
העולם התת ימי הוא עולם של יופי קסום, הוא מאוד צבעוני. הכל בו מנצנץ בצורה מסתורית בצבעים שונים, וחלק מהחיות אפילו יודעות לשנות את צבען בעצמן (תמנון). לכן, עבור הגירוד של היום לכל אחד מכם, הכנתי ים כל כך קטן עם בסיס צבעוני, כבר יש בו מים, צריך רק לאכלס אותו בתושבים וצמחים. בחר את הגודל של ציור הצילום העתידי שלך (ילדים בוחרים בפורמט הריק).

בואו נזכור שוב איך לצייר בטכניקת הגירוד (גרד את הציור עם קיסם על חומר העבודה). קיסם הוא כלי, היו מאוד זהירים וקשובים איתו. כעת דמיין שוב מה אתה רוצה לצייר והמשיך. אם מישהו צריך עזרה, תתקשר אלי בשקט כדי לא להכניס מים לפה ולהפחיד את הדגים.


ילדים בהשגחת מורה מציירים קומפוזיציה על נושא ימי.


ילד עם סיים עבודהעוטה מסכה ו"מגיח", המורה מפנה אותו לפינת רגיעה (אמבטיה מלאה בחול עם "הפתעות" - המשחק "מצא מזכרת ים"). בתום השיעור, עבודות ילדים מתוייקות ל"אלבום תמונות" משותף.



6. חלק אחרון:
מְחַנֵך:

- חבר'ה, אלבום "ציורי התמונות" שלנו מוכן, בואו נסתכל ביחד, נתפעל וננסה לנחש מי פגש את מי מתחת למים.
ילדים, יחד עם המורה, מסתכלים באלבום, דנים בעבודה, מנחשים מה מתואר.
-אהבתם את הטיול היום לממלכת הים? אתה כל כך גדול: סיפרת על אביזרי שחייה, פתרת חידות, ניחשת את התושבים מהתמונות ויצרת אלבום ימי שלם! בואו נשאיר לאורחים שלנו לראות, ובואו נלך להתרענן, אנחנו מחכים לארוחת הבוקר השנייה.
הילדים יוצאים מהאולם להמשך שירו ​​של א' קנצ'יאן "בים הכחול, בקצף הלבן...".

די קשה לומר במה המחנך צריך לעשות יותר היום גן ילדים- התפתחות של תינוק או ניירת. אם הוא הולך לקיים אירוע פתוח, אז הוא לא יכול להסתדר בלי מתווה תוכנית מפורט. זאת ועוד, הדבר מתחייב על פי חוק, ולא לפי גחמת הרשויות.

מבוא

כדי שתוכלו להבין טוב יותר מה צריכה להיות תוכנית מתאר, בואו נסתכל על מצב אמיתי. לדוגמה, השיעור הבא הוא בנושא "חורף". ולא פשוט, אבל פתוח. אז בכל מקרה, תצטרכו לעשות תוכנית כדי לא להתקלקל מול ההורים.

כדי להתחיל, עליך לרשום שתי נקודות:

  1. סוג שיעור. כאן עליך לציין באיזה אופן יתנהל השיעור: הכללת ידע, גיבושם, או, אולי, לימוד חומר חדש.
  2. מטרות השיעור. במונחים כלליים, תאר מה אתה רוצה להשיג במהלך הקורס אירוע פתוח. במקרה שלנו, וריאציות כמו: יצירת רישומים קולקטיביים ואינדיווידואלים על הנושא "חורף" מתאימות.

על ידי ציון שתי הנקודות הללו, אתה יוצר בסיס לשיקוף. בהתבסס עליהם, אתה יכול לחשוב על מהלך העתיד של השיעור. עם זאת, המתאר הזה של שיעור הציור רק מתחיל.

משימות

גילינו את המטרות המעשיות שאתה רוצה להשיג. לאחר מכן, הציבו לעצמכם יעדים חווייתיים שאתם רוצים להשיג עם ילדיכם. GEF ו-FGT מתעקשים שהפיתוח של ילדים בגיל הגן צריך להיות מקיף ורב-תכליתי. על בסיס זה, ניתן להבחין בשלושה תחומי משימות:

  1. חינוכית. ציין מה על התלמידים שלך ללמוד במהלך השיעור. אילו מיומנויות מעשיות יש להשיג או לגבש: איחוד מיומנויות וטכניקות אמנותיות, שיפור איכות ההתבוננות הפנימית והביקורת על עבודות של אנשים אחרים, היכולת לבחור באופן עצמאי את החומרים הדרושים לעבודה.
  2. חינוכית. אילו תכונות אופי תרצו להנחיל לילדכם באמצעות פעילות זו? יחס זהיר לחיות בר מתאים לנושא שלנו.
  3. מתפתח. אולי נראה שזה אותו דבר כמו בפסקה הראשונה. אבל אם שם ציינת כישורים מעשיים, אז כאן עדיף להתמקד במנטליות. הראו שאתם שואפים לפתח בילדים עניין בסביבה ובטבע, כשרון אמנותי, יוזמה ודמיון.

כך תהוו את "הנדבך השלישי" עליו יתבסס כל תהליך הלמידה והמתווה העתידי שלכם של שיעור הציור.

עבודה מקדימה

מאז שיעור הציור הפתוח ב קבוצה בכירהבדרך כלל מתקיים בסוף רבעונים או שנה, אז כאן תצטרכו לציין את כל החומר הנדון שניתן לייחס לנושא הנדון.

במה ניתן להשתמש במקרה שלנו? בואו להכין רשימה של חומרי לימוד כדי להקל על הציור בקבוצת הבוגרים בנושא "חורף".

  1. קריאת אגדות "Snegurochka" ו"12 חודשים".
  2. בחינה ודיון בתצלומים וציורים עם נוף חורפי.
  3. חקר תכונות המים ומצבי הצבירה שלהם.
  4. שיחות על תכונות חיי החיות ב תקופת החורף. שינוי צבע, שינה.
  5. ציורים של בעלי חיים בעזרת צורות גיאומטריות.

רק על ידי מתן מטען הידע הדרוש לילדים, תוכלו לערוך שיעור ציור פתוח בקבוצה המבוגרת.

התקדמות השיעור

מרגע זה, החלק הכי מעורפל ומשתנה מתחיל בתוכנית המתאר שלך. צריך לתכנן מראש מה תגידו, והכי חשוב מה יענו הילדים. זו המשימה העיקרית שלך. על מנת למנוע התפתחות של אירועים שעלולים לצאת משליטה, יש צורך לנתח את המכלול שיעור עתידיולעשות תוכנית.

  1. ברכות.
  2. דיאלוג עם ילדים.
  3. עבודה קולקטיבית.
  4. פיזמינוטקה.
  5. יצירתיות אישית.
  6. סיכום וניתוח עבודות.

זכור, עליך לתאר בפירוט מה יקרה בשיעור. לדוגמה:

שלום ילדים! היום בא לבקר אותנו איש שלג! וכבר קיץ בחוץ! בואו נעזור לו להתקרר ולצייר (מציירים בעפרונות על הלוח, הילדים יוצרים קומפוזיציה משותפת).

ברוח זו, אתה צריך לחשוב על כל השיעור. שיעור פתוחעל הציור בקבוצה המבוגרת יש לתכנן ולבצע בצורה מדויקת מאוד, כי ככל שהילדים גדולים יותר, כך עלולות לעלות שאלות בלתי צפויות יותר שלמורה אמורה להיות תשובה.

חומרים משומשים

כבר גילינו מה ילדים צריכים לדעת לפני שעורכים כזה שיעור פתוח. אבל זה לא הכל. גם המורה צריך להכין ולהביא הכל חומרים נחוצים. או לבקש מהילדים להכין ציוד בעצמם. כדי לא לשכוח כלום, הכינו רשימה וגם תכניסו אותה לתוכנית.

  1. תמונות וציורים המתארים את החורף.
  2. ציוד מולטימדיה לפי הצורך. אתה יכול להגביל את עצמך למקרן ולהציג שקופיות במקום ניירת עם תמונות. נגן מוזיקה ותקליטים. למשל, ארבע העונות של ויוואלדי.
  3. ילדים יצטרכו ציוד אמנות. עפרונות, צבעים, עפרונות. אַלבּוֹם.
  4. ציין באיזו טכניקת ציור תשמש. לקבוצה המבוגרת יש מבחר רחב בהיבט זה - פוינטיליזם (נקודות), פלסטלינאוגרפיה, דיו, אצבעות, שריטות.
  5. ייתכן שתרצה ליצור אפליקציה. אז תצטרך חומרים אחרים - דבק, צמר גפן וכן הלאה.

נקודה זו חשובה מאוד. אם תפספסו משהו חשוב, השיעור יכול לרדת לגמרי לטמיון. כמו כן, ציינו איזה עזרי לימודהתכוננת לשיעור. זה לא משנה אם עשית את זה או לא. רק לדיווח, כדי שהבוסים שלך לא ימצאו בך פגם בכך שאתה לא עורך הכשרה לפי תקנים.

סוף כל סוף

הנושא שחשבנו עליו "חורף" לא תמיד מתאים לשיעורים פתוחים. לא משנה איך אתה שואף לפתח את הדמיון של ילדים, יש נושאים "נוחים" יותר לשיעורי ציור בקבוצה המבוגרת. מגוון רחב של אפשרויות עשוי להתאים.

  • "זִקוּקֵי דִי נוּר". לתרגול של ציור עם תקיעה.
  • "יַעַר". מאפשר להכיר טוב יותר בעלי חיים וצמחים.
  • "משפחתי". ציור אדם הוא הרבה יותר קשה. נושא זה מתאים היטב לתרגול של דפוסים מורכבים.
  • ציור בסגנון לא שגרתי. למדו את הילדים לצייר תמונות באמצעים מאולתרים. למשל, אם אין צבעי מים, אבל יש ברזל ושעווה (אנקוסטית).
  • "כללים תְנוּעָה". אפשרו לילדים להבין טוב יותר את הצורך לציית להם.

תצוגה מקדימה:

תקציר השיעור "ציור תפוח עם צמר גפן".

מַטָרָה: מתנה, קישוט פנים
יַעַד: התפתחות יְצִירָתִיוּתילדים באמצעות היכרות עם טכניקת הציור עם צמר גפן.
משימות:
- לשלוט בטכניקת הציור עם צמר גפן;
- להתפתח מוטוריקה עדינה, יצירתיות, דמיון, פנטזיה, טעם אסתטי;
- לטפח דיוק, חריצות, קור רוח בביצוע שיטות העבודה.
צִיוּד: דף נייר, צבעים, צמר גפן, מיכל מים, ציורים של אמנים.

התקדמות הקורס.
1. הקדמה.
לטכניקת הציור עם צמר גפן יש שורשים עמוקים. אבותינו ציירו תמונות עם מלחציה - מקל ספוג שנשלף ממטאטא רגיל. בציור יש כיוון סגנוני כזה - פוינטיליזם. הוא מבוסס על אופן הכתיבה במשיכות נפרדות של הצורה הנכונה, המנוקדת או המלבנית.

2. הכנת ילדים לשיעור מעשי.
גבוה על העץ התפוחים בשלים,
הצדדים הבשלים רוויים בשמש;
מעולם לא אכלנו תפוחים כאלה.
ואף אחד לא ניסה, בטוח.
מתוק וטעים, אדום זהוב,
הריח מדהים, חם ביד.
עץ התפוח הוליד תפוחים יפים,
אין תפוח טעים יותר בחווה שלנו!

חבר'ה, היום נצייר תפוח באמצעות צמר גפן. העיקרון פשוט מאוד: דאנק מקלון צמר גפןלתוך הצבע ולשים נקודות על הציור. עבור צבעים שונים אתה צריך צמר גפן משלך. ואם אתה מציב את הנקודות לעתים קרובות יותר, אז הצבע יתברר להיות רווי יותר.

3. שיעור מעשי.
חבר'ה, אנחנו מתחילים לצייר עם צמר גפן. אנחנו לוקחים דף נייר עם קו מתאר ריק.

צייר את קווי המתאר של התפוח. אנחנו לוקחים צמר גפן, טובלים אותו בצבע אדום ושמים נקודות לאורך קווי המתאר של התמונה.

כדי שההדפסים יהיו אחידים ועגולים, יש להחזיק את צמר גפן בצורה אנכית בהחלט וללחוץ על הסדין בלחץ מספיק.
באופן דומה, אנו מציירים את הגבעול עם צבע חום, העלה עם ירוק.

ממלאים את החלק הפנימי של התפוח בנקודות אדומות. לילדים גדולים יותר ניתן להציע להשתמש ב-2-3 צבעים למילוי.

הגיליון מלא בנקודות ירוקות. התפוח שלנו מוכן.

תצוגה מקדימה:

תקציר שיעור בנושא ציור לא מסורתי בקבוצה הבוגרת: (בלוטוגרפיה-ניסוי)

"עץ אביב"

יעד: המשך לגבש את היכולת לבצע עבודה בטכניקות לא מסורתיות.

יצירתיות אומנותית:

  • להכיר לילדים סוג חדש של טכניקת ציור לא מסורתית "בלוטוגרפיה".
  • להציג את שיטת הציור עם שפופרת ושיטת הציור עם מפיות.
  • לפתח את היכולת להעביר צבעים.
  • לפתח תפיסת צבע, תחושה של קומפוזיציה.
  • לעורר את הרצון של ילדים להעביר את התרשמותם מתפיסת החפצים בפנים פעילות איזולהביא אותם למימוש של דימוי אקספרסיבי.

קוגניציה:

  • פיתוח פעילויות חינוכיות ומחקריות.
  • לפתח דמיון, תשומת לב, זיכרון וחשיבה.
  • לפתח את מערכת הנשימה.

תִקשׁוֹרֶת:

  • שפר את הדיבור כאמצעי תקשורת.
  • לשפר את היכולת לאפיין אובייקט במדויק, להניח הנחות ולהסיק מסקנות פשוטות.

הפעלת מילון: קש לקוקטייל.

העשרה במילון:בלוגוגרפיה.

עבודה מקדימה:

  • טיול בפארק המעיין.
  • בחינת איורים בנושא "האביב הגיע".
  • משחקים עם מים וקשית לקוקטייל "קרב ים"
  • נשירת אוויר דרך צינור.
  • יצירת רקע בטכניקה "רטוב".

צִיוּד:

  • גיליונות בגוונים
  • גואש מדולל
  • צבעי מים, מברשת לציור (סנאי)
  • צינורות קוקטייל.
  • מים בצנצנות
  • חול נהר על צלחות.
  • מפיות נייר.

התקדמות השיעור:

  1. ארגון זמן.

אתם מאמינים בקסם?

(תשובות של ילדים)

אילו קוסמים או פריטים קסומים אתם מכירים?

(תשובות של ילדים)

היכן נמצאים קוסמים?

בפנטזיות שלך!

עם מי קוסמים מסתובבים?

ועם מי שמאמין בהם!

היום נהיה קוסמים, וצינור הקוקטייל יהיה שרביט קסמים.

  1. ניסוי:

אנחנו שרביט הקסמים

מנפנף בשקט

וניסים בקערה

נמצא מהחול.

הזיזו את צלחת החול אליכם ונסו לנשוף לתוך המקל, מה אתם רואים? (חול מתנפח). נסו לצייר בעזרת צינור ולאוורר את השמש שאתם מפוצצים (ילדים מציירים). עכשיו נסה את זה בקערת מים (ילדים כן). לא עובד. ואני מציע לך בעזרתנו שרביט קסםלצייר על נייר, ולא רק לצייר, אלא לפוצץ ציור, אבל קודם כל נדבר איתך.

  1. שִׂיחָה:

בואו נזכור ביחד ונמנה את העונות.

באיזו שעה בשנה זה עכשיו?

מה אתה אוהב או לא אוהב באביב?

מה אתה יכול להגיד על עצים?

(תשובות של ילדים)

קריאת שיר מאת ט' דמיטרייב

ניצנים מתנפחים באביב

והעלים בקעו

תסתכל על הענפים של המייפל

כמה פיות ירוקות.

חבר'ה, אני מזמין אתכם לטיול בשביל המעיין. בוא נלך ל?

תראה, יש כאן כמה עקבות. של מי אתה חושב? (יש עקבות מצוירים של ארנבת על הרצפה). כנראה הארנבים שיחקו בקרחת יער זו והשאירו עקבות רבים.

ובואי נשחק איתך כמו ארנבות.

קופצים, קופצים ביער

ארנבות - כדורים אפורים

קפוץ - קפוץ, קפוץ - קפוץ -

הארנב קם על גדם

הוא בנה את כולם לפי הסדר, התחיל להראות תרגילים.

פַּעַם! כולם הולכים במקום.

שתיים! הם מניפים את ידיהם יחד.

שְׁלוֹשָׁה! שב, קום יחד.

כולם שרטו מאחורי האוזן.

נמתח לארבעה.

חָמֵשׁ! התכופף והתכופף.

שֵׁשׁ! כולם שוב עמדו בתור

הם צעדו כמו חוליה.

היה לנו הליכה נחמדה, שיחקנו מספיק, ועכשיו אנחנו יכולים להתחיל לעסוק.

תראה מה יש לנו על השולחן.

(דפי אלבום עם רקע מוכן, צבעי מים, מברשות, גואש מדולל, כפיות, צנצנות מים, מפיות נייר)

נצייר עצים עם צינור שרביט הקסמים שלנו. ראשית, ניקח את הצבע עם כפית ונעשה כתם במקום בו יתחיל גזע העץ. לאחר מכן אנו מתחילים לנפח את הכתם בעזרת צינור, מבלי לגעת בו עם צבע או נייר. ניתן לסובב את העלה ליצירת גזע. לאחר מכן, ציירו את עטרת העץ במפית (קחו מפית, קמטו אותה וטבלו אותה בצבע, ציירו את עטרת העץ (נדביקים אותה) או ציירו את העלים במברשת בשיטת ההדבקה, אבל קודם כל. הציור אמור להתייבש.בינתיים ננוח מעט.נשכב על השטיח עם עיניים עצומותולדמיין את יופיו של יער האביב.

(צלילי הקלטת מוזיקה - הרפיה "צלילי יער האביב)

  1. מה צריך לעשות כדי שהציור יהיה יפה?

אתה צריך להתאמץ ולבצע את הציור באהבה. ילדים מציירים. פעילות עצמאית.

סיכום השיעור:

אז הציורים שלנו מוכנים, בהירים, אלגנטיים!

לסיכום, חינוך גופני:

ציירנו היום

ציירנו היום

האצבעות שלנו עייפות.

תן להם לנוח קצת

התחל לצייר שוב

בואו ניקח את המרפקים שלנו ביחד

בוא נתחיל לצייר שוב (ליטף את הידיים, לחץ אותן, לש אותן.)

ציירנו היום

האצבעות שלנו עייפות.

לנער את האצבעות שלנו

בואו נתחיל לצייר שוב.

רגליים ביחד, רגליים בנפרד

אנחנו נוהגים בציפורניים (ילדים מרימים את ידיהם בצורה חלקה לפניהם, מנערים עם מברשות, רוקעים.)

ניסינו, ציירנו

ועכשיו כולם קמו יחד,

הם רקעו ברגליהם, מחאו כפיים,

ואז אנחנו לוחצים את האצבעות שלנו

בואו נתחיל לצייר שוב.

ניסינו, ציירנו

האצבעות שלנו עייפות.

ועכשיו ננוח

בואו נתחיל לצייר שוב

(בקריאת שיר, הילדים מבצעים תנועות, חוזרים אחרי המורה).

אם לאחד הילדים לא היה זמן לסיים לצייר, הם מסיימים לצייר. בסוף השיעור - תערוכה של היצירה שהתקבלה. צפייה בציורי ילדים מתבצעת עם המשימה של בחירת תמונות אקספרסיביות: העץ הכי יוצא דופן, בהיר, אלגנטי, עליז. הריאליזם של התמונה מצוין. כל ילד מגלה באילו חומרים וטכניקות השתמש.

תצוגה מקדימה:

נושא: "עולם תת-ימי".

יַעַד:

משימות:

סוגי פעילויות לילדים:

חומרים וציוד:

התקדמות הקורס.

החידה מיועדת לטעינת המוח.

1. הוא מכיל מי מלח,

יש על זה בתי משפט.

בקיץ מבוגרים וילדים

הם הולכים לשם לנוח. (יָם)

2. להורים וילדים

3. צמח יער בים,

הוא כולו ירוק. (אַצָה)

התעמלות אצבעות.

שתי אחיות, שתי ידיים(ילדים מראים ידיים)

חיתוך, בנייה, חפירה,(חיקוי פעולות)

עשבים שוטים נושרים יחד(להשען)

ולשטוף אחד את השני(אגרוף שטיפת כף היד)

שתי ידיים לשות את הבצק(חיקוי פעולות)

מי ים ונהר

לגרוף בזמן שחייה(פעולות ממוצעות)

שלבי העבודה:

3. ניתוח עבודה.

סיכום השיעור.

כל הכבוד!

תצוגה מקדימה:

תקציר שיעור משולב בקבוצת הבוגרים

נושא: "עולם תת-ימי".

שילוב תחומים חינוכיים:"יצירתיות אמנותית", "קוגניציה", "תקשורת".

יַעַד: להתפתח אצל ילדים עניין קוגניטיבי, כישורים יצירתיים.

משימות:

שיטתיות והרחבת הידע של ילדים על תושבי העולם התת-ימי;

לפתח פעילות דיבור, להעשיר אוצר מילים ( כּוֹכַב יָם, תמנון, מדוזה);

לשפר את יכולתם של ילדים לצייר בטכניקות לא מסורתיות (עפרונות שעווה + צבעי מים), ליצור קומפוזיציה של נושא נתון;

לִהַבִין חינוך אסתטי; לטפח כבוד לחפצים טבעיים.

סוגי פעילויות לילדים:קוגניטיבי-מחקר, תקשורתי, אמנות-מוסיקלי, פרודוקטיבי, משחק.

חומרים וציוד:תמונה עם תמונת תושבי העולם התת-ימי, התמונה "דג ממורמר", הקלטת השמע "קול הים", גיליונות A4, עפרונות שעווה, צבעי מים, מברשות, כוסות מים.

התקדמות הקורס.

חבר'ה, היום נלך איתך ל טיול משעשע. התבונן היטב בתמונה. מה מוצג בו? (תשובות של ילדים). אני מציע להפוך לדגים ולמצוא את עצמך בקרקעית הים. (המורה מפעילה את הקלטת האודיו "קול הים").

נהנית להיות דג? איזה סוג של דג דמיינת, מצחיק או עצוב? (הצהרות של ילדים)

עכשיו תסתכל מקרוב על התמונה. מה מצב הרוח של הדג? מה יכול להרגיז אותם? (הצהרות של ילדים)

בואו נזכור יחד את כללי ההתנהגות בבריכה. (ילדים מספרים איך להתנהג ליד בריכה)

בנוסף לדגים, בים נוכל להיפגשכוכבי ים, מדוזה, תמנון.

(המורה מראה תמונה עם התמונה שלו)

תראו חברים, כמה הם יפים! לא נפגוש תושבים כל כך מעניינים ביבשה. אלו הם תושבי הים העמוק.

החידה מיועדת לטעינת המוח.

חבר'ה, אני אכין לכם חידות, ואתם חייבים למצוא תשובות בתמונה הימית שלנו.

1. הוא מכיל מי מלח,

יש על זה בתי משפט.

בקיץ מבוגרים וילדים

הם הולכים לשם לנוח. (יָם)

2. להורים וילדים

כל הבגדים עשויים ממטבעות. (דג)

3. צמח יער בים,

הוא כולו ירוק. (אַצָה)

חבר'ה, עולם הים העמוק עשיר, יפה ומגוון. היום אני מציע לתאר את העולם התת-ימי שלי בעזרת עפרונות שעווה וצבעי מים.

התעמלות אצבעות.

שתי אחיות, שתי ידיים(ילדים מראים ידיים)

חיתוך, בנייה, חפירה,(חיקוי פעולות)

עשבים שוטים נושרים יחד(להשען)

ולשטוף אחד את השני(אגרוף שטיפת כף היד)

שתי ידיים לשות את הבצק(חיקוי פעולות)

שמאל וימין, (הצג אחד, ואז את היד השנייה)

מי ים ונהר (בצע תנועות דמויות גלים עם הידיים)

לגרוף בזמן שחייה(פעולות ממוצעות)

פעילות עצמאית של ילדים.

שלבי העבודה:

1. צייר דגים, חלוקי נחל, אצות עם עפרונות שעווה ...

2. צבעו את כל גיליון הנייר בצבע כחול.

3. ניתוח עבודה.

סיכום השיעור.

חבר'ה, בואו נראה אחד לשני איזה ציורים נפלאים קיבלנו. לכל אחד מכם יש עולם תת-ימי ייחודי משלו. כל החבר'ה ניסו, הראו את דמיונם והראו את הידע שלהם על החיים הימיים. הכל היוםכל הכבוד!

תצוגה מקדימה:

סיכום GCD לציור בצורה לא שגרתית "תמונות מהחול" בקבוצה הבוגרת

יַעַד : להכיר לילדים צורה לא שגרתיתציור חול;

לְפַתֵחַ יכולת אמנותיתל פעילות חזותית, היכולת לקבל ולממש באופן עצמאי משימה יצירתית, דמיון יצירתי.

עבודה מקדימה: ציור עם מקלות בחול. משחקי ארגז חול. שיחת חופשת קיץ.

צִיוּד : גיליונות נייר צהוב, כתום, צבע בז'גדלים שונים, עטים. ארגזי חול, גיליונות נייר צבע לבן, מקלות דבק, שעוונית.

התקדמות GCD

מטפלת : חבר'ה, הקשיבו לשיר מאת V. Shipunova"דקלים":

אני מלטף את ידי

חול חם.

אני מצייר סירה

וליד פרח

והחתול של אמא שלי

וסבא אקורדיון,

מנוף מעופף

והמכתב הוא אנטושקה.

חול זורם...

אני יושב - אני לא נושם,

אחרי כל תמונות העולם

אני מחזיק בידיים.

חברים, איזו עונה עכשיו?

נכון, קיץ. אילו משחקים ניתן לשחק במגרש המשחקים?

בנוסף למשחקים שציינת, אתה יכול לא רק לשחק עם חול, אלא גם לצייר עליו, איך אפשר לצייר על חול?(מקלות אכילה או אצבעות)

מטפלת : חבר'ה, יש לנו נייר צהוב, כתום, בז', בואו נדמיין שזה חול, ועפרונות הם מדפים.

דמיינו שאתם ואני יושבים על שפת הים או הנהר, מלטפים בכפות הידיים את החול הצהוב ומציירים את התמונות היפות בעולם. בחר נייר צבעוני חולי. זה יכול להיות גיליון אחד גדול - הרבה תמונות יתאימו עליו. או כמה עלים קטנים - אחד לכל תמונה.

שב כרצונך, כי אנחנו איתך על החוף ומציירים כל תמונה. חשבו מה תרצו לצייר והקפידו להמציא שם לתמונה שלכם.

המורה שואלת מי יצייר מה ורושם את שם התמונה על כל פיסת נייר.

דקת חינוך גופני:

כמו הים שלנו

דגי הזהב רוקדים.

הם משחקים בשמחה

במים חמימים נקיים

הם יתכווצו, הם יתירו,

הם מתחפרים בחול

הם מניפים את סנפיריהם

הם מסתובבים במעגלים.

ילדים מתארים דגים משתובבים.

מטפלת : חבר'ה, עכשיו נהפוך את התמונות שלכם לא שגרתיות"חוֹלִי" . יש לי קופסת קסמים, מה אתה חושב שיש בה?(חוֹל)

יש אחד דרך לא רגילהיצירהציורים "חוליים" -

עם נייר ודבק. יש צורך לצייר מקל דבק לאורך כל קווי התמונה ולהניח במהירות את התמונה שטוחה בקופסה עם חול עם התמונה למטה, לטפוח קלות ולהרים את התמונה.

ילדים מאסטרים דרך חדשה, ממוקם ליד הקופסאות עם חול.

עם סיום העבודה המורה עם הילדים עורך תערוכה של עבודות ילדים"תמונות חול".

תצוגה מקדימה:

תקציר שיעור ציור בקבוצה הבוגרת

על הנושא: "תמורות נפלאות של הכתם"

(בלוטוגרפיה)

משימות. צור תנאים להתנסות חופשית עם חומרים שוניםוכלים (אמנותיים ומשק בית). הצג דרכים חדשות להשגת תמונות מופשטות (כתם). לעורר עניין באובייקטיפיקציה ו"החייאה" צורות יוצאות דופן(כֶּתֶם).

לפתח דמיון יצירתי.

עבודה מקדימה.

תצפיות בטיול ושיחה איך נראים עננים, איך נראות שלוליות?

המורה מקריאה לילדים קטע מתוך "סיפורו של הילד שרצה להיות אמן" (ספר מאת אי.א. ליקובה "ידיים צבעוניות").

חומרים.

צבעים - צבעי מים, גואש; דיו צבעוני, מברשות רכות מידות שונות, מברשות שיניים ישנות, פרוסות ירקות (תפוחי אדמה, סלק), סמרטוטים, ספוגים, עיתונים לריסוק והטבעה; צנצנות מים, צינורות קוקטייל (קשיות).

התקדמות הקורס.

המורה מקריאה לילדים שיר של ד' סיארדי "על מי שיצא מהכתם".

אתמול אחותי הביאה לי מתנה

בקבוק דיו שחור - שחור.

התחלתי לצייר, אבל מיד מהעט

נפל כתם ענק.

וכתם מטושטש על הסדין,

זה התחיל לגדול לאט לאט:

משמאל הגזע, ומימין הזנב,

רגליים - כמו כנים, צמיחה גבוהה ...

אני מיד הולך לדיו שחור

ציירתי אוזניים ענקיות,

והתברר, כמובן, שהוא, -

ניחשתם נכון, פיל הודי.

חבר'ה, מה זה כתם?

כן, כתם הוא כתם בעל צורה בלתי מוגדרת, המתקבל אם נשפך בטעות נוזל צבעוני - צבע או דיו. בשל העובדה שלנקודה אין צורה מדויקת, ניתן להפוך אותה לכל דבר או לכל אחד.

בוא נצייר תחילה כתמים היום, ואז נהפוך אותם למי שאנחנו רוצים או למי שהם נראים.

איך אתה חושב, איך אתה יכול לשים או לקבל, או לצייר כתם?

זה נכון: אפשר לעשות טביעה עם ספוג, בד, פיסת נייר.

בול עם פרוסת סלק, המשאירה עקבות של המיץ שלו.

צייר שלולית עם מברשת רכה, מברשת שיניים.

שים מעט דיו על פיסת נייר ופוצץ אותה מתוך צינור או קש לכיוונים שונים.

הבה נתאר כתמים שונים על עלים נפרדים בדרכים שונות. ילדים מתנסים. המורה מזכירה שהעיקר בכתם הוא חוסר ודאות, הפתעה, צורה חריגה.

דקת חינוך גופני

לאחר שהילדים שלטו בכמה שיטות ויצרו כמה כתמים, אני מציע להחיות את הכתמים - להפוך אותם ליצורים חיים או לחפצים.

ילדים, בדקו היטב את הכתמים שלכם, סובבו את גיליונות הנייר לכיוונים שונים. הנה, למשל, כתם הדיו שלי: אם אתה מסתכל על זה ככה, זה נראה כמו גבר קטן, אתה רק צריך לסיים את העיניים והפה; ואם הופכים את הכתם, הוא דומה לפרח, אני רק מוסיפה גבעול ועלים.

ולמי הכתמים שלך יהפכו? (בשקט אני שואל כל ילד על האסוציאציות שלו, הכוונות שלו, אני עוזר לילדים מתלבטים)

הילדים עושים את העבודה. ערוכה תערוכה כללית של כתמים "חיים".

תצוגה מקדימה:

נושא: "מונוטיפ של חפץ "פרפר".
קבוצת גיל: קבוצת בוגרים.

מטרה: לפתח את העניין של ילדים בפעילות חזותית. להכיר לילדים את עולם האמנות דרך הכרת העולם הסובב אותם, משמעותו האמנותית. מטרות התכנית של תחומי החינוך:
התפתחות אמנותית ואסתטית: להכיר לילדים את הטכניקה הוויזואלית "מונוטייפ", להפעיל ביטוי של יחס אסתטי לעולם הטבע, לפתח תגובה רגשית לביטוי היופי בעולם הסובב. לפתח דמיון.
התפתחות קוגניטיבית: לגבש את הידע של הילדים על פרפרים כנציגי כיתת החרקים, להמשיך ולגבש ידע לילדים על שלושת השלבים של התפתחות הפרפרים, לטפח יחס אכפתי לעולם החרקים.
התפתחות גופנית: פיתוח מוטוריקה עדינה של ידיים, פיתוח יכולות קואורדינציה.
עבודה מקדימה: צפייה במצגת "חרקים". תרגילים לקסיקליים ודקדוקיים בנושא "פרפרים", "חרקים". שיחה "איך מופיע פרפר". משחקים מודפסים על לוח: לוטו "חרקים", "נזק ותועלת", "מי גר איפה", "לאסוף מחלקים". דיון בסיפוריו של V. S. Grebennikov "סודות עולם החרקים".
שיטות וטכניקות:
חזותי: הצגת סכימה להפיכת זחל לפרפר, הצגת טכניקות לתיאור פרפר בטכניקת "מונוטייפ".
מילולית: שיחה, שאלות לילדים, הגיית המילים של דקת חינוך גופני, הדרכה, הסבר, תיאור מילולי של תהליך הפיכת זחל לפרפר.
מַעֲשִׂי: פעילות יצרנית, חינוך גופני.
צִיוּד: צבעי צבעי מים, מברשות בעוביים שונים, מפיות, מיכלי מים, גיליונות נייר A4 לבן, כרטיסים המתארים את שלבי התפתחות הפרפרים, חומר תמונות בנושא "פרפרים", כן ציור.
המורה מזמינה את הילדים לאחל לאורחים בוקר טוב:
מחנך: החבר'ה כולם קמים במעגל ומאחלים אחד לשני בוקר טוב. כולם ביחד: כל הילדים התאספו במעגל אני חבר שלך ואתה חבר שלי. בואו נאחז ידיים בחוזקה ונחייך אחד לשני. שלום, ילדים יקרים, אתם הכי יפים בעולם! פעילות התלמידים.
מברכים, ילדים מברכים, מחייכים לאורחים, מבצעים תנועות בהתאם למילות הטקסט.
שיטות, צורות, טכניקות,
סוגים אפשריים
פעילויות. תוֹצָאָה.
ילדים מפתחים מוכנות פסיכולוגית לפעילויות חינוכיות.
המורה מכינה חידה על הזחל, מציגה דמות מהאגדות ומכה אותו, מזמינה את הילדים להכיר את הזחל. ילדים מקשיבים בתשומת לב, מנחשים את החידה, מסכימים להכיר, להכיר את דמות הזחל מהאגדות. הם ממקדים את תשומת הלב, מבטאים רגשית את יחסם לפעילות.
רגע מפתיע הוא הופעתו של גיבור הזחל. ברכה הדדית.
הילדים מוכנים לפעילות הקרובה.
לכולנו כיף, אבל הזחל עצוב,
(מבקש מהילדים לענות למה? כי כולם חושבים שהזחל מכוער, מגושם, יש כאלה שרוצים למעוך אותו). - תחשוב, בבקשה, איך נוכל לעזור לזחל? תעודד אותה. רוצים לעזור לזחל? מכבד את הצהרות הילדים, עוזר לילדים להסיק מסקנות. ילדים מבחינים בזחל עצוב, התקשרו סיבות אפשריותזחל מצב רוח עצוב. הם שופטים כיצד לעזור לזחל, לבטא את מחשבותיהם, להסיק מסקנות על סמך הניסיון שלהם. הצהרת הבעיה: עזרו לזחל למצוא מצב רוח טוב.
הצהרה של שאלות בעייתיות: מה אפשר לעשות, איך אפשר לעזור לזחל. דִיוּן.
לילדים יש מוטיבציה פנימית לפעילות, נוצר רצון לעזור לזחל – להגיד לו שהזחל יכול להפוך לפרפר יפה.
וידאתי שאתם באמת מוכנים לעזור לזחל להפוך לפרפר, אבל בשביל זה צריך לזכור את השלבים של הפיכת זחל לפרפר (תציעו לילדים משימת משחק"שם את שלב ההפיכה של זחל לפרפר", בהתבסס על חומר חזותי).
עורך שיטתיות של תשובות הילדים, מסכם, שואל ילדים שאלות המעוררות את תהליך החשיבה. ילדים משתתפים בדיאלוג
להביע את דעתם
מבוסס על זמין
ייצוגים, זכור שנלמד בעבר, שאל
וענו על השאלות:
מאיפה מגיע הזחל? היכן מטילים פרפרים את הביצים? מה קורה לזחל, למה הוא הופך? מתי חרסית הופכת לפרפר?, הם מבצעים משימת משחק: הם שמות את השלבים של הפיכת זחל לפרפר. השיחה מלווה בתצוגה על כן ציור
תמונות המתארות את שלבי הפיכתו של זחל לפרפר. ילדים משכפלים מידע
נחוץ
להצלחה
לומדים דברים חדשים, תשובות נכונות מראות שלילדים יש ידע בנושא "רבייה והתפתחות של חרקים."

המורה מבטאת ומראה את התנועות של דקת החינוך הגופני "הפרח ישן ופתאום התעורר"
יחד עם הילדים מבצעים תנועות, בהתאם למילות הטקסט. ילדים מבצעים את התנועות של דקת החינוך הגופני, בהתאם למילות הטקסט, הילדים אהבו את דקת החינוך הגופני, הם עוקבים בקפידה אחר המורה, מקשיבים לטקסט, חוזרים על התנועות. מציג את התנועות של דקת החינוך הגופני "פרח ישן ופתאום התעורר".
ביצוע תנועות, בהתאם למילות הטקסט. הפגת מתח, שחרור רגשי ופיזי.
שליטה בשיטות פעולה, יישום ידע, מיומנויות ו
כישורים. המורה מספרת
מראה לילדים את הרצף,
טכניקות לא מסורתיות
ציור "נושא מונוטיפ", מבטא את השם של טכניקה לא מסורתית עם הילדים. מציע לצייר עם מברשת דקה חלקים קטנים: דפוס על הכנפיים, האנטנות, הגפיים. מעבד נזקק לעזרהותמיכה רגשית.
ילדים מקשיבים בקפידה למורה, מבטאים את השלבים ואת רצף העבודה, מבצעים עבודה מעשית בעצמם - מציירים פרפר בטכניקת "מונוטיפ אובייקט", מציירים פרטים קטנים עם מברשת דקה.

המורה מארגן את הניתוח עבודה מעשית, דיון על המוצלחים והמעניינים ביותר, מציין כל ילד שהוא צייר מעניין, מקשיב לדעתם של ילדים בדיון על עבודתם ועל עבודת בני גילם. מזמינה את הילדים ליצור אלבום עם ציורים ולתת אותו לזחל. ילדים מספרים על עבודתם שהושלמה, מה, לדעתם, היה הכי מוצלח עבורם ומה היה הרעיון. הכינו ציורים לאלבום כמתנה לזחל. ניתוח, דיון פעיל. ילדים מזהים את עצמם כמשתתפים תהליך יצירתי. ילדים מפתחים מיומנויות הערכה עצמית בסיסיות ויכולת להעריך את עבודתם של בני גילם. ילדים רואים את התוצאה של עבודתם.
סיכום תוצאות ה-GCD, סיכום הניסיון שצבר הילד.
המורה שואלת את הילדים שאלות:
- האם היה קשה לבצע את העבודה? מה הכי אהבת? עם איזו מהטכניקות הלא מסורתיות אתה הכי נהנה לעבוד? האם עזרנו לזחל? המורה מציעה לצייר חיוך זחל, מושכת ילדים לסיכום. ילדים מגיבים רגשית לעבודה שנעשתה. ענו על שאלות המורה. הערכה, שבחים, אישור. ילדים מסוגלים לנתח את עבודתם, ילדים קיבלו סיפוק פעילויות משותפותעם המורה ומרוצים מהתוצאה של פעילותם.

משימות: להכיר לילדים טכנולוגיה חדשהציור תמונות כפולות (סימטריות במראה). שפר את טכניקת הציור בצבעי מים וגואש. להרחיב את אפשרויות שיטת הציור בצורה רטובה עם השגת הדפסים, כאמצעי אקספרסיבי וציורי בציור ילדים. ללמד ילדים ליצור הרכב צבע הרמוני, העברת רשמים של הסתיו באמצעים חזותיים נאותים. לפתח עניין בטבע והצגת ייצוגים בפעילות חזותית. הראה לילדים את הקשר ביניהם סוגים שוניםאומנות.

חומרים:יריעות לבנות A3, צבעי מים וגואש, מברשות בגדלים שונים, צנצנות מים, ספוגים, מפיות, פלטות, כפפות, עפרונות שעווה.

יתרונות:עבודתו של P.I. צ'ייקובסקי "אוקטובר", רפרודוקציות של מוקדם ו סתיו מאוחר, ענף עם עלי מראה.

סִפְרוּת:T.G. Kazakova, I.A. Lykov, שירים מאת Z. Fedorovskaya "סתיו" ו-A. Pleshcheev "סוף הסתיו"

עבודה מקדימה:

התקדמות השיעור:

חבר'ה, יש לנו הרבה אורחים היום, הם באו לראות איך אנחנו הופכים לקוסמים ופונים מצעים נקיים V עבודה יפה. בואו נברך אותם. (שלום) ועכשיו אנחנו עוברים ויושבים מקומות פנויים. הכנתי לכם חידה, תקשיבו היטב וספרו לי במה מדובר:

איזה סוג של מכשפת צבע לקחה

צבעתי את העלים, סחפתי את הענפים,

מידג'ס התחבאו לישון עד האביב,

"איזו מכשפה?" אתה שואל.

ילדים: סתיו!

Vosp-l: כל הכבוד, אבל איך ניחשת? (תשובות של ילדים)

אני אגלה לך סוד אחד: יש 2 תקופות של סתיו! מישהו יודע מה?

ילדים: מוקדם ומאוחר!

מחזה: האזינו לפסוקים וקבעו באיזו עבודה, על איזו תקופת הסתיו נאמר:

ז פדורובסקאיה "סתיו"

סתיו בשולי הצבע גדל

על העלווה בילה בשקט עם מברשת

הלוז הצהיב, והמייפל הסמיקו

בירוק סגול רק ירוק אלון.

קונסולות סתיו: אל תצטער על הקיץ!

תראה, החורשה לבושה בזהב!

ושנית:

א פלשצ'יב "סוף הסתיו"

הקיץ עבר, הסתיו הגיע,

בשדות ובחורשים ריקים ומדכאים

הציפורים עפו, הימים התקצרו

השמש אינה נראית, לילות חשוכים, חשוכים

איזה קטע מדבר על תחילת הסתיו ואיזה קטע מדבר על מאוחר, למה אתה חושב כך?

כעת התבונן ברפרודוקציות של הציורים וקבע אילו תקופות של הסתיו מתוארות כאן ומדוע. (תשובות של ילדים)

אתה מבין, באילו דרכים שונות אתה יכול להעביר את יופיו של הטבע - גם בשירה ובציור, וגם במוזיקה, בזמן שתצייר עכשיו, אכלול עבורך קטע מיצירתו של פי.איי צ'ייקובסקי "עונות השנה. אוקטובר", זה יעזור לך להעביר את מצב הרוח של הציורים שלך. ועכשיו אני מציע לצייר לך את תקופת הסתיו שהכי אהבת. אני רוצה להראות לך דרך יוצאת דופן של ציור, נוף שבו העצים כאילו מסתכלים לתוך המים. (V-l מראה השתקפות של ענף במראה) האם לדעתך נוכל לצייר תמונה כזו? איך לעשות את זה?

שחק: - קח דף נייר, קפל אותו לשניים אנכית, סמן את קו הקיפול, פתח את הגיליון. מה יהיה קו הקיפול שלנו?

ילדים: אופק.

Vosp-l: - מה נמצא מעל הקו?

ילדים: - שמיים

Vosp-l: - מה נמוך יותר, במה ישתקף העץ?

ילדים: - מים, אגם, נהר וכו'.

Vosp-l: - מה עוד יכול להשתקף במים?

ילדים: - עננים, ציפורים, חוף ...

Vosp-l: - איך לצייר עץ?

ילדים: - מלמטה למעלה.

Vosp-l: איזו מברשת לצייר את הגזע, ואיזה ענפים? כמה ענפים נצייר הרבה או מעט ענפים, לאיזה כיוון נצייר את הענפים? איך נצייר את העלים? איזה צבע נצייר עץ בגואש או בצבעי מים? מהי שטיפה טונאלית? איזה סוג של צבע זה? כל הכבוד, תזכור הכל. ועכשיו אני אראה לך דרך חדשה לעשות שטיפה טונאלית עם גומי קצף. (הצג וי-לה) שמים כפפות, לוקחים חתיכת גומי קצף, מרטיבים את הסדין במים, ואז טובלים את גומי הקצף בצבע, אפשר להשתמש במספר צבעים בבת אחת, ולהתחיל לצייר. עכשיו אנחנו מורידים את הכפפות ומרכיבים אותן יחד עם גומי הקצף על הפלטה. אנחנו מתחילים לצייר עץ בקו האופק, רק שאנחנו צריכים לצייר במהירות ובדייקנות, עד שהשמיים שלנו יתייבשו. ואז רטוב החלק התחתוןסדין עם גומי קצף או דקל ו"לטבול" את העץ שלנו למים. אנחנו לוקחים מברשת "זיפים" ועושים אדוות על המים, בקושי נוגעים בעלה עם קצה המברשת, מקצרים קווים אופקייםמשמאל לימין ולהיפך. ועכשיו אנחנו מסיימים את העבודה, אנחנו סופגים את העננים במפית ומציירים את קליפת העץ עם עפרון שעווה. איזה עץ לדעתך צריך לצייר בצורה ברורה יותר? למה?

ועכשיו בואו נתחיל לצייר.

כל הכבוד, איזה יופי סתיו שונהקיבלת. נשאיר את העבודה שלנו במקום לייבוש, ונסדר דברים על השולחן - נשפוך את המים, נסגור את הצבעים ונחזיר אותם למקומם, נשטוף ידיים, ונלך לראות מי קיבל איזה נופים, מי אהב מה ולמה. דיון על עבודות.