מטרות:

חינוכי:

הבהרת הידע של הילדים על תופעות הטבע של החורף;

גיבוש הידע של אמצעי הבעה אמנותיים (אינטונציה), לגבש את היכולת לקרוא שירים בצורה אקספרסיבית;

למד לנחש חידות;

להעשיר את אוצר המילים הפעיל של הילדים;

לשפר את יכולתם של ילדים לפסל חפצים המורכבים מכדורים בגדלים שונים.

חינוכית:

לפתח חשיבה, דיבור מחובר, דמיון יצירתי.

חינוכית:

לטפח את היכולת להקשיב בזהירות, לא להפריע לאחרים.

חוֹמֶר:

ציורים המתארים חורף, צעצוע של איש שלג, מעטפה עם חידות, פלסטלינה, לוחות דוגמנות, מדליונים בצורת פתיתי שלג.

עבודה מקדימה:

שינון שירים על חורף, טיולים ברחבי השטח גן ילדים, שיחות על תסמיני החורף.

התקדמות השיעור:

חברים, היום נדבר איתכם שוב על החורף. חוֹרֶף זמן יפהשל השנה. חבר'ה, מה הם סימני החורף? בחורף קר מאוד. יורד שלג לעתים קרובות. בחורף, שלג גדול. הנהר קופא ומכוסה קרח. כפור על העצים.

כן חבר'ה נכון כל אלה הם סימני החורף. מהו החודש הראשון של החורף? (דֵצֶמבֶּר)

חודש שני לחורף? (יָנוּאָר)

חודש שלישי לחורף? (פברואר)

כן, נכון, שלושה חודשים של חורף. חבר'ה, ואתה ואני לימדנו שירים על חורף ו חודשי החורף. עכשיו ליסה תספר לנו פסוק, ואנחנו נקשיב ונאמר על איזה חודש היא סיפרה. מוקדם בבוקר בדצמבר

השלג הראשון כבר בחצר.

אנחנו מנקים שבילים

בבגדי פרווה חמים.

באיזה חודש ליזה סיפרה? (בערך דצמבר). נכון חבר'ה בדצמבר יוצק את השלג הראשון. נהיה קר ואנחנו לובשים בגדים חמים.

ועכשיו לילי תספר שיר.

אני פותח את היומן

ינואר מתחיל.

בינואר, בינואר

הרבה שלג בחצר

שלג על הגג, במרפסת

שמשות בשמים הכחולים

תנורים מחוממים בבית שלנו,

עשן עולה לשמיים.

על איזה חודש לילי סיפרה? (בערך ינואר). למה החלטת כך? (השנה החדשה מתחילה בינואר. בינואר יש הרבה שלג). נכון, כל הכבוד ילדים.

מקסים יספר גם שיר.

הרוחות נושבות בפברואר

מייללים בצינורות בקול רם.

נחש שועט לאורך האדמה

שלג קל

ממהרים למרחוק

קישורי מטוסים

הוא חוגג את פברואר

לידת צבא.

על איזה חודש מדבר השיר הזה? (פברואר). כן, נכון, בפברואר, הרוחות נושבות, יש סופת שלגים על הקרקע והחג ב-23 בפברואר הוא היום של מגיני המולדת.

כל הכבוד, נזכרנו בשירים, ובאיזה משחקים אנחנו משחקים בחורף? (אנחנו נוסעים במזחלות, מחליקים, עושים סקי, משחקים בכדורי שלג ומכינים איש שלג).

זה כמה פעילויות מעניינותבחורף.

הו, חבר'ה, מישהו דופק.(אני מביא איש שלג).

חבר'ה, איש השלג הזה הגיע אלינו.

שלום חברים, כמה כיף לכם כאן, אבל משעמם לי לעמוד לבד ברחוב, אז החלטתי לבוא אליכם. ומה אתה עושה?

אנחנו מדברים על החורף.

חבר'ה, יש לי כמה חידות. האם אתה יכול לנחש אותם?

בוא ננסה.

כבר חודש יורד שלג

בקרוב נראה את השנה החדשה

כל הטבע נמצא במצב תרדמה מושלג

אתה יכול להגיד לי באיזו תקופה בשנה? (חוֹרֶף)

הוא עף מהשמיים בחורף,

אל תלך יחף עכשיו

כל אדם יודע

מה שתמיד קר... (שלג)

איזה סוג של כוכבים דרך

על מעיל ועל צעיף?

הכל דרך גזרות.

ואתה לוקח את זה - מים ביד. (פתיתי שלג)

השלג הטהור ביותר ירד

ממנו לכל מקום ... (נסחף)

עם מטאטא ביד

עם דלי על הראש

אני עומד בחורף בחצר. (איש שלג)

הנה כמה בחורים טובים שניחשו את כל החידות.

ויש לנו עוד משחק מעניין"צימושקה - חורף"

חינוך גופני "חורף - חורף".

שלום צימושקה - חורף (קשתות)

מה הבאת במתנה? (ידיים לצד)

שלג לבן צמרמורת (סקוואט, צייר על שלג דמיוני)

כפור כסוף (ידיים למעלה)

מגלשיים, מזחלות ומחליקים (לדמות תנועות)

והאורות על העץ! (לעשות פנסים)

איזה כיף זה משחק.

כן, אתה נהנה, אבל אני משועמם לבד.

חבר'ה, בואו נכיר חברים של אנשי שלג בשביל איש השלג. התיישב ליד השולחנות.

אבל לפני שנפסל, בואו נמתח את האצבעות.

התעמלות אצבעות. "טיול חורף".

(כופף אצבעות אחת בכל פעם.)

אחת שתיים שלוש ארבע חמש

("אנחנו הולכים" על השולחן עם האצבע המורה והאמצעית.)

הגענו לחצר לטייל.

("לפים" גוש עם שתי כפות ידיים.)

הם פיסלו אישה שלג,

(תנועות ריסוק עם כל האצבעות)

הציפורים האכילו בפירורים,

(בוא נלך אצבע מורה יד ימיןעל כף יד שמאל)

ואז רכבנו במורד הגבעה,

(שמנו את כפות הידיים שלנו על השולחן עם צד אחד, ואז עם השני)

וגם התגלגל בשלג.

(נער את כפות הידיים)

כולם חזרו הביתה בשלג.

(תנועה עם כפית דמיונית, ידיים מתחת ללחיים)

אכלנו מרק והלכנו לישון.

כל הכבוד, עכשיו בואו נעשה אנשי שלג. אנו זוכרים שאיש שלג מורכב משלושה כדורים (גדולים, קטנים יותר והקטנים ביותר), מכינים כובע מפלסטלינה חומה, אנחנו, מעיניים, ועושים ידיים לאיש שלג מזרדים של מקלות.

ילדים עושים אנשי שלג.

הנה אנשי השלג שקיבלנו, הניחו אותם על מגש ליד איש השלג. עכשיו לא יהיה לך משעמם.

תודה חבר'ה, ויש לי גם מתנות בשבילכם, כדי שתזכרו בחורף, פתיתי שלג כאלה הם מדליונים.

תודה איש שלג, תישאר איתנו ותראה איך החבר'ה מבלים בגן.

חבר'ה, ספרו לי מה עשינו היום? דיברנו על חורף ו כיף חורף. הם סיפרו שירים, ניחשו חידות, שיחקו, פיסלו איש שלג.

כל הכבוד חבר'ה, אבל החורף נגמר, ובואו ניפרד ממנו. תגיד שלום זימושקה - חורף, נתראה בעוד שנה.

נטליה שיקינה
תקציר השיעור ב קבוצת הביניים"צימושקה-חורף"

יַעַד: ליצור את היכולת של ילדים לתת שם לסימני החורף.

משימות:

1. להרחיב ולממש את רעיונות הילדים על חורף, תופעות של טבע חי ודומם; להבהיר ולהפעיל את אוצר המילים בנושא (קרח, שלג, כפור, ללכת, לנשוף, ליפול, לבן, קר, קר).

2. לשפר את המבנה המילוני והדקדוקי של הדיבור, ליצור את היכולת ליצור שמות תואר באיכות גבוהה, שמות עצם עם סיומות קטנות, לפתח שמיעה דיבור, תשומת לב ויזואליתותפיסה, פיתוח מוטוריקה כללית ועדינה של האצבעות, תיאום דיבור ותנועה.

3. לטפח רגשות מוסריים ואסתטיים בתקשורת עם הטבע, גישה חיובית להשתתפות שיעור.

עבודה מקדימה: מסתכלים על פתיתי שלג, איורים על החורף. קריאת Artyukhova N. "קרח לבן", E. Chrushin "מי זה מה עסוק בחורף?”, א.פט "תמונה נפלאה", א.פושקין "ערב חורף".

חינוכית יום רביעי: איורים נופי חורף, תמונות חורף, ציוד ספורט, פתיתי שלג מנייר לבן דק על חוטים.

מהלך החינוכי פעילויות:

חבר'ה, כשהלכתם לגן שמתם לב איזה בוקר היום?

ואיזה אוויר שקוף, רענן ונקי. השמש בהירה וזוהרת. השמיים גבוהים ותכלים.

תראו איזו קופסה קסומה! רוצה לדעת מה יש שם? (כן)

תראה מה זה? (פתיתי שלג)

ופתיתי השלג לא קלים, עליהם חידות:

הדוב הפסיק לבכות

הדוב שינה תרדמה ביער

מי יגיד, מי יודע?

מתי זה קרה? (בחורף)

איזה סוג של כוכב זה?

על מעיל ועל צעיף -

הכל, חתוך,

האם תיקח מים ביד? (פְּתִית שֶׁלֶג)

הקור הגיע

מים הפכו לקרח

ארנבת ארוכת אוזניים אפורה

הפך לארנב לבן

מישהו הגיע לבית

ומעולם לא עבר בירושה

אבל תמונות מצחיקות

הופיע על החלון:

דובים שותים תה עם פטל;

ארנבות רוכבות על סוס, בחצר גלגלו הודעה, מי זה שהוא לא ישן בלילה

ציירת על החלונות? (קְפִיאָה)

יש לו כובע ישן

האף היה מחובר ברגע.

הבנת? (איש שלג)

כל החידות נפתרו

באיזו תקופה בשנה אתה חושב שזה? (חוֹרֶף)

איך ניחשתם?) יורד שלג, העצים חשופים, השמש לא חמה.)

מה אתה יכול להגיד על שלג? (לבן, בהיר, אוורירי, אוורירי.)

איך זה קרח? (חלקלק, קר, קשה.)

איזה יום בחורף? (קצר)

איזה לילה? (ארוך)

חורף היא המאהבת של שלושה חודשים. מה אתה חושב? (דצמבר ינואר פברואר).

זכור בבקשה אילו פתגמים אתה יודע על חודשי החורף?

"דצמבר מסיים את השנה, ו החורף מתחיל"

"ינואר הוא גג החורף"

"בפברואר, שני חברים: כפור וסופת שלגים"

"בפברואר, בפברואר יש הרבה שלג בחצר"

הטבע קופא בחורף, אבל החיים בטבע לא מפסיקים! שמיכה רכה שלג מגינה על כדור הארץ מפני כפור. ש' יסנין כתב יפה מאוד בשירו על החורף "ליבנה לבנה".

משחק נייד "אנחנו איתך."

שנשחק עם כדורי שלג? - רק כדורי שלג יהיו לנו נייר.

אחד שתיים שלוש ארבע,

עשינו איתך שלג

עגול, חזק, חלק מאוד,

ובכלל לא מתוק

פעם אחת - בוא נקיא את זה,

שניים - נתפסו

שלוש - בוא נעזוב,

אה, זה שבור.

איזה כיף שיחקנו בשלג.

אילו ציפורים נשארות לחורף? ומה צריך לעשות כדי שהציפורים לא ימותו?

כדי להאכיל את הציפורים, עליך לעקוב אחר כמה כללים:

אין להמליץ ​​במהלך האכלה

אתה צריך להאכיל את הציפורים באותו מקום,

יש להאכיל ציפורים באופן קבוע.

"האכיל את הציפורים בחורף"

תן מכל עבר

הם יטוסו אלינו כמו בבית

יתדות במרפסת. "

ואולי נציל יותר מחיי ציפור אחת. ובקיץ הציפורים יעזרו לאנשים - הן יאכלו חרקים מזיקים וימשיכו להגן על גנים, פארקים, כיכרות ולשמח אותנו בשירתן.

תראו את הטבלאות הן תמונות המתארות את עונות השנה. אתה חייב להגיע לאותה תקופה בשנה שעליה דיברנו זה עתה. על סמך מה החלטת שמתוארות כאן תופעות טבע של חורף? (קרח, סופת שלגים, שלג, קרח, כפור)

מה אתה יכול לספר על החורף? מה היא? (קר, קשה, כפור, עז, סופת שלגים, כועס, ארוך)

מה השתנה בבגדים של אנשים עם כניסת החורף? (התחל ללבוש בגדים חמים)

אֵיך אנשים עסוקים בפנים שעון חורף ? (הם מנקים את השלג, מאכילים את הציפורים.)

איזה נופי חורףספורט אתה מכיר? (הוקי, החלקה אמנותית.)

חבר'ה שאוהבים חוֹרֶף?

למה אתה אוהב חוֹרֶף? בואו נתחיל את ההצהרות שלנו עם מילים:

אני אוהב חוֹרֶף, כי.

איזה חורף היה לנו? פשוט תקופה נפלאה בשנה!

משחק אצבעות"יצאנו לטייל בחצר":

אחת שתיים שלוש ארבע חמש

(כל האצבעות כפופות בתורן מתחת לספירה)

הגענו לחצר לטייל.

("בוא נלך"אינדקס ו אצבע אמצעית)

הם פיסלו אישה שלג,

(ליצור גוש עם שתי כפות ידיים)

הציפורים האכילו בפירורים,

(הראה בכל האצבעות איך "אנחנו מתפוררים"לחם אצבעות)

ואז רכבנו במורד הגבעה,

(עם האצבע המורה של יד ימין אנו מובילים לאורך כף יד שמאל)

וגם התגלגל בשלג.

(שמנו את כפות הידיים שלנו על השולחן אחת אחת, ואז בצד השני)

כולם חזרו הביתה בשלג.

(ללחוץ ידיים ביחד)

אכלנו מרק והלכנו לישון.

(תוארו תנועות עם כפית והניחו את ידיהם מתחת ללחיים)

משחק כדור מילים:

תתקשר אליי בחיבה:

שלג, שלג

כפור, כפור

רוח היא משב רוח

מִזחֶלֶת,

קרח, קרח

חורף - חוֹרֶף

הַר,

קור זה קר.

מה למדת חדש היום? האם אתה אוהב את החורף? ולמה? אתה יכול לשחק בכדורי שלג, לעשות סקי, מזחלת, להחליק, לעשות איש שלג. מה זה כדורי שלג? טוב בחורף!

פרסומים קשורים:

תקציר שיעור משולב בקבוצת הביניים "צימושקה-חורף"תקציר שיעור משולב בקבוצת הביניים "צימושקה-חורף" משימות: לגבש את הידע של הילדים על תופעות טבע חורף, חורף. לְפַתֵחַ.

תקציר של GCD

מקום העבודה (שם הגן מוסד חינוכי)

MBDOU מס' 31 של מחוז פריבולז'סקי של קאזאן

קבוצת גיל

קבוצת הביניים

מתודולוגיה של חינוך לגיל הרך("פיתוח הדיבור", "פיתוח היסודי ייצוגים מתמטיים", "שיטות התפתחות של ילדים אמנות", "שיטה חינוך סביבתייְלָדִים")

"שיטות חינוך אקולוגי של ילדים", "פיתוח דיבור".

נושא השיעור

"צימושקה-חורף"

בשימוש תכנית חינוכית

תכנית חינוכית כללית של הגן

עבודה מקדימה עם תלמידים

שיחה על סימני החורף, התבוננות באיורים, התבוננות בדומם וחיות בר בחורף. קריאת סיפורים על הטבע, שינון שירים ופתגמים, סימנים, ניחוש חידות. למד עם ילדים בודדים שירים, סיפורים

תמיכה דידקטית לשיעור

איורים של נופי חורף, דיאגרמות התייחסות של סימני חורף, הקלטת אודיו "פתיתי שלג כסף", הצגת שקופיות המתארת ​​חורף, אלבום "עונות" מאת P.I. צ'ייקובסקי.

הפניות

    בונדרנקו ת.מ. "חינוך סביבתי לילדים בגילאי 4-5 שנים";

    Sovo I.L. 2 תכנון עבודה עבור חינוך סביבתיבשונה קבוצת גילגן ילדים"

מבוא

קביעת המטרות שהמחנך מציב לתלמידים בשלב זה של השיעור:

תיאור שיטות מוטיבציה (גירוי) פעילות קוגניטיביתתלמידים במהלך השיעור.

יַעַד: להכליל ידע על החורף כעונה

משימות: 1. לגבש את הידע של ילדים על חורף, תופעות חורף, על מצב הטבע החי והדומם, להרחיב את אופקי הילדים, לעורר עניין קוגניטיבי. לפתח תשומת לב, זיכרון, דמיון. לפתח מיומנויות מוטוריות של ידיים על ידי שינוי והשלמת הרכב הנושא. לפתח את יכולתם של ילדים לעבוד בצוות. המשך להפעיל את הדיבור של הילדים.

2. לפתח מיומנויות תקשורת, דיבור דיאלוגי

3. אל תפגעו בטבע, תהוו את הבסיס לבטיחות חייו.

4. לעורר רגשות חיוביים בילדים באמצעות מילה אמנותית, מוזיקה, פולקלור.

חלק ראשי

- הצגת ההוראות העיקריות של החומר החדש;

תיאור שיטות התורמות לפתרון המשימות;

תיאור הצורות והשיטות העיקריות לארגון פעילויות אישיות וקבוצתיות של תלמידים;

הגדרת מטרה עבודה עצמאיתעבור תלמידים;

קביעת הפעולות האפשריות של המחנך אם הוא או התלמידים לא מצליחים להשיג את מטרותיהם;

תיאור שיטות הארגון פעילויות משותפותמחנך, תוך התחשבות במאפיינים המובחנים באופן אינדיבידואלי של תלמידים.

תיאור הצורות והשיטות להשגת היעדים שנקבעו במהלך איחוד חומר חדש, תוך התחשבות תכונות בודדותתלמידים.

התקדמות השיעור:

1. רגע ארגוני.

המורה בתחפושת חורף נכללת בקבוצה (יצירת קשר רגשי)

שלום שמש זהוב!

שלום השמים כחולים,

שלום בריזה חופשית

שלום שלג לבן!

שלום ילדים, בנות ובנים!

שלום, אני אגיד לך, ואני אגיד לך חידה!

הקור הגיע

המים הפכו לקרח.

ארנבת ארוכת אוזניים אפורה

הפך לארנב לבן.

הדוב הפסיק לשאוג

הדוב נכנס לתרדמה ביער.

מי יגיד, מי יודע. מתי זה קרה?

(בחורף)

נכון, חורף. הנה אני חורף - חורףבא לבקר אותך. והבאתי איתי שלג.

2 הכשרה פסיכולוגית"צימושקה-חורף"

עכשיו אשתף אתכם בחלקיקי שלג (נשמעים פתיתי שלג).

בואו נעמוד במעגל ונהפוך לפתיתי שלג. ומסתובבים, כאילו אנחנו קלים, רכים, חסרי משקל (הקלטת האודיו "פתיתי שלג כסף" נשמעת)

חבר'ה, שמעתם איזו מנגינה יפה, קסומה, נפלאה נשמעה עכשיו, אבל מה עוד אפשר להגיד על זה?

מה היא?

(תשובות של ילדים)

המורה מוסיפה: קליל, חורף, רך, מושלג.

מופעלת הצגת שקופיות המתארת ​​את החורף, המורה מדליקה מנגינה מהאלבוםפאי. צ'ייקובסקי "עונות השנה"

Vosp: -חבר'ה, אתה שמח על החורף? עכשיו בואו נדבר על החורף. במה שונה החורף מעונות אחרות? (תשובות הילדים) מי יגיד כמה חודשים נמשך החורף? תן שם לחודשים אלו וספר עליהם בפסוקים. (ילדים מדקלמים שירים)

בדצמבר כולם מתעסקים

חג בקרוב שנה חדשה!

פתיתי שלג דופקים בשמחה על החלונות,

והאנשים אדיבים.

הרבה שלג בחצר

ופתיתי השלג מסתובבים.

הכל לבן בינואר

והשלוליות קפאו.

בפברואר, סופת שלגים וסופת שלגים,

פתאום נהיה קר יותר.

כאן פגש אנטושקה חבר

וצייר עיגול על הקרח.

המורה: כל הכבוד חבר'ה!

בתקופה זו של השנה, אנו אומרים לעתים קרובות את המילה "שלג". מאיפה לדעתך מגיע השלג? יורד שלג בחורף, אבל מה קורה בקיץ? ואיזה שלג? – לבן, קר, אוורירי, פריך, דביק וכו'.

הכנסת שלג לקבוצה. חווית שלג. מה לדעתך יקרה לשלג, שישאיר אותו כאן? (תשובות של ילדים). חבר'ה, אנחנו יכולים לעשות שלג בעצמנו? ממה? בוא ננסה? (לעשות שלג מנייר)

לְשַׂחֵק חבר'ה, ירד לנו שלג? במה זה שונה מזה שברחוב?

תשובות של ילדים.

Fizminutka:

ירד שלג מהבוקר.

ילדי שלג שמחים.

שלג על הענפים, על השבילים,

על האפים ועל כפות הידיים.

הרוח משחקת בענפים

האדמה מכוסה בשלג,

אבקת שלג נשפכת

היישר לידיים של ילדים.

מטפלת : חבר'ה, בואו נשחק בכדור "תרים מילה נכונה"(באמצעות הכדור, המורה בוחרת ילד שיענה)

אילו מילים אפשר לומר על החורף? (מושלג, סופת שלגים, כפור, קר, קשה, רך, לבן). מהו שלג? (לבן, קר, נוצץ, נוצץ, כסוף, פריך, רך).

אילו עוד תופעות טבע ניתן לראות בחורף? שלג, סופת שלגים, סופת שלגים.

מחנך: נכון, חבר'ה, כל הכבוד!

מישהו יכול לספר לנו שיר על שלג?

(3 ילדים מספרים שירים קצרים)

מחנך: איזה חברים טובים!

איזה כיף ומשחקים יש לכם בחורף?

תשובות הילדים:מזחלות, סקי, החלקה. אנחנו עושים איש שלג, משחקים כדורי שלג.

נאום עם התנועה "איך נוכל לשחק בחורף"

איך נוכל לשחק בחורף?

נזרוק כדורי שלג

לפסל אישה שלג

ושופכים מים על הגבעה.

אנחנו נעשה סקי

להחליק הלאה החלקה על הקרח,

נלך על מזחלות

ואז נלך הביתה!

המורה: שב על כיסאות.

חבר'ה, אנשים קיפלו פתגמים על החורף. זכור אותם!

1. - הכפור לא גדול, אבל הוא לא מורה לעמוד!

2. בזכות הכפור שגרם לשלג.

3. שמור את האף פנימה כפור גדול!

4. בחורף כפור בקיץסופות רעמים

מחנך: מה יודעים חברים טובים, בחורים ופתגמים! אתה יודע למה הם מתכוונים? (תשובות של ילדים).

חבר'ה, עכשיו נשחק קצת!(משחק תשומת לב "פתיתי שלג ורוח") בואו נדמיין איך הרוח נושבת (תאר). אנו מקשיבים בקפידה למוזיקה, ברגע שהיא נעצרת, עליך להתיישב במהירות במושבים שלך.

-הסתובב סביב עצמך והפוך לפתית שלג !!!

המוזיקה נדלקת, המוזיקה נעצרת - הילדים יושבים על הכיסאות.

-איזה בחורים טובים, קשובים, התמודדו!

-חבר'ה, למדנו הרבה היום, ענינו טוב. סוף סוף נגיד לך מה למדנו היום. ונספר בעזרת משחק אצבעות

משחק אצבעות "מה הביא לנו החורף?"

מה הביא לנו החורף?

הרבה שלג,

הרבה קרח

הרבה פתיתי שלג קטנים,

הרבה גושי קרח דקים מצלצלים,

הרבה מזחלות ומחליקים

ועל עץ האורות,

הרבה מסכות וקרקרים

ומתחת לעץ הצעצועים.

(כופף לסירוגין אצבעות על ימין ועל יד שמאל).

חלק אחרון

סיכום השיעור;

תיאור פעולות חיוביות של תלמידים,

קביעת נקודת המבט של הידע הנרכש.

מחנך: חבר'ה, אהבתם את השיעור שלנו היום? ומה בדיוק אהבתם? מה למדתם היום? כל הכבוד! עשית עבודה טובה!

נושא השיעור: איפה אנשי שלג חורפים?

תוכן התוכנית:ליצור אצל ילדי הגן רעיון של עונות השנה: חורף. עודדו את הילדים לציין את הסימנים העיקריים תקופת החורף: יורד שלג, נעשה קר, ילדים ומבוגרים לבשו בגדים חמים. צור קשרים פשוטים בין עונות השנה ומזג האוויר. להבדיל את מצבי המים ולהיות מסוגל לצייר מצבים אלו. לפתח תפיסה חזותית ושמיעתית, התבוננות. לטפח אהבה לטבע.

חוֹמֶר:לוח מגנטי. סמלים של מצב המים: מוצק, נוזלי, גזי. עפרונות, נייר, מנורת שולחן, כיריים חשמליות. שעון "עונות". מגש עם שלג.

התקדמות השיעור

המורה מציעה להביט מבעד לחלון ושואלת את הילדים חידה:

הוכן על ידי המארחת

יש הרבה צבע לטבע:

השדה הוא הסיד הטוב ביותר,

שחר - דיו ארגמן,

כל העצים נקיים

פאייטים כסופים.

כל היום היא מחשלת

קרח קר על הנהר!

מי זאת המאהבת הזו? (חוֹרֶף)

היכן צריכה להיות המחוג בשעון ארבע העונות שלנו? (המחוג צריך להיות על החלק הכחול של השעון)

מהם הסימנים החשובים ביותר של החורף (יורד שלג, עצים ללא עלים, אנשים לובשים בגדים חמים, ציפורים רבות עפו לאקלימים חמים יותר, דוב וקיפוד ישנים וכו')

המורה מציע להאזין לשיר. במהלך הקריאה הוא שם על לוח מגנטי את הסמלים של מצב המים: נוזלי, מוצק, גזי.

אם אתה קופץ ממגדל בחורף,

אז תמלא, כמובן, מהמורות.

דעו שהמים היו קשים.

אתה תענה בלי קושי.

ובכן, אם תקפוץ למים

במאוד מזג אוויר חם -

אתה תהיה רטוב עד לעור.

בקיץ, הקרח נוזלי.

הנה בלאגן כזה:

הנה קרח, ואז מים.

אתה חושב ועונה:

נוזל - נהר או רקיע?

בואו נשאב מים מהנהר

ובוא נשים את זה על הכיריים.

הקיטור ימלא את כל הבית שלנו.

לא נמצא מים.

הנה בלאגן כזה:

הנה קיטור, ואז מים.

נוזל - נהר או גז?

אתה עונה לנו באותה שעה.

ומים, וקרח, וקיטור,

אספר לכם גם לצעירים וגם למבוגרים,

זה עדיין מים

אתה זוכר לנצח!

א טוקטארוב

המורה מזמינה את הילדים לבדוק את דברי המשורר ולהוכיח שמצב המים יכול להשתנות.

מוּחזָק עבודה נסיונית "איך זה שלג?"

יַעַד: קבעו את תכונות השלג: רופף, קר, נמס, מתעצב, הופך למים.

חומרים:מגש עם שלג, מנורת שולחן, כיריים חשמליות.

המורה מביאה מגש של שלג. השלג חייב להיות זורם חופשי (ניתן להשתמש בשלג מקירות תא המקרר)

אם אני נושב על השלג, מה יקרה? (פתיתי שלג מתחילים לעוף)

כמה פתיתי שלג עפים? (הרבה)

מה אפשר לומר על שלג כזה? (מְשׁוּחרָר)

חבר'ה, בואו לגעת בשלג, איך זה? (קר, לבן, נוצץ, חורק וכו')

אני אנסה עכשיו לעשות כדור שלג מהשלג הזה. למה לא ירדו לי שלג? (מכיוון שהשלג קר מאוד, הוא מתפורר)

פתיתי השלג שלנו לא נוגעים זה בזה. הם טסים בנפרד. קח עפרונות וצייר פתיתי שלג עפים.

אולג, איזה שלג ציירת? (מְשׁוּחרָר)

ועכשיו אחזיק את השלג בידי. מה הידיים שלי? (נעים)

מה קורה לשלג בידיים שלי? (השלג מתחמם)

אניה, קחי את השלג הזה ותנסי ליצור כדור שלג.

זה עבד או לא? (התברר שזה עושה כדור שלג)

איזה סוג של שלג צריך כדי ליצור כדור שלג? (לא ממש קר, מעט נמס)

נסה לנשוף על זה. האם עפו פתיתי השלג? (לא, הם לא עפו)

נסו לשבור את השלג. האם זה יכול להישבר? (אתה יכול לשבור את השלג, אבל זה קשה)

אם אתה מסתכל על כדור השלג שנוצר, מה אתה יכול לומר על פתיתי שלג, איך הם מתנהגים? (אפשר לומר שלקחו הכל ביד)

קח את העפרונות שלך וצייר איך פתיתי השלג אוחזים בידיות.

תגיד לי, מה יחמם את השלג יותר - ידי אדם או מנורת שולחן? (תשובות, מדברים על ילדים)

בוא נבדוק את זה. המורה מדליקה את מנורת השולחן ומניחה רשת עם שלג על המגש מתחת לקרניה (צריך להיות מעט שלג כדי שההמסה לא תארך זמן רב)

מה קורה לפתיתי השלג שלנו? (הם נמסים)

למה הופכים פתיתי השלג שלנו? (בטיפות מים)

מדוע הטיפות לא נשארו על השבכה? (כי מים זורמים. מים זורמים לתוך החורים במסננת.)

האם ניתן לשבור מים? (לא)

מרגישים את המים, איך זה? (נעים)

אם אתה מסתכל על המים, מה אתה יכול לומר על פתיתי שלג - טיפות, איך הן נצמדות זו לזו? (התשובות של הילדים נדונות ומובילות לכך שטיפות שלג-טיפות נשמרות קרוב מאוד זו לזו)

קח עפרונות וצייר איך טיפות המים מחזיקות.

תגיד לי, מה יחמם יותר את השלג - מנורת שולחן או תנור חשמלי? (דונים על תשובות הילדים)

בוא נבדוק. קח את השלג והניח אותו על הכיריים החשמליות.

מה קורה לפתיתי שלג? (פתיתי שלג נמסים והופכים לטיפות מים)

עכשיו מה קורה למים? (המים מתחילים לבעבע ומופיעים אדים מעל המים, המים רותחים).

אם המים רותחים, אז מה אנחנו יכולים לומר מי חימם את השלג יותר: מנורת שולחן או תנור חשמלי? (כיריים חשמליות)

בשלב זה, הניחו חתיכת צמר גפן על המגש.

בואו נעמיד פנים שזה ענן. גע בענן שלנו, מה זה? (יבש, חם, קל)

היכן עולים האדים מהמים הרותחים שבהם נמסו פתיתי השלג? (קיטור מהמים עולה לענן)

לאן המים יכולים ללכת? (דונים על תשובות הילדים)

גע בענן שלנו, מה זה? (רטוב, כבד)

מה לדעתך קרה למים? (המים הפכו לאדים, האדים עלו לענן והפכו למים)

אז, פתיתי השלג שלנו הפכו לראשונה ל... (טיפות מים). חיממנו טיפות מים והן הפכו לאדים. הקיטור עלה לענן והפך ל... (מים)

ואם נכניס את המים האלה למקרר, מה יקרה למים? (היא קופאת)

- תקשיבו למה שקרה לאיש השלג:

מה קרה? מה קרה?

השמיים שוב כחולים

עננים מהלכים בשמיים

השמש מייבשת אותם.

איש השלג בוכה במרירות: -

אל השלוליות מילדות

לא רגיל ל!

איפה אתה, סנטה קלאוס?

רק קצת

הַקפָּאָה!

אולי אתה חולה?

לא מרוצה ממני?

איפה אתה חושב שסנטה קלאוס עשוי להיות? (דונים על תשובות הילדים)

סופת השלגים עונה בשקט: -

סבא לא חולה, לא כועס

הוא רק מבקר

אצל חבר...

זה במקרר!

ג' לגזדין

היכן יכולים לחיות אנשי שלג? (במקרר או במקום קר מאוד)

האם המשורר צדק כשאמר את המילים הללו?

ומים, וקרח, וקיטור,

אספר לכם גם לצעירים וגם למבוגרים,

זה עדיין... מה? (מים)

נלמד עוד הרבה דברים מעניינים על קוסמת המים.

נושא השבוע:

"שלום, זימושקה-חורף!".

תוכן התוכנית:

1. פיתוח מיומנויות לביסוס הקשרים הפשוטים ביותר בין תופעות הטבע החי והדומם, יכולת עריכת תצפיות עונתיות, להבחין ביופיו של הטבע החורפי.

2. המשך היכרות עם ספורט החורף.

3. גיבוש רעיונות על התנהגות בטוחהאנשים בחורף.

4.היווצרות מחקר ו עניין קוגניטיביתוך כדי ניסוי עם מים וקרח. הרחבת הידע על תכונות השלג והקרח.

הורד:


תצוגה מקדימה:

נושא השבוע:

"שלום, זימושקה-חורף!".

מה-30/11/15 עד 4/12/15

תוכן התוכנית:

1. פיתוח מיומנויות לביסוס הקשרים הפשוטים ביותר בין תופעות הטבע החי והדומם, יכולת עריכת תצפיות עונתיות, להבחין ביופיו של הטבע החורפי.

2. המשך היכרות עם ספורט החורף.

3. גיבוש רעיונות לגבי התנהגות בטוחה של אנשים בחורף.

4. היווצרות מחקר ועניין קוגניטיבי במהלך התנסות במים וקרח. הרחבת הידע על תכונות השלג והקרח.

GCD

תַאֲרִיך

נושא

GCD

תַאֲרִיך

נושא

התפתחות קוגניטיבית (מעגל מורחב)

30.11

משחק דידקטי "ציפורי חורף

משחק דידקטי "קבע את הזמן בשנה"

פיתוח אסתטי אמנותי (ציור)

1.12

"דפוסי כפור" מאת אי.א. ליקוב עמוד 66

התפתחות פיזית

1.12

NOD №1 L.I. Penzulaeva p.48

פיתוח קוגניטיבי (FEMP)

2.12

NOD №1 I.A. Pomoraeva, V.A. פוזינה עמוד 28

פיתוח דיבור

3.12

"טניה לא מפחדת מכפור" O.S. Ushakova עמוד 55

התפתחות פיזית

3.12

GCD №2 L.I. Penzulaeva p.49

פיתוח אסתטי אומנותי (פיסול)

4.12

« עלמת השלג רוקדת »

I.A. Lykova עמוד 68

התפתחות גופנית (בחוץ)

4.12

NOD №3 L.I. Penzulaeva p.49

פיתוח אסתטי אמנותי (מוזיקה)

30.11,2.12

לפי התוכנית של מנהיג המוזיקה

נושא: "שלום זימושקה-חורף!"

יום בשבוע

מצב

קבוצה, תת קבוצה

אִישִׁי

יוֹם שֵׁנִי

בוקר

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

התעמלות בוקר.

שִׂיחָה: "חורף". הציגו את העונה - בחורף. היכרות עם שלג, פתית שלג, עם כיף בחורף. ללמוד לאהוב טבע יליד. שימו לב ליופי שלה. (הבית שלנו-דרום אוראל)

ד / ו"מה האמן שכח לצייר?".

המטרה היא להשתמש נכון בשמות עצם ביחיד וברבים של הרישיון הגניטיבי.

משחק דידקטי: "כפפות צבעוניות" ללמד ילדים לבחור חפץ לפי צבע וגודל. לפתח תחושות מישוש של מוטוריקה עדינה של הידיים. לטפח עניין במשחק.

לגבש את מיומנויות הכביסה, לתרום ליישום המיומנות באופן מודע ובהנאה לעקוב אחר כללי הכביסה.

ד / ו"בובה קטיה מחכה לאורחים"

חומר: בובה, כלי תה, מחזיקי מפיות עם מפיות, פינוקים - פריטים חלופיים.

. ; - להתבונן עם ילדים ביופיו של יער החורף; מאחורי השלג במזג אוויר שונה

התפתחות קוגניטיבית (מעגל מורחב)

משחק דידקטי "ציפורי חורף". הבהרת רעיונות לילדים על חיי הציפורים החורפות. סיפורו של המחנך "מי הכין לחורף", "ציפורים בחורף" תרגילי משחק"נחש וספר." כדי לטפח את הרצון ללמוד דברים חדשים, שאלו שאלות על המכשיר ועל ייעודם של מכשירים שונים מתוצרת ידי אדם. משחק דידקטי"קבע את העונה". למד לשים לב למה שקורה בשינויים עונתיים בטבע. לְהַגדִיר מאפייניםחורפים (בחורף, כפור, שלג, מקווי מים מכוסים בקרח, קרח קשה, חלקלק וכו')

פיתוח אסתטי אמנותי (מוזיקה)

לפי תוכנית המנהל המוזיקלי

לָלֶכֶת:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

KN#15

משחקי חוץ

"להבין אותי".

מטרה: ללמד תנועות גוף ליצירת דימוי.

פעילות עבודה

ניקוי האזור משלג.

מטרה: לטפח את הרצון להאציל באופן קולקטיבי את האתר שלך.

המשחקים האהובים עלינו.

P / ו"טיול חורף", P / ו"כפור ורוח בחצר".

פ / ו"הארנב הלבן הקטן יושב."

חומר מרוחק

עבודה לפני השינה

פיתוח חברתי ותקשורתי;

עֶרֶב:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

פיתוח אמנותי ואסתטי; התפתחות פיזית.

קריאת שיר מאת ו' ברטוב: "שלג". למדו את הילדים לקרוא שירים קטנים בעל פה. המשך ללמד ילדים להסכים שמות תואר עם שמות עצם. מאזין לצ'ייקובסקי "חורף"

קריאת האגדה "זימוביה", ער. I. סוקולובה - מיקיטוב.

D / משחק "למי יש איזה מעיל"

"אדרה" - עבודה עם צורות משולשות גיאומטריות.

לעודד ילדים להשתתף

במשחקים משותפים ליצור מצבי משחק התורמים לגיבוש יחס קשוב ואכפתי כלפי אחרים.

צרו תנאים לצפייה באלבום: "חורף". המשך להכיר לילדים את העונה "חורף"; לפתח דיבור, זיכרון; לטפח סקרנות

לָלֶכֶת.

התפתחות פיזית.

משחקי חוץ "פגע במטרה", "מעקבות לעקבות". מטרות: ללמד לזרוק את הכדור למטרה, לפתח דיוק; להמשיך ללמוד לעקוב אחר כללי המשחק.

תצפית על מזג האוויר מטרות: להמשיך ולגבש מושג על התופעה העונתית - קרח שחור;

נושא: " שלום צימושקה-חורף!»

יום בשבוע

מצב

שילוב תחומי חינוך

פעילות משותפת של מבוגר וילדים תוך התחשבות בשילוב תחומים חינוכיים

ארגון סביבת הפיתוח עבור פעילות עצמאיתילדים (מרכזי פעילות, כל חדרי הקבוצות)

אינטראקציה עם הורים/שותפים חברתיים

קבוצה, תת קבוצה

אִישִׁי

פעילות חינוכית ברגעי משטר

יוֹם שְׁלִישִׁי

בוקר

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

פיתוח אמנותי ואסתטי; התפתחות פיזית.

תרגילי בוקר

שיחה: "שלום, זימושקה-חורף!". הרחב רעיונות לילדים על תכונות מאפיינותטבע חורף, לפתח דיבור דיבור, זיכרון; לטפח סקרנות.

שינון חרוזי ילדים: "ארנבת, תרקוד!" (הבית שלנו-דרום אוראל)

קריאת שירים של ש' יסנין "החורף שר - קורא", יא. אקים "שלג ראשון".

משחק דידקטי: "הכינו ארנבת וסנאי לחורף" מטרה: להכיר לילדים את שינויי הצבע בפרווה של חיות היער עם כניסת החורף, לברר את הסיבה לתופעה זו.

לפתח את היכולת לבטא בבירור מילים ו ביטויים קצרים, דברו ברוגע, באינטונציות טבעיות; לפתח צורת דיבור דיאלוגית.

בפינת ISO:

נייר כהה, גואש צבע לבן, מברשות בעובי שונה.

מבחר שירים על חורף, חידות.

פעילות חינוכית ישירה

פיתוח אסתטי אמנותי (ציור)

"דפוסי פרוסט" מטרה: ללמד ילדים לצייר דוגמאות כפור בסגנון תחרה. צור תנאים להתנסות עם צבעים להשיג גוונים שונים צבע כחול. שפר את טכניקת הציור עם קצה המברשת. לפתח חוש צורה וקומפוזיציה.

התפתחות פיזית

GCD#1 משימות. לפתח את תשומת הלב של ילדים בעת ביצוע משימות בהליכה וריצה; פעילות גופנית בשמירה על שיווי משקל יציב בהליכה על אזור מופחת של תמיכה; לפתח זריזות וקואורדינציה של תנועות בקפיצה מעל מכשול.

לָלֶכֶת:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור; התפתחות פיזית

תקליטור מס' 1

משחקי חוץ

"מי גבוה יותר?", "מצא אותי".

מטרה: ללמוד לקפוץ בקלות, לשחק, תוך הקפדה על הכללים.

משחק אצבעות "כדור שלג"

אחד שתיים שלוש ארבע,

(אנחנו מכופפים אצבעות אחת בכל פעם) אתה ואני הכנו כדור שלג, ("אנחנו עושים" בשתי ידיים)

עגול, חזק

(אנחנו מציירים עיגול בידיים שלנו)

מאוד חלק, (ביד אחת אנחנו מלטפים את השנייה)

ובכלל לא מתוק בכלל.(אנחנו מאיימים באצבע)

משחקי שלג: "עקבות", "קשטו את האתר בדמויות", "צבעו את השלג"

עבודה לפני השינה

פיתוח חברתי-תקשורתי;

לפני השינה, עודדו אותם "לקשט" את הכיסא בבגדים, פתחו את הכפתורים בכוחות עצמם.

משחקי שרוכים "לקשט את הכפפה" מטרה: פיתוח מוטוריקה עדינהידיים תשומת לב, התבוננות

עֶרֶב:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

עלייה הדרגתית, התעמלות לאחר שינה.

"עזור לאוליה לבחור בגדים ונעליים" (נימוס)

מטרה: בעזרת תמונות להבהיר ולהפעיל שמות בגדים ונעליים בדיבור של ילדים (כפפות - כפפות, נעליים - מגפיים) לתת לכל ילד אפשרות להתבטא בבחירת תלבושות לבובה. לפתח טעם אסתטי (ראה גרבובה עמ' 25).

מוליך משחק מילים"מה למה?" - סדר עונות השנה

לעורר עניין במילה הפואטית; לעודד אותך להקשיב היטב לקריאת השיר, להבין את תוכנו; לשלב ילדים בדיאלוג, לעודד אמירות יוזמה.

לכתוב סיפור על איש שלג

לָלֶכֶת.

התפתחות פיזית.

משחקי חוץ: "מחבואים", "מי מהיר יותר?".

מטרה: ללמד לרוץ מהר, לפעול לפי האות של המורה, להקפיד על כללי המשחק.

צופה דפוסי כפורמטרה: לשקול דפוסי כפור על החלון.

נושא: " שלום צימושקה-חורף!»

יום בשבוע

מצב

שילוב תחומי חינוך

פעילות משותפת של מבוגר וילדים תוך התחשבות בשילוב תחומים חינוכיים

ארגון סביבה מתפתחת לפעילות עצמאית של ילדים (מרכזי פעילות, כל חדרי הקבוצה)

אינטראקציה עם הורים/שותפים חברתיים

קבוצה, תת קבוצה

אִישִׁי

פעילות חינוכית ברגעי משטר

יום רביעי

בוקר

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

פיתוח אמנותי ואסתטי; התפתחות פיזית.

התעמלות בוקר.

שיחה: "חורף ביער." הרחב את רעיונותיהם של ילדים על המאפיינים האופייניים של הטבע החורפי ביער, צור רעיון למערכת היחסים הפשוטה ביותר בין בעלי חיים לתופעות של העולם הסובב

ד / ו"מה לקחת לטיול?". המטרה היא להשתמש בשמות עצם בנוסח יחיד; המשחק מקדם את פיתוח הזיכרון.

בדיקת פתית שלג על חוט תרגיל לפיתוח נשימת דיבור: "נשיפה על פתית שלג".

שיחה מצבית על שטיפת ידיים עם סבון על מנת ללמוד כיצד להקציף נכון עם סבון, לשטוף במים, לייבש במגבת.

צור תנאים למשחקי s/r"לרופא לקביעת תור עם הצטננות ושפעת": לגבש את היכולת לפנות לעזרה במקרה של מחלה, לטפח יחס אכפתי לבריאותו

לבקר בעיירה המושלגת, להתפעל מהבניינים המושלגים.

פעילות חינוכית ישירה

התפתחות קוגניטיבית (FEMP)

מטרת GCD מס' 1: המשך ללמד ספירה בתוך 5, הצג את הערך הסידורי של המספר 5, ענה על השאלות "כמה?", "איזה?" . למד להשוות אובייקטים לפי שני סימני גודל (אורך, רוחב), ציין את תוצאות ההשוואה עם ביטויים. לשפר את היכולת לקבוע את הכיוון המרחבי מעצמו: למעלה, למטה, שמאלה, ימינה, מלפנים, מאחור.

פיתוח אמנותי ואסתטי (מוזיקה)

לפי תוכנית המנהל המוזיקלי

לָלֶכֶת:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור; התפתחות פיזית

KD №2

p / ו "פתיתי שלג לבנים".

מטרה: ללמוד לנוע בצורה חלקה.

פעילות עבודה

פינוי שלג משבילים. מטרה: לטפח חריצות.

. עצמאי

פעילות לילדים על

אתר, משחקים עם חומר מרוחק - פיתוח מיומנויות משותפות

פעילות משחק

עבודה לפני השינה

קורא רוסית סיפור עם: "עלמת השלג". לתרום לפיתוח הדיבור הדיאלוגי, להקשיב ולהבין את השאלה. דנו בסיפור הנקרא.

עֶרֶב:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

פיתוח אמנותי ואסתטי; התפתחות פיזית.

עלייה הדרגתית, התעמלות לאחר שינה.

תיאטרליזציה נ. אגדות "מיטן" (תיאטרון בובות.) לגרום לרצון להקשיב היטב, להבין, לשנן אגדה עם תוכן מחזורי המבוסס על הדמיה ובלעדיה. עודדו אותם לקחת על עצמם תפקיד, להמחיש אגדה.

משחק בנייה: "מזחלת לבעלי חיים." למדו את הילדים לפרוס חלקים מהמעצב. המשך ללמוד להבחין בין קצה ארוך לקצר. לטפח את הרצון לבנות לפי המודל

צרו תנאים לצפייה בתמונות "מה עושים בחורף" תמונות המתארות מבוגרים: "מה עושים בחורף".

בפינת הטבע: איסוף תמונות, עזרה ביצירת האלבום "עונות"

כתוב ספר סיפורים תיאורייםילד "כיף חורף".

לָלֶכֶת.

התפתחות פיזית.

משחקי חוץ "אנחנו בחורים מצחיקים."

מטרות: להעלות פעילות מוטורית; לפעול במהירות לפי האות של המורה.
"הציפורים והחתול" מטרה: ללמד "לעוף" רק בקריאה, לרוץ בתוך האתר, לקפוץ על שתי הרגליים, לכופף אותן בקלות בברכיים.

תצפית על מכוניות מטרה: להרחיב את הידע על תחבורה יבשתית (סיווגם, מטרתן).

נושא: " שלום צימושקה-חורף!

יום בשבוע

מצב

שילוב תחומי חינוך

פעילות משותפת של מבוגר וילדים תוך התחשבות בשילוב תחומים חינוכיים

ארגון סביבה מתפתחת לפעילות עצמאית של ילדים (מרכזי פעילות, כל חדרי הקבוצה)

אינטראקציה עם הורים/שותפים חברתיים

קבוצה, תת קבוצה

אִישִׁי

פעילות חינוכית ברגעי משטר

יוֹם חֲמִישִׁי

בוקר

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

פיתוח אמנותי ואסתטי; התפתחות פיזית.

התעמלות בוקר.משחק אצבעות "מזין"

כמה ציפורים למאכיל שלנו.

(קצוץ ושחרר אגרופים באופן קצבי.)

הגיע? אנחנו נספר. (כיפוף אצבעות, מתחיל מהגדול ביותר).

שני ציצים, דרור, נקר בנוצות צבעוניות.

לכולם היה מספיק דגנים. (קצוץ ושחרר אגרופים באופן קצבי.)

למד את חרוז הספירה: ארנב רץ לאורך הכביש,

כן, הרגליים שלי עייפות מאוד.

באני רצה לישון

צא החוצה, חפש אותך!

(הבית שלנו הוא דרום אוראל.)

שיחה על בעלי החיים של הקוטב הצפוני והאנטארקטי במטרה להרחיב את הרעיונות של ילדים לגבי מקומות בהם תמיד חורף. בוחן את הכרזה.

ליצור תנאים עבורהתייחסות לאלבומים נושאיים: "חורף", "ציפורי חורף". התחשבות בתמונות עלילה, המתארות מספר שונה של אובייקטים (כדור אחד גדול והרבה קטנים)

למד שירים עם ילדים: I. Nikitin "חורף", I. Surikov "חורף".

פעילות חינוכית ישירה

פיתוח דיבור

"טניה לא מפחדת מכפור" מטרה: ללמד ילדים להלחין סיפור קצרשלושה או ארבעה משפטים), המשקפים את תוכן התמונה, לפי התוכנית שהציע המורה. למד לבחור הגדרות למילים שלג, חורף, פתית שלג. המשיכו ללמד ילדים להקשיב למילים, לצליל שלהן, לבטא מילים, להדגיש צלילים בהן.

התפתחות פיזית

GCD מס' 2 איחוד התנועות העיקריות

לָלֶכֶת:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור; התפתחות פיזית

תקליטור מס' 3

לזרוק על מטרה.

מטרה: לגבש את היכולת לנקוט בעמדת המוצא הנכונה בעת זריקה.

שיחה "על תכונות השלג". תן מושג על תכונות השלג, תכונותיו (קר, לבן, רך, נמס מחום). ערכו ניסוי ויזואלי עם הפשרת שלג.

צור תנאים למשחקים עם חומר מרחוק, אתים, קוביות קרח, דליים, סקופים

פעילות עבודה: פינוי שבילים משלג.

עבודה לפני השינה

פיתוח חברתי-תקשורתי;

קריאת חרוז הילדים "שלוש מזחלות עפו בסופת שלגים, כמו בשלג." המשך להכיר לילדים ז'אנרים פולקלור קטנים המשקפים אלמנטים של חיי העם. השתמש בצעצועים כדי למקד את תשומת הלב; לקדם תגובה רגשית לתוכן החרוז של הילדים; ללמוד להיות מעורב בפעילויות המשחק המוצעות על ידי המחנך (הבית שלנו-דרום אוראל)

עֶרֶב:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

פיתוח אמנותי ואסתטי; התפתחות פיזית.

עלייה הדרגתית, התעמלות לאחר שינה.

משחק דידקטי. "עקבות של מי?"

מטרה: להבהיר ולגבש את הידע של הילדים על חיות הבר, על אורח חייהם יער חורף. הציגו את המושג "עקבות", בררו כיצד מופיעים עקבות בחורף ומדוע הם אינם נראים בקיץ. להכיר את סוגי העקבות של חיות בר, ליצור את היכולת לתאם את החיה עם העקבות שהותיר אחריו ביער החורפי. לְפַתֵחַ חשיבה לוגית, דמיון, דיבור קוהרנטי.

משחק דידקטי. "למי יש איפה לגור?"

מטרה: לתקן את שם המגורים של חיות בר, לפתח לֵקסִיקוֹןיְלָדִים.

במהלך הערב הולכים הביתה, המשיכו ליצור הרגל להיפרד ממורים וילדים.

במשחקים עצמאיים

לעזור לילדים באמצעות דיבור ליצור אינטראקציה וליצור קשרים זה עם זה

עם חבר

ליצור תנאים לבניית "עיר הקרח" (שבילי קרח, מגלשות גדולות וקטנות, מבוך). תרגול בניתוח מבנים, פיתוח מיומנויות עיצוב. תרגיל בדוגמנות מישור, בשרטוט שלם לפי מודל, מהזיכרון. למד למקם מבנים על מטוס.

יחד עם ילדים מצמר גפן, נייר מקומט, סרט דו צדדי וכו'. ליצור קומפוזיציה בנושא "שלום, חורף-חורף!"

לָלֶכֶת.

התפתחות פיזית.

משחקי חוץ: "ציידים וצבאים". מטרה: לתאם תנועות זו עם זו.

"פגע במטרה." מטרה: לפתח עין.

התבוננות במזג האוויר מטרה: ללמוד לזהות באופן עצמאי ושמות של תופעות בטבע בחורף.

נושא: " שלום צימושקה-חורף!»

יום בשבוע

מצב

שילוב תחומי חינוך

פעילות משותפת של מבוגר וילדים תוך התחשבות בשילוב תחומים חינוכיים

ארגון סביבה מתפתחת לפעילות עצמאית של ילדים (מרכזי פעילות, כל חדרי הקבוצה)

אינטראקציה עם הורים/שותפים חברתיים

קבוצה, תת קבוצה

אִישִׁי

פעילות חינוכית ברגעי משטר

יוֹם שִׁישִׁי

בוקר

פיתוח חברתי ותקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

פיתוח אמנותי ואסתטי; התפתחות פיזית.

תרגילי בוקר (ארון תיקים)

הִתחַשְׁבוּת תמונת עלילה"יער חורף"

מטרה: לגבש רעיונות על תופעות חורף בטבע.

בוחנים עם ילדים עד כמה השלג עיטר את הכיכר, את העצים, איך השלג מנצנץ בשמש.

d\u: "פראי או ביתי" - סיווג של בעלי חיים

שִׂיחָה "איך מזג האוויר בחוץ" (התרשמות ילדים ממזג האוויר, מבוקר כפור);

ליצור תנאים עבורתערוכת ציורי ילדים "שלום, חורף אורח".

מטרות: לטפח אהבה לחיים ו טבע דומםארץ מוצא

לטייל בפארק ולהתפעל מהשלג, מה שגורם לתגובה רגשית חיובית אצל ילדים

פעילות חינוכית ישירה

פיתוח אמנותי ואסתטי

(יישום/פיסול)

דוגמנות "עלמת השלג רוקדת" מטרה: ללמד כיצד לפסל עלמת שלג במעיל פרווה ארוך בצורה רציונלית - מחרוט, מקם את הדמות בצורה אנכית, נותן לה יציבות. לפתח חוש צורה ופרופורציה.

התפתחות גופנית (ברחוב)

GCD#3 משימות. תרגול הליכה וריצה בין מבני שלג; ביכולת לפעול לפי האות של המחנך

לָלֶכֶת:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

התפתחות דיבור; התפתחות גופנית

תקליטור מס' 4

מגשרים

מטרה: ללמוד לקפוץ קדימה

שיחה "ימי כפור" כדי ליצור רעיון לעונות השנה: חורף; קישורים בין עונות ומזג אוויר; שם את הסימנים העיקריים של תקופת החורף.

פעילות עצמאית של ילדים באזור עם חומר מרוחק מטרה: לפתח את המיומנות של פעילויות משחק משותפות.

עבודה לפני השינה

פיתוח חברתי ותקשורתי;

המשך ללמד ילדים להתלבש ולהתפשט בסדר מסוים; לסדר הוסרו בגדים. לטפח עצמאות, דיוק.ח גוון: V. Fedyaevskaya "עוזרים"

עֶרֶב:

פיתוח חברתי-תקשורתי;

התפתחות קוגניטיבית;

פיתוח דיבור;

פיתוח אמנותי ואסתטי; התפתחות פיזית.

התעמלות בריאות לאחר שינה, הליכה לאורך שבילי עיסוי

קריאת קטע משירו של I. Surikov "חורף". צפייה באיורים על החורף.

חידות על תופעות טבע בחורף מטרה: פיתוח זיכרון, חשיבה

ד / ו"תיק נפלא" (חיות בית וחיות בר) מטרה: מפתחים זיכרון, דמיון, לומדים לזהות בעל חיים במגע.

ללמד ילדים להיות מנומסים, ליצור יחס מכבד אחד כלפי השני; ליצור מצבים התורמים ליצירת יחס קשוב ואכפתי כלפי אחרים

ליצור תנאים עבורבנייה מבוססת על האגדה "טרמוק". למד להשתמש בפרטים בבניינים צבע שונה; לעורר את המשחק בבניין והכללתו במשחק.

לָלֶכֶת.

התפתחות פיזית.

משחקי חוץ

"כפור הוא אף אדום", "אנחנו בחורים מצחיקים."

מטרות: ללמד לדבר בצורה ברורה את הטקסט במשחק; לעקוב אחר כללי המשחק.
פעילות עבודה פינוי השלג מהמגלשה ומהשביל המוביל למזין.

מטרה: ללמוד כיצד להשתמש נכון במטאטא עד הסוף.